Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: AMD Ryzen 5 1400 – levně a přitom výkonně?

Recenze: AMD Ryzen 5 1400 – levně a přitom výkonně?

Recenze
AMD Ryzen 5 1400_1719058903
AMD Ryzen 5 1400
Produkt není určen k prodeji.

Dnes přesně v 15:00 oficiálně odstartoval prodej nové procesorové rodiny Ryzen 5. Ta láká především na atraktivní poměr cena/výkon. Jaký je v praxi nejlevnější model s číslovkou 1400? To zjistíme v dnešní recenzi.

Společnost AMD představila již zkraje března špičkové procesory řady Ryzen 7. A sklidila za ně pochvalné recenze. Především díky tomu, že po několika dlouhých letech konečně nabídla adekvátní konkurenci pro ty nejvýkonnější procesory od Intelu. V segmentu high-endových čipů totiž výrobce neměl až do letošního roku žádná želízka v ohni.

Ryzeny se nyní dostávají do prodeje také v odlehčené verzi s pořadovým číslem pět. Nové čipy sice nenabídnou takový výkon jako zástupci sedmičkové řady, zato se však chlubí výrazně příznivější cenovkou. A v dané cenové kategorii by podle zástupců společnosti AMD neměli mít konkurenci. Zda je to skutečně pravda si ověříme hned na tom nejlevnějším modelu – procesoru AMD Ryzen 5 1400.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AMD Ryzen 5 1400

 

Technické parametry

Testovaný model: AMD Ryzen 5 1400

Modelové označení: Ryzen 5 (Summit Ridge)

Kódové označení: Zen

Počet jader: 4

Počet vláken: 8

Pracovní frekvence: 3200 MHz

Turbo frekvence: 3400 MHz

Velikost L1 cache (součet): 384 kB

Velikost L2 cache (součet): 2 048 kB

Velikost L3 cache: 8 192 kB

Patice: AM4 socket

Speciální vybavení: Automatické přetaktování, HyperThreading, Otevřený násobič

Technologie: 14 nm

Max. TDP (Thermal Design Power): 65 W

Grafické jádro: nemá

 

Představení řady Ryzen 5 (anglicky)

 

Vzhled a dovednosti

Na první pohled se novinka z řady pět nijak dramaticky neliší od ostatních procesorů řady Ryzen. Je to vcelku logické, neboť obě řady jsou určené pro stejnou patici AM4. Svůj původ dává procesor hrdě najevo, nápis Ryzen je totiž na vrchní straně nepřehlédnutelný.

Model 1400 nabízí čtyři fyzická jádra, respektive osm vláken. Každé z nich je přitom standardně taktováno na 3,2 GHz a v boostu se dokáží jednotlivá jádra přetaktovat až na 3,4 GHz. Konkrétně model 1400, který vznikl jako další členové rodiny Ryzen díky 14nm výrobnímu procesu, nabízí vyrovnávací paměť cache 8 MB a TDP 65 W.

Stejně jako větší bratříčci ze sedmičkové edice se i pětka chlubí celou řadou pokročilých funkcí. Řeč je například o technologiích Pure Power a Precision Boost, které zajišťují neustálou kontrolu teploty, rychlosti i napětí a umožňují procesoru se efektivně adaptovat změnám ve výkonu. Neural Net Prediction popisuje výrobce zase jako vestavěnou umělou inteligenci, jež si staví model rozhodování a díky němu předvídá budoucí rozhodnutí, přednačítá instrukce a vybírá nejvhodnější cestu procesorem, čímž zvyšuje jeho rychlost a snižuje dobu odezvy.

Jak jsou tyto technologie nápomocné při jednotlivých počítačových pracích a hraní her, si ukážeme v testech níže. Nejprve se však pojďme podívat na to, jak Ryzen 5 1400 ve skutečnosti vypadá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na růžek, který označuje správný směr vložení do desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil procesoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana testovaného čipu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednotlivé piny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka vložená v základní desce od společnosti ASUS

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do detailních testů nového čipu, sluší se představit sestavu, na které jsme procesor AMD Ryzen 5 1400 testovali. Pravidelným čtenářům nebude jistě tato testovací sestava cizí. Jde totiž o stejný stroj, na kterém jsme proklepli již dříve výkonnější model Ryzen 7 1800X.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z čeho dnes budeme vařit?

 

Jako podvozek posloužila herní základní deska ASUS Crosshair VI Hero, která je určena speciálně pro patici AM4 a staví na čipové sadě AMD X370. Osazena je čtyřmi sloty pro paměťové moduly s maximální kapacitou pro 64 GB DDR4 RAM. Pro hráče má deska připravena řešení 2-Way SLI a AMD CrossFire, která slouží k instalaci většího počtu grafických karet a tím patřičného navýšení výpočetního výkonu.

Pro úplnost dodejme, že o audio se stará zvukovka RoG SupremeFX 8-Channel High Definition Audio CODEC S1220 s podporou osmikanálového audia. Interní sloty pak nabízejí 2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (AMD Ryzen), 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 - x8 režim (AMD 7. gen. A-series/Athlon), 1 x PCIe 2.0 x 16 (x4 režim), 3 x PCIe 2.0 x 1 a 1 x M.2, 8 x SATA 6Gb/s. Nechybí ani podpora standardů RAID 0, 1, 10. I této desce jsme věnovali samostatnou recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS Crosshair VI Hero

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektorovou výbavu

 

Jako operační paměť jsme použili kit ADATA XPG Z1 16 GB. Jde o set dvou 8GB modulů standardu DDR4 3000, které nabízejí frekvenci 3000 MHz – jak už konečně samotný název napovídá. Tento model zaujme hned na první pohled masivními červenými pasivy, jež slouží především pro lepší chlazení pamětí. Sluší se také podotknout, že kity jsme měli v sestavě nainstalované hned dva. Detailní testy pamětí naleznete zde.

Od společnosti ADATA pochází také použité datové úložiště. Konkrétně jde o SSD jednotku Ultimate SU800 s kapacitou 256 GB, kterou jsme měli možnost před časem detailně otestovat. Alespoň v rychlosti připomeňme, že tento model láká na 3D NAND flash technologii, dlouhou životnost a přenosovou rychlost až 560 MB/s.

V případě grafické karty volba padla na Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G, kterou jsme také detailně proklepli v samostatných testech. Jádro Nvidia GeForce GTX, které mimochodem využívá architekturu Pascal, nabízí základní frekvenci 1759/1784 MHz a boost 1898/1936 MHz (gaming/OC mód). U karty byla použita paměť typu GDDR5X s kapacitou 8 GB. Ta se chlubí poměrně vysokou pracovní frekvencí 10 206 MHz, v OC režimu dokonce až 10 400 MHz. Maximální digitální rozlišení je 7680 x 4320. Z použitých a podporovaných technologií karta nabízí OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, NVIDIA Ansel a NVIDIA GameWorks. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk ADATA Ultimate SU800

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvory pro šroubky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava staví na kitu ADATA XPG Z1 16 GB…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…respektive na dvou kitech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G

 

Na ticho jsme zkrátka u testovací sestavy kladly opravdu velký důraz, a to neplatí pouze o použité grafické kartě, ale i o volbě dalších komponent. Pro napájení i chlazení jsme totiž použili ověřená řešení od společnosti Be quiet! Připomeňme, že tento výrobce se soustředí na výrobu chladičů, napájecích zdrojů a v neposlední řadě také počítačových skříní. A všechny zmiňované součástky jsme použili také my.

Konkrétně je řeč o vodním chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které se stará o odvod tepla od procesoru. Je určeno pro modely se socketem AMD i Intel. Jeho výhodou je, že kombinuje kapalinové chlazení se vzduchovým. Čistě měděný radiátor se dvěma 140mm větráčky Pure Wings 2 je napojen dvěma hadičkami na blok s radiátorem, který se připevňuje na procesor.

Také napájecí zdroj pochází z dílny společnosti Be quiet! Konkrétně jde o velmi tichý model Dark Power Pro 11, o jehož chlazení se stará na míru vyvinutý ventilátor o velikosti 135 mm (hlučnost je při maximálním zatížení pouhých 19,9 dBA). Tento zdroj nabízí výkon 750 W a certifikaci 80 PLUS Platinum s účinností až 94 %, splňuje mimochodem požadavky směrnice EU ErP 2014, ENERGY STAR 6.0, Intel C6 mode a spotřeba ve Standy režimu je přibližně 0,15 W. Samozřejmostí je modulární kabeláž.

Všechny komponenty popsané výše jsme osadili do skříně Be quiet! Dark Base PRO 900, jejíž levá bočnice je prosklená. Krásně tak pod ní vynikne podsvícení jednotlivých komponent. Elegance se tomuto modelu rozhodně upřít nedá, a to především díky oranžovému lemování obou bočnic, které doplňuje jinak černočerné plastové a kovové části. Upřít rozhodně nemůžeme nic ani kvalitě zpracování, což se však dá u prémiové kategorie skříní tak trochu očekávat.

Skříň nabídne dvě 5,25" pozice určené pro instalaci optických mechanik, jednu pozici pro 2,5" a celkem sedm 3,5" pozic, které slouží především k instalaci pevných disků. V horní části skříně se nacházejí rozšiřující konektory v podobě dvou rychlých USB 3.0, dvou standardních USB 2.0 konektorů a také dva audio jack konektory pro sluchátka a mikrofon, či headset. Pro úplnost dodejme, že celá sestava pracovala pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oranžové lemování skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je odklopný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň je osazena tichými ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pozice pro disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj má také velmi tiché chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chlazení procesoru se staral vodník Be quiet! Silent Loop 280mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část, která se připojuje k procesoru

 

Testy výkonu a taktování

Očekávání od Ryzenů 5 jsou poměrně velká. Aby také ne, když rozvířila už při premiéře debatu samotná společnost AMD. Ta srovnala vrcholný model pětkové série 1600X s podobně drahým čipem Intel Core i5 7600K (alespoň v té době byly ceny podobné) v benchmarkovém testu Cinebench R15. Novinka od AMD byla údajně rychlejší o nezanedbatelných 69 procent.

Není nicméně žádným tajemstvím, že výrobci velmi rádi volí takové testy, ve kterých jejich čipy excelují. Proto se společně podíváme na výkon u daleko více testů. Jako konkurenta jsme zvolili právě čip Core i5 7600K, který pochází z nové série Kaby Lake. Soupeř je to rovnocenný, neboť má také čtyři jádra a dokonce ještě vyšší pracovní frekvenci – 3,8 GHz v základu a 4,2 GHz.

Pro úplnost dodejme, že testovací sestava s čipem od Intelu běžela na základní desce s čipovou sadou Intel Z270, opět šlo o model od společnosti ASUS. Ostatní hardwarová výbava byla velmi podobná, a to včetně použité grafické karty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ryzen 7 vs. Ryzen 5

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob testovací sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehled parametrů testovací sestavy s Ryzenem 5

 

Pro lepší představu o výkonu jsme do tabulky s testy přidali také hodnoty, které jsme naměřili u vrcholného modelu Ryzen 7 1800 X, i když jde prakticky o třikrát tak drahý čip. Jeho detailní testy naleznete v naší dřívější recenzi.

Ryzeny řady pět by se měly nechat i velmi dobře taktovat, což jsme přímo na desce od společnosti ASUS také vyzkoušeli. Zvýšit rychlost se nám podařilo pomocí EZ Tuning Wizardu o 12 %, což není rozhodně málo. Pracovní tempo jader tak stouplo na 3,6 GHz.

Sluší se podotknout, že šlo skutečně pouze o proces automatického taktování. Zkušený overclocker by patrně z dané testovací sestavy vymáčknul ještě o něco více. I tak si je ale díky výsledkům testů přetaktovaného čipu možné udělat obrázek o tom, jak výrazný může nárůst výkonu v praxi být.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Navýšit výkon procesoru se nám podařilo o 12 %

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výpis přetaktovaného čipu z programu CPU-Z

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Parametry základní desky

 

Je vhodné upozornit na to, že jednotlivé testy je potřeba brát s určitou mírou rezervy. Všechny totiž logicky probíhaly ještě před oficiálním spuštěním prodeje. A jak se u AMD ukázalo v historii již několikrát, nový hardware potřebuje ještě přinejmenším pár týdnů na odladění v jednotlivých benchmarkových aplikacích i samotných hrách. Lze tedy předpokládat, že v dohledné době bude výkonnostní potenciál testovaného modelu ještě přinejmenším o nějaký fous lepší.

Dost již ale bylo řečí, nechť testy promluví!

 

Benchmarkové testy

 

Ryzen 5 1400

Ryzen 5 1400
(přetaktovaný)

Core i5 7600K

Ryzen 7 1800X

GeekBench 3

16 845 bodů

20 516 bodů

17 512 bodů

31 116 bodů

Cinebench R15

795 bodů

1006 bodů

836 bodů

1591 bodů

wPrime

157,4 s

94,5 s

142,6 s

84,2 s

Real Bench

126 512 bodů

140 816 bodů

128 312 bodů

151 016 bodů

HWBOT H265

7,4 fps

8,2 fps

7,5 fps

10,1 fps

WinRar 5.4

367 s

339 s

347 s

331 s

 

 

 

Herní testy

 

Ryzen 5 1400

Ryzen 5 1400
(přetaktovaný)

Core i5 7600K

Ryzen 7 1800X

The Witcher 3 (1440p)

61,5 fps

 62,5 fps

61,4 fps

 62,7 fps

The Witcher 3

(1080p)

135,7 fps

 145,7 fps

143,2 fps

 147,2 fps

Battlefield 1 (1440p)

78,5 fps

 79,9 fps

82,1 fps

 84,6 fps

Battlefield 1 (1080p)

142,0 fps

 147,5 fps

146,3 fps

 157,2 fps

Hitman (1440p)

79,5 fps

 

82,6 fps

81,7 fps

 84,7 fps

Hitman (1080p)

106,2 fps

108,0 fps

105,4 fps

 109,1 fps

Rise of the Tomb Raider (1440p)

85,4 fps

85,7 fps

88,1 fps

 92,7 fps

Rise of the Tomb Raider (1080p)

107,1 fps

109,9 fps

111,5 fps

 115,7 fps

Far Cry Primal (1440p)

78,5 fps

80,8 fps

79,6 fps  81,4 fps

Far Cry Primal (1080p)

90,7 fps

92,5 fps

91,1 fps  93,7 fps

Tom Clancy’s The Division (1440p)

73,0 fps

73,6 fps

72,7 fps  74,1 fps

Tom Clancy’s The Division (1080p)

96,5 fps

98,7 fps

95,4 fps

 100,1 fps

 

 

 

 

Spotřeba a provozní teploty

Spotřeba v minulých letech byla velkou slabinou čipů od AMD. S nástupem Ryzenů to však již neplatí, o čemž jsme se přesvědčili již v recenzi sedmičkové řady. A velmi slušné hodnoty dokazuje také měření Ryzenu 5 1400. Ten si v klidovém stavu vzal ze zásuvky 49 W a v zátěži pak 92 W. Pro lepší představu u Ryzenu 7 1800X to bylo 72 W (v klidu) a 131 W (v zátěži), a u modelu Intel Core i5 7600K pak 42 W (v klidu) a 109 Q (v zátěži).

Procesor Ryzen 5 1400 je dodáván s chladičem AMD Wraith Stealth, který by měl být schopen uchladit čip i při maximálním zatížení jen při hlučnosti 32 decibelů, což je špičkový výsledek. My jsme nicméně na test obdrželi novinářský vzorek tohoto procesoru, ke kterému chladič nebyl přibalen, ověřit tak tuto informaci nemůžeme.

Co se týká naměřených hodnot s použitím vodníka, v klidovém stavu byla teplota procesoru 27 °C, v zátěži pak 48 °C. U výkonnějšího Ryzenu 7 1800 X jsme naměřili hodnoty 39 °C a 52 °C, u konkurenčního Intelu Core i5 7600K pak 26 °C a 49 °C.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladič AMD Wraith Stealth

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na použité vodní chlazení…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 …a napájecí zdroj

 

Klady a zápory

+ zajímavý poměr cena/výkon

+ relativně slušné možnosti taktování

+ nízká spotřeba

+ tichý chladič je součástí balení

 

- propad výkonu v některých hrách (což je patrně způsobeno optimalizací)

- zatím stále ještě poměrně slabá nabídka základních desek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ryzen 5 1400

 

Závěrečné hodnocení

Ryzen 5 1400 je v současnosti tím nejlevnějším, co je možné z nové generace procesorů zakoupit. I přesto tento čip opět potvrzuje, že AMD je zpátky na koni a má zákazníkům skutečně co nabídnout i v segmentu střední třídy. A tak by AMD mohlo zamíchat nejen prioritami zákazníků, ale ve výsledku také prodejními cenami.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (19)

Mini-itx

Nevi nahodou nekdo, kdy budou k dostani mobo mini-itx? :) Cekam jen na ne :(

@m4rine.cz: Nejsou a patrně zatím nebudou.
Nejspíše se objeví až s APU Ryzen, které budou mít integrovanou grafiku, protože se na tomhle rozměru počítá s jejím využitím. Na samostatné grafiky to není primárně stavěné, takže asi nevěří tomu, že by byly dostatečné prodeje. Taky jsem na ni čekal, ale asi smůla a buď budu muset na Intel, nebo postavit počítač na mATX.Mini-ITX prý nejspíš někdy v půlce roku.

Levně?

Levný by to bylo za 3.000,- Kč a ne za pět dva.....

@r.aulicky: levně to je protože u intelu zaplatíš snad dvojnásobek za stejný výkon :D

@miecarek: S tím "stejným výkonem" bych asi trochu brzdil. AMD zatím nikdy "stejný výkon" jako Intel nedodal takže bych si počkal na benchmarky.

@Locthar: AMD mělo kdysi i lepší výkon než Intel, ale to už je dost dávná historie.

@Locthar: To máš pravdu. Dodal vyšší výkon. :D

@r.aulicky: V porovnání s čím?
Ukaž mi jiný CPU, který má takový výkon a lepší cenu

@r.aulicky: Když i5 7600K stojí 7000 a jsou výkonově srovnatelný? Ten matroš, co bereš, bych chtěl taky... ;) :D

@justaboy: přidej si náklady na MOBO a paměti a už jsi hned jinde. Výkonově srovnatelné v čem? V gamingu rozhodně nejsou.

@Locthar: A paměti a desky pro intel se rozdávají zdarma ...to je zase argument .

@Locthar: Ryzeny mají v zásadě stejný IPC, takže jsou. Zda daná hra potřebuje takový CPU (např. 6 či 8 jaderú je samozřejmě téma jiné.

@Uni: už s dx12 se začala výhoda více jader prokazovat, bude to jen lepší

@r.aulicky: vuci INTELU je to levne :)Jinak RYZEN 3 tj jeste levnejsi procaky od AMD pridou az v Q2

RAM

Zda se mi to, nebo Vam ty pameti bezej nejak pomalu? 1,35V 3000MHz proti 1,199V 2133MHz

@moja@cnes.cz: mozna je naladili az po tom co udelali fotku biosu.. bohuzel chybi screen z CPU-Z v zalozce memory kde by se to dalo odvodit, ale logicky by bylo dobry nastavit je na 3000Mhz protoze to pridava dobrejch 10-20% vykonu..

Počet Jader

Zdravím, překvapuje mě screenshot CPU-Z kde se ukazuje počet jader 2, počet vláken 4, stejně tak k tomu sedí i počet cache. Asi někde udělali soudruzi chybku. :) Předpokládám že pouze softwarovou...

@sucharl: nejspis protoze zatim vsechny ryzen jsou 2xCCX, a tenhle konkretne 2/4+2/4neni to ctyrjadro, ale dve dvoujadracoz je taky duvod, proc jsou ryzen citlivy na frekvenci ram, protoze spojeni mezi nimi je synchronni s polovicni hodnotou jejich frekvence

@sucharl: hlavne pokud vim, tak i5 ma 4 logicka jadra, kdezto tohle AMD ma 8 logickych jader s cim to srovnavaji, tak nevim no :D prijde mi to divny srovnani

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru