Jaký počítač pro Windows Vista?

Ostatní 77 % hodnotilo 23 uživatelů 22. 5. 2006 184 komentářů

Hardwarové nároky nového operačního systému společnosti Microsoft byly předmětem spekulací dávno před tím, než byly známy. A protože Microsoft nedávno spustil web zabývající se touto tematikou, můžeme se podívat, zda byly obavy oprávněné.

Základní otázka, jakou si všichni uživatelé softwaru MS pokládali v minulých měsících, narážela na potřebný hardware v počítačích vybavených Windows Vista. Jaké železo bude tedy opravdu nutné pro nový operační systém?

Hned zkraje musím upozornit, že minimální konfigurace je taková, na které operační systém nabootuje. Rozhodně ale nepočítejte se svižnou prací ve spuštěných programech. Pro takovou příležitost je víc než doporučené mít něco silnějšího.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Minimální takt procesoru musí být podle výrobce 800MHz. Najdeme zde jistý dodatek v podobě slova "moderní", který dává najevo, že procesory starší několika málo let prostě Visty rozhýbou stěží. Minimální velikost operační paměti je 512MB. Většina nových počítačů má právě tento objem. Ale opět platí, že jde o životně nezbytné minimum, které bude stačit k rozhýbání Vist v jednoduchém zobrazení, nikoliv v inovativním Aeroglass. Pro základní vzhled bude postačovat grafická karta s podporou DX9.0.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aero je vizuální rozhraní pro Windows Vista, které by mělo na plochu přinést 3D prostor a hlavně vizuální efekty lahodící lidskému oku (průhlednost, odraz, stíny). Přítomno bude pouze ve verzi Windows Vista Premium, které mají minimální požadavky ještě o stupeň vyšší. Procesor Je nutné mít minimálně gigahertzový, paměti prozměnu 1GB. Grafická karta samozřejmě musí opět umět DX9.0, ale navíc je nutné mít vcelku hodně grafické paměti. Pro rozlišení 1024x768 postačí 64MB, se zvyšujícím se počtem pixelů musíme trochu přitvrdit. Pokud se chcete dívat na Windows Aero na 20" LCD s rozlišením 1600x1200, potom je nutné mít 128MB paměti a pro dvoumonitorové setupy (i 17") ještě dvakrát tolik.

Jsou tedy Windows Vista žrouty systémových prostředků? Ano, jsou. Většina nových počítačů sice vyhovuje minimálním požadavkům, ale protože jde jen o operační systém, musí zbýt ještě nějaká rezerva pro běh samotných programů, a ta nejspíš většinou nebude. Nové Windows budou proto znamenat masivní přezbrojování a upgrade stávající techniky.

Zdroj: Microsoft, Xbitlabs

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (39)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Sparcoking SPA

Vista jako operační systém

Sparcoking30. 6. 2008 17:03

,,Vista´´ je asi největší past pro uživatele Pc.Kontroluje vše sama uživateli cos neumožní velká chyba od Windows....a také hodně lidí láká,že podporuje …

drouzetice@seznam.cz Martin DRO

Vista / XP

drouzetice@seznam.cz Martin20. 11. 2007 16:21

Nechci byt velky optimista ale ani pesimista ale pokud si dobre vspominam tak kazdy by se mel tak trochu zamyslet nad tim co se delo kdyz mely vyjit Wind…

WAREZz WAR

LOL

WAREZz20. 11. 2007 16:17

Vista jen zapřičiní aby se lagovaly hry:(((( nikdy ji nechci to už radsi linux!!!

AMDDAVE AMD

Kompatabilita+++jak to bude s hrama

AMDDAVE20. 11. 2007 16:15

Nepovažuju se za nějakeho kinga, ale jak to bude s kopatabilitou her. Zbyde nějaký výkon vůbec na aplikace a hry. Můj comp je AMD Athlon 64, AUS A8N-E ul…

staxsos STA

Chmm

staxsos7. 10. 2007 17:37

testoval sem Vistu na svy mašince P4 3,4GHZ cca 1,5 GB RAMa grafikou 6600.......... no a ve vysledku byly pomalejši než win XP takže nevim co tu řešite :…


Odměníme poukazem 42 nákupů stavebnic LEGO® Odměníme poukazem 42 nákupů stavebnic LEGO®