Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Projektory: možnosti příslušenství

17.10.2008, Michal Učeň, článek
Na první pohled se může zdát, že projektor už žádné příslušenství nepotřebuje. Výrobci však nezaspali ani v této oblasti, a tak lze dokoupit různé doplňky. Můžete si tak například usnadnit přenášení, nebo zpříjemnit samotnou práci. V dnešním článku se tedy zaměříme na vše, co byste mohli ke svému projektoru potřebovat.

Plátna


Příslušenství k projektorům bychom mohli rozdělit na dvě hlavní části - to, které budete nutně potřebovat a to, které je zaměřeno spíše na usnadnění práce nebo rozšíření možností. Do první kategorie určitě musíme řadit plátno, na které budete obraz promítat. Je samozřejmě možné využít i klasické stěny, nebo si svépomocí projekční plochu vyrobit, ovšem nikdy nedosáhnete tak dobrých výsledků jako u speciálního plátna.

Projekčních pláten existuje několik typů, pro domácí využití jsou asi nejlepší variantou navíjecí nebo plátna napevno připevněná na zeď. Navíjecí plátna mají výhodu zatažení plochy do schránky, což jednak chrání samotné plátno před poškozením a zároveň nenarušuje vybavení interiéru. Navíjení může být buď manuální nebo elektrické, v případě automatiky je také často možné využít dálkového ovládání.


- Navíjecí projekční plátno Grandview Cyber -

Plátna můžete koupit i na kovové konstrukci, kde rozlišujeme stativové a rámové modely. U stativových pláten jde vlastně o uchycení na stativ podobný tomu, který se používá fotoaparátů. Naopak rámová plátna stojí většinou na dvou nožkách a mají po obvodu rám, na který jsou přichyceny. Ceny pláten se různí podle výrobce, velikosti a kvality, například výše uvedený model Grandview Cyber začíná na cca 4200 Kč s DPH s rozměry 152 x 152 cm. Nejlevnější plátna pak pořídíte od cca 1000 Kč, mezi nejznámější výrobce pak patří například Da-Lite, Panasonic, Reflecta, Sencor, Optoma, Nobo nebo LaserWorld.


- Stativové projekční plátno Grandview Cyber -

Lampy


Další nutností při dlouhodobějším a častějším používání projektoru jsou náhradní lampy. Ty jsou specifické pro každý model a liší se jak tvarem, tak i svými vlastnostmi. Různá je také jejich životnost, která bývá konkrétním výrobcem uváděná v počtu hodin provozu (například lampa Sony LMP-H160 by se měla vyměnit po cca 3000 hodinách projekce). Cena lampy se pak u klasických projektorů pohybuje od 2000 do 4500 Kč včetně DPH.


- Lampa k projektoru Sony VPL-VW60 a VPL-VW50 -

Dálková ovládání a ukazovátka


U domácí projekce filmů je potřeba i nějaké to dálkové ovládání, abyste stále nemuseli chodit k počítači, ke kterému je projektor připojen. Výrobci dost často k projektorům dálkové ovládání přibalují, takže by neměl být problém se základními úkony. Na trhu lze samozřejmě sehnat i náhradní ovládání, pokud je to originální nějakým způsobem poškozeno. Při prezentacích je možné využívat jako pomůcku ovládání s laserovým ukazovátkem, příkladem může být kombinovaný ovladač Targus za cenu cca 440 Kč.


- Laserové ukazovátko Targus s ovládáním prezentace -

Pokud nechcete mít na stole více ovladačů, můžete využít i kombinovaných řešení. Můžete prezentaci a multimédia ovládat třeba pomocí klasické bezdrátové myši. Příkladem je myška Microsoft Wireless Notebook Presenter Mouse 8000 za cca 1830 Kč s DPH, která se hodí zejména na cesty díky svým kompaktním rozměrům.


- Bezdrátová myš Microsoft Wireless Notebook Presenter Mouse 8000 s laserovým ukazovátkem a ovládáním multimédií -

Náročnější uživatelé také možná sáhnou po univerzálních ovladačích, na které je specialista například společnost Logitech. Model Harmony One získal prestižní ocenění za inovaci a rozhodně vás nezklame. Barevný dotykový displej, spousta ovládacích tlačítek a elegantní design si můžete pořídit za cca 3100 Kč.


- Univerzální ovladač Logitech Harmony One -

Uchycení a stolky


Další problém často vyvstane s místem, kam projektor uložit. V domácím prostředí, kde jej budete využívat pro domácí kino, je asi nejvhodnější uchycení na strop. Ten je totiž většinou prázdný a poskytuje dostatek prostoru pro upevňovací mechanismus. Zároveň je také projektor v bezpečí a není náchylný na poškození, což může být případ další možnosti úchytů na stůl. Ty bývají podstatně jednodušší a od normálního postavení na stůl umožňují hlavně výškovou manipulaci pro optimální nastavení. Poslední možností je připevnění na zeď, což je vlastně alternativa k stropním úchytům.


- Stropní úchyt se raději nesnažte vyrábět doma, projektor není až tak lehké zařízení a připevnění musí být velmi pevné -

Na níže uvedeném schématu si můžete prohlédnout zmíněné základní typy uchycení. Způsob připevnění se ovšem může u různých lišit, v zásadě je ale systém podobný.


- Základní typy upevnění: na stěnu, na stůl a na strop -

Upevnění mohou nahradit i různé podstavné stolky. Ty jsou ale spíše doménou využití při přednáškách a často kombinují podstavec pro projektor i se stolečkem na notebook. Někdy se také můžete setkat s podložkami, které lze nasadit na klasické stativy pro fotoaparáty. Vyrábí je například firma Vanguard za cenu lehce pod 600 Kč s DPH.


- Řešení v podobě stolku je častější v přednáškových místnostech než v domácím prostředí -

Kabeláž


Přestože základní kabeláž potřebnou k propojení projektoru s ostatními zařízeními asi najdete přibalenou, v některých případech asi bude nutné dokoupit dostatečně dlouhou kabeláž. Důvodem může být jiná poloha počítače (či přehrávače) a projektoru. V takovém případě byste měli zvolit kvalitní kabeláž, která zajistí nerušený přenos dat. Může se také stát, že nebude v balení HDMI kabel, jelikož se jedná o poměrně drahé příslušenství a výrobci jej tak nabízí jako doplňkové příslušenství kvůli snížení ceny produktu.


Kufry, brašny a obaly na přenášení


Pokud projektor častěji přenášíte, určitě se vám bude hodit nějaká brašna nebo obal na přenášení. Projektory jsou poměrně citlivá zařízení, která až na výjimky v podobě speciálních mobilních modelů nejsou na cestování připravená. Je tedy dobré je nějakým způsobem chránit. Výrobců brašen, kufrů či obalů na trhu až tak moc není. Je však možné spoléhat na originální příslušenství od výrobce, případně lze sehnat i některá univerzální řešení.

Problém je hlavně v tom, že velikost projektorů není nijak standardizována jako třeba u notebooků. Výrobci tohoto sortimentu tak asi hodně váhají s uvedením podobných produktů, jelikož by byly zaměřeny výhradně na majitele daného modelu. Používat však můžete někdy i klasické notebookové brašny, případně univerzální kufry s přizpůsobivou vnitřní strukturou přihrádek.


- Ochrana nemusí být pouze v podobě brašny, ale třeba i jako vyztužený kufřík na cesty -

Interaktivní tabule


Opět trochu odbočíme od domácího prostředí, interaktivní tabule jsou totiž výsadou výuky a prezentací. Jedná se o zařízení, které kombinuje snímač a pero, čímž můžete ovládat počítač. Lze tedy například vyznačit na daném snímku prezentace důležité body nebo přímo stisknout tlačítka. Zařízení je prakticky vždy kompatibilní se všemi typy projektorů, nutná je pouze správná kalibrace. Cena interaktivních tabulí je poměrně vysoká (cca od 35 000 Kč s DPH). Jinou možností jsou také tablety, kdy lze opět zasahovat přímo do obrazu, ovšem už nejde o tak názornou pomůcku.


- Vyznačení důležitých bodů je názorné a usnadní výuku -

Další příslušenství už spíše reprezentuje samostatné produkty, mohli bychom jít samozřejmě ještě dále a zaměřit se na audiosestavu, přehrávače nebo dokonce sedací soupravy či speciální křesla. V zásadě ale zmíněné příslušenství asi patří k tomu nejdůležitějšímu, co si můžete dokoupit.