AMD Ryzen 7 1800X
AMD Ryzen 7 1800X
6 632 Kč 8 024 Kč

Recenze: AMD Ryzen 7 1800X – vstupenka mezi elitu

Recenze 81 % hodnotilo 35 uživatelů 9. 3. 2017 12 komentářů

Hlavním hrdinou dnešní recenze nebude nikdo jiný než nejnovější procesor od společnosti AMD. Nejde přitom o žádný obyčejný čip, nýbrž o to nejvýkonnější ze stáje tohoto výrobce – model Ryzen 7 1800X. Má se zavedená konkurence začít bát?

Kdo se jen trochu zajímá o počítače, patrně mu příchod nových procesorů Ryzen 7 neunikl. Jde o comeback společnosti AMD do segmentu nejvýkonnějších čipů. Ryzen 7 1800X přitom představuje nejvyšší model, který je aktuálně k dostání – pravidelní čtenáři jistě vědí, že jsme se s ním seznámili už při prvních dojmech z testování. Dnes však půjdeme daleko více do hloubky. Společně se podíváme, jak si tento čip povede při běžné práci i ve hrách, stejně jako na to, jakou má spotřebu a jak náročný je na chlazení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AMD Ryzen 7 1800X

 

Technické parametry

Testovaný model: AMD Ryzen 7 1800X

Počet jader: 8

Počet vláken: 16

Patice: AM4 socket

Pracovní frekvence: 3 600 MHz

Turbo frekvence: 4 000 MHz

Velikost L2 cache (součet): 4 096 kB

Velikost L3 cache: 16 384 kB

Výrobní proces: 14 nm

Max. TDP (Thermal Design Power): 95 W

 

Představení procesorů Ryzen 7 (anglicky)

 

Obsah balení

Procesor od společnosti AMD dorazil do redakce v až překvapivě velké šedivé krabičce z kartónu. Na ní samozřejmě nechybí loga výrobce i modelové řady Ryzen, stejně jako červenooranžové kruhy. Mimochodem hned na čelní straně stojí za povšimnutí číslice sedm, která označuje, že jde o nejvyšší modelovou řadu. V průběhu roku by se totiž měly na pultech obchodů objevit ještě řady nižší.

Krabička je vcelku pochopitelně naddimenzovaná, neboť výrobce úplně stejnou používá i pro modely s dodávaným chladičem. Ten byste však v tomto případě hledali u vrcholného provedení marně. V menší černé kartónové krabičce, která se ukrývá uvnitř velkého balení, se kromě samotného procesoru nachází už jen jednoduchý manuál a samolepka Ryzen 7.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení novinky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor vykukuje na uživatele už ze samotného balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladič byste uvnitř hledali marně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V této malé krabičce se ukrývá samotný procesor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Co umí a jak vypadá?

Už při prvním pohledu na samotný procesor si snad každý musí všimnout, s kým má tu čest. Nápis Ryzen je totiž nepřehlédnutelný. Jak samotný procesor vypadá, si můžete prohlédnout na detailních snímcích níže.

My se v následujících řádcích budeme soustředit spíše na to, co novinka umí. Jak už bylo řečeno výše, model Ryzen 7 1800X představuje to nejlepší z nabídky nových procesorů od AMD. Nabízí osm fyzických jader a 16 vláken. Každé z nich přitom pracuje na frekvenci 3,6 GHz a dokáže se automaticky přetaktovat až na 4 GHz.

Tento konkrétní model, který vznikl díky 14nm výrobnímu procesu, nabízí vyrovnávací paměť cache 16 MB a TDP 95 W. Chlubí se navíc řadou pokročilých funkcí. Řeč je například o technologiích Pure Power a Precision Boost, které zajišťují neustálou kontrolu teploty, rychlosti a napětí a umožňují procesoru se efektivně adaptovat změnám ve výkonu. Neural Net Prediction popisuje výrobce zase jako vestavěnou umělou inteligenci, jež si staví model rozhodování a díky němu předvídá budoucí rozhodnutí, přednačítá instrukce a vybírá nejvhodnější cestu procesorem, čímž zvyšuje jeho rychlost a snižuje dobu odezvy.

Je zároveň vhodné zdůraznit, že většinu těchto předností nabízí i nižší řady procesorů Ryzen 7. Ty také pracují se socketem AM4 a jsou pochopitelně levnější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ryzen 7 1800X v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na piny na spodní straně procesoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil procesoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na označení správného umístění čipu do základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka je mimochodem určena pro socket AM4

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do detailních testů nového čipu, sluší se představit sestavu, na které jsme procesor AMD Ryzen 7 1800X testovali. Vzhledem k tomu, že se jedná přeci jen o extrémně výkonný model, rozhodli jsme se vybrat tomu i odpovídající komponenty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z čeho dnes budeme vařit?

 

Jako podvozek tak posloužila herní základní deska ASUS Crosshair VI Hero, která je určena speciálně pro patici AM4 a staví na čipové sadě AMD X370. Osazena je čtyřmi sloty pro paměťové moduly s maximální kapacitou pro 64 GB DDR4 RAM. Pro hráče má deska připraveny řešení 2-Way SLI a AMD CrossFire, která slouží k instalaci většího počtu grafických karet a tím patřičného navýšení výpočetního výkonu.

Pro úplnost dodejme, že o audio se stará zvukovka RoG SupremeFX 8-Channel High Definition Audio CODEC S1220 s podporou osmikanálového audia. Interní sloty pak nabízejí 2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (AMD Ryzen), 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 - x8 režim (AMD 7th gen. A-series/Athlon), 1 x PCIe 2.0 x 16 (x4 režim), 3 x PCIe 2.0 x 1 a 1 x M.2, 8 x SATA 6Gb/s. Nechybí ani podpora standardů RAID 0, 1, 10.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS Crosshair VI Hero

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektorovou výbavu

 

Jako operační paměť jsme použili kit ADATA XPG Z1 16 GB. Jde o set dvou 8GB modulů standardu DDR4 3000, které nabízejí frekvenci 3000 MHz – jak už konečně samotný název napovídá. Tento model zaujme hned na první pohled masivními červenými pasivy, jež slouží především pro lepší chlazení pamětí. Sluší se také podotknout, že kity jsme měli v sestavě nainstalované hned dva.

Od společnosti ADATA pochází také datové úložiště. Konkrétně jde o SSD jednotku Ultimate SU800 s kapacitou 256 GB, kterou jsme měli možnost před časem detailně otestovat. Alespoň v rychlosti připomeňme, že tento model láká na 3D NAND flash technologii, dlouhou životnost a přenosovou rychlost až 560 MB/s.

Zapomenout nemůžeme pochopitelně ani na grafickou kartu. Volba padla na Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G, která se teprve chystá na tuzemský trh. Jde samozřejmě o model, který staví na jádře Nvidia GTX 1080, jak už napovídá samotný název. Společně se s touto grafikou detailně seznámíme v některé z dalších recenzí v dohledné době. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk ADATA Ultimate SU800

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvory pro šroubky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava staví na kitu ADATA XPG Z1 16 GB…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…respektive na dvou kitech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta GIGABYTE GeForce GTX 1080 Xtreme Edition 8G

 

Na ticho jsme zkrátka u testovací sestavy kladly opravdu velký důraz, a to neplatí pouze o použité grafické kartě, ale i o volbě dalších komponent. Pro napájení i chlazení jsme totiž použili ověřená řešení od společnosti Be quiet! Připomeňme, že tento výrobce se soustředí na výrobu chladičů, napájecích zdrojů a v neposlední řadě také počítačových skříní. A všechny zmiňované součástky jsme použili také my.

Konkrétně je řeč o vodním chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které se stará o odvod tepla od procesoru. Je určeno pro modely se socketem AMD i Intel. Jeho výhodou je, že kombinuje kapalinové chlazení se vzduchovým. Čistě měděný radiátor se dvěma 140mm větráčky Pure Wings 2 je napojen dvěma hadičkami na blok s radiátorem, který se připevňuje na procesor. Jak funguje toto chlazení u nejvýkonnějšího Ryzenu 7 si ukážeme dále v recenzi.

Také napájecí zdroj pochází z dílny společnosti Be quiet! Konkrétně jde o velmi tichý model Dark Power Pro 11, o jehož chlazení se stará na míru vyvinutý ventilátor o velikosti 135 mm (hlučnost je při maximálním zatížení pouhých 19,9 dBA). Tento zdroj nabízí výkon 750 W a certifikaci 80 PLUS Platinum s účinností až 94 %, splňuje mimochodem požadavky směrnice EU ErP 2014, ENERGY STAR 6.0, Intel C6 mode a spotřeba ve Standy režimu je přibližně 0,15 W. Samozřejmostí je modulární kabeláž.

Všechny komponenty popsané výše jsme osadili do skříně Be quiet! Dark Base PRO 900, jejíž levá bočnice je prosklená. Krásně tak pod ní vynikne podsvícení jednotlivých komponent. Elegance se tomuto modelu rozhodně upřít nedá, a to především díky oranžovému lemování obou bočnic, které doplňuje jinak černočerné plastové a kovové části. Upřít rozhodně nemůžeme nic ani kvalitě zpracování, což se však dá u prémiové kategorie skříní tak trochu očekávat.

Skříň nabídne dvě 5.25" pozice určené pro instalaci optických mechanik, jednu pozici pro 2,5" a celkem sedm 3,5" pozic, které slouží především k instalaci pevných disků. V horní části skříně se nacházejí rozšiřující konektory v podobě dvou rychlých USB 3.0, dvou standardních USB 2.0 konektorů a také dva audio jack konektory pro sluchátka a mikrofon, či headset. Pro úplnost dodejme, že celá sestava pracovala pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oranžové lemování skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je odklopný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň je osazena tichými ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pozice pro disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj má také velmi tiché chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chlazení procesoru se staral vodník Be quiet! Silent Loop 280mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část, která se připojuje k procesoru

 

Benchmarkové testy a hry

Už v prvním seznámení s modelem 1800X jsme konstatovali, že společnost AMD míří s řadou Ryzen 7 opravdu vysoko. Na tiskové konferenci k uvedení nových čipů se dokonce zástupci červených nebáli srovnání se špičkovými procesory od Intelu. Konkrétně Ryzen 7 1800X porovnávali s přímým konkurentem – modelem Intel Core i7-6900K. Novinka od AMD byla rychlejší ve vícevláknovém testu Cinebench R15 a v benchmarku Handbrake.

Ani my vás neochudíme o detailní testy výkonu a srovnání s přímou konkurencí od Intelu. Konkrétně se zmiňovaným modelem Core i7 6900K a zároveň i se „sedmičkovým“ čipem Core i7 7700K. První zmiňovaný čip běžel na čipové sadě Intel X99, druhý pak na Intel Z270. V obou případech šlo přitom o modely od společnosti ASUS. Ostatní hardwarová výbava byla velmi podobná, a to včetně použité grafické karty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací sestava v akci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor si pod chladičem spokojeně „bublal“

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A startujeme…

 

Přesné výsledky testů naleznete níže. Ještě, než se na ně detailně podíváme, sluší se zhodnotit, jaký je vlastně čip Ryzen 7 1800X v praxi. Bezesporu bleskurychlý. Ať už se rozhodnete střihat video ve vysokém rozlišení, editovat velké množství fotografií v RAWu, tento čip vás nikdy nenechá dlouho čekat. Z tohoto pohledu si AMD zaslouží jednoznačně pochvalu, neboť jde o důstojný comeback do segmentu vrcholných procesorů.

Skalní fanoušci, kteří z jakýchkoliv důvodů po konkurenci nepokukují, tak mají skutečně o čem přemýšlet. Výkonnostně totiž novinka překonává starší čipy od AMD o několik tříd.

Ti ostatní budou samozřejmě pošilhávat po modelech od Intelu a budou se snažit zjistit, která platforma je na tom v otázce výkonu lépe. V testech jsme zjistili, že v některých testech má skutečně navrch Ryzen 7, v dalších ale zase modely od společnosti Intel.

To platí například o hrách, kde AMD za konkurencí často zaostávalo. Je však nutné zdůraznit, že to je dáno do určité míry i tím, že model 1800X je skutečně novinkou. Drtivá většina her tak zatím pro něj není 100 % optimalizovaná a nedokáže tedy zcela využít jeho potenciál.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výpis programu CPU-Z

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na vyrovnávací paměti cache

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Parametry základní desky

 

Prakticky toho samého problému jsme byli svědky v polovině loňského roku, kdy jsme měli možnost testovat novou grafickou kartu Radeon RX480. Výkon ve hrách nebyl nijak oslnivý. Zlom nastal až ve chvíli, kdy AMD vydalo nové ovladače a jednotlivé tituly dokázaly využít výkon karty skutečně naplno. Lze předpokládat, že podobně to bude i v případě nových procesorů Ryzen 7, především tedy co se herního výkonu týče. Protože jak ukazují benchmarkové utility, novinka má velký potenciál.

Je nutné připomenout, že výsledky testů níže se mohou v porovnání s prvním pohledem na model 1800X do značné míry lišit. Je to dáno tím, že při klasických testech provádíme každý benchmark třikrát za sebou, abychom co možná nejvíce eliminovali riziko chyb a ukrajování výkonu systémem či aplikacemi na pozadí. Zatímco v prvním pohledu šlo skutečně vždy jen o jeden jediný test.

Nechť tedy testy promluví!

 

Benchmarkové testy

 

Ryzen 7 1800X

Core i7 6900K

Core i7 7700K

GeekBench 3

31 116 bodů

28 412 bodů

18 566 bodů

Cinebench R15

1591 bodů

1578 bodů

964 bodů

wPrime

84,2 s

81,4 s

136,9 s

Real Bench

151 016 bodů

156 445 bodů

137 312 bodů

HWBOT H265

10,1 fps

11,5 fps

7,9 fps

WinRar 5.4

331 s

236 s

332 s

 

Herní testy

 

Ryzen 7 1800X

Core i7 6900K

Core i7 7700K

The Witcher 3 (1440p)

62,7 fps

64,1 fps

Netestováno

The Witcher 3

(1080p)

147,2 fps

154,3 fps

Netestováno

Battlefield 1 (1440p)

84,6 fps

84,6 fps

Netestováno

Battlefield 1 (1080p)

157,2 fps

174,5 fps

Netestováno

Hitman (1440p)

84,7 fps

83,2 fps

86,3 fps

Hitman (1080p)

109,1 fps

108,9 fps

112,0 fps

Rise of the Tomb Raider (1440p)

92,7 fps

91,2 fps

91,5 fps

Rise of the Tomb Raider (1080p)

115,7 fps

137,6 fps

132,4 fps

Far Cry Primal (1440p)

81,4 fps

81,5 fps

82,1 fps

Far Cry Primal (1080p)

93,7 fps

100,1 fps

108,5 fps

Tom Clancy’s The Division (1440p)

74,1 fps

81,0 fps

85,9 fps

Tom Clancy’s The Division (1080p)

100,1 fps

107,4 fps

112 fps

 

Spotřeba a provozní teploty

S ohledem na poměrně vysoký výkon je velkým překvapením spotřeba celé sestavy. Připomeňme, že právě spotřeba bývala ještě před pár lety velkou slabinou čipů od AMD. To už ale nyní neplatí. Jak je vidět v tabulce níže, model 1800X se může směle měřit s konkurencí od společnosti Intel.

A prakticky to samé platí také o provozním teple v klidovém stavu i zátěži, jak je vidět opět v tabulce níže. Dovolíme si však připomenout, že v tomto případě je to zásluha především vodního chlazení od společnosti Be quiet!, které je v praxi velmi účinné (používali jsme jej u všech testovaných procesorů).

Výsledky můžete zhodnotit sami:

 

Ryzen 7 1800X

Core i7 6900K

Core i7 7700K

Spotřeba v klidovém režimu

72 W

128 W

69 W

Spotřeba během zatížení

131 W

216 W

125 W

Teplota v klidovém stavu

39 °C

38 °C

31 °C

Teplota během zátěže

52 °C

49 °C

43 °C

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na vodní chlazení…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a napájecí zdroj

 

Klady a zápory

+ špičkový výkon

+ nízká spotřeba

+ nijak dramatická tepelná zátěž, hodí se pro stavbu tichých PC

+ poměr cena/výkon (především proti modelu Core i7 6900 K)

 

- výkon ve hrách (což je patrně způsobeno optimalizací)

- součástí balení není chladič

- zatím poměrně slabá nabídka základních desek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ryzen 7 1800 X

 

Závěrečné hodnocení

Ryzen 7 1800 X se ukázal v celé parádě, jde o důstojný comeback do třídy prémiového výkonu. Přestože testovaný kousek trápí ještě nějaké porodní bolesti a například i zatím stále ještě poměrně slabá nabídka základních desek, AMD si zaslouží rozhodně pochvalu. Vyrobilo totiž prakticky z ničeho čip, který je obstojnou konkurencí pro ty nejlepší procesory od Intelu. A tak by AMD mohlo zamíchat nejen prioritami zákazníků, ale ve výsledku také prodejními cenami.

Procesor Ryzen 7 1800X můžete zakoupit v našem obchodě.

Diskuze k novince (6)

Máte otázky k k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

squ SQU

Disk

squ21. 3. 2017 12:09

do takové sestavy si dáš tak leda M.2 512GB do Pcie slotu žádný klasický SSD. Samsung 950 Evo čtení až 3500 zápis až 2100 ;)

squ SQU

Ryzen

squ21. 3. 2017 12:06

Tak zaprvé zdroj aspoň celomodular i napájení. zadruhé bez vodníka je ryzen slušné topení. zatřetí v některých testech ryzen ukázal slušný propad výkonu …

arakan94 ARA

Rychlost RAM

arakan9413. 3. 2017 15:09

Pěkná sestava.. Mám ale otázku ohledně RAM - moduly podporují 3GHz (a XMP profily, předpokládám). Ryzen by si měl s touto rychlostí poradit (za předpokla…

artop ART

Povrchní testy

artop12. 3. 2017 1:45

Jako reklamu to chápu. Ale postrádám jeho chování třeba v programech Photoshop, Vega atd. Škoda. Moc jsem se toho nedozvěděl.

Luzda LUZ

Test s GTX 1060

Luzda10. 3. 2017 23:26

Osobně by zajímalo, zda-li bude i test s třeba MSI GTX1060 Gaming či GTX1060 ARMOR OCV1. Kažý nemůže stavět pc za 50tis. Podobnou sestavu té testovací,s…


kód: 208287
AMD Ryzen 7 1800X
prodloužená záruka
6 632 Kč 8 024 Kč
Výkonný procesor nové generace AMD Ryzen 7 (Summit Ridge), socket AM4, 8 fyzických jader (16 vláken), frekvence 3,6 GHz (4 GHz boost), vyrovnávací paměť cache 16 MB, 14 nm výrobní proces, TDP 95 W, XFR.