Předali jsme cenu vítězné škole v soutěži distribuovaných výpočtů

Ostatní 84 % hodnotilo 5 uživatelů 9. 7. 2012

Možná si pamatujete na soutěž, kterou v říjnu loňského roku spustilo sdružení Czech National Team. České školy mezi sebou soupeřily o to, která z nich během školního roku zpracuje největší objem dat. Pokud vás zajímá, jak to celé dopadlo, čtěte dál.

Podrobné informace o soutěži si můžete přečíst v našem úvodním článku, proto o principu jen stručně. Distribuované výpočty se zabývají zpracováváním velkého množství vědeckých dat neziskových organizací, a tím poskytují pomoc ve výzkumu. Pro výpočty se využívá pouze zbytkový výkon milionů počítačů na světě, které dávají dohromady několikanásobně větší výkon, než mají i ty nejvýkonnější superpočítače světa. Principem soutěže bylo zpracovat co největší množství těchto dat.

Stačilo nainstalovat program BIONIC Manager, připojit se k aktuálnímu soutěžnímu projektu a o ostatní se už program postaral sám. Počítač se těmito výpočty dokonce ani nezpomalí. Program pracuje jen tehdy, když svým během neomezuje chod ostatních aplikací,“ říká za organizátory soutěže Dušan Vykouřil z CNT.

Počítačová sestava pro vítěze

Soutěžící se během roku podíleli na výzkumu léků proti AIDS, malárii či rakovině, zapojili se však i do hledání levných a ekologických způsobů filtrace vody, zaměřili se na výzkum gravitačních vln ve vesmíru i na řešení energetické krize.
Soutěže se od října 2011 do května 2012 zúčastnilo 94 škol a 491 počtářů.

Nejvíce dat zpracoval tým z pražské školy Uhelný trh, na druhém místě skončili studenti Střední průmyslové školy v Ostrově u Karlových Varů a třetí pozici obsadil tým ze strakonického gymnázia. Tři vítězné školy jsme odměnili cenami z našeho e-shopu - nejúspěšnější školní tým získal výkonný počítač a další dvě školy projektor a multifunkční laserovou tiskárnu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vítězům ještě jednou gratulujeme! Pokud vás zajímají další informace o soutěži, můžete se podívat na stránky sdružení CNT.

Diskuze k článku

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze, !

Týden slev na PC a notebooky Týden slev na PC a notebooky