Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Není odolnost jako odolnost. Jak správně vybírat mobilní telefon

Není odolnost jako odolnost. Jak správně vybírat mobilní telefon

Návody

Moderní telefony nelákají pouze oslnivým displejem a špičkovým výkonem. Na trhu je celá řada modelů, jež sázejí na úplně jiné přednosti. Například vysokou odolnost, díky níž dokážou bez újmy přežít i velmi nešetrné zacházení.

Moderní chytré telefony lze podle odolnosti rozdělit do dvou základních kategorií, na přístroje se zvýšenou odolností, které jsou určeny pro každodenní použití, a na extrémně odolné modely. Pojďme se tedy podívat na obě kategorie trochu blíže.

 

Přístroje se zvýšenou odolností

Chytré telefony se zvýšenou odolností se na první pohled nijak dramaticky neliší od obyčejných chytrých telefonů. Jejich konstrukce je ale daleko lépe utěsněna, aby do útrob přístroje nemohl vniknout voda.

A právě to je největší přednost těchto přístrojů. Nemusíte se obávat, že se vám na stole převrhne sklenička a samotný přístroj a všechna data v něm budou nenávratně zničeny. Stejně tak takovým mobilům nevadí ani prašné prostředí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Voda celé řadě moderních smartphonů nevadí

 

Proti čemu všemu je chytrý telefon chráněn, se dozvíte zpravidla od samotného výrobce. Důležité je hlídat si především parametr stupně krytí, který přesně určuje, v jakých podmínkách může být mobil použit. To je možné poznat podle tzv. certifikací odolnosti neboli stupně krytí.

Například hojně rozšířená certifikace IP67 chrání přístroj zcela před vniknutím prachu a zároveň může být také ponořen do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut. Jednotlivé stupně krytí se skládají ze dvou čísel, jak je vidět už v řádcích výše. Níže v tabulkách naleznete informace o tom, co přesně které stupně znamenají: 

Voděodolné smartphony

  

První číselné označení:

stupeň

nebezpečným dotykem

vniknutím cizích předmětů

IP 0x

bez ochrany

bez ochrany

IP 1x

dlaní (>5x5 cm)

velkých

IP 2x (IPxxB)

prstem (>12x12 mm)

malých

IP 3x

nástrojem (>2,5 mm)

drobných

IP 4x (IPxxD)

nástrojem, drátem (>1 mm)

velmi drobných

IP 5x

jakoukoliv pomůckou

prachu částečně

IP 6x

jakoukoliv pomůckou

prachu úplně

 

Druhé číselné označení:

stupeň

vniknutím vody (specifikace IPX)

IP x0

bez ochrany

IP x1

Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut.

IP x2

Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu.

IP x3

Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.

IP x4

Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.

IP x5

Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.

IP x6

Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.

IP x7

Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.

IP x8

Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.

IP x9

Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

 

Extrémně odolné přístroje

Druhou kategorii pak tvoří přístroje, u kterých je odolnost patrná na první pohled, jde totiž o extrémně odolné smartphony. Zpravidla mají masivní pogumování všech hran a boků, aby se nijak nepoškodily ani při pádech z vyšší výšky. Všechny konektory také bývají z bezpečnostních důvodů opatřeny gumovými krytkami.

Pouze vzhled ale samozřejmě ještě není zárukou toho, že přístroj bude skutečně odolný a vydrží i velmi nešetrné zacházení. Kromě stupnů krytí, které jsou stejné jako v tabulkách výše, je tak u odolných smartphonů vhodné sledovat také armádní normy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Extrémně odolné smartphony si toho nechají líbit daleko

 

Ty nejlepší přístroje plní armádní normu odolnosti MILSTD 810G. Díky tomu by měly bez újmy přežít pády až z výšky 1,8 metru a provoz i v extrémních teplotách od –25 do 55 °C. Takové stroje v reálu skutečně vydrží i přejetí autem.

Vnitřní součástky odolných smartphonů jsou zpravidla stejné jako u obyčejných chytrých telefonů. Výjimkou tak nejsou ani rychlé součástky zaručující svižné pracovní tempo. Kvůli odolné konstrukci ale musíte počítat zpravidla s vyšší cenovkou.

Odolné chytré telefony

  

Kam dál?

Pokud v kapse nechcete nosit odolné telefony, vhodné je podívat se na dodatečnou ochranu. Řeč je o nejrůznějších fóliích, odolných sklech a v neposlední řadě také pouzdrech a krytech. Myslet je vhodné také na zabezpečení smartphonů před viry, jak jsme si ukázali v našich dřívějších speciálech:

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru