Pan Patrik Majstrszin nám opravdu detailně popsal, jak by měl vypadat skutečný sporák.
Tento casemod jsme začali dělat někdy koncem loňského roku se známým, ale nedostatkem času byl pak na nějakou odložen a skončilo se svařením konstrukce. Impuls k dodělání dala právě soutěž na czechcomputeru, a tak vám dnes mohu představit tento projekt. Jak už určitě každý poznal z názvu, jedná se o počítač umístěný ve sporáku. Nejde ale o klasický kuchyňský sporák jako má každý doma, ale o jeho zmenšeninu, která je udělána na míru běžným komponentám. Jako vzor byl vybrán jeden z plynoelektrických sporáků nejmenovaného výrobce a podle jeho překreslených plánků se začalo tvořit.
Jako první přišla na řadu hlavní kovová konstrukce, která je tvořena z 1,3mm plechu. Ohnuly se tedy dva plechy ve tvaru L, které po svaření společně s podstavným plechem vytvořily „krabičku“. Ta tvoří základ sporáku, ke kterému je vše další připevněno. Do plechů byly vyřezány otvory jako na originálním sporáku, tedy pro spodní prostor (originál pro plechy na pečení) a prostor trouby. U všeho zdárně pomáhal náš zvěřinec, jehož část jde vidět i na fotkách.
Potom přišla na řadu horní část trouby, která se posvařovala z naohýbaných plechů tak, aby vypadala co nejvíce reálně. Jak je vidět, u těchto prvních kroků měla hlavní slovo především svářečka a bruska.
Dále bylo potřeba vyrobit dvířka trouby a tak přišel na řadu 10mm plast, ze kterého se vyřezaly a vyfrézovaly základní tvary dvířek. Takhle se udělaly dva páry shodných dílů, mezi které byl po jejich zúžení zasunut ještě vyřezaný plechový díl. Ten je tam kvůli celkovému zpevnění dvířek, protože by samotný plast nemusel vydržet manipulaci s dvířky.
Pak se zase začalo dělat na plechové konstrukci, na které se vyřezaly otvory pro shield základní desky a pozice pro karty. Tady je konstrukce ve srovnání se starým EuroCasem.
Dále bylo potřeba na horní svařené části zatmelit přechody tak, aby byly všechny pěkně zaoblené jako na pravém sporáku. Takže se několikrát tmelilo a brousilo, než bylo dosaženo požadovaných tvarů. Po dobroušení pak nezbývalo než tento díl stříknout plničem, aby byl připraven na další pokračování.
Když byla krytka hotová, mohlo se začít pomalu zhruba sestavovat, tmelit a ladit všechny tvary a rozměry, což byla opravdu zdlouhavá práce. Sporáky mají samá zaoblení a podobné tvary, které se špatně souvisle brousí a tak to bylo hraní na pár dní než se vše dostalo do stavu ke stříkání. Na tmelení se používal tmel se skelnými vlákny pro hrubší tvarování a na jemné dolaďování finiš jemný tmel. Zároveň jde na fotkách vidět, že přibyly otovry v zadní části pro zdroj do horní části a 120mm fan do středové části, který bude přivádět dostatek vzduchu pro procesor. Podává tak odspodu proud vzduchu fanům na pasivním heatpipe chladiči procesoru (Gemin II), které vzduch prohání skrze žebra chladiče a teplý vzduch odsává ventilátor zdroje umístěný hned nad cpu. Díky velmi dobrému přísunu čerstvého vzduchu, který se nemá kde ztrácet si tak může procesor běhat v přetaktovaném stavu bez nějakého ohřátí. Ke grafice je potom přístup vzduchu zajištěn ve spodní části.
Potom už se mohlo konečně začít stříkat plničem a tak bylo poprvé reálně vidět jak bude celý sporák vypadat v jedné barvě. Po nastříkání a řádném vytvrzení barvy se potom musely všechny části přebrousit jemnými smirky a finálně potom ještě pod vodou, aby se pod konečnou barvou neobjevily nějaké nečekané chyby.
Na předchozích fotkách jdou ještě vidět díly, které jsem ani nefotil při výrobě zvlášť, protože jde převážně o plastové díly, které budou sloužit jako vnitřní plochy sporáku kolem hardwaru. Zajímavější je spíše horní mřížka sporáku posvařovaná z 4mm kulatiny, se kterou bylo také dost hraní a na její ohyby jsem musel dělat speciální přípravek, aby byly všechny části přesně stejné a „nehádaly“ se tak jejich odlišnosti. Dále potom přibylo na dvířkách madýlko stejné jako na originálu, které bylo vyrobeno z obrobeného hliníku a přiděláno přes distanční sloupky skrze dvířka. Když byly všechny hlavní díly nachystané na stříkání barev, bylo ještě potřeba vyrobit ovládací „čudlíky“ ve stejném designu jako na pravém sporáku. Poté co jsem mámě „ukradl“ jeden z čudlíků z jejího sporáku a ta chudera nemohla kvůli tomu péct se podle něj vyfrézovalo ze dřeva sedm stejných čudlíků s prolisy pro prsty. Na první fotce vidíte přetvoření z materiálu (tvrdé dřevo) přes polotovar až k téměř hotovému výrobku. Na další fotce jsou potom všechny čudlíky už v barvě po broušení a plniči.
Jak už jste mohli vidět na předchozí fotce, finální barva sporáku je tedy bílá stejně jako na pravém. Tedy barvy jsou použity dvě a to, bílá lesklá na veškeré vnější části a černá lesklá na všechny vnitřní části a některé detaily stejně jako je tomu na originálu. Protože se stříkalo v jarním chladném počasí, musely se potom všechny díly přesunout do kotelny, kde bylo to správné teplo pro vytvrzení barev. Naštěstí chladné počasí nevadilo barvě, která se může stříkat už od 5-ti stupňů. Schnout se jí ale v garáži jinak moc nechtělo.
Nakonec už nezbývalo nic jiného než osadit sporák komponenty. Ty se tak přesunuly ze starého obyčejného EuroCasu do nové „bedýnky“. Některé doplňkové komponenty byly už dříve vybírány s ohledem na správný design v budoucím sporáku, takže se většinou pěkně hodí. Jelikož se ale nepodařilo vše stihnout do uzávěrky soutěže, není například ještě přestříkán zdroj do barev sporáku a chybí některé další detaily jako třeba popisky čudlíků, na kterých se už dělá.
A zde již můžete vidět finální podobu sestaveného sporáku. Omluvte kvalitu některých fotek, ale spěchalo se na nafocení a je to večer s bleskem a sám nejsem zrovna dobrý fotograf. Ještě k tomu jsou některé části jako třeba kouřová výplň dvířek pěkně zamatlané. I tak ale jde všechno dost dobře vidět.
Zde můžete vidět na pravé straně pozice pro front audio a usb, která nesmí na přední straně chybět, ale aby nenarušovala design sporáku zvenku, jsou vidět až po otevření mechaniky.
Horní část sporáku je odklopná na pantech, aby byl jednoduchý přístup zvrchu ke komponentám a je to také jediný směr, kterým jde většina věcí do sporáku namontovat. Stačí pouze oddělat černé kryty vnitřku, které zevnitř dotváří vzhled trouby.
A tady je ještě porovnání s původní middle tower case.
A na závěr ještě porovnání s „větším bráškou“, tedy opravdovým sporákem. Jen jsem nesehnal nikoho se stejným typem sporáku jako se vyráběl, protože je to nějaký novější model výrobce. Takže některé prvky designu jsou trochu jiné proti našemu domácímu sporáku.
A ještě současná hardwarová konfigurace:
- Intel Pentium D 820 @3,5GHz + CoolerMaster Gemin II + 2x92mm fany AC Ryan
- MSI 975X Platinum
- 2GB DDR2 Kingston 800MHz
- Saphire Atlantis ATI Radeon X1650 Pro 256MB
- WD Caviar 80GB
- DVD-RW LG H66
- PSU nějaký eurocase 400W
Na zbytek některých nových dílů se ještě čeká, protože mají teprve dojít.
Skvělé.
Skvělá prácička. Nic talového by mě vůbec nenapadlo. Moc se mi to líbí. Když by se takové prodávali, tak do něj jdu. Klobouk dolů, před takovou prací.
Nádhera
Tohle je úplně super. Zatim jedno z nejlepších co jsem tu viděl. Konečně něco, kde není upravovanej starej Cases, ale vyrobenej úplně novej. NÁDHERA!
Super
Tohle je fakt dost dobrej casemake (no, mod to už není :-). Obrovská originalita a skvěle zpracované. Je to na 1+ :-D
Sikula
Prace jak na kostele a famozni vysledek. Smekam a gratuluji.
Sikula
Tak tohle fakt dost dobrý práce. Gratulu a přeju hodně úspěchů do dalších takových projektů.