Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: NAS server jako multimediální knihovna i šikovný pomocník

Návod: NAS server jako multimediální knihovna i šikovný pomocník

Návody
Synology DS416play DiskStation_2065383769
Synology DS416play DiskStation
Produkt není určen k prodeji.

NAS servery v dnešní době dokážou zastat v domácnostech skutečně mnoho nejrůznějších zařízení. V dnešním návodu se společně podíváme, jak lze tohoto domácího strážce dat proměnit v multimediální knihovnu a jak k uloženým datům přistupovat na dálku. 

NAS servery v dnešní době dokážou zastat v domácnostech skutečně mnoho nejrůznějších zařízení. V dnešním návodu se společně podíváme, jak lze tohoto domácího strážce dat proměnit v multimediální knihovnu a jak k uloženým datům přistupovat na dálku.

V posledních letech stalo již takřka standardem, že domácnosti jsou vybaveny více jak jedním počítačem. Nebavíme se přitom pouze o stolních PC, ale také o noteboocích, chytrých telefonech a počítačových tabletech. S rostoucím počtem počítačů ale nastává jeden základní problém – kam ukládat data?

Velice povedeným řešením je takzvaný NAS server, který funguje vlastně jako takový malý počítač se sdílenými pevnými disky. Na ty může mít jednoduše přístup kdokoliv z domácnosti nebo malé firmy. Sdílení fotografií, videí nebo textů je tak velice jednoduché. Ty šikovnější modely toho umí ještě daleko více, což je i případ modelu Synology DS416play DiskStation.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Synology DS416play DiskStation

 

Hardwarová výbava

Dnešní návod nemá být o modelu DS416play DiskStation, ale o NAS serverech obecně. Kvůli tomu mimochodem padla volba právě na zařízení od společnosti Synology, neboť ty nabízejí operační systém DiskStation Manager, do kterého je možné doinstalovat celou řadu dalších aplikací. Díky tomu se umí učit neustále nové kousky – respektive všechny modely od tohoto výrobce to umí. Většina řádků tohoto návodu tak bude platit i pro další NAS servery.

I přesto si pojďme alespoň v rychlosti představit DS416play DiskStation, na kterém jsme všechny dovednosti zkoušeli. Jde o pokročilý model, do kterého je možné vložit až čtyři disky najednou, a to platí pro 2,5“ i 3,5“ provedení. Maximální kapacita je 4x 10 TB, zařízení je nicméně dodáváno bez disků.

Tento konkrétní model vyniká především svým výkonem. O dostatečně svižné pracovní tempo se stará dvoujádrový 64bitový procesor Intel Celeron N3060 s frekvencí 1,6 GHz (2,48 GHz boost) a 1 GB paměti typu DDR3. To se nemusí zdát moc, ale na potřeby NAS serveru je to více než dost.

Pro úplnost dodejme, že rychlost čtení/zápisu je 225/186 MB/s. Server je vybaven porty 3x USB 3.0 a 2x Gigabit LAN (s funkcemi Failover a agregací linek). Lze k němu připojit až 25 IP kamer (2 licence zdarma) a jeho rozměry činí 165 x 203 x 233,2 mm (V x Š x H).

Více se o tomto konkrétním modelu dozvíte v našem obchodě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního článku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný kousek je určen až pro čtyři disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na indikační diody na čelní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana testovaného kousku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektorovou výbavu

 

Instalace operačního systému

Abychom mohli začít pracovat se zmiňovaným systémem DiskStation Manager, musíme nejprve celý systém zprovoznit. To je jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Tohoto kroku se tak nemusí obávat ani naprostí počítačoví analfabeti. Zběhlejší uživatelé a koneckonců i pravidelní čtenáři – NAS server od společnosti Synology tu totiž nemáme poprvé – ale mohou s klidným svědomím přeskočit na další část článku.

K šachtám s pevnými disky se dostanete po odklopení čelní lesklé plastové desky. Ta je u zařízení uchycena pomocí gumových zarážek. Určitě se tedy nebojte zabrat silou trochu více směrem k sobě, abyste ji odejmuli.

Pod krytem se ukrývají již samotné rámečky. Ty mají bezšroubkové uchycení, které je navíc vybaveno gumovými distančními podložkami pro lepší tlumení vibrací disků. Pozornější čtenáři si jistě nyní kladou otázku, proč jsme tedy v úvodu zmiňovali, že součástí balení jsou i šroubky. Odpověď je jednoduchá. Rámečky jsou primárně určeny pro tradiční 3,5palcové disky. Pokud bychom do nich ale chtěli vložit 2,5palcové verze (například rychlejší SSD jednotky), konstrukce rámečku to umožní, pouze je nutné disky přišroubovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysunout rámeček lze snadno zmáčknutím pojistky v horní části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá vysunutý rámeček

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Za povšimnutí stojí především gumové podložky, které tlumí vibrace disků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky se v rámečku uchycují pomocí jednoduchých plastových paciček po stranách

 

Ihned po vložení pevných disků je možné NAS server spustit, samozřejmě je nutné také připojit napájení a síťový kabel (ideálně k routeru). V několika málo krocích se nainstaluje operační systém DSM a průvodce provede uživatele nejzákladnějším nastavením. Celý tento proces probíhá v příjemném grafickém rozhraní a instalátor komunikuje s uživatelem plynně česky. Instalace se tak nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé.

Pro spuštění instalace stačí do adresního řádku internetového prohlížeče vypsat adresu find.synology.com. Pomocí tohoto příkazu se najde připojená stanice a spustí se instalační průvodce. Jak probíhá instalace krok za krokem, naleznete na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po zadání adresy find.synology.com se začnou v lokální síti vyhledávat připojené jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nalezení NAS serveru je při správném zapojení otázkou maximálně pár sekund

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hned v dalším kroku se spouští instalátor operačního systému DSM

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém uživatele varuje, že smaže na obou vložených jednotkách všechna data

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průběh instalace, která trvá několik minut

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení uživatelského účtu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace automatických aktualizací

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku je možné nastavit účet QuickConnect pro přístup k NAS serveru z internetu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dále je možné nainstalovat některé softwarové balíčky, to jde ale snadno i po ukončení instalačního průvodce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úspěšně dokončená instalace i proces prvního nastavení

 

Operační systém a instalace aplikací

Největší předností NAS serverů od společnosti Synology je právě operační systém DSM, kterým jsou vybaveny i ty nejlevnější modely tohoto výrobce. Sluší se také připomenout, že i na pomalejším hardwaru funguje tato platforma poměrně svižně, v případě testovaného kousku pak nebyl s provozem, nebo respektive nedostatkem systémových prostředků, vůbec žádný problém.

Systém má přehledné grafické rozhraní a pracuje se s ním stejně jednoduše jako například s Windows na klasických počítačích. Nechybí tedy plocha, okna jednotlivých programů a složek, ikony a samozřejmě ani stavová lišta. Ta lemuje horní okraj obrazovky. Už při krátké prohlídce ovládacích panelů je jasné, že možnosti nastavení a personalizace jsou opravdu bohaté. Celý systém, stejně jako samotná instalace, komunikuje s uživatelem plynně česky.

Zřejmě největší předností systému DSM je ale možnost instalovat aplikace. K tomu slouží nabídka Centrum balíčků. Prakticky všechny nabízené programy jsou k dispozici zdarma. Nechybí nástroje pro automatickou zálohu, vytvoření cloudu, nebo klidně i obsluhu kamerového systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka operačního systému od Synology

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menu s aplikacemi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací panely

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Programů je k dispozici požehnaně

 

Zálohování a kopírování dat

Přestože NAS servery od společnosti Synology toho umí opravdu hodně, nás budou v dnešním návodu zajímat především možnosti práce s uloženými daty. Samozřejmě nejjednodušším způsobem bude pouhé kopírování dat. Pokud otevřete na počítači rozhraní systému DSM, můžete snadno přetahovat pomocí souborového manažera File Station libovolná data z počítače do NAS serveru a obráceně. A to tak jednoduše, jako by šlo o složku uloženou v počítači.

Stejně tak je možné složku nasdílet přímo do počítače, abyste vůbec nemuseli administrační rozhraní NAS serveru otevírat. Ve Windows 10 je to otázka doslova pár kliků. Stačí v podstatě v Průzkumníku zvolit možnost Připojit síťovou jednotku a nechat hledat dostupné složky v síti. Na z NAS serveru se poté ukáže automaticky sama.

Pozornější uživatelé si patrně již výše všimnuli, že NAS server DS416play DiskStation je vybaven USB porty. Ty je vcelku pochopitelně možné využít ke kopírování dat také. Vyzdvihnout si zaslouží především funkce USB Copy 2.0, která zajistí automatické kopírování souborů a složek z NAS serveru na USB úložiště, případně opačně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průzkumník souborů File Station

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení pravidel sdílené složky

 

Připojením zařízení USB za provozu se automaticky spustí odpovídající úloha kopírování a po zvukovém a světelném signálu ukončení stačí zařízení vytáhnout. Tímto způsobem je možné snadno a rychle zálohovat data. Zajímavé je přitom to, že pro každé zařízení je možné přizpůsobit cíl záloh, režim kopírování, filtr typu souborů a zásady pro konflikty. Všechna nastavení se zapamatují a po připojení zařízení za provozu okamžitě použijí. Tímto způsobem je možné si například snadno uspořádat velké množství fotografií a videí importovaných do NAS serveru. Jednoduše se rozřadí do složek pojmenovaných podle času, což značně usnadní jejich následnou organizaci.

Možnosti práce s daty tím ale pochopitelně ani zdaleka nekončí. Vestavěný FTP i e-mailový klient v DS416play umožňují snadno třídit a sdílet soubory pomocí pokročilé webové aplikace. Soubory a složky můžete s ostatními sdílet i pouhým odesláním odkazu. Soubory jsou dostupné na mobilních zařízeních pomocí doprovodné mobilní aplikace DS file. HTTPS, SSL/TLS šifrování a datum vypršení platnosti by pak měly zajistit, že sdílení souborů přes internet bude co možná nejbezpečnější.

Pokud chcete místo vlastních zařízení pracovat s cloudem, samozřejmě tato možnost je zde také. Podporovány jsou například služby Amazon Cloud Drive, Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox, Box či Baidu Cloud. V případě práce s cloudem se již neobejdete bez instalace aplikací, čímž se dostáváme k dalšímu bohu dnešního návodu…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows 10 najde NAS server zapojený v místní síti automaticky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přidání síťové jednotky v desítkách

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Připojená síťová jednotka

 

Multimediální centrum? Pomohou aplikace

Jak již bylo uvedeno výše, největší předností systému DSM od společnosti Synology je možnost instalace aplikací. Na výčet všech aplikací, které je možné do NAS serveru nainstalovat, by rozsah tohoto článku nestačil.

Zpravidla z každé kategorie jsou jich totiž k dispozici desítky. Nabízené kategorie v Centru aplikací přitom jsou: zálohování, multimédia, obchodní činnost, zabezpečení, nástroje, produktivita a vývojářské nástroje.

Stejně jako například u Windows má také u operačního systému DiskStation Manager uživatel na výběr z různých aplikací. Například pro proměnu NAS serveru na multimediální přehrávač má uživatel k dispozici hned několik různých programů.

V řádcích níže si představíme aplikace, které slouží právě pro práci a sdílení dat:

 

Media server

Patrně nejdůležitější aplikace, s jejíž pomocí je možné proměnit NAS server na multimediální centrum, je Media server. Díky ní je možné na datovém úložišti pracovat s protokoly DLNA/UPnP a pomocí nich procházet a přehrávat multimediální obsah.

Díky aplikaci Media server můžete snadno připojit zařízení, jako je například TV, herní konzole apod., k domácí síti, přenášet do těchto zařízení multimediální soubory ze stanice Synology NAS a vychutnávat si hudbu, fotografie a videa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Media server

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Media server

 

Audio Station

Na hudební fanoušky cílí webová zvuková aplikace Audio Station. Ta dokáže zpřístupnit hudební knihovnu, která je uložená na discích NAS serveru, pro všechna připojená zařízení. Dále si můžete zvolit zvukový zdroj v místní síti a přidávat oblíbenou hudbu do seznamu stop pro přehrávání. Díky podpoře USB DAC/Bluetooth můžete poslouchat hudbu přímo z NAS serveru, stačí připojit kompatibilní reproduktory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Audio Station

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Audio Station

 

Video Station

Jak již samotný název napovídá, Video Station slouží primárně jako nástroj pro organizaci sbírek filmů, TV pořadů, domácího videa a TV záznamů. Díky této aplikaci můžete sledovat videa na počítači, zařízeních AirPlay, iOS/Android a Windows Phone. Funguje to tedy velmi podobně jako u aplikace Audio Station, pouze místo hudby sdílíte z NAS serveru mezi připojenými zařízeními videa. Zajímavá je i možnost nahrávat programy digitálního televizního vysílání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Video Station

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Video Station

 

Photo Station

Abychom měli trojlístek multimediálních aplikací kompletní, představíme si ještě program Photo Station. Jde v podstatě o fotoalbum, které je dostupné odkudkoliv na internetu. K jednotlivým snímkům je možné přidávat zápisky a poznámky, takže si například velmi snadno zorganizujete jednotlivé momentky z letní dovolené.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Photo Station

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Photo Station

 

Cloud Station Server

Pracovat s cloudem je možné i v bezplatné aplikaci Cloud Station Server. Díky ní se samotný NAS server promění v podstatě na cloudové úložiště. Program tedy umožňuje synchronizaci dat z více platforem a jejich centralizaci na zařízení Synology NAS se zachováním historických verzí všech důležitých souborů. Na počítačích (Windows, Mac či Linux) i mobilních zařízeních (Android a iOS) tak můžete snadno zachovávat synchronizované všechny soubory klidně i na druhém konci planety.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cloud Station Server

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cloud Station Server

 

Download Station

Poslední aplikací, kterou si dnes představíme, je Download Station. Jak už samotný název napovídá, jde o webovou aplikaci, jež dovoluje stahovat různé soubory z internetu. Podporovány jsou služby BT, FTP, HTTP, NZB, Thunder, FlashGet, QQDL a eMule. Po stažení souborů je k dispozici funkce automatické dekomprimace dat – odpadne tak potřeba rozbalovat jeden archiv po druhém. Download Station dovoluje provádět stahování z většího počtu serverů hostujících soubory a vyhledávat torrenty pomocí výchozích vyhledávačů systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Download Station

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Download Station

 

4K videa nejsou problém

V souvislosti s multimediálními dovednostmi se sluší zaměřit také na práci s videi. Z řádků výše by se totiž mohlo zdát, že kupovat dražší NAS servery je úplně zbytečné, když je operační systémem ve všech stejný. Není to ale úplně tak pravda – už jen kvůli tomu, že na rozdíly narazíme v otázce výkonu. A právě ten může být využit pro videa.

Procesor v modelu DS416play DiskStation totiž nabízí hardwarovou podporu pro transkódování videa v reálném čase (4K v H.265). Není pochyb o tom, že rozlišení 4K představuje v současnosti jasný trend a budoucnost televizorů (a samozřejmě také počítačových monitorů). V našich domácnostech ale v drtivé většině případů stále ještě hrají klasické Full HD obrazovky. Tím, jak se výrobci snaží stále se přibližovat standardu 4K, vzniká jeden velký paradox. Chytré telefony, které zpravidla měníme častěji než televizory, jsou na 4K obraz již připraveny a jejich fotoaparáty dokážou takto velké rozlišení skutečně zaznamenávat.

Když se je pak snažíte přehrávat na počítači s Full HD displejem, zpravidla to není díky obrovské porci výpočetního výkonu problém, u televizorů tomu ale tak být nemusí. Naopak velmi často se stává, že 4K videa jsou na Full HD televizoru trhaná a ve výsledku tak nesledovatelná.

A právě zde se hlásí o slovo NAS server DS416play DiskStation. Místo toho, aby byl uživatel nucen snižovat kvalitu pořízeného záznamu, může jej jednoduše nechat v reálném čase dekódovat tak, aby jej dokázal televizor bezproblémově přehrát. Uživatel má na NAS serveru přitom stále uloženo video ve 4K, které se bude zase hodit při upgradu televizoru na verzi s vyšším rozlišením.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Transkódování videa v reálném čase je velmi užitečná funkce

 

Moudro na závěr

V řádcích výše jsme si názorně ukázali, jak se dá v NAS serverech pracovat s daty a jak je možné tato datová úložiště proměnit doslova na pár kliků na multimediální centrum. A není to žádná věda, obsluhu systému DSM od společnosti Synology zvládne opravdu každý. Samozřejmě tyto šikovné krabičky dokážou zastat více funkcí, než by vás mohlo napoprvé napadnout. Dalším dovednostem NAS serverů se ale budeme věnovat zase někdy jindy…

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Připojení do sítě

Dobrý den,
pročítal jsem článek i jiná fóra na internetu, ale nikde jsem se nedočetl jaký vliv má zapojení dvou síťových kabelů k NASu. Má to nějaký vliv na výkon nebo stačí bohatě jeden konektor.
Děkuji

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru