Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Razer Phone 2 – plnokrevná herní bestie

Recenze: Razer Phone 2 – plnokrevná herní bestie

Recenze
Razer Phone 2, 8GB/64GB_1066333586
Razer Phone 2, 8GB/64GB
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Razer snad ani není potřeba představovat, tato americká ikona si vydobyla ve světě herních počítačů prestižní renomé. Nyní to již podruhé zkouší na poli chytrých telefonů a společně se podíváme, jak se to Phonu 2 od Razeru daří.

Chytrý telefon Razer Phone 2 si odbyl premiéru zkraje letošního října. Zahájení prodeje je sice naplánováno až na listopad, nicméně u CZC.cz můžete tuto žhavou novinku předobjednat již nyní. Abyste nemuseli kupovat zajíce v pytli, dvojku jsme důkladně proklepli – všechny její přednosti i neduhy naleznete v dnešní recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Razer Phone 2

 

Technické parametry

Testovaný model: Razer Phone 2

Displej: 5,7'', kapacitní IGZO LCD, 1 440 × 2 560, 515 PPI

Procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75 + A55, 2,8 GHz, 10nm)

Operační paměť: 8 GB

Úložiště: 64 GB, microSDXC

Fotoaparáty: zadní duální 2x 12 MPx (f/1,75 a f/2,6); přední 8 MPx (f/2)

Sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|11,5 Mb/s), LTE (1200|400 Mb/s)

Konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 5, GPS

Operační systém: Google Android 8,1 (Oreo)

Baterie: 4 000 mAh

Rozměry: 159 × 79 × 8,5 mm

Hmotnost: 220 g

 

Představení modelu Razer Phone 2

 

Obsah balení

Chytrý telefon od společnosti Razer je dodáván v luxusně vyhlížející černé kartónové krabici s magneticky uchycenou čelní stranou. Výrobce se zkrátka snaží hned na první pohled dát všem najevo, že nejde o žádný tuctový mobil, ale o prémiové zařízení. Koneckonců i kvůli tomu je krabička tak rozměrná, neboť telefon je uložen v prostorné pěnové vystýlce jako nějaký luxusní šperk v dárkové krabičce. Dodávaná výbava čítá nabíječku, napájecí kabel a návod k použití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení smartphonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Už samotné balení působí luxusním dojmem

 

Vzhled, kvalita zpracování a ergonomie

Většina chytrých telefonů se snaží v současné době působit co možná nejtenčím dojmem, výrobci u moderních přístrojů zaoblují rohy a bočnice a vymýšlejí nejrůznější designové kreace, které se však ne vždy musí promítnout pozitivně do celkové ergonomie. Už první generace Razer Phonu šla tvrdě proti této politice, výrobce vsadil na masivní konstrukci, která si nechá líbit i velmi nešetrné zacházení a dobře se drží za jakýchkoliv okolností.

V duchu této politiky pokračuje také testovaná dvojka. Zadní i přední strana jsou sice skleněné podobně jako u některých konkurenčních vlajkových lodí, ale obě tyto plochy obepíná masivní kovový rámeček. Celkově jsou pro design typické ostře řezané linie a hranatý tvar. Cenu za nejkrásnější design patrně černá konstrukce Razer Phonu 2 nevyhraje, ale vše zkrátka bylo podřízeno co největší funkčnosti.

A je nutné podotknout, že ergonomie je v tomto ohledu výborná. Celá řada konkurenčních smarpthonů je totiž při držení na šířku – tedy typicky při hraní her – velmi kluzká, a obzvláště při zpocených rukou hrozí, že přístroj vyklouzne. To se u této americké novinky nestane, jistý úchop máte za jakýchkoliv okolností. Konstrukce navíc stejně jako u jedničky vypadá, že si toho nechá líbit opravdu hodně, problém by přístroji díky masivnímu kovovému rámečku neměli dělat ani pády z vyšších výšek. Do určité míry o kvalitě konstrukce a slícování jednotlivých částí svědčí také certifikace IP67, díky čemuž telefonu nevadí voda ani prach.

Samozřejmě daní za „herní“ konstrukci, která je jednoznačně stavěná pro používání na šířku, je vyšší hmotnost a rozměry. Řečí čísel: rozměry jsou 159 × 79 × 8,5 mm a hmotnost činí 220 g. Testovaná novinka zkrátka není žádný drobeček, s tím je nutné počítat. Sluší se zdůraznit, že kvalitě zpracování a slícování jednotlivých dílů nemůžeme vůbec nic vytknout.

Při pohledu na rozložení jednotlivých ovládacích prvků je jasné, že hlavního hrdinu dnešní recenze navrhovali hráči. Tak například pohotovostní tlačítko, ve kterém je umístěna čtečka otisků prstů, je na boku přístroje zapuštěné. Na rozdíl od celé řady konkurentů se vám tak nikdy při hraní nestane, že jej omylem stisknete a tím si přerušíte důležité klání. Stejně tak tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou umístěna uprostřed bočnice, aby se minimalizovala šance, že je v režimu na šířku omylem zmáčknete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na fotoaparát na čelní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V pase má přístroj 8,5 mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítka pro ovládání hlasitosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na levé straně se ukrývá také rámeček pro SIM a paměťovou kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rámeček pro SIM a paměťovou kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny boční strany jsou ostře řezané

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na korektní slícování jednotlivých částí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V pohotovostním tlačítku se ukrývá čtečka otisků prstů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na USB-C konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce a duální fotoaparát na zadní straně

 

Displej? Konkurence se hledá těžko

Jednou z největších předností novinky je stejně jako u první generace dotykový displej. Výrobce opět nepodlehl designovým trendům a místo protáhlého panelu nabízí klasický poměr stran 16:9, který je pro hraní her jako dělaný. Při úhlopříčce 5,7 palce nabízí IGZO obrazovka, která mimochodem podporuje standard HDR, rozlišení 1440 x 2560 pixelů.

Proti předchůdci je monitor podle informací výrobce o 50 % jasnější, nejdůležitějším parametrem je však obnovovací frekvence 120 Hz. Právě ta dělá z hlavního hrdiny dnešní recenze plnokrevný herní stroj. Všechny hry vypadají až neskutečně plynule, rozdíl je proti obyčejným smartphonům poznat především při hraní akčnějších titulů, jako je PUBG či Fortnite. Oba tituly běží na telefonu neskutečně plynule a pokud někdo hledá přístroj skutečně jen na hraní her, v tomto ohledu bude konkurenci hledat jen velmi těžko.

Displej se snaží působit co nejvíce realistickým dojmem, nemá tak přesycené barvy jako některé konkurenční vlajkové lodi, naopak nabízí spíše studenější nádech. Ale právě to se pro hraní her hodí více. Pozorovací úhly jsou bez chybičky a displej je dobře čitelný i na slunci venku – hrát například v parku při obědové pauze nebo po škole tak není vůbec žádný problém.

Někteří uživatelé budou patrně namítat, že rámečky okolo displeje by mohly být tenčí, jejich proporce jsou nicméně dány tím, že výrobce do těchto částí integroval výkonné stereofonní reproduktory, kterým se ještě důkladně budeme věnovat v řádcích níže. Kvalitu displeje můžete zhodnotit sami díky následujícím ukázkovým snímkům:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

Výkon, chlazení a herní funkce

O pracovní tempo dvojky se stará Snapdragon 845, který je často volbou u vlajkových lodí celé řady konkurenčních výrobců. Tento čip udává pracovní tempo až při rychlosti 2,8 GHz. Proti konkurentům je zajímavý především systém chlazení, který využívá kromě heatpipe trubice technologii parní komory – ta rovnoměrně rozvádí teplo uvnitř telefonu, aby přístroj dosahoval i při dlouhodobém zatížení co nejnižších teplot.

V praxi je to skutečně znát, neboť už po pár desítkách minut hraní jsou zadní strany konkurenčních telefonů velmi rozpálené a nejrůznější benchmarkové testy dokazují, že procesory se z bezpečnostních důvodů podtaktovávají, aby se zbytečně nepřehřívaly. Právě proto například opakované měření pomocí AnTuTu dosahuje na třetí, čtvrté měření zpravidla pokles v bodovém hodnocení. Nic takového jsme ale u Razer Phonu 2, telefon byl schopen podávat stále stejný výkon klidně i při několikahodinovém hraní, a to aniž by se jakkoliv přehříval.

Ale zpět k samotnému hardwaru, procesor Snapdragon 845 doplňuje hned 8 GB operační paměti, což je nadstandardní hodnota, v našem obchodě můžete zakoupit 64GB verzi, výrobce nicméně nabídne také 128GB model. S ohledem na přítomnost slotu pro paměťové karty je ale kapacita 64 GB více než dostatečná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení AnTuTu

 

Benchmarková utilita AnTuTu udělila hlavnímu hrdinovi dnešní recenze skóre 262 178 bodů, což jej řadí mezi nejvýkonnější smarthony na trhu. To potvrzují koneckonců také naše praktické zkušenosti. Odezva operačního systému Google Android 8,1 (Oreo) je bleskurychlá. V podstatě nikdy nemáte pocit, že byste museli na něco čekat, platí to přitom i v případě doinstalovávaných aplikací. V současnosti nemáte šanci narazit na mobilní hru, která by neběžela na telefonu v maximálním možném rozlišení při plných detailech, naopak výkon tohoto kousku je s ohledem na současnou generaci her naddimenzovaný.

Výrobce doplil operační systém Android Nova Launcherem a několika vlastními aplikacemi, které jsou často vyvedeny v odstínech zelené barvy, jež je pro Razer typická. Z produkce amerického herního gigantu je například souborový manažer, správce kontaktů, kalkulačka, ale například také užitečné aplikace, jako je Razer Cortex. Jde o nástroj, prostřednictvím něhož se spravují jednotlivé funkce telefonu, upravovat díky němu můžete například i celkový výkon telefonu. Funkce Game Booster totiž dovoluje volit mezi maximálním výkonem, energeticky šetrnějším módem a vlastním nastavením.

Telefon s uživatelem komunikuje pochopitelně česky, pouze u některých doinstalovávaných aplikací – zpravidla z dílny Razeru – není naše mateřština podporována. Angličtina nicméně většině hráčů problémy dělat rozhodně nebude.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uzamčená vs. úvodní obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nainstalované aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblast oznámení a rychlého nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Časovač; Kalkulačka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí fotoaparátu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internetový prohlížeč; Správce souborů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Game Booster; Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí telefonu; Klávesnice na výšku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice na šířku

 

Stereofonní reproduktory a hrátky se světly

Už v řádcích věnovaných displeji jsme naťukli, že Razer Phone 2 je vybaven masivními stereofonními reproduktory. Ty byly chloubou už u předchůdce a také u nové generace patří k tomu nejlepšímu, co je na pultech obchodů k dostání. Jejich pásma jsou krásně vyvážená, přičemž tak trochu překvapivě není potlačena ani basová linka, jak tomu u smartphonů často bývá.

Vyzdvihnout si zaslouží především velmi vysoká hlasitost, problém tak nečiní ani umístění reproduktorů na čelní stranu. I když je při hraní zakryjete rukou, stále jsou krásně slyšet. Při sledování filmů a videí si pak jejich přednosti můžete vychutnat naplno. Mimochodem nechybí podpora Dolby Atmos. V oblasti zvukové reprodukce zamrzí snad jen absence klasického sluchátkového výstupu jack 3,5 mm. Nicméně s redukcí na standard USB-C je zvuk velmi kvalitní, neboť přístroj se chlubí 24bitovým DAC převodníkem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stereofonní reproduktory…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…lemují displej z obou stran

 

Pozornější čtenáři si již v řádcích výše všimnuli, že zadní stranu telefonu zdobí logo společnosti Razer. To může svítit, přičemž uživatelé mohou barvu upravovat podobně jako u klávesnic a myší této značky. Nechybí ani různé styly podsvícení – vedle stálé barvy například i režim dýchání. Logo podporuje plnou paletu RGB, takže svůj telefon můžete snadno sladit například s designem své herní sestavy.

Zajímavé je také to, že různými barvami dovede přístroj signalizovat různé notifikace, takže o aktuálním dění máte přehled i ve chvíli, kdy nekoukáte na displej. Logo může svítit neustále, či jej můžete zcela vypnout. Vše se ovládá prostřednictvím obslužné aplikace Chroma, která je velmi intuitivní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logo na zadní straně je podsvícené

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Svítit může například zelenou…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…modrou…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…červenou…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…nebo klidně i žlutou barvou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužná aplikace Chroma

 

Tři fotoaparáty v akci

Phone 2 od společnosti Razer se chlubí hned třemi fotoaparáty, vedle předního senzoru totiž nalezneme ještě hlavní duální na zadní straně. Zadní optika nabízí rozlišení 2x 12 MPx a světelnost f/1,75 a f/2,6. První hodnota platí pro standardní úhel záběru, druhá pak pro bezztrátový dvojnásobný zoom. Přední senzor je osmimegapixelový a chlubí se světelností f/2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední fotoaparát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní duální fotoaparát

 

Svou kvalitou patří fotoaparáty spíše k podprůměru. V rodinném albu snímky z hlavního hrdiny dnešní recenze ostudu neudělají, ale současné vlajkové lodi konkurenčních výrobců nabízí v dnešní době tak špičkové fotoaparáty, že v některých případech zahanbí i pokročilé digitální kompakty a často si jejich výstupy můžete splést s momentkami ze zrcadlovky – obzvláště při správném světle a nastavení.

Proti tomu jsou duální objektiv na zadní straně i přední kamera spíše tuctové. Barvy jsou ploché a ostření není vždy přesné. V horších světelných podmínkách je navíc patrný šum, obzvláště to platí pro teleobjektiv, jak si můžete všimnout na snímcích níže.

Stejné hodnocení musíme uplatnit také v případě natáčení videí. Přístroj sice zvládá až 4K rozlišení a chlubí se slow motion režimem, ale dnešní vlajkové lodi jsou zkrátka už úplně jinde.

 

>> Ukázkové snímky ze dne <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek z předního fotoaparátu v plném rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Ukázkové snímky z noci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Optický zoom v akci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zoom 1x: Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zoom 2x: Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zoom 1x: Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zoom 2x: Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zoom 1x: Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zoom 2x: Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zoom 1x: Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zoom 2x: Originální snímek v plném rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Ukázková videa <<

Video ze dne

Slow motion

Video z noci

 

Výdrž baterie

Hlavní hrdina dnešní recenze je poháněn akumulátorem s kapacitou 4 000 mAh, podporuje přitom rychlé nabíjení QuickCharge 4 i bezdrátové nabíjení. Ani při velmi svižném pracovním tempu se nám nepodařilo vyždímat baterii za jeden den, druhý den ráno zbývalo stále ještě 32 %. Nabíječku jsme tak museli hledat až okolo oběda. Nonstop hraní her by měl přístroj zvládnout po dobu přesahující deset hodin. Naopak při střídmějším využití je možné počítat s dvoudenní výdrží.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon podporuje bezdrátové nabíjení

 

Klady a zápory

+ robustní a odolná konstrukce

+ perfektní 120 Hz displej

+ fantastické stereofonní reproduktory

+ vysoký výkon s funkcí Game Booster

+ solidní výdrž baterie

+ ergonomie byla navržena s ohledem na hráče

 

 

- hranatý design nemusí vyhovovat každému

- kvůli stereofonním reproduktorům a parní komoře o něco větší rozměry

- spíše podprůměrná kvalita fotoaparátů

- nemá jack 3,5 mm

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Razer Phone 2

 

Závěrečné hodnocení

Phone 2 od společnosti Razer jde proti proudu současných vlajkových lodí. Nesnaží se schovávat za líbivé designové pozlátko, ale místo toho se soustředí na jediné – od prvního do posledního šroubku byl navržen pro hraní her. Tomu bylo zkrátka podřízeno úplně vše, což s sebou nese klady i zápory. Nicméně pro uživatele, kteří hledají plnokrevný herní stroj, půjde patrně o jasnou volbu.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (9)

Takže...

je přesně nějaký důvod, proč koupit tohle a ne.. jakýkoli telefon se Snapdragonem 845kou? Displej (tedy pokud se těch 120Hz využije)? Žárovičky?

Ověřený GEEK - level 3

@john_doe: Reproduktory, mírně lepší chlazení, větší baterie ... a nic víc.
Ten foťák je fakt otřesný, sice lepší o kus než I. gen, ale furt děs za tu cenu.

@BERNADIC: Mám pocit, že moje Redmi 5 Plus fotí stejně.. a to je telefon za 1/5 ceny. A má baterku o stejné kapacitě. Ale není herní. Jo a - žádný jack? Jak si mám nabíjet telefon a zároveň neotravovat okolí?

Ověřený GEEK - level 3

@john_doe: Razer přibalu jednu z jeho "vyhlášených" USB zvukovek do balení telefonu (nejhorší zvuk v testech měření) :-D
Jinak holt bezdrát nebo dockovací kabel ... u Razeru je spíš ta absence jacku výhoda, cokoliv bezdrátového bude znít líp než přes USB zvukovku od Razeru.

@BERNADIC: Propagační materiál pro Krakeny, přece.."Chceme přesvědčit lidi, že Razer sluchátka jsou nejlepší."
"Můžeme dát do toho nového telefonu za osmset dolarů zvukovku z Krakena..."
"Johansone, jste génius!"

120Hz

Funguje 120Hz zobrazení např. v prohlížeči?

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: Jo, mělo by to fungovat i v prohlížečích.
+ Jde asi o jediný telefon (nebo přenosné zařízení všeobecně), který umí "freesync".

Proč koupit ?

Po vyzkouseni dvou aktualnich a lonskych vlajkovych lodi jinych vyrobcu, musim konstatovat ze nejzajimavejsi budou na razer phonu pravdepodobne ramecky kolem displeje, za ktere budete pri hrani (potom co vam hra na novych bezrameckovych mobilech parkrat vezme dotek dlane na hrane displeje) jeste dekovat bohu.
Podle toho co jsem nasel jde pritom aktualne asi o jediny takovy mobil s androidem, takze pokud chcete hrat hry, tak si muzete koupit rok stary Razer s puvodni cenou pres 20 tisic dnes v akcich i za 10 a to uz je pokud mate neco proti iphonum obecne, nebo jen nechcete kupovat 3 roky stary model za 12-15000 zajimava nabidka.

@XUnicorn: Tak jsem si nakonec telefon pořídil a musím řict, že ačkoliv má spoustu pozitiv, tak s výdrží během hraní deset hodin se autor hodně seknul, reálně při hraní telefon vydrží spíš 3-4 hodiny, což je bohužel dost tragédie a z hranatých rohů telefonu bolí ruka ....

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru