Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Samsung Galaxy S6 Edge – nejhezčí, nejvýkonnější a nejlepší?

Recenze: Samsung Galaxy S6 Edge – nejhezčí, nejvýkonnější a nejlepší?

Recenze
Samsung Galaxy S6 - 128GB, černá_1057008013
Samsung Galaxy S6 - 128GB, černá
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S6 - 32GB, bílá_1180408539
Samsung Galaxy S6 - 32GB, bílá
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S6 - 32GB, černá_1393373316
Samsung Galaxy S6 - 32GB, černá
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S6 - 64GB, bílá_1828642794
Samsung Galaxy S6 - 64GB, bílá
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S6 - 64GB, černá_1026192865
Samsung Galaxy S6 - 64GB, černá
Produkt není určen k prodeji.

A je to tady! Jedna z nejočekávanějších novinek mobilního světa se konečně dostala na český trh. Jaký je Samsung Galaxy S6 Edge ve skutečnosti? To dnes společně zjistíme… 

Společnost Samsung odhalila svou novou vlajkovou loď na poli chytrých telefonů zkraje března, jak jste se z první ruky mohli dozvědět v jednom z našich článků i na CZC.cz. Samsung Galaxy S6 je k dostání ve dvou verzích, které se od sebe liší prakticky jen dotykovou obrazovkou – zatímco u jednoho modelu je rovná, u druhého je dvojitě zahnutá. A právě tato varianta zvaná Edge nás zajímala nejvíce. Přeci jen jde o první telefon na světě, který má displej na třech stranách najednou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy S6 Edge

 

Technické parametry

Testovaný model: Samsung Galaxy S6 Edge – 32GB, bílá

Typ telefonu: Dotykový

Operační systém: Google Android 5.0 Lollipop s grafickým rozhraním TouchWiz

Standardy mobilních telefonů: GSM, LTE, UMTS

Displej: Super AMOLED Quad HD; 5,1"; 2560 x 1440 bodů

Procesor: 8jádrový procesor 64bit (4x 2,1 GHz a 4x 1,5 GHz)

Operační paměť: 3 GB

Interní paměť: 32 GB

Typ SIM karty: nano SIM

Rozlišení fotoaparátu: 16 MPx (zadní), 2 MPx (přední)

Velikost: 142,1 x 70,1 x 7 mm

Hmotnost: 132 g

Kapacita baterie: 2600 mAh

 

Představení modelů Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge

 

Vzhled a kvalita zpracování

Novinka zaujme na první pohled svým vzhledem. Přeci jen od konkurenčních smartphonů se díky unikátnímu zahnutí okrajů displeje značně liší. Na první pohled se sice může zdát, že zahnutí displeje není tak markantní, ale když necháte mobil ležet vedle sebe na baru, je to pro oči kolemjdoucích jako magnet. Je to zkrátka po poměrně dlouhé době jedna z největších inovací na celém trhu chytrých telefonů.

Konstrukčně se model Galaxy S6 Edge velmi liší i od svého předchůdce s pořadovým číslem pět. Loňský Samsung Galaxy S5 byl totiž z velké části zhotoven z plastu. Novinka ale sází na sklo a kov – dotykový panel je proti poškození chráněn poslední generací odolných skel Gorilla Glass 4. Tuto speciální skleněnou vrstvu nalezneme také na zádech smartphonů. Bočnice jsou pak vyrobeny z kovu. Příjemným překvapením je, že na skleněných plochách neulpívají tolik otisky prstů, jako je tomu u celé řady konkurentů.

 

Test odolnosti Samsungu Galaxy S6 Edge

 

Spojení skla a kovu působí velmi odolným dojmem. Sluší se ale zmínit, že šestka na rozdíl od předchůdce s pořadovým číslem pět nenabízí odolnost proti vodě. Méně šetrné zacházení by nicméně měla zvládnout bez problémů, jak je koneckonců vidět i na videu výše.

Tvrdili jsme to už premiéry modelu Edge a po bližším ohledání to musíme konstatovat znovu. Spojení kovu a odolného skla nemá pouze funkční význam, ale přidává telefonu také na eleganci. Nebojíme se otevřeně říct, že hezčí mobil Samsung nikdy nevyrobil. Pokud někdo u předchozích generací vyčítal smartphonům tohoto výrobce plastové kryty na zádech, u šestek (tedy i u verze s rovným displejem) nejspíše nebude na design nadávat nikdo. Koneckonců vzhled bílé varianty můžete posoudit sami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního článku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled jasně ukazuje, jak se displej přelívá do stran

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spojení skla a kovu dodává přístroji punc elegance

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na vrchní straně se nachází slot na SIM kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tloušťka telefonu činí příjemných sedm milimetrů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítka pro ovládání hlasitosti na levé bočnici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na spodní straně se ukrývá USB konektor i výstup na sluchátka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Také zadní stranu smartphonu pokrývá odolné sklo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dominantním prvkem zadní strany je samozřejmě fotoaparát

 

Ergonomie? Příjemně překvapí

Nebudeme zastírat, že na začátku testování jsme měli z oboustranně zakřiveného displeje obavy. Kvůli plynulému přechodu z vrchní strany na bočnice je totiž rámeček na pravé a levé straně citelně tenčí a právě jen za tento tenký kus kovu telefon držíte, když s ním pracujete jednou rukou. Nakonec se ale ukázalo, že toto řešení je na použití daleko příjemnější než u konkurenčních modelů.

Rámeček totiž nepatrně přesahuje prakticky na všech stranách proporce samotného telefonu. Tím jednak samozřejmě chrání skleněné plochy proti poškození při pádu, zároveň se ale také daleko lépe drží. Tyto mírné převisy se vám totiž při práci jakoby zaboří do ruky a vy tak ve výsledku máte pocit, že telefon držíte daleko pevněji a že je prakticky nulová šance, aby vám vypadl.

Navíc i při zachování stejné úhlopříčky displeje je telefon kompaktnější než v případě loňského modelu Galaxy S5. Verze Galaxy S6 Edge má rozměry 142,1 x 70,1 x 7 mm a hmotnost 132 g, zatímco předchůdce byl o něco těžší (142 g) a navíc ještě i širší a tlustší (142 x 72,5 x 8,1 mm). Právě díky kompaktnějším proporcím se přístroj velmi pohodlně ovládá i jednou rukou.

Výrobce si pohrál i s nejmenšími detaily, aby bylo ovládání co možná nejpohodlnější. Jeden příklad za všechny – pohotovostní tlačítko na pravé bočnici se posunulo více ke středu telefonu. Ve chvíli, kdy držíte telefon jednou rukou, na něj tak snadněji dosáhnete i krátkým palcem. Ergonomii přístroje zkrátka není co vytknout.

Samozřejmě s ergonomií souvisí také oboustranné zakřivení displeje, tomu se ale budeme věnovat podrobněji níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tenký rámeček po stranách mírně přesahuje proporce samotného telefonu a díky tomu se i velmi příjemně drží

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohotovostní tlačítko na pravé bočnici se posunulo blíže ke středu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomie byla velmi slušná už u Samsungu Galaxy S5, u letošního modelu je však o poznání lepší

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy S5 je proti novince o něco baculatější, byť jeho tloušťka činí pouze 8 mm

 

Displej: krása pohledět…

O displeji jsme toho namluvili již vcelku dost, ale nikoliv o jeho kvalitě. Tento 5,1palcový dotykový panel nabízí extrémně jemné Quad HD rozlišení. Na malém dotykovém panelu tak máte více pixelů než na velkých Full HD televizorech – konkrétně 2560 x 1440 obrazových bodů, což je mimochodem stejná hodnota, kterou Samsung nabízí také u většího 5,7palcového modelu Galaxy Note 4.

Díky vysokému rozlišení je obraz dokonale jemný a prakticky nemáte šanci rozeznat na obrazu pixelové tečky, a to ani v případě, že se koukáte ze vzdálenosti pár centimetrů. Doslova to svádí k tomu, abyste na něm sledovali nějaký film ve vysokém rozlišení.

Vytknout panelu nemůžeme prakticky nic, ani co se jeho dalších parametrů týče. Obrazovka je vybavena technologií Super AMOLED Quad HD, díky které vypadají obrázky na displeji jako namalované. Obraz navíc není nijak deformován, ať se na něj podíváte prakticky z jakéhokoliv úhlu. Dostatečně intenzivní je také podsvícení displeje, díky čemuž je dobře čitelný i na ostrém slunci. Displej zkrátka patří svou kvalitou k jedněm z největších předností tohoto stroje.

Neštěstí nechodí po horách, a tak snad každého napadne otázka, co se stane, když se oboustranně zakřivený displej poškodí? Nezruinuje mě oprava? S tímto dotazem jsme se obrátili kvůli nezávislosti hned na několik servisů v naší republice a výsledek byl příjemným překvapením. Výměna poničeného oboustranně zakřiveného displeje je jen o tisíc korun dražší než v případě verze s rovnou dotykovou plochou. Samotná výměna je pak stejně snadná jako u rovného panelu. Rozhodně tedy není pravda, že by oboustranně zakřivený displej nějak dramaticky zvýšil cenu opravy poškozeného přístroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

Zajímavé je také to, že displej je zcela totožný jako v případě klasického modelu Galaxy S6. Samsung jej pouze pro verzi Edge ohýbá při teplotě 800° C. Většina aplikací využívá celou plochu displeje, což jinými slovy znamená, že občas máte (například u her) ovládací prvky na zkosených bocích. Ovládání vám tak může v první chvíli přijít oproti rovné ploše trochu neohrabané, ale po chvilce si na to zvyknete tak, že už vám to ani nepřijde. Je to především dáno tím, že zakřivení netvoří žádný ostrý úhel, přechod z přední strany na bočnice je plynulý a nenásilný.

Samozřejmě zakřivené bočnice mají i svůj funkční význam. Například v pohotovostním režimu (při zčernalém displeji) zde můžete nechat zobrazovat hodiny. Velmi vhod to přijde v noci, kdy u postele položíte telefon na noční stolek, ale díky zkosené straně máte přehled o času, aniž byste museli brát přístroj do ruky. Zároveň můžete doinstalovat speciální aplikace, jež jednu ze zkosených stran využívají – například jednoduchou RSS čtečku.

Asi nejefektněji funguje ale funkce přezdívaná „mých pět“. Jak už samotný název napovídá, na bočnici si můžete připnout pět oblíbených kontaktů, ke kterým přistupujete nejčastěji. Snadněji tak s nimi navážete kontakt, a to ať už pomocí hlasového hovoru, SMS zprávy nebo e-mailu. Pro každý kontakt navíc můžete nastavit jinou barvu, což je důležitější funkce, než by se mohlo na první pohled zdát.

Ve chvíli, kdy máte telefon při schůzce (nebo klidně i při rodinné sešlosti) položený na stole displejem dolů, stále vidíte část displeje – díky zakřivení. Pokud vám některý z vámi vybraných kontaktů volá, telefon začne problikávat na stole a vy díky barevnému odlišení přesně víte, kdo vám volá, aniž byste museli mít zapnutý zvuk, nebo se museli nechat rušit velkým zářícím displejem. Pokud hovor zrovna nemůžete přijmout, stačí podržet prst na dvě sekundy na senzoru tepu a kontaktu se automaticky odešle přednastavená zpráva. Prosté, ale v některých případech neskutečně užitečné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oboustranné zakřivení displeje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Funkce přezdívaná „mých pět“

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení oblíbených kontaktů a informačních pásů na zakřivení displeje

 

Výkon? Nic lepšího neexistuje

Pokud jste si až doposud mysleli, že Samsung vyrobil „jen“ hezký telefon a nic víc, jste na omylu. Za líbivým designem se schovává velmi výkonný hardware. Popravdě použité součástky jsou tak rychlé, že schopnějšího vyzyvatele na platformě Android byste hledali jen velmi těžko. Koneckonců výsledky benchmarkového testu AnTuTu hovoří jasně, model Galaxy S6 Edge nechává svým výkonem veškerou konkurenci daleko za sebou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení benchmarkového programu AnTuTu

 

Nutno podotknout, že chvála výkonu nepadá pouze na bedra zakřivené verze Edge, klasická Galaxy S6 má totiž zcela totožné součástky. Tak dramatický nárůst výkonu je dán především použitím 64bitového procesoru, který byl vyroben 14nm technologií. Konkrétně se jedná o osmijádrový čip Exynos 7420, jehož čtyři jádra pracují na frekvenci 2,1 GHz a další čtyři na 1,5 GHz.

Jednotlivé součástky modelu Galaxy S6 Edge pod drobnohledem

 

Do vínku dostal tento stroj navíc rychlou operační paměť typu LPDDR4 s kapacitou 3 GB. Vysokou přenosovou rychlostí se díky technologii UFS 2.0 (Universal Flash Storage) pochlubí také úložný prostor. V případě našeho testovaného modelu jsme měli k dispozici 32GB paměť, v prodeji jsou ale také verze s kapacitou 64 GB nebo 128 GB. Rozšiřovat úložný prostor pomocí paměťových karet však není možné.

V praxi je odezva operačního systému Android 5.0 bleskurychlá. Vše se spouští okamžitě a systém vás nebrzdí prakticky v žádné situaci. Ani jednou během týdenního testování jsme se nesetkali s tím, že bychom museli na něco čekat. Sluší se také zmínit, že platforma společnosti Google je výrobcem vyladěna prostřednictvím grafické nadstavby TouchWiz – tu Samsung nabízí u celé řady svých mobilů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka vs. menu s aplikacemi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí telefonu a kalendář

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internetový prohlížeč; klávesnice na výšku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice na šířku

 

Stejně jako na rozhraní TouchWiz Samsung vsadil také na osvědčené aplikace, jako je například virtuální asistentka zvaná S Voice. V podstatě jde o technologii rozpoznávání hlasu, která v první řadě umožňuje prostřednictvím hlasových povelů vyhledávat informace a komunikovat s přístrojem, klidně mu i zadávat pokyny. Funkci S Voice můžete použít také k přehrávání vašich oblíbených písní, k zesílení či zeslabení hlasitosti, odesílání SMS zpráv a e-mailů, organizování vašeho kalendáře nebo k automatickému aktivování fotoaparátu a pořizování fotografií. Pokyny jsou přijímány ale pouze v angličtině.

Vhod jistě přijde také aplikace S Health, díky které nabízí Galaxy S6 Edge více nástrojů, které pomáhají lidem zůstat fit a cítit se dobře. Využívat lze komplexního sledování osobních fitness záznamů, které pomáhají uživatelům monitorovat a upravovat aktivitu spolu s dalšími nástroji včetně krokoměru, jídelníčku, záznamy o cvičení a nově také s pomocí senzoru srdečního tepu. V rámci služby Galaxy Gift navíc majitelé modelu Galaxy S6 Edge mohou do svých přístrojů stahovat i prémiový obsah – a to aplikace, deníky, časopisy nebo multimediální soubory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální asistentka S Voice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí aplikace S Health

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V rámci vlastního obchodu nabízí společnost Samsung prémiový obsah zadarmo

 

Multimediální výbava

Smartphone nezaostává ani v otázce multimédií. Koneckonců už v části věnované displeji jsme zmínili, že model Galaxy S6 Edge přímo svádí k multimediálnímu využití, a to především díky obří obrazovce s velice věrným barevným podáním. U případného sledování filmů vás samozřejmě bude zajímat také zvukový projev. Ten je u čtyřky dostatečně intenzivní a poměrně vyvážený. Snad jen basy by mohly být trochu výraznější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Reproduktor se ukrývá na spodní straně telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na fotoaparát na zadní straně přístroje

 

Když je řeč o multimédiích, nemůžeme zapomenout ani na kvalitu vestavěných fotoaparátů. Na čelní straně je umístěn pětimegapixelový fotoaparát, který nabídne světelnost f1.9. Zadní nabízí stejně dobrou světelnost, ale při vyšším rozlišení – 16 Mpx. V praxi to funguje na výbornou, jak můžete posoudit podle ukázkových snímků níže. Svou kvalitou se hlavní fotoaparát může směle měřit s klasickými kompakty.

Ještě než se podíváme na snímky pořízené testovaným modelem, sluší se ještě na chvíli vrátit ke grafické nadstavbě TouchWiz. Ať zrovna s "es šestkou" děláte cokoliv, stačí dvakrát kliknout na domovské tlačítko, ve kterém se mimochodem ukrývá čtečka otisků prstů, a okamžitě se spustí fotoaparát. Fotit tak můžete vždy za méně než jednu sekundu, což je v některých případech velmi užitečné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde.

 

Výdrž vs. extrémně rychlé nabíjení

Ještě než jsme začali Samsung Galaxy S6 Edge testovat, měli jsme trochu obavy z jeho výdrže. Přeci jen výkon se neustále zvyšuje a jihokorejský elektronický gigant se odhodlal k odvážnému kroku – novinka má menší kapacitu akumulátoru než předchůdce s pořadovým číslem pět, konkrétně 2600 mAh místo 2800 mAh. Díky optimalizaci systému je na tom ale verze Edge překvapivě úplně stejně jako Galaxy S5.

Při vyšším zatížení – sledování hodinového filmu, 20 telefonátech, zaslání několika SMS a MMS zpráv, cca hodiny hraní her a více než 5hodinovém brouzdání na internetu – potřeboval telefon dobít po 37 hodinách, což je výsledek, který rozhodně neurazí. Ani notoričtí workoholici by tak neměli mít s výdrží problém. Při běžném použití si tak telefon řekne o nabíječku zhruba jednou za dva dny. Samozřejmě pokud budete hrát neustále hry nebo sledovat videa, výdrž v tomto režimu citelně klesne. Plně nabitý telefon se v takovém případě vybije po šesti hodinách a zhruba 30 minutách.

Zmínit si rozhodně zaslouží také režim Ultra Power Saving Mode, který automaticky změní zobrazení a vypne všechny nepotřebné funkce tak, aby minimalizoval spotřebu energie. Ten by měl udržet uživatele na příjmu celý den, i když mu zbývá pouze 10 % baterie. Díky funkci rychlého nabíjení je telefon až 1,5krát rychleji nabitý než předchůdce (plně nabito je za necelou hodinu) a nechybí ani funkce bezdrátového nabíjení – bezdrátová nabíječka však není součástí balení, je ale k dispozici jako volitelné příslušenství.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Plně nabit je chytrý telefon za necelou hodinu

 

Klady a zápory

+ unikátní vzhled

+ špičkový displej

+ funkce zakřiveného displeje

+ bezkonkurenční výkon

+ příjemná ergonomie

+ kvalita fotoaparátu

+ rychlé nabíjení, režim Ultra Power Saving Mode

 

- absence slotu na paměťové karty

- výdrž baterie při vyšším zatížení

- vysoká cena

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy S6 Edge

 

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy S6 Edge se prodává se základní kapacitou 32 GB za více než 23 000 Kč. To není na chytrý telefon málo, ale na druhou stranu je cena opodstatněná. Za tuto sumu totiž získáte špičkový přístroj, který nemá mnoho chyb. Bezkonkurenční je výkon a na velmi slušné úrovni je ergonomie i kvalita fotoaparátu. Třešničkou na dortu je pak oboustranně zakřivený displej, který zkrátka vypadá skvěle, navíc ale nabízí i funkční využití. Pokud jej ale nepotřebujete, může vás jistě oslovit i klasická verze Galaxy S6 s rovným displejem – kromě dotykové plochy totiž nabízí všechny přednosti jako zakřivená varianta.

Zakoupit Samsung Galaxy S6 Edge můžete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru