Poradce při výběru notebooku

Poradíme Vám, jak vybrat správný notebook

Nevíte si rady s výběrem nového notebooku? Přemýšlíte, podle čeho si vybrat? Nechte se inspirovat naší poradnou, ve které se dozvíte užitečné informace před koupí. Vysvětlíme Vám rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi notebooků. Dozvíte se, co znamenají nejrůznější pojmy, a získáte přehled o značkách.

Výhody a nevýhody jednotlivých kategorií notebooků porovnejte zde...

Charakteristiku jednotlivých značek naleznete zde...

Nejprve si uvedeme několik parametrů, se kterými se při výběru notebooku setkáte:


PROCESOR

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor je srdcem celého počítače. Bez něj by nemohl pracovat. Procesory vyrábí dva hlavní výrobci Intel a AMD. Oba výrobci mají svá pro a proti. Intel nabízí pokročilé technologie, nicméně oproti AMD je dražší. Procesory se dělí podle počtu jader a frekvence. Čím větší počet jader má, tím je obvykle výkonnější. Totéž platí i u frekvence.

Před výběrem je potřeba si ujasnit, k čemu budeme notebook využívat a podle toho si vybereme typ procesoru.

 

Příklad: Pokud hledáte notebook pro běžné použití v domácnosti (pro práci v kancelářských programech, prohlížení fotografií, brouzdání na internetu), postačí Vám notebook s 1 až 2jádrovým procesorem.


OPERAČNÍ PAMĚŤ

Operační paměti pro notebooky jsou označovány jako SO-DIMM. Dělí se na typy DDR, DDR2 a DDR3. Notebooky s pamětí DDR již v nabídce nenajdeme, jelikož se jedná o zastaralý typ. Typ DDR2 už také pomalu, ale jistě mizí z nabídky.

V současnosti je standardem typ DDR3. U pamětí nás zajímá hlavně kapacita (udávaná v GB) a frekvence (udávaná v MHz). Čím vyšší kapacita a frekvence, tím je notebook výkonnější.

 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


PEVNÝ DISK

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevné disky se dělí na interní a externí. Přímo v notebooku je interní pevný disk. Velikost pevného disku je omezena kapacitou, která se udává v jednotkách GB. Čím větší kapacita, tím více prostoru pro Vaše data (obrázky, filmové nahrávky, hudba...). Běžně se prodávají notebooky s kapacitami od 160 GB do 750 GB.

Pokud by Vám kapacita pevného disku nestačila, můžete si pevný disk vyměnit a nebo si koupit externí pevný disk.

 

Klasické pevné disky (HDD) jsou vybaveny mechanickými plotnami, které se při provozu otáčejí, čímž se opotřebovávají. Jejich alternativou jsou SSD disky, které jsou vyráběny na stejném principu jako flash disky a které neobsahují mechanické plotny.

Jejich výhodou je vyšší spolehlivost, odolnost a životnost. Nedostatkem je bohužel vysoká cena a nižší kapacity.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LCD DISPLEJ

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velikost LCD displeje je udávána v palcích úhlopříčně od 10" do 19". Záleží na Vašich preferencích, jak velký notebook požadujete. Dalším neodmyslitelným parametrem je rozlišení. Udává se v pixelech, a to počet sloupců x počet řádků (např. 1920x1080). Obecně platí, že čím větší je toto číslo, tím líp. Běžné je rozlišení HD 1366 x 768 bodů a pro vyšší ostrost obrazu je vhodné rozlišení Full HD 1920 x 1080 bodů.

 

 

 

 

GRAFICKÁ KARTA

Grafická karta v notebooku je integrovaná, dedikovaná nebo kombinace obou. Pokud hledáte notebook pro běžné domácí použití, postačí Vám integrovaná grafika. Hrajete-li rádi hry, pořiďte si notebook s dedikovanou grafikou od NVIDIE nebo AMD.

ROZHRANÍ

Na notebooku se nachází různé porty, které umožňují připojit k notebooku různé příslušenství. Pomocí USB portu se připojí myš, flash disk nebo externí pevný disk; HDMI, VGA, DVI a Display Port umožňuje připojit notebook k monitoru nebo televizi, zatímco přes FireWire připojíte například digitální fotoaparát, kameru nebo pevný disk. eSATA slouží pro připojení externího pevného disku a RJ-45 pro připojení notebooku k domácí síti. Vše je za předpokladu, že druhé zařízení má stejný konektor, jako notebook.

Příklad: Přes FireWire připojíte k notebooku pevný disk, který pro přenos dat používá také FireWire.

OPERAČNÍ SYSTÉM

Bez operačního systému byste notebook nemohli ovládat. Některé notebooky se prodávají bez operačního systému, takže si ho můžete sami zvolit. Doporučujeme však vybrat notebook s předinstalovaným operačním systémem. Nejrozšířenějším je Microsoft Windows 7. Ten se dělí na Win 7 Home Premium, Professional a Ultimate. Verze Home Premium je ideální pro domácnosti, Professional pro kancelářské použití a Ultimate pro použití ve větších firmách.

 

Další parametry, se kterými se můžete setkat:

Webkamera = Prostředek pro on-line komunikaci přes různé programy, např. Skype. Má rozlišení od 0.3 MPix po 2 MPix. Čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější on-line komunikace.

Čtečka otisku prstu = Snímač Vašeho prstu, používá se při přihlášení do systému, je alternativou hesla.

3G modem = Umožňuje mobilní připojení.

Bluetooth = Bezdrátová technologie umožňuje propojit dvě Bluetooth zařízení. Např. k notebooku s Bluetooth připojíte Bluetooth myš nebo mobilní telefon.

Wi-Fi = Bezdrátová síť pro příjem internetu. V dnešní době mají všechny notebooky Wi-Fi.

Typ síťové karty = LAN, má rychlosti 10/100/1000 MBit/s. 1000 MBit/s je také označováno jako gigabitová síťová karta. Čím vyšší číslo, tím vyšší rychlost.

Wireless Display (WiDi) = Intel Wireless Display umožňuje propojit notebook a televizi nebo monitor bezdrátově. Jedná se o elegantnější způsob, jak občas propojit dva displeje bez použití kabelů.

LAN = Local Area Network je lokální (místní) síť, ke které může být notebook připojen přes síťový konektor RJ-45.

TV tuner = Pokud mají notebooky integrovaný TV tuner, můžete si na něm pustit televizní programy.

 

A co všechno si můžete k notebooku ještě pořídit?

Baterie

Externí TV tunery

Chladicí podložky

Klávesnice

Myši

Napájecí adaptéry

Operační paměti

Pevné disky

Reproduktory

Rozšíření záruky

Samolepky

Stolky

Zabezpečení


Diskuze k novince (55)

Máte otázky k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

Steelgrip STE

Notebook do 15.000 [8GB RAM, SSD disk / Intel Opt., chladný]

Steelgrip6. 6. 2019 11:58

Dobrý den! Před pěti lety jsem si koupil ThinkPad E440. Původně jen na práci na internetu a office, ale nakonec jsem na něj nainstaloval Heroes of the S…

selmek SEL

Nevím jaký notebook by byl pro mě nejlepší.

selmek26. 4. 2019 23:35

Potrebuju notebook jak na hraní tak i na pracovní na Adobe (Illustrator, Photoshop, InDesign, Acrobat Professional), QuarkXPres atd. A potrebuju nějaký n…

bajer46 BAJ

Notebook do 16 000Kč

bajer4623. 4. 2019 15:39

potřebuji notebook do 16 tis. s procesorem intel i5, i7 4 000+ s grafickou kartou GeForse, RAM min 8 GB s diskem SSD min 256GB + HDD 1 TB

turiak0 TUR

Herni notebook

turiak010. 4. 2019 2:03

Zdravim, muzete mi poradit nejlepší momentálně dostupný herni notebook do tech 40 000? Nerad by ho nejdriv koupil a pak litoval. Tak dobre se v tom nevy…

teuschel TEU

Výběr notebooku, ideálně 14", dlouhá vydrž baterie, 30K

teuschel29. 3. 2019 7:16

Zdravím všechny a rovnou předem děkuji za pomoc. Vybírám nový notebook, v bodech základní kritéria: - Windows 10, ideálně Pro ale asi není nutně podmínk…