Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Sony Action CAM mini – natáčím, natáčíš, natáčíme

Recenze: Sony Action CAM mini – natáčím, natáčíš, natáčíme

Recenze
Sony HDR-AZ1 Action CAM mini, s LVR, cyklo_1441332098
Sony HDR-AZ1 Action CAM mini, s LVR, cyklo
Produkt není určen k prodeji.
Sony HDR-AZ1 Action CAM mini, s LVR_236927614
Sony HDR-AZ1 Action CAM mini, s LVR
Produkt není určen k prodeji.
Sony HDR-AZ1 Action CAM mini, s LVR + VW_396575736
Sony HDR-AZ1 Action CAM mini, s LVR + VW
Produkt není určen k prodeji.
Sony HDR-AZ1 Action CAM mini_1558590997
Sony HDR-AZ1 Action CAM mini
Produkt není určen k prodeji.

Jarní počasí si s námi hraje zatím ještě na schovávanou, my se přesto na slunné dny plné sportů vyzbrojíme již nyní. Podíváme se na zoubek outdoorové kameře Sony HDR-AZ1. 

Sony láká na své akční kamery už několik let. Jedním z posledních modelů tohoto japonského výrobce je Sony HDR-AZ1 Action CAM mini. Tato kamerka se vyznačuje nejen kompaktními rozměry, jak již její název napovídá, ale také odolnou konstrukcí s vodotěsným pouzdrem, bezdrátovým displejem a hromadou dalšího příslušenství. Pojďme se tedy společně podívat, co tento přístroj v praxi dokáže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony HDR-AZ1 Action CAM mini

 

Technické parametry

Testovaný model: Sony HDR-AZ1 Action CAM mini, s LVR, cyklo

Snímací senzor: CMOS Exmor R o velikosti 1/2.3“

Rozlišení snímacího senzoru: 11,9 MPx

Max. rozlišení videa: Full HD

Ohnisková vzdálenost objektivu: 2,8 mm

Světelnost objektivu: 2,8

Stabilizace obrazu: ano, elektronická

Záznam zvuku: stereo

Záznamové médium: Memory Stick Micro, SD, SDHC, SDXC

Speciální funkce: Outdoor, GPS, NFC, WiFi

Rozměry: 24,2 x 36 x 74 mm

Hmotnost: 48 g

 

Vzhled a kvalita zpracování

Testovaná kamerka od Sony působí na první pohled velmi kompaktním dojmem. Když si ji ale vezmete poprvé do ruky, nejspíše vás překvapí, jak odolně sněhově bílá plastová konstrukce působí. Nějaký ten menší pád by tak neměl představovat pro model Action CAM mini žádný větší problém.

Při bližším ohledání si jistě také všimnete, že jednotlivé krytky jsou opatřeny těsnící gumou. Samotná kamera není vodotěsná, ale na rozdíl od většiny konkurentů si poradí se zvýšenou vlhkostí a dokonce i stříkající vodou. Výrobce samozřejmě myslel i na to, když si zařízení budete chtít vzít na potápění, do hustého deště či sněhové vánice. Pro takové případy je k dispozici speciální vodotěsné pouzdro, kterému se budeme ještě blíže věnovat v další části článku.

Ale zpět ke krytkám na kamerce. Pod jednou se ukrývá USB port a pod druhou čtečka paměťových karet. Ta je kombinovaná, takže si poradí s kartami Memory Stick Micro i microSD. To je jistě výhoda, ale má to i jeden háček. Kartu microSD můžete kvůli kombinovanému slotu vložit nedopatřením i obráceně. Výrobce sice nákresem zobrazuje, jak kartu vložit, ale nejeden uživatel se splete, stejně jako my během testování. Je to ale spíše otázka zvyku a kamera vás na vaši chybu samozřejmě upozorní.

Jak je pro japonského výrobce typické, slícování jednotlivých částí je naprosto příkladné a prakticky nikde na těle zařízení nenaleznete žádnou nerovnost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamerka je velmi kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na jedné z bočnic je kromě ovládacích tlačítek i jednoduchý displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na spodní straně nechybí otvor pro připevnění stativu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na vrchní straně je pak spoušť, a to včetně zábrany "hold" pro její samovolné spuštění

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana ukrývá pod krytkami USB konektor a čtečku paměťových karet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na odklopené krytky

 

Ergonomie hraje prim

Řada lidí při výběru videokamery vůbec neřeší její ergonomii. A to je přitom velká chyba, v případě kompaktních akčních modelů, jakým je testovaný Sony Action CAM mini, to platí dvojnásob. Takovou kamerku totiž budete mít při sportovních aktivitách neustále připevněnou někde na těle, proto je důležité, aby byla velmi lehká a kompaktní. To plní testovaný model na výbornou – rozměry 24,2 x 36 x 74 mm a hmotnost 50 g jej řadí k těm nejlehčím a nejmenším přístrojům na trhu.

Sony má ale ještě jedno eso v rukávu, které příznivě ovlivňuje ergonomii. Konkrétně se jedná o umístění objektivu na užší stranu kamerky. U většiny konkurentů se objektiv totiž nachází na širší straně. Pokud pak chcete kameru připevnit například na helmu nebo na čelní sklo automobilu, nepříjemně trčí do prostoru.

Příjemné ergonomii nahrává i rozmístění jednotlivých tlačítek, která jsou příjemně po ruce. Velmi dobře se kamera ovládá, i pokud je umístěna ve vodotěsném pouzdře. Tlačítka se samozřejmě dají ovládat i v něm a díky transparentnímu provedení vidíte i informace na jednoduchém displeji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamerka s vodotěsným pouzdrem  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na spodní straně pouzdra nechybí závit pro uchycení stativu nebo držáku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Action CAM mini vložená v pouzdře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivá tlačítka je možná ovládat i v pouzdře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na spoušť

 

Ovládání na zápěstí i v mobilu

Jak si pozornější čtenáři nejspíše již všimnuli, kamerku HDR-AZ1 Action CAM mini jsme měli možnost testovat společně se sadou pro upevnění na kolo (či motocykl). Ta kromě stativu, nejrůznějších nástavců a úchytek obsahuje také externí displej a dálkový ovladač v jednom. Výrobce jej pojmenoval jako Live-View a musíme podotknout, že název je to více než výstižný.

Většina outdoorových kamer, které dokážou obraz bezdrátově přenášet, má totiž mírnou prodlevu. I když se jedná asi o pouhou sekundu, při natáčení to může v některých případech velmi obtěžovat. Na kompaktní LCD obrazovce, kterou snadno pomocí pásku se suchým zipem přiděláte na zápěstí jako hodinky, je ale zpoždění nulové.

Malý displej je dobře čitelný i na ostrém slunci (je zde pro tento konkrétní případ speciální režim jasu). Tento displek, který je umístěn v robustním částečně plastovém a částečně pogumovaném těle, se však neovládá dotykem, ale pomocí tlačítek po stranách. Na dálkovém ovladači je možné upravovat i parametry kamerky, stejně jako přehrávat pořízené záznamy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátový ovladač Live-View

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací tlačítka jsou i po stranách

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aby displej na ruce neklouzal, je opatřen speciální gumovou podložkou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej má vestavěnou baterii a dobijí se prostřednictvím microUSB kabelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor je dobře čitelný i na ostrém slunci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velikost pásku se upravuje pomocí suchého zipu

 

Kromě dálkového ovladače Live-View na zápěstí můžete ovládat kamerku také prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu. K těmto zařízením se stejně jako v případě ovladače Live-View připojí Action CAM mini prostřednictvím bezdrátového standardu WiFi. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout aplikaci PlayMemories Mobile (k dispozici je verze pro iOS a Android).

Spárovat obě zařízení pak můžete snadno prostřednictvím technologie NFC – v praxi stačí kamerku položit na telefon nebo tablet a příslušnou funkci spustit. Program umožňuje stejně jako dálkový ovladač v reálném čase přenášet obraz z videokamery na telefon nebo tablet.

Mobilní aplikace navíc dovoluje zálohovat bezdrátově fotografie a videa do připojených zařízení, ale také pořízené nahrávky editovat. V praxi funguje tento systém na výbornou, vše je plynulé a reakce přenášené z telefonu (testováno na HTC One M9) na kameru jsou prakticky bez prodlevy. Obraz je plynulý i při velmi rychlých přechodech a při nejnáročnějším datovém toku, což platí jak pro mobilní aplikaci, tak pro dálkový ovladač Live-View. Samozřejmě ale záleží na kvalitě bezdrátového signálu. Například ve vzdálenosti přes pět metrů se již začíná projevovat mírná prodleva v obraze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace PlayMemories Mobile

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace PlayMemories Mobile

 

Kamerka v akci

Když už jsme se podívali na samotnou kamerku a také na to, jak se s ní pracuje, je na čase zhodnotit to nejdůležitější – kvalitu videa. O té víceméně rozhoduje čip CMOS Exmor R o velikosti 1/2.3“ s rozlišením 11,9 MPx, který má k dispozici objektiv Carl Zeiss s pevnou ohniskovou vzdáleností 2,8 mm a dobrou světelností F2,8. Širokoúhlé provedení objektivu dovoluje snímat scénu v úhlu až 170°.

Jak jsme se během testování přesvědčili v praxi, velkou výhodou je zabudovaná elektronická stabilizace obrazu SteadyShot. Sony Action CAM mini jsme protáhli autem po dlažebních kostkách ve staré části Prahy. Jízda po tzv. kočičích hlavách je v naší Kie Cee’d doslova jako na tankodromu, kamera si s tím ale dovedla poradit bravurně a na výsledném obraze se drncavá jízda prakticky nijak nepodepsala.

Stabilizace obrazu si dobře poradila i s drncavou jízdou po kočičích hlavách  

 

Při natáčení máte na výběr z několika různých režimů. V první řadě si můžete zvolit rozlišení obrazu – nejvyšší možné je Full HD. Dále můžete měnit frekvenci snímků – kromě standardních 30 snímků za sekundu je k dispozici i zpomalené HD, které pořizuje až 120 snímků za sekundu, a díky tomu lze přehrávat akce až 4x nebo 8x rychleji. To jsou ale věci, které dnes umí každá druhá kamera. Daleko zajímavější je proto možnost „ladit“ barevné podání scény.

Volit můžete ze dvou různých režimů – Natural a Vivid. První jmenovaný se snaží o co největší věrnost obrazu. Barevné podání tak není přesycené, díky čemuž se hodí pro další dolaďování během stříhání. Pokud naopak nechcete do videa příliš zasahovat, oceníte režim Vivid. Záběry působí daleko živějším dojmem a dokonce i mírně ostřeji, což je dáno vyšším kontrastem a živějším probarvením jednotlivých ploch. Oba režimy se zkrátka hodí na jiný účel, jaký je mezi nimi rozdíl, můžete posoudit na následujících videích.

Ukázka režimu Natural

Ukázka režimu Vivid

 

Nejen akční kamery, ale i klasické videokamery střední třídy mívají často problémy s natáčením v noci. V tomto ohledu model Sony Action CAM mini příjemně překvapil. I přes velmi špatné osvětlení pouličních lamp se dá na video natočené z našeho vozu koukat. Obraz je poměrně plynulý, i když samozřejmě trpí určitými neduhy – neostrostí, šumem a v některých místech i fragmenty tmavých ploch. Na druhou stranu ani celá řada rodinných videokamer by si s natáčenou scénou neporadila lépe, spíše naopak.

Noční záznam jízdy autem

 

Všechna ukázková videa, která jsou mimochodem opatřena stereo zvukem díky dvojici mikrofonů, jsme nahrávali bez jakýchkoliv úprav. To aby bylo zřejmé, co kamerka opravdu umí. Když si ale pohrajete se střihem, případně dostanete nápad na zajímavý záběr, výsledek stojí za to. Na serveru YouTube koneckonců můžete nalézt celou řadu zajímavých videí. Ta, která nás zaujala nejvíce, naleznete níže:

Let orla přes Paříž

S Tony Hawkem na skateboardu

Jízda na čtyřkolce

Natáčení pod vodou

Zábava na sněhu

 

Focení? Směle do toho…

Většina uživatelů je zvyklá akční kamery využívat výhradně pro natáčení videí. Není se čemu divit, i když nabízejí režimy pro focení, jejich výsledky nejsou příliš valné. To ale u modelu Action CAM mini neplatí, ba naopak. Momentky, které jsme během testů pořídili, byly výborné.

Snímky je možné pořizovat v rozlišení 4608 x 2592 obrazových bodů, a to ve formátu .JPG. V nastavení nechybí ani možnost přepnout na režim pod vodou, nebo nastavení časovače spouště. Žádné scénické režimy ani detailnější možnosti nastavení zde ale nenajdete.

Pro zaznamenání důležitých momentů to ale nevadí, jak koneckonců můžete posoudit sami. Překvapivě dobře si kamerka vedla i v noci. Samozřejmě při maximálním přiblížení si všimnete šumu, ale na poměry outdoorové kamery je to slušný výsledek. Je pravda, že někdy by se hodil zoom, ale ani bez něj se nemusíte obávat, že by vám v rodinném albu udělaly snímky ostudu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

Vzhledem ke slušné obrazové kvalitě snímků se sluší také zmínit, že kamerka dovede pořizovat i časosběrné záběry. Jak takový záznam vypadá v praxi, se můžete podívat na našem videu:

Časosběrné video pořízené kamerkou Action CAM mini

 

Výdrž baterie

Zapomenout nemůžeme samozřejmě ani na hodnocení výdrže baterie. Pokud budete natáčet v nejlepší kvalitě, se zapnutým WiFi a GPS, dokáže kamera Action CAM mini pořídit dvě hodiny nepřetržitého záznamu. Vzhledem k tomu, že akumulátor je vyměnitelný, můžete jej snadno vyměnit za druhý.

Daleko zajímavější je však možnost používat externí zdroj napájení. V případě, že ke kameře připojíte USB nabíječku, budete při natáčení limitováni pouze kapacitou paměťové karty. A když jste v terénu, kde není po ruce zásuvka? Jednoduše si vystačíte s powerbankou, která slouží například i pro napájení mobilů. Zkrátka možnost pracovat s externím zdrojem energie se hodí v nejednom případě.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na výměnný akumulátor kamerky

 

Klady a zápory

+ příjemná ergonomie

+ odolná konstrukce proti stříkající vodě

+ stabilizace obrazu výrazně zlepšuje výslednou kvalitu videa

+ velmi slušná kvalita fotografií

+ přenos obrazu v reálném čase (na dálkový ovladač, mobil nebo tablet)

 

– paměťovou kartu microSD je možné vložit obráceně

– nenabízí se varianta s rozlišením 4K

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony HDR-AZ1 Action CAM mini s kompletní výbavou na kolo nebo motocykl

 

Závěrečné hodnocení

Ať už jste milovník vodního světa, náruživý lyžař, motorkář tělem i duší či jen nedokážete žít bez pořádné dávky adrenalinu, kamera Sony HDR-AZ1 Action CAM mini vám pomůže zachytit ve Full HD rozlišení a velice slušné kvalitě všechny důležité zážitky. Mezi její největší přednosti patří kromě slušné obrazové kvality také stabilizace obrazu a možnost živého přenášení obrazu na externí zdroje. Pro uživatele, kteří nepotřebují doplňkovou výbavu a ovladač s displejem, je určena levnější varianta, která si však zachovává všechny funkce a vlastnosti.  

Videokameru Sony HDR-AZ1 Action CAM mini můžete zakoupit v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Stabilizace SteadyShot

Proč zde není uvedeno, stejně jako ve většině recenzí, že steadyshot funguje pouze do 120° ?!

@tomas.kettner@email.cz: Dobrý den.Elektronický SteadyShot s režimem Active, obrazový procesor BIONZ X, objektiv ZEISS Tessar F2.8, f=17.1 mm (snímací úhel 170°) nebo 21.8 mm (snímací úhel 120°) se zapnutou stabilizací SteadyShot. Děkuji.

GPS kamery

Má tento typ kamery GPS? Na stránkách výrobce uvádí funkci "Překrytí dat GPS", ale není jasné jak se GPS data k videu přidávají.

Kammeru vlastnim

Problem od zacatku s dalkovym ovladanim.
Nyni uz nefunguje vubec.Dalsi snimaci zarizeni lze casto obtizne sparovat pres Aplikaci sony memories.
Chce to silne nervy.Nyni potrebuji snimat pres Tablet SAMSUNG GALAXY TAB S2.
Nelze sparovat VUBEC!!Jakou aplikaci pouzit?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru