Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: ADATA XPG SPECTRIX D40 – barevný svět

Recenze: ADATA XPG SPECTRIX D40 – barevný svět

Recenze
ADATA XPG SPECTRIX D40 16GB (2x8GB) DDR4 3000, červená_1139731687
ADATA XPG SPECTRIX D40 16GB (2x8GB) DDR4 3000, červená
Produkt není určen k prodeji.

Především na náruživé hráče a nadšence, kteří si sami staví počítače a upravují je, cílí operační paměti ADATA XPG SPECTRIX D40. Zaujmou totiž na první pohled svým RGB podsvícením a v neposlední řadě také relativně příznivou cenou.

Je to dáno tím, že společnost ADATA nastavila cenu těchto modulů velmi rozumně. Nabízí se totiž prakticky za shodnou cenu jako provedení bez RGB podsvícení. Testovaný model XPG SPECTRIX D40 je v rámci pamětí typu DDR4 3000 dokonce jedním z pěti nejlevnějších 16GB kitů na trhu. Rozhodně si tak zaslouží naši pozornost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ADATA XPG SPECTRIX D40

 

Technické parametry

Testovaný model: ADATA XPG SPECTRIX D40 16GB (2x8GB) DDR4 3000, červená

Typ paměti: DDR4

Konfigurace paměti: 2 x 8GB

Pracovní frekvence: 3 000 MHz

CAS Latency: 16 CL

Chlazení: pasivní

Intel Extreme Memory Profile (XMP): Ano

Pracovní voltáž: 1,2/1,35 V

Rozměry: 138,98 x 47,37 x 7,6 mm

Představení pamětí ADATA XPG SPECTRIX D40

 

Obsah balení

Přestože jde o relativně levný modul, už ze samotného balení jde vidět, že výrobce na ničem rozhodně nešetřil. Paměti jsou totiž zabaleny v poměrně luxusně vyhlížející kartónové krabičce černé barvy, která má odklopnou čelní stranu. Díky tomu si případní zájemci mohou prohlédnout design jednoho z modulů ještě před koupí. Mimochodem některé části pamětí jsou zabaleny kvůli ochraně ve slídě, rozhodně ji nezapomeňte před použitím sundat, jinak chladič nebude pracovat korektně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení pamětí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní stranu je možné odklopit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadají paměti po vybalení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Před použitím nezapomeňte sundat ochranou slídu

 

Vzhled a kvalita zpracování

Popisovat vzhled operačních pamětí nemá ve většině případů cenu, levnější moduly bez chladiče se totiž podobají jako vejce vejci. V případě modelu ADATA XPG SPECTRIX D40 to však tak úplně neplatí, neboť díky stylovému heatspreaderu je jejich vzhled velmi atraktivní.Paměti jsou laděny v odstínech červené a černé barvy.

Na první pohled zaujmou masivní proporce chladiče, především červeně zbarvené části vystupující do prostoru. Samozřejmě vše je v rámci rozumných mezí, a tak se nemusíte obávat, že by se moduly kvůli chladiči nevešly do slotů na desce.

Ve skříni s prosklenou bočnicí budou paměti jistě vypadat efektně, a to především díky vrchní průhledné části. Právě v té se totiž ukrývá RGB osvětlení, kterému se detailně budeme věnovat ještě v řádcích níže. Mimochodem chladiče nejsou pouze na efekt, mají své logické funkční opodstatnění. Odvádí totiž teplo od výkonných modelů, přispívá tedy zároveň k lepšímu chlazení.

Jediné, na co je nutné při výběru těchto modulů dávat pozor, je jejich velikost. Kvůli RGB heatspreaderům jsou paměti o něco vyšší než v případě obyčejných modulů bez chladiče. V případě, že budete paměti instalovat do desek, kde jsou paměťové sloty příliš blízko procesoru, a zároveň budete chtít použít chladič s velkou pasivní základnou, nemusí se moduly do sestavy vejít. Rozměry pamětí jsou 138,98 x 47,37 x 7,6 mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadají testované moduly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden z testovaných modulů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širší strana RAMek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Užší strana RAMek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na testy jsme měly dva 8GB moduly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce a samotný chladič

 

Co umí?

Paměti ADATA SPECTRIX D40 vynikají programovatelným RGB osvětlení, vysokými frekvencemi či podporou Aura Sync. Výhodou je jistě také podpora technologie Intel XMP 2.0 či nadstandardní desetiletá záruka.

Paměti SPECTRIX D40 startují na frekvenci 2400 MHz a za jistých okolností umožňují podle výrobce přetaktování na 4000 MHz (dle modelu). Podporována je přitom i prémiová platforma Intel X299. Paměťové moduly s nastavením na rychlosti 2666 MHz a vyšší podporují nastavení SPD splňující parametry Intel XMP 2.0, zatímco ty s horšími parametry umožňují přepnutí na nižší rychlosti.

U pamětí je použito 10 vrstvé PCB pro lepší stabilitu a výkon. Výrobce navíc slibuje sníženou spotřebu až o 20 % díky schopnosti pracovat při nižším napětí 1.2V-1,35V. Námi testovaný kit dvou 8GB modulů typu DDR4 pracoval při frekvenci 3000 MHz a časování CL16.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z testovaných pamětí

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do detailních testů, sluší se představit sestavu, kterou jsme používali. Srdcem celé sestavy byl procesor Intel Core i7-7740X, který obsahuje 4 fyzická jádra (8 vláken). Tento konkrétní čip pracuje se základní frekvencí 4.3 GHz a dokáže se v režimu Turbo přetaktovat až na 4.5 GHz. Čip je vyráběný 14nm procesem. Obsahuje integrovaný dvoukanálový paměťový řadič pro DDR4 2666 MHz. Pro úplnost dodejme, že TDP činí 112 W.

Jako podvozek slouží výkonná základní deska ASRock X299 Taichi, která obsahuje čipovou sadu Intel X299 s podporou procesorů Intel Core X-Series pro patici LGA2066. Maximální rychlost až osmi paměťových modulů (max. kapacita 128 GB) může činit 4400+ MHz. Základní deska s podporou 10 Gb/s síťových přenosů podporuje multi-GPU řešení AMD Quad CrossFireX, 3-Way CrossFireX a CrossFireX / NVIDIA Quad SLI, 3-Way SLI a SLI a k němu přidává také 7.1kanálové audio, o které pečuje čip Realtec ALC1220.

Alespoň v rychlosti zmiňme nabízené rozhraní: 4 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1, 1 x vertikální M.2 patice (klíč E) s WiFi-802.11ac modulem + 2 x M.2, 8 x SATA 6 Gb/s (RAID 0, 1, 5, 10, Intel Rapid Storage Technology 15 a Intel Smart Response) + 2 x SATA 6 Gb/s (NCQ, AHCI, Hot Plug; zadní I/0 porty: 2 x anténa, 1 x PS/2 (myš/klávesnice), 1 x optický SPDIF, 2 x USB 2.0 (ESD ochrana), 1 x USB 3.1 Gen2 typ A, 1 x 3.1 Gen2 typ C, 4 x USB 3.1 Gen1, 2 x gigabitová RJ-45, 1 x Clear CMOS, 1 x BIOS flashback a HD audio 3.5mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel Core i7-7740X

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASRock X299 Taichi

 

Od společnosti ADATA pochází kromě paměťových modulů také použité datové úložiště. Konkrétně jde o SSD jednotku Ultimate SU800 s kapacitou 256 GB, kterou jsme měli možnost před časem detailně otestovat. Alespoň v rychlosti připomeňme, že tento model láká na 3D NAND flash technologii, dlouhou životnost a přenosovou rychlost až 560 MB/s.

V případě grafické karty volba padla na Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G, kterou jsme také detailně proklepli v samostatných testech. Jádro Nvidia GeForce GTX, které mimochodem využívá architekturu Pascal, nabízí základní frekvenci 1759/1784 MHz a boost 1898/1936 MHz (gaming/OC mód). U karty byla použita paměť typu GDDR5X s kapacitou 8 GB. Ta se chlubí poměrně vysokou pracovní frekvencí 10 206 MHz, v OC režimu dokonce až 10 400 MHz. Maximální digitální rozlišení je 7680 x 4320. Z použitých a podporovaných technologií karta nabízí OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, NVIDIA Ansel a NVIDIA GameWorks. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk ADATA Ultimate SU800

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvory pro šroubky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G

 

Na ticho jsme zkrátka u testovací sestavy kladli opravdu velký důraz, a to neplatí pouze o použité grafické kartě, ale i o volbě dalších komponent. Pro napájení chlazení jsme totiž použili ověřená řešení od společnosti Be quiet! Připomeňme, že tento výrobce se soustředí na výrobu chladičů, napájecích zdrojů a v neposlední řadě také počítačových skříní. A všechny zmiňované součástky jsme použili také my.

Konkrétně je řeč o vodním chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které se stará o odvod tepla od procesoru. Je určeno pro modely se socketem AMD i Intel. Jeho výhodou je, že kombinuje kapalinové chlazení se vzduchovým. Čistě měděný radiátor se dvěma 140mm větráčky Pure Wings 2 je napojen dvěma hadičkami na blok s radiátorem, který se připevňuje na procesor.

Také napájecí zdroj pochází z dílny společnosti Be quiet! Konkrétně jde o velmi tichý model Dark Power Pro 11, o jehož chlazení se stará na míru vyvinutý ventilátor o velikosti 135 mm (hlučnost je při maximálním zatížení pouhých 19,9 dBA). Tento zdroj nabízí výkon 750 W a certifikaci 80 PLUS Platinum s účinností až 94 %, splňuje mimochodem požadavky směrnice EU ErP 2014, ENERGY STAR 6.0, Intel C6 mode a spotřeba ve Standy režimu je přibližně 0,15 W. Samozřejmostí je modulární kabeláž.

Všechny komponenty popsané výše jsme osadili do skříně Be quiet! Dark Base PRO 900, jejíž levá bočnice je prosklená. Krásně tak pod ní vynikne podsvícení jednotlivých komponent. Elegance se tomuto modelu rozhodně upřít nedá, a to především díky oranžovému lemování obou bočnic, které doplňuje jinak černočerné plastové a kovové části. Upřít rozhodně nemůžeme nic ani kvalitě zpracování, což se však dá u prémiové kategorie skříní tak trochu očekávat.

Skříň nabídne dvě 5,25" pozice určené pro instalaci optických mechanik, jednu pozici pro 2,5" a celkem sedm 3,5" pozic, které slouží především k instalaci pevných disků. V horní části skříně se nacházejí rozšiřující konektory v podobě dvou rychlých USB 3.0, dvou standardních USB 2.0 konektorů a také dva audio jack konektory pro sluchátka a mikrofon či headset. Pro úplnost dodejme, že celá sestava pracovala pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oranžové lemování skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je odklopný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň je osazena tichými ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pozice pro disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj má také velmi tiché chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chlazení procesoru se staral vodník Be quiet! Silent Loop 280mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část, která se připojuje k procesoru

 

Barevný svět

Jak zaznělo v řádcích výše již několikrát, jednou z hlavních předností testovaných modulů je vícebarevné RGB podsvícení, které je integrováno přímo v chladiči. Výrobce se chlubí tím, že na některých deskách je plně programovatelné, například na těch od společnosti ASUS.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozsvícené paměti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Paměti mění barvu podle předem nastavené frekvence

 

Díky programu ASUS Aura Sync si tak majitelé mohou nastavit RGB efekty, barevnou sekvenci, intenzitu a vše, co se jim bude líbit. Jak je z řádků výše patrné, tyto přednosti mohou využívat především majitelé základních desek od společnosti ASUS.

A protože takových testů je na internetu mraky, rozhodli jsme se paměti vložit do desky jiného výrobce. Volba konkrétně padla na model od společnosti ASRock. I v něm totiž paměti svítí, byť není možné upravovat barvu a konkrétní RGB režim. I tak je výsledný efekt více než zajímavý, jak si můžete prohlédnout na videu níže.

Ukázka podsvícení RAM v akci

 

Testy výkonu

Testy operačních pamětí se neprovádí příliš často, na rozdíl od jiných počítačových komponent. A je to poměrně škoda. Právě kvalita pamětí může ve výsledku dramaticky rozhodnout o stabilitě celé sestavy, a samozřejmě svým určitým dílem přispívá také k celkovému výkonu daného stroje.

A to i přesto, že rozdíly výkonu mezi jednotlivými moduly byly daleko více markantnější v případě starších standardů DDR3 a DDR4. U nich se totiž výkonností propad, nebo naopak vzestup, mezi různými brandy pohyboval klidně i o více než 10 %. U DDR4 modulů, pokud tedy vynecháme předražené modely určené vysloveně na taktování, tak markantní rozdíly díky výkonu současných procesorů a dedikovaných grafických karet nejsou. Přesto se nevyplácí operační paměti podceňovat, jak je z řádků výše zřejmé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované paměti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Paměti zapojené v testovací sestavě

 

Po troše teorie se pojďme vrhnout na praktické testy. Operační paměti od společnosti ADATA jsme měli možnost testovat společně s moduly G.Skill Ripjaws V DDR4-3600 16GB (16-18-18-3). Jak již název zběhlejším uživatelům napovídá, ty běží ještě na vyšší frekvenci než hlavní hrdina dnešní recenze a pochopitelně jde tedy o dražší kit.

Nicméně díky kvalitním součástkám není vůbec žádný problém dostat paměti ADATA XPG SPECTRIX D40 na dané desce od společnosti ASRock také až na 3600 MHz, a to mimochodem při časování 16.18.18.36 2T, což je parádní výsledek, který je typický spíše pro moduly výrobců, které se specializují výhradně na taktování.

Mimochodem i přetaktované moduly zvládl použitý chladič bez větších problémů uchladit. Při běžné práci se teplota pohybovala okolo 32 °C, což byla dokonce o stupeň nižší hodnota, než jsme naměřili ve středu skříně.

Níže naleznete tedy výsledky testů se základním XMP profilem, kdy paměti běžely na 3000 MHz, ale zároveň také v přetaktované verzi na 3600 MHz. A to samozřejmě i ve hrách. Sluší se podotknout, že v některých jsou rozdíly patrné na první pohled, ale v některých se vyšší takty promítly do celkového výkonu jen nepatrně.

 

Benchmarkové testy

 

ADATA XPG SPECTRIX D40

ADATA XPG SPECTRIX D40 
@ 3600 MHz

G.Skill Ripjaws V

AIDA64 – zápis

49 605 MB/s

 53 205 MB/s

49 816 MB/s

AIDA64 – čtení

47 225 MB/s

 48 107 MB/s

47 557 MB/s

MaxxMem Benchmark – zápis

35 226 MB/s

 37 816 MB/s

35 233 MB/s

MaxxMem Benchmark – čtení

29 546 MB/s

 31 299 MB/s

29 787 MB/s

WinRAR

7612 MB/s

 7916 MB/s

7636 MB/s

7-Zip

30 120 MB/s

 35 115 MB/s

32 247 MB/s

Cinebench R15

1590 bodů

 1596 bodů

1592 bodů

GeekBench 3

31 116 bodů

 31 117 bodů

31 117 bodů

 

Herní testy

 

ADATA XPG SPECTRIX D40

ADATA XPG SPECTRIX D40
@ 3600 MHz

G.Skill Ripjaws V

The Witcher 3 (1440p)

62,7 fps

65,8 fps

64,5 fps

The Witcher 3 (1080p)

147,2 fps

151,1 fps

151,2 fps

Battlefield 1 (1440p)

84,5 fps

84,5 fps

84,6 fps

Battlefield 1 (1080p)

157,2 fps

157,2 fps

157,2 fps

Hitman (1440p)

84,7 fps

85,0 fps

84,9 fps

Hitman (1080p)

109,1 fps

115,7 fps

111,6 fps

Far Cry Primal (1440p)

81,4 fps

84,4 fps

83,0 fps

Far Cry Primal (1080p)

93,7 fps

93,8 fps

93,7 fps

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ velmi dobré možnosti přetaktování

+ líbivý vzhled, RGB podsvícení

+ dobré chlazení

+ nadstandardní záruka

 

- RGB podsvícení je nastavitelné pouze na některých deskách

- kvůli chladiči se nemusí vejít do všech sestav (pokud jsou sloty příliš blízko patici procesoru)

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ADATA XPG SPECTRIX D40

 

Závěrečné hodnocení

Paměti ADATA XPG SPECTRIX D40 jsou velmi zajímavým kandidátem na koupi. Díky RGB podsvícení vynikají svým vzhledem, a přitom nabízí prakticky totožnou cenovku jako konkurenční modely bez podsvícení. Příjemným překvapením jsou i velmi dobré možnosti přetaktování.

Operační paměti ADATA XPG SPECTRIX D40 můžete zakoupit v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru