Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Samsung Gear VR lite – vstupenka do světa virtuální reality

Recenze: Samsung Gear VR lite – vstupenka do světa virtuální reality

Recenze
Samsung SM-R322NZWAX Gear VR lite v. reality brýle_2142691654
Samsung SM-R322NZWAX Gear VR lite v. reality brýle
Produkt není určen k prodeji.

Na trhu se objevuje stále více nových headsetů a brýlí, které dokážou uživatele přenést do světa virtuální reality. Jaký je to pocit a hrozí klasickým monitorům zánik? To jsme se rozhodli zjistit společně s headsetem Samsung Gear VR lite.

Brýle Samsung Gear VR lite tak trochu klamou svým názvem. Slůvko „lite“ by mohlo angličtinářům naznačovat, že se jedná o nějakou odlehčenou verzi headsetu pro virtuální realitu. Opak je ale pravdou, protože testovaný kousek patří aktuálně k tomu nejlepšímu, co je možné pro chytré telefony zakoupit. Ale abychom nepředbíhali…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Gear VR lite

 

Technické parametry

Testovaný model: Samsung SM-R322NZWAX Gear VR lite v. reality brýle

Podporované telefony: Note 5, S6 edge+, S6 a S6 edge, S7 a S7 edge

Nastavitelný popruh: ano

Ovládání: touchpad

Senzory: akcelerometr, gyroskopický senzor a senzor přiblížení

Nabíjení: microUSB

Rozměry: 92,6 x 201,9 x 116,4 mm

Hmotnost: 318 g

 

Obsah balení

Virtuální brýle od společnosti Samsung jsou dodávány v modré kartónové krabičce, na které je vyobrazen nejen samotný headset, ale také jeho hlavní přednosti. Po rozbalení uživatel kromě modelu Gear VR lite nalezne také nastavitelný popruh pro nasazení na hlavu a návody k použití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení headsetu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Svým vzhledem headset od Samsungu připomíná tak trochu potápěčské brýle. Přední část obsahující veškerou elektroniku totiž při nasazení na hlavu trčí několik centimetrů do prostoru. Na rozdíl od potápěčských brýlí testovaný kousek ale nemá průhledné hledí. Uživatel kouká na chytrý telefon, který se vkládá jednoduše dovnitř, jak si ukážeme dále v článku.

Vzhled, pro který je typické černobílé zbarvení, je vcelku zdařilý. Uživatele bude patrně nejvíce zajímat pravá bočnice, kde se ukrývají veškeré ovládací prvky. Konkrétně jde o čtyřsměrný touchpad s potvrzovacím tlačítkem, klávesu zpět a tlačítka pro ovládání hlasitosti.

Kvalita zpracování se drží na velmi vysoké úrovni, jednotlivé plastové části na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Brýle naopak vypadají, že budou majiteli sloužit klidně i několik let, což se u většiny levnějších modelů říci nedá. Jejich konstrukce totiž bývá velmi často chatrná. Na trhu se totiž stále častěji objevují headsety, jejichž pořizovací cena je klidně i třetinová, tomu ale zpravidla odpovídá kvalita.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Není žádným tajemstvím, že Samsung spolupracoval na brýlích se společností Oculus

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně jsou umístěny ovládací prvky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na čtyřsměrný touchpad

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nad ním se nachází tlačítko zpět

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani tlačítka pro ovládání hlasitosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální vjem je vytvořen díky dvěma čočkám

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na spodní straně nechybí výřez pro nos

 

Ergonomie

Samotné brýle jsou poměrně lehké, váží 318 g. K tomu je však nutné připočítat také váhu chytrého telefonu, kvůli čemuž se hravě dostaneme na půlkilovou hmotnost. Překvapivě ani tak není nošení brýlí jakkoliv nepohodlné. To je zásluha pěnových vycpávek, které obklopují brýle kolem dokola. Prakticky nikde se tak plast nedotýká kůže a ani v chladných zimních večerech tak nestudí.  

Díky popruhům s možností utažení brýle dobře sedí na menší i větší hlavě. Pásky se přitom dají nastavovat po stranách hlavy i nahoře. Zároveň ale popruh drží na hlavě velmi pevně, takže se headset ani při prudších otočeních hlavy nijak neviklá a pevně drží na svém místě.

Brýle jsme používali klidně i několik hodin v kuse a nikdy jsme se necítili jakkoliv nekomfortně. Ergonomii zkrátka není co vytknout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pěnové vycpávky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Brýle se dají utahovat po stranách…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…ale také v horní části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ani po několika hodinách používání není nošení brýlí jakkoliv nepohodlné  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pásky drží headset pevně na svém místě

 

První připojení mobilu a instalace

Samotné brýle pocit virtuální reality navodit nedovedou. Ke svému provozu potřebují některý z posledních top smartphonů od společnosti Samsung, konkrétně Note 5, S6 edge+, S6 a S6 edge, S7 nebo S7 edge. My jsme měli možnost headset testovat s modelem Samsung Galaxy S7, který jsme nedávno i detailně otestovali.

Chytrý telefon se vkládá do přední části brýlí. Je tedy nutné odejmout černé a téměř neprůhledné hledí. O uchycení jakéhokoliv ze zmiňovaných smartphonů se stará dvojice západek po stranách. Ty je nutné před vsunutím telefonu vycvaknout směrem dopředu.

Poté se do USB portu připojí chytrý telefon, a jak jej přimáčknete směrem k samotným brýlím, automaticky smartphone přichytí i druhá západka. Postup pro případné odpojení je přesně opačný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejprve je nutné odejmout plastové hledí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu ze západek, která pevně drží telefon uchycený v headsetu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhá západka má USB konektor, do ní se připojuje telefon jako první

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá vložený smartphone, pak už jen stačí opět nasadit černé hledí

 

Pokud chytrý telefon připojíte k headsetu Gear VR lite skutečně poprvé, automaticky vás smartphone vyzve k odpojení. Nejprve je nutné nainstalovat obslužné programy, což je otázka maximálně pár minut. Mimochodem instalace všech důležitých aplikací se spustí právě po prvním připojení k headsetu. Nemusíte tedy nijak složitě dohledávat všechny potřebné programy a pluginy v obchodě s aplikacemi.  

Po úspěšné instalaci se zobrazí na ploše nebo mezi nainstalovanými aplikacemi program zvaný jednoduše Oculus. Právě s touto společností, která se proslavila vývojem vlastního headsetu pro virtuální realitu, Samsung na brýlích Gear VR lite spolupracoval. Prostřednictvím aplikace Oculus si je možné vytvořit účet pro stahování nových aplikací, videí a fotografií, které jsou určeny pro virtuální realitu.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny důležité programy nainstaluje program automaticky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Oculus

 

Virtuální vs. rozšířená realita

Ještě než si detailně prohlédneme, co všechno vlastně brýle Gear VR lite umí, je třeba si vysvětlit, co vlastně pojem virtuální realita znamená. Během letošního roku totiž uvede vlastní headsety na pulty obchodů několik dalších výrobců a někteří budou lákat na tzv. rozšířenou realitu. Pojmy virtuální a rozšířená realita bývají často zaměňovány, přitom ale obě technologie pracují na zcela odlišných principech.

Brýle pro virtuální realitu se snaží uživatele vtáhnout do simulovaného světa a jeho smysly zcela odříznout od skutečného světa. Oči tak zpravidla zakrývá displej a na uších jsou umístěna sluchátka, která jsou velmi často součástí jednoho celku.

Oproti tomu systémy rozšířené reality většinou vypadají jako obyčejné brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něj. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Vlastně tedy propojují virtuální svět s tím skutečným.

Gear VR lite uživatele lákají na virtuální realitu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

U brýlí Gear VR lite uživatel okolní svět nevnímá, stačí vložit mobil

 

Kvalita zobrazení

O co nejvěrnějším pocitu z virtuální reality zpravidla rozhoduje kvalita zobrazení. Právě proto brýle Gear VR lite pracují jen s vrcholnými smartphony od Samsungu. Využívají totiž naplno extrémně jemných displejů (v našem případě 2560 x 1440 pixelů) a technologie Super AMOLED. Ta přináší nejen věrné barevné podání, ale také dobré pozorovací úhly.

V režimu pro virtuální realitu chytrý telefon rozdělí obrazovku na dvě samostatné plochy, přičemž pro každé oko je zobrazen jiný obraz. Aby byl navozený pocit co možná nejvěrnější, obsahuje headset dvě čočky – pro každé oko jednu. Na vrchní straně brýlí se pak nastavuje pomocí kolečka oddálení nebo přiblížení čoček, aby uživatel viděl obraz co nejostřeji.

Vypouklé čočky obraz jakoby zakulatí, uživatel díky nim nevidí rovnou plochu ale skutečně prostorový obraz. Jak se oko v prvních chvílích po nasazení helmy snaží hledat rovnou plochu, může místy vidět rastr displeje. Už po pár minutách používání se ale mozek nechá přesvědčit, že je ve „skutečném“ světě a oko přestane rastr jakkoliv vnímat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dvojici čoček

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocí kolečka se obraz zaostřuje

 

Praktické zkušenosti

Po nasazení brýlí Gear VR lite se uživatel dostane do svého virtuálního obýváku. V luxusně vyhlížejícím apartmánu je nejdůležitější nabídka s jednotlivými aplikacemi, hrami a v neposlední řadě vlastní knihovnou. Do té je totiž možné ukládat vlastní obsah pro virtuální realitu. Ten se pochopitelně ukládá do paměti chytrého telefonu.

Uživatelská nabídka je poměrně přehledná a už po chvilce používání vlastně i intuitivní. Pokud chcete nějakou nabídku vybrat, stačí se na ní podívat a zmáčknout potvrzovací tlačítko uprostřed touchpadu. Když naopak chcete mezi nabídkami přeskakovat (scrollovat), stačí daným směrem táhnout prstem na touchpadu. Zpátky v nabídkách se pak dostanete po stisknutí tlačítka zpět.  

Velmi důležitá jsou i tlačítka pro ovládání hlasitosti. Právě zvuk má totiž velký podíl na tom, jak bude virtuální vjem působivý. K headsetu není bohužel možné připojit klasická kabelová sluchátka, a tak je uživatel odkázán na klasický hlasitý odposlech. Zvuk je ze smartphonu Galaxy S7 dostatečně hlasitý a dokáže navodit skutečně pocit prostorovosti, ale pouze v tichém prostředí. V hlučnějších lokalitách se tak použití brýlí značně komplikuje, pokud si tedy zrovna nechcete prohlížet fotografie bez zvuku.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vlastní virtuální obývák  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní nabídka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Knihovna s uloženými aplikacemi

 

Pro přijímání multimediálního obsahu je zpravidla nutné připojení k internetu. Většina obsahu se totiž pouze streamuje, a to ať už mluvíme o videích nebo fotografiích. Právě druhá zmiňovaná činnost působí s modelem Gear VR lite velmi dobře. Už nyní jsou totiž k dispozici stovky fotografií, které vás vezmou na nejzajímavější místa planety. Prohlédnout si je přitom detailně můžete i z pohodlí obýváku. My jsme například takto prošli ty nejzajímavější místa v Paříži.

Ještě působivější jsou pochopitelně videa, kterých je k dispozici také více než dost. Většina z nich se streamuje prostřednictvím YouTube. Uživatel se tak může během pár minut proletět stíhačkou, nebo sjet na rozbouřeném moři svoji první vlnu. Videa působí velmi realistickým dojmem a obzvláště u zmiňované stíhačky se nejednomu uživateli bude při 360° dělat špatně.

Brýle přenesou uživatele klidně i do dech beroucí přírody 

Jízda s Lamborghini Huracán

Prohlídka světa prostřednictvím headsetu

 

Právě proto by brýle na doporučení výrobce neměli používat mladiství, respektive děti mladší 13 let. Musíme ale podotknout, že například sledování 3D televizorů s aktivními brýlemi je pro uživatele daleko těžší a nevolnost zde hrozí podle našich zkušeností daleko více. Z brýlí Gear VR lite vás totiž nijak nebolí hlava a nevolno se vám dělá tak maximálně ze silných zážitků – koneckonců komu by se skutečně nedělalo špatně ve stíhačce?

Her je zatím poskromnu a za většinu titulů si navíc tvůrci nechají alespoň pár dolarů zaplatit. Je to ale dáno tím, že technologie virtuální reality je zatím v plenkách. Lze předpokládat, že s postupem času budou další a další tituly přibývat, a to i ty zadarmo.

Upoutávka na hru Land's End

Upoutávka na hru GONE

Upoutávka na hru Gunjack Reveal

 

Aktuálně dostupné hry cílí spíše než oslnivou grafiku na logické uvažování. Jsou to zkrátka takové hříčky na pár desítek minut hraní, i když se samozřejmě najdou i výjimky – u některých her vydržíte klidně i několik hodin. Ovládají se pohyby hlavy, nebo prostřednictvím touchpadu na straně. Některé tituly zase dokážou reagovat na hlasové povely.

K ovládání se ještě na malou chvíli vraťme. Zatím jsme si totiž neukázali, jak se vlastně brýle Gear VR lite zapínají. To kvůli tomu, že vše probíhá automaticky. Mezi oběma čočkami se nachází světelný senzor, který automaticky brýle zapne ve chvíli, kdy je nasadíte na hlavu. Pokud například sledujete video, při sundání hlavy se přehrávání zase pozastaví. Co dodat – intuitivní a pohodlné.  

Pozornější čtenáři si patrně na fotografiích všimli, že brýle mají na své spodní straně microUSB konektor. Ten neslouží k napájení chytrého telefonu, ale k udržování kapacity baterie během používání. Telefon si tedy v brýlích nenabijete, ale zároveň jej ani nevybijete. Pokud přístroj nebude ke zdroji napájení připojen, výdrž se v závislosti na modelu bude pohybovat maximálně v řádu hodin.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na světelný senzor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Touchpad pro ovládání jednotlivých nabídek

 

Klady a zápory

+ příjemná ergonomie

+ intuitivní ovládání

+ kvalita obrazu

+ dokáže skutečně navodit dojem virtuálního světa

 

- her je zatím k dispozici poskrovnu

- telefon se uvnitř headsetu nenabíjí

- kompatibilní pouze s telefony Samsung

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Gear VR lite

 

Závěrečné hodnocení

Brýle pro virtuální realitu Samsung Gear VR lite, které mimochodem jihokorejský elektronický gigant dával k předobjednávkám chytrých telefonů Galaxy S7 a S7 edge jako dárek, aktuálně představují to nejlepší dostupné řešení. S lacinějšími headsety se nedají srovnávat a nic lepšího zatím na pulty obchodů nedorazilo. I když je virtuální realita pro chytré telefony zatím v plenkách, Samsung na modelu Gear VR lite ukazuje, že se máme skutečně na co těšit.

Brýle Gear VR lite můžete zakoupit v našem obchodě

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Kompatibilita

Může být kompatibilní i se Samsung galaxy a5 2016 nikde se nemůžu dočíst

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru