Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: První seznámení s Windows 10

Návod: První seznámení s Windows 10

Návody

Nejnovější operační systém společnost Microsoft je na světě. Co Windows 10 umí? Je nový OS uživatelsky příjemný, nebo s ním udělal americký softwarový gigant krok vedle? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat v dnešním návodu.

Windows 10 jsou na pultech obchodů oficiálně od minulé středy. Zakoupit desítky je možné v našem obchodě, pokud ale vlastníte stroj se staršími sedmičkami nebo osmičkami, můžete provést upgrade na novinku úplně zadarmo. Jak na to, jsme si detailně ukázali už minulý týden. Pokud ale stále patříte mezi uživatele, kteří si nejsou přechodem na novější platformu jistí, nejspíše vám pomůže dnešní návod. Podíváme se totiž společně na to, co vlastně desítky nabízejí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Finální verze Windows 10

 

Spojení toho nejlepšího ze sedmiček a osmiček

Příchod desítek je opěvován stejně, jako tomu bylo v roce 2009 u Windows 7. Předešlá verze OS Windows s označením Vista, která se na pultech obchodů objevila o dva roky dříve, si totiž velkou oblibu mezi uživateli nezískala. Microsoft totiž u nich citelně změnil design a přidal spoustu nových grafických prvků a funkcí. Ty byly sice svým způsobem na danou dobu revoluční, ale odvaha se zkrátka nemusí vždycky vyplatit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Vista

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows 7

 

A prakticky stejný scénář se opakoval u Windows 8, které přišly na trh v roce 2012. I přes nesporné přednosti tohoto systému se osmičkám nepodařilo překonat popularitu sedmiček, které jsou aktuálně stále nejpoužívanějším operačním systémem na planetě. Je to dáno především tím, že Windows 7 je velmi čistý, rychlý a uživatelsky příjemný systém bez zbytečných grafických výstřelků.

Kdežto osmičky přinesly rozporuplné grafické rozhraní Metro místo nabídky Start a ovládání systému pomocí gest. Přestože se s vydáním updatu Windows 8.1 uživatelský komfort jednoznačně zlepšil, uživatelé si zkrátka k osmičkám nenašli už tak jednoduše cestu, jako tomu bylo u Windows 7. Ty chtěl bez nadsázky každý.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows 8

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozhraní Metro ve Windows 8

 

A už z prvních ukázek Windows 10 bylo jasné, že u nejnovějšího operačního systému Microsoft žádné experimenty zkoušet nebude. To po prvním týdnu testování můžeme potvrdit. Ovládání systému je velmi intuitivní, nabídky jsou přehledné a odezva samotného systému je i na pomalejším železe velmi rychlá. Jak si ukážeme na řádcích níže, Microsoftu se podařilo spojit to nejlepší z osmiček a sedmiček. Zároveň ale celá řada nových funkcí přibyla.

 

Nabídka Start a hledání

Jedním z důvodů, proč uživatelé otáleli s přechodem na Windows 8, byla absence nabídky Start. Ta přitom provázela uživatele už od dob první verze operačního systému společnosti Microsoft. Americký softwarový gigant vyslyšel nářků a Start do desítek v přepracované podobě vrátil.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Start ve Windows 10 

 

S trochou nadsázky můžeme říci, že jde o kombinaci nabídky Start z Windows 7 a rozhraní Metro z osmiček. Ve Startu se totiž kromě nejčastěji používaných aplikací zobrazují také tzv. živé dlaždice, které jsou v podstatě obdobou rozhraní Metro. Avšak ve chvíli, kdy kliknete na nějakou živou dlaždici, počítač se automaticky nepřepne do jiného rozhraní (jako tomu bylo u osmiček), ale zůstane v okně v dobře známém prostředí Windows. Samozřejmě pokud uživatel chce, je možné snadno přepnout i do celoobrazového režimu.

Živé dlaždice je možné mazat, přesouvat, nebo je řadit do různých kategorií. Samozřejmě je možné přidávat i své vlastní zástupce. Tento systém je velice přehledný a obsluhuje se velmi intuitivně. V nabídce Start samozřejmě nechybí ani virtuální tlačítko vypnout, prostřednictvím kterého je možné snadno počítač také restartovat nebo převést do režimu spánku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve Startu nechybí tlačítko vypnout

 

Z předchozích generací Windows zůstala zachována jedna užitečná vlastnost týkající se nabídky Start, řeč je samozřejmě o vyhledávání. Stačí v podstatě kliknout na klávesu Windows a hned poté do klávesnice vyťukat to, co potřebujete najít. Jde o stejnou funkci, která se ukrývá v defaultním nastavení pod obrázkem lupy hned vedle nabídky Start. Výše uvedený postup s klávesou Windows je ale podstatně rychlejší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhledávání ve Windows 10 přes klávesu win

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka hledání vyvolaná prostřednictvím ikony s lupou 

 

Všechny důležité informace hned po ruce

Nabídku Start prozatím opustíme a přesuneme se do pravého spodního rohu obrazovky. Tato část Windows vždy sloužila pro přehledné zobrazování informací o času, bezdrátových sítích, hlasitosti i stavu baterie. Nově zde však přibyla ikona připomínající komiksovou bublinu. Pod ní se ukrývá tzv. Centrum akcí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Centrum akcí

 

Jde o podobnou nabídku, jakou znají majitelé drtivé většiny chytrých telefonů, kdy se pomocí rolovací nabídky snadno dostanou ke zprávám operačního systému a rychlým nastavením. A přesně k tomu slouží také Centrum akcí. Po kliknutí na příslušnou ikonu se zobrazí nabídka, která je rozdělena do dvou částí. Důležité zprávy systému se zobrazují v té horní.

Ve spodní části je pak několik ikon, které slouží pro rychlé nastavení. Je zde možné zapnout/vypnout bezdrátové adaptéry Wi-Fi a Bluetooth či aktivovat režim v letadle, případně doslova na pár kliků upravit podsvícení displeje. Stejně tak může přijít vhod ikona Připojit, která slouží ke snadnému připojení bezdrátových zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládání hlasitosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o baterii

 

Z Centra akcí je patrné, že Microsoft uživatelské prostředí Windows 10 maximálně přizpůsobil pro pohodlné ovládání na dotykových panelech. Vzhledem k tomu, že desítky budou kromě klasických počítačů a notebooků fungovat také na tabletech a mobilech, je to rozhodně krok správným směrem.

Stejným způsobem byly přepracovány i další informační ikony, jak je vidět na snímcích níže. Například po kliknutí na hodiny se zobrazí poměrně prostorný kalendář, v němž je možné snadno listovat i na dotykových displejích bez klávesnice. V případě strojů s dotykovými panely samozřejmě nechybí ani virtuální klávesnice, která se zobrazí po stisku příslušné ikony v pravém dolním rohu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kalendář je uzpůsoben pro dotykové ovládání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální klávesnice

 

Průzkumník a virtuální plochy

Úplnou novinkou jsou také virtuální plochy, kterých můžete vytvářet nesčetné množství. Zkusmo jsme jich zkusili vytvořit přes 60 a systém Windows 10 nás stále nechal vytvářet další a další. Virtuální plochy je možné vyvolat po stisku tlačítka s logem třech obdélníků, které se nachází v levém dolním rohu, hned vedle ikon Start a hledání. Stejně tak je možné tuto nabídku vyvolat klávesovou zkratkou win+tab.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální plochy ve Windows 10

 

Po vyvolání nabídky je možné buď přepínat mezi jednotlivými plochami, tlačítkem + přidávat nové, nebo křížkem u každé plochy je zase snadno mazat. Virtuální plochy přijdou vhod především při práci na notebooku nebo tabletu, kdy jsou vcelku efektivní náhradou za druhý monitor.

Virtuální plochy však neslouží k organizaci ikon a složek. Ve chvíli, kdy na jednu virtuální plochu přidáte ikonu, automaticky se přenese i na další virtuální plochy. Tato funkce tak primárně slouží především pro práci s více programy nebo okny najednou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací panely

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti Nastavení vyvolané prostřednictvím nabídky Start

 

Už v řádcích výše jsme zmiňovali, že desítky vynikají svou přehledností a jednoduchostí. Přesně to je patrné ve chvíli, kdy spustíte průzkumníka souborů. Na uživatele vykoukne přehledné okno se stromovou nabídkou po levé straně a oknem se samotnými ikonami vpravo. Mimochodem samotné ikony jsou v desítkách také zcela nové a ještě více podtrhují minimalistický design systému.

Průzkumník samozřejmě nebyl ochuzen ani o pokročilé možnosti, pouze zbytečně nezabírají velikost okna, ale jsou schované v rolovací nabídce výše. Jde o léty prověřený pás karet zvaný Ribbon, který byl poprvé použit už u Office 2007. Pokročilé možnosti se vyvolají klikem na tlačítko Domů, prostřednictvím nich je pak možné soubory na jedno kliknutí kopírovat, přesouvat či mazat. Stejně jednoduše je možné vytvářet i nové složky, případně procházet vlastnosti dokumentů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průzkumník souborů 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pás karet Ribbon

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontextová nabídka v průzkumníku

 

 

Windows Store a předinstalované aplikace

Získávat nové aplikace do desítek je pohodlně možné prostřednictvím internetového obchodu Store (dříve Windows Store). Naleznete v něm jak placené aplikace, tak programy nabízené zadarmo. Samozřejmě nechybějí ani hry. Store je napojen na uživatelský účet, tedy registraci u Microsoftu. Pokud si tedy uživatel vybere a stáhne nějakou aplikaci a následně se rozhodne pořídit nový počítač, snadno si do něj přenese celou svou sbírku programů a her.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internetový obchod Store

 

Během testování Windows 10 jsme namátkou zkusili nainstalovat asi deset volně dostupných aplikací a všechny fungovaly bez sebemenších problémů. Odinstalovat libovolnou aplikaci je také velmi jednoduché, stačí ji najít ve Startu (pod položkou všechny aplikace), kliknout na ni pravým tlačítkem myši a zvolit položku odinstalovat. Odinstalovat aplikace je ale možné také prostřednictvím Storu – u konkrétní aplikace se vždy ihned po úspěšné instalace zobrazí nabídka na odinstalování.

Desítky ale již sami o sobě mají celou řadu aplikací předinstalovanou. Kromě programů pro správu hudební a filmové sbírky je řeč například o budíku. Ten se do klasických počítačů dostal především díky tomu, že Windows 10 mají jako jedna platforma fungovat na chytrých telefonech i počítačových tabletech. Od nynějška se tak majitelé strojů s desítkami mohou nechat budit i počítačem. Samozřejmě nechybí ani časovač či stopky.

Nejen u tabletů může přijít vhod také aplikace Mapy, která snadno zpřístupní mapové podklady celého světa (skrze Bing mapy). V případě, že notebook nebo tablet obsahuje GPS adaptér, je možné aplikaci používat také jako plnohodnotnou on-line navigaci. Uplatnění je tak jasné…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Program pro správu fotek a obrázků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Budík

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Mapy

 

Kam dál?  

Novinek a lákadel nabízí operační systém Windows 10 samozřejmě daleko více. A to ať už je řeč o novém prohlížeči Edgevirtuální asistentce Cortaně či o užitečných nástrojích Windows Platform Bridge a Continuum. O těch se ale budeme bavit až v jednom z dalších návodů na CZC.cz. Mezitím se můžete podívat na dřívější články, které byly Windows 10 věnovány:  

 

Návod: Jak provést instalaci či upgrade na Windows 10 krok za krokem

Zvoní Androidu a iOS hrana? Microsoft odhalil Windows Platform Bridge a další zajímavé novinky

Microsoft vytváří s Windows 10 uzavřený ekosystém. Desítky nabídne zadarmo

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (22)

Neměl by si CZC najmout jazykového supervisora?

Autor článku, který se skromně tají v anonymitě, by se měl vrátit do základní školy a zopáknout si poslední tři ročníky českého jazyka. I když shoda podmětu s přísudkem se vlastně učí už na prvním stupni. Moc jsem se potěšil :-/

@harmacek: Jo, třeba tohle: "uživatelé si zkrátka k osmičkám nenašly už tak jednoduše cestu", to mě taky trklo. Jinak by určitě neznámému autorovi prospělo kromě prázdného nadávání ukázat ty chyby, když už si je harmacek tak moc jistý v kramflecích. ;)
Chyby dělá každý. Sice by to mohlo být lepší, když už jde o článek vystavovaný jinde, než na nějakém bezejmenném blogu, ale za hlavní bych považoval obsah.

@Virus_3000: Obsah i forma jsou důležité. Nechci to hrotit, ale je to trapné, že někdo neovládá rodný jazyk a dovoluje si psát . Samozřejmě, že "ajťáci" jsou skupina sama pro sebe, ale mohli by to někomu dát ke korekci, než to zveřejní.

@traderXXX: Bylo by vhodné doplnit, že Cortana není dostupná v CZ verzi.

@frant.petr: To je přeci maličkost! A nakonec to bude MOŽNÁ tak, že se bude i platit. Ono, připravit akcionáře o pár miliard $, to může být celkem velký problém.

@harmacek: Cortana sice není dostupná v CZ verzi, ale lze ji v Česku využívat! :)

@Domik234: Měl byste reagovat na příspěvek 4.US$ lze také v ČR využívat! :)

Ovladače produktů od Microsoftu.

Divím se že ještě Microsoft nevytvořil ovladače pro svoje produkty.Mám Microsoft life cam a při instalaci win 10 Mě přestala fungovat.

@holman2: LifeCam má driver přímo ve Windows. Moje LifeCam HD-6000 se nainstalovala hned sama a vše funguje.

@holman2: Mám LifeCam VX-1000 (starší) a ovladač na win7 se nainstaloval s chybou, kamera nechtěla jet, ale po restartu už dobrý a vše funguje :)

@SAJGON: Dobrý den.prosím vás co jste instaloval pro vaši kameru.Děkuji

To nejlepší z ...

Ještě jsem nezkoušel a tak doufám, že z osmiček je tam minimum. Obávám se, že se krutě mýlím.

Windiws10 kontra ovladače

S těmi ovladači je to asi větší problém. Některá zařízeni po připojení k počitači s W10 prostě nejdou. U mého počitače zatím jenom skener, který s W7 chodil bez problému 4 roky. I ovladače stažené od Canonu nejdou nainstalovat. Vlastně jdou ale systém je nerozpozná. A to jsem ještě nezkoušel přípojit ostatní. Ani vaše technické si asi neví rady, na můj dotaz se ani neobtěžovali odpovědět.

@ahlavacek43: Technické Mrkvosoftu? Já se dotazoval obchodního této super fimy, odpověď byla ve smyslu, neptejte se.

Alternativne lze zkusit iMac

Ja jsem se tesil na Windows 10, ze si postavim novy pocitac, ale pak jsem si rekl zkusim iMac nebudu cekat a nelituju toho. Vyborne se v tom pracuje, prostredi je intuitivni, MIDI a DAW nelaguji jako na W7, neni potreba antivirak, OS Yosemite vypada skvele. Na hry si casem postavim herni PC.

@hsn10: Hezký. Pakliže má uživatel aplikace, které nejsou pod Apple OS, co s tím? Co máte konkrétně?

@traderXXX: Ja jsem s dostupnosti aplikaci na Mac kupodivu zadny problem nemel. Temer vsechen hlavni soft co jsem pouzival mel MacOS verzi kterou si stacilo stahnout od vyrobce a nemusel jsem nic extra platit. Jednalo se o Microsoft Office, Lync, Cubase, Adobe creative cloud, Native instruments, Corel paint, IdeaJ. Z her - league of legends, dota 2, cs go, starcraft. S hardwarem taky problem nebyl, zarizeni od Logitech a moje MIDI klavesnice vsechno to melo Mac drivery. HW od apple - magicmouse a magictrackpad jsou opravdu zajimavy zarizeni pro ovladani, obe dve se mi libi (myslim ze funguji i na windows). Mac umi i dual boot do windows, tohle jsem si ale neinstaloval. Ze software dodavanym s Macem se mi libi Keynote pro prezentace a GarageBand DAWko. Mac ma par zajimavych vlastnosti - nejvic se mi libi snadne virtualni desktopy, integrovane vyhledavani pres CMD + SPACE, hardware je strasne tichy, app launcher v mobilnim stylu, widgety na specialnim desktopu, a to ze umi ulozit otevrene aplikace vcetne obsahu ktery nemusi byt ulozen pomoci save pri reboot/shutdown. Nejhorsi cast mac os x je pomaly safari browser, chce to nainstalovat jiny prohlizec. Uz chapu proc kdyz jsou rozhovory s nejakymi profiky z USA tak vsichni pouzivaji Mac na praci, na hry to moc neni protoze iMacy pouzivaji mobilni grafickou kartu v desktopech - potreba snizit detaily u her, pres thunderbolt by mela jit pripojit normalni desktopova grafika - na youtube ukazovali prototypy, nevim zda to pak i zacali vyrabet. S pomalejsimy procesory v Macu neni problem, prostredi je porad vcetne efektu naprosto plynule. Lituju ze jsem mac nevyzkousel driv, odrazovala mne vyssi cena.

@hsn10: Já jsem sice kdysi v práci používal comp od Apple, ale v současnosti bych ho nechtěl. Moje stěžejní aplikace pro Apple OS není, ntb od Apple se mi zdá poněkud drahý. Nikomu to neberu, ať si každý koupí, co chce.Profící v USA možná používají Mac na práci, máte nějaké relevantní statistiky? V jakých oborech ti profíci pracují?Statistika Three Months Ended Nine Months Ended
June 27, June 28, Change June 27, June 28, Change
2015 2014 2015 2014Mac 4,796 4,413 9% 14,878 13,386 11% Ano, roste počet prodaných Maců.Nějak to neumím naformátovat, tu tabulku.http://globaldocuments.morningstar.com/documentlibrary/Document/e9718d552811794817fd526e0c23ca40.msdoc/original

@traderXXX: Mel jsem na mysli profiky z 'creative industry' - hudebniky, fotografy, filmare, grafiky. Software ktery potrebuji k praci na Mac je. Kdyz se divate na youtube na vyukova videa, tak naprosta vetsina americanu delajicich v tomhle oboru pouziva iMac nebo MacBook Pro. Spis ty notebooky, o desktopy prece jen uz neni takovy zajem.Oficialni statistiky nemam, snazil jsem se je najit ale nic jsem nenasel.Mne se na MIDI mac moc libi. Kdyz si vezmu drevenou pianovou midi klavesnici od Kawai a pripojim ji k windows 7 notebooku s intel i7 tak to porad laguje, hraje to se zpozdenim, jako kdyby se klavesy lepili na prsty, je to dost neprijemny pocit - nestiha totiz nahravat piano samply z SSD (Cele piano ma asi 10 GB). Mac tenhle problem nema, ten se vubec nezadrhava. Kdyz jsem si maca koupil tak jsem asi tyden celou noc mlatil do piana a sel do prace nevyspaly - tak moc mne to nadchlo. Taky jsem si vsiml ze flash player na Macu pokud prehrava s HW akceleraci tak oproti windows neni ve videich s nizsi bitrate videt zname kosticky, jako mi dela windows s integrovanou intel grafikou. Taky si strasne rychle zvyknete na uplne tichy pocitac, i muj notebook s w7 je z metru slyset kdyz je vicemene idle - jen spusteny prohlizec, maca neslysim vubec.Nikdy jsem neprekousl hnusny vzhled windows 8, nevim proc neudelali w7 theme.

@hsn10: Tak to ano, ty profese, jak jste uvedl, řekněme umělci, to ano. Já se pohybuji v jiné branži. Díky.

Omyl pane redaktore

Uživatelé hanili Visty ne pro jejich vzhled, ten byl pouze podružným problémem. Hlavním nervy drásajícím efektem byla jejich pomalost obzvláště když někteří pomatení či nenažraní výrobci byli schopni Visty instalovat na počítače či notebooky s jednojádrovým procesorem a 512 MB operační paměti. To pak trval start systému 5 minut i více. To byl hlavním důvodem hromadné migrace k Windows XP a posléze zase k přechodu na Windows 7.
Co se týče Windows 8, ano tam si to svým počínáním pokazil Microsoft sám. Vnutil uživatelům něco co se jim ve většině případů nelíbilo a mechtěli to. Chybějící tlačítko Start, velmi kostrbaté ovládání a dlaždicové rozhraní na strojích bez dotykového displeje, to jsou vlastnosti které potopily Windows 8.

@pablomino: To je PR článek, nic víc.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru