Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Sony KD-55A1 – pro filmové fajnšmekry

Recenze: Sony KD-55A1 – pro filmové fajnšmekry

Recenze
Sony KD-55A1 - 139cm_805739152
Sony KD-55A1 - 139cm
Produkt není určen k prodeji.

Zprostředkovat co možná nejlepší filmový zážitek se snaží televizor Sony KD-55A1. Tato novinka cílí na nejnáročnější uživatele, čemuž odpovídá i její cenovka. Co můžete očekávat od televizoru za necelých sto tisíc korun, zjistíme v dnešní recenzi.

Za sto tisíc se dá v dnešní době pořídit zánovní automobil, nebo extrémně výkonný herní počítač s kompletní výbavou – monitorem, progamingovými periferiemi a slušnými reproduktory. Stejnou částku můžete ale klidně investovat také do televizoru. Nepůjde přitom o žádný tuctový model, jak ukazuje i hlavní hrdina dnešní recenze. Model Sony KD-55A1 totiž exceluje hned v několika různých oblastech. Ale pěkně popořadě…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony KD-55A1

 

Technické parametry

Testovaný model: Sony KD-55A1 - 139cm

Úhlopříčka displeje: 139 cm (55“)

Nativní rozlišení: 3840 x 2160 (4K UHD)

Technologie TV: HDR, OLED, Smart (chytrá), Triluminos

Typ tuneru: DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2

Podpora H.265 (HEVC): Ano

WLAN (WiFi): Ano

Počet HDMI: 4

Frekvence: 100 Hz

Doporučená vzdálenost sledování: 1,9 m

Operační systém: Google Android

Energetická třída: B

Spotřeba: 135 W

Montáž na zeď: Ano, VESA 400 x 200

Výkon reproduktorů: 50 W

Rozměry: 1 228 x 710 x 339 mm

Hmotnost: 28,8 kg

 

Obsah balení

Televizor Sony KD-55A1 není žádný drobeček. 55palcové úhlopříčce víceméně odpovídá i balení, ve které je přístroj dodáván. Ta váží přes 30 kg. Výrobce proto doporučuje, aby TV vybalovali alespoň dva jedinci.

Hned po rozevření krabice zjistíte, že velkou část balení tvoří polystyrénová vystýlka. Je to vcelku pochopitelné, přeci jen extrémně tenká konstrukce by se mohla bez dostatečné ochrany při méně šetrné dopravě celkem snadno poškodit. Takto je televizor zabalen doslova jako v bavlnce.

Kromě samotného televizoru v balení naleznete ještě podstavec, šroubky, návody k použití, záruční list a v neposlední řadě samozřejmě i dálkový ovladač.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice, ve které je televizor dodáván

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístroj je zabalen velmi pečlivě

 

První montáž

Hned po rozbalení je potřeba televizor zkompletovat, pokud se jej tedy rozhodnete postavit na stůl – v takovém případě je potřeba přišroubovat speciální podstavec do zadní části. Ten pak zajišťuje bez nadsázky stabilitu celého televizoru, i když se to nemusí na první pohled zdát. Je totiž velmi robustní.

Tato část je šroubovací z prostého důvodu. Pokud byste televizor věšeli na zeď prostřednictvím standardu VESA, nebudete tento díl přidělávat. V opačném případě by totiž čouhal zpoza televizoru. My jsme však testovaný kousek umisťovali na stůl, a tak se nás týkal postup popsaný výše.

Když je podstavec televizoru již smontovaný, je potřeba jej zakrýt ještě ozdobným šedým krytem. Doporučujeme tak udělat až ve chvíli, kdy máte připojeny všechny potřebné kabely, jednotlivé konektory jsou totiž v opačném případě velmi špatně přístupné.

Poslední věcí, která nás bude při montáži zajímat je mohutná pojistka na zadní straně televizoru. Ta odjistí podstavec a umožní jej aretovat do takové polohy, aby televizor na stole stabilně ležel, jak si koneckonců ukážeme i v dalších částech této recenze.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá televizor hned po vybalení – pozor je nutné dávat především na obrazovku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Do této části je nutné přišroubovat podstavec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na první pohled to nevypadá, ale podstavec je velmi robustní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocí této pojistky se pak stojan aretuje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá smontovaný televizor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístroj je nicméně možné pověsit i na zeď díky standardu VESA

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jeden ze závitů pro uchycení na zeď

 

Vzhled? Opravdový elegán

Když již máme televizor postavený, můžeme si jej prohlédnout ze všech stran. Hned na úvod musíme podotknout, že design je doslova dech beroucí. Když se podíváte na přístroj z boku, přijde vám tenkost panelu až neskutečná. Skleněná obrazovka má v pase pouze pár milimetrů. To je dáno tím, že veškerá elektronika je umístěna ve výklopném masivním stojanu. S přítomností tohoto „batůžku“ je potřeba počítat i v případě, kdy se rozhodnete přidělat televizor na zeď. Je zkrátka nedílnou součástí televizoru.

Že byl u testovaného kousku kladen velký důraz na design, je patrné i při pohledu zepředu. Obrazovka totiž působí, jakoby ani neměla rámeček – obzvláště s ohledem na velikost úhlopříčky. Při pohledu zblízka zjistíte, že pár milimetrů černé plochy okolo aktivní obrazovky skutečně je, ale ta je zakryta tvrzeným sklem jako celý displej a plynule přechází v nepostřehnutelný tenký kovový rám, který celou obrazovku ohraničuje. Při dívání se na televizor tak skutečně máte pocit, jakoby ani neměl rámečky.

Pocit bezrámového displeje ruší pouze logo Sony, které se nachází v levém spodním rohu. Je však viditelné opravdu jen při pohledu naprosto zblízka. Celý televizor je černý, zadní strana je lesklá. Matný je pouze masivní podstavec, který však za normálních okolností nejde vidět – schová se totiž pod speciálním krytem, jenž připomíná chránič reproduktoru. Kvůli zajištění maximální stability není zadní podstavec polohovatelný. Tedy jinými slovy otevírá se pouze do jedné polohy a jednoho náklonu. Vzhledem k monstrózní velikosti obrazovky to ale bude vadit málokomu.

I když jde jednoznačně o designový kousek, vše bylo navrženo, a nakonec i realizováno s naprostou přesností a důrazem a detail. Málokoho tak nejspíše překvapí, že přístroj je perfektně slícován a použité materiály jsou na vysoké úrovni. Na druhou cenu v dané cenové kategorii to není zas tak překvapivé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tenký rámeček okolo displeje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logo Sony je umístěno vlevo dole

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V samém středu se nachází indikační dioda pohotovostního stavu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotná obrazovka je neskutečně tenká

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Pravá strana televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na masivní podstavec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana televizoru s nasazeným krytem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky

 

Konektivita

Jak bylo uvedeno již výše, kompletní elektronika se ukrývá v podstavci televizoru. Logicky tak zde nalezneme také jednotlivé konektory. Kromě anténního vstupu je řeč o 4x HDMI konektorech, 3x USB, kompozitního výstupu, optický výstup, sluchátkový výstup, anténní konektory či ethernetové rozhraní.

Co se konektivity týče, vyzdvihnout musíme samozřejmě také technologii WiFi, která slouží především k přístupu na internet. Stejně tak je k dispozici standard Bluetooth, jenž je možné využít pro připojení podporovaných bezdrátových ovladačů a klávesnic.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory jsou dobře popsány

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část konektorové výbavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani ethernetový konektor

 

Dálkový ovladač a ergonomie

Televizor je dodáván s ovladačem, který bude fanouškům přístrojů od Sony dobře znám. Jde o „klasiku“, kterou výrobce rozhodně nic nezkazil. Jde o klasický číselníkový model, který padne dobře do ruky. něj jsou tlačítka rozdělena do několika zón a některá jsou navíc pro větší přehlednost ještě barevně označena. Stisk tlačítek je příjemně jemný a přesný.

Postupem času, jak budou uživatelé odhalovat multimediální dovednosti přístroje, nejspíše budou pokukovat po pokročilejších modelech, které usnadní například psaní na virtuální klávesnici. Koneckonců i některé klávesnice je možné k tomuto televizoru připojit, dokoupit je však nutné je zvlášť.

V otázce ergonomie se musíme na chvíli pozastavit ještě nad samotným televizorem. Kvůli pevné pozici stojanu totiž nestojí vysloveně vzpřímeně vzhůru, ale jeho vrchní část se jakoby mírně naklání směrem dozadu. I když je to trochu nezvyklé, už po pár hodinách používání jsme si na to zvykli natolik, že nás to vůbec nerušilo – to je nicméně zásluha i toho, že je obrazovka tak obrovská.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovladač s tlačítky je sázkou na jistotu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve spodní části jsou tlačítka pro ovládání přehrávání a nahrávání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana ovladače

 

Kvalita obrazu

Testovaný model Sony KD-55A1 disponoval OLED panelem s úhlopříčkou 139 cm (55"). Na té nabízí rozlišení 4K, tedy 3840 x 2160 obrazových bodů. Dohromady tak přístroj zvládne pracovat s více než osmi milióny pixelů. Díky danému rozlišení je obraz krásně jemný a ostrý.

Barevné podání je velmi syté a působí věrným dojmem. Pokud na panelu zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zobrazeny přesně tak, jak mají. Přednosti OLED panelů jsou zkrátka nepopiratelné a jejich kvalita krásně vynikne v případě, že hned vedle máte postavený obyčejný LED model. Vyzdvihnout si zaslouží podpora standardu Dolby Vision.

Kromě velmi dobrého barevného podání si zaslouží testovaný přístroj pochválit také za brilantní pozorovací úhly. I při velmi vysokých náklonech, respektive pohledech z boku, se totiž obraz jakkoliv nedeformuje a zachovává si všechny své přednosti. Panel je sice lesklý, ale na ploše displeje jsou odlesky světla jen nepatrné, rozhodně se tak nemusíte obávat, že by šlo o „zrcadlo“. Samozřejmě pokud obrazovku natočíte za pravého poledne proti oknu, odlesky vidět budou, jak se nám podařilo zachytit i na některých ukázkových fotografiích níže.

Dohromady více než osm miliónů jednotlivých pixelů kontroluje technologie zvaná 4K X-Reality Pro. Ta má za úkol analyzovat jednotlivé části každé scény a porovnat je se speciální obrazovou databází, což by mělo zajistit co nejlepší obrazovou kvalitu. I když to může znít jako marketingový blábol, v praxi to skutečně funguje. Obstojně na Sony KD-55A1 vypadají i snímky ve Full HD rozlišení – pokud divák vysloveně nesedí půl metru před obrazovkou, nemá příliš šanci ani postřehnout větší rastr. Samozřejmě přímé srovnání se 4K ale patrné je.

Přístroj mimochodem využívá 4K HDR Procesor X1 Extreme, který si klade za cíl omezit šum a zvýraznit detaily. Kvalita obrazu vynikne pochopitelně nejvíce, pokud na něm zobrazíte nějaké HDR video ve 4K, nikoliv pouhé televizní vysílání.

 

>> Přímý pohled na displej <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

>> Pohled zleva <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

>> Pohled zprava <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Prémiový zvuk

Doslova fascinující jsou zvukové schopnosti televizoru. Konstrukčně je totiž zvukový systém řešen tak, že zvuk jakoby vychází z celé obrazovky televizoru. Skutečně máte pocit, že reproduktory nejsou jen nějaké chrchláčky krčící se někde na spodní straně televizoru, ale že zvuk se přirozeně line směrem k vám.

V praxi skutečně zvuk „prostupuje“ obrazovkou. Na zadní straně – vpravo i vlevo – jsou umístěny vždy dva měniče, které rozvibrují přední skleněný panel. A tak se tvoří zvuk. Aby nechyběla i hutná basová linka, je celá audio soustava doplněna o větší basový měnič ve výklopné noze.

V otázce zvukové reprodukce tak patří testovaný televizor k tomu lepšímu, co je možné aktuálně zakoupit. Přemýšlet nad koupí nějakého soundbaru je zbytečné, i když samozřejmě profesionálním sadám domácích kin za několik desítek tisíc korun konkurovat nemůže. Nicméně kvalita reprodukce osloví i náročné uživatele.

Výšky a středy jsou u vestavěných reproduktorů dobře vyváženy, překvapivě i basové linky drží s ostatními zvukovými pásmy krok. Zvuk je u těchto reproduktorů poměrně čistý. Podává věrný hudební obraz bez zkreslení, a to zhruba do 70 % hlasitosti. Nad touto hranicí již dochází ke zkreslení, avšak ani při nejvyšším stupni hlasitosti nejde slyšet žádné bručení, chrčení či pískání. A to přesto, že nejvyšší stupeň hlasitosti je opravdu velice intenzivní.

V nastavení uživatel může zvolit, jakým způsobem má být zvuk veden – jinak totiž reproduktory pracují při zavěšení televizoru na zeď a jinak když je postaven na dodávaných nohách. Nevhodné nastavení má velmi negativní vliv na výsledný zvukový projev.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V této části se ukrývají reproduktory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na basový měnič

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Basový měnič je schován pod elegantním krytem

 

Pod taktovkou Androidu

Společnost Sony vsadila stejně jako celá řada dalších výrobců na systém Android. Snadno tak k němu připojíte chytrý telefon s Androidem a provážete jej se svým účtem na Googlu. To je nezbytné k tomu, abyste mohli využívat všechny funkce nabízené systémem – například synchronizovat data mezi jednotlivými zařízeními, stahovat a instalovat aplikace apod.

Přestože jsme systém Android na televizorech testovali již několikrát, alespoň v rychlosti připomeňme jeho hlavní přednosti. Bez ohledu na výrobce dovoluje tato platforma vývojářům produkovat další a další aplikace. A ty je pak možné snadno instalovat do televizoru – celá řada jich je k dispozici zadarmo, najdou se samozřejmě ale i placené aplikace. A platí to pochopitelně také o hrách.

Televizor, který s uživatelem komunikuje plynně česky, je připraven na technologii Google Cast pro snadné streamování multimediálního obsahu ve vysokém rozlišení, zároveň díky Androidu nabízí funkci hlasového vyhledávání. Ta funguje bezproblémově také v češtině či slovenštině a TV nemá problém rozeznat ani krkolomná slova, jako například čerešničky.

Hlasové vyhledávání funguje stejně jednoduše a intuitivně jako na chytrých telefonech a počítačových tabletech s Androidem. Vyhledávat je přitom možné nejen multimediální soubory, ale například také fotografie z internetu nebo například nejrůznější aplikace. Televizor dokonce dokáže také odpovídat na obecné dotazy. Chcete vědět, jaká je výška Mount Everestu, nebo spočítat jednoduchý početní úkon? Stačí se zeptat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační systém Android

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Google Play

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kupovat je možné i filmy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výběr vstupu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o aktuálním programu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Televizní program

 

Další postřehy z praxe

Televizor jsme měli možnost testovat po dobu tří týdnů. Za celou dobu nejevil žádné neduhy, nezasekával se a ani nedocházelo k nějakému přehřívání. A to i přesto, že větrací otvory byste hledali na přístroji jen velmi těžko – je jich tu velice málo.

Zapomenout nesmíme ani na hodnocení spotřeby. Ta v praxi víceméně odpovídá tomu, co výrobce uvádí ve svých specifikacích. Během testů si nicméně přístroj z elektrické zásuvky vzal 140 W, což odpovídá parametrům a velikosti obrazovky. Spotřeba Standby režimu je méně než 1 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na větrací otvory

 

Klady a zápory

+ extrémně tenký design

+ barevné podání displeje, výborné pozorovací úhly

+ operační systém Android TV

+ dobré zpracování

+ zvukové schopnosti zabudovaného audio systému

 

- podstavec musí být přítomen i v případě, kdy televizor přišroubujete na zeď  

- vysoká pořizovací cena

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony KD-55A1

 

Závěrečné hodnocení

Televizor Sony KD-55A1 je promyšlen i do toho nejmenšího detailu. A je jedno, zda se bavíme o designu, nabízených funkcích, zvukové reprodukci nebo kvalitě obrazu. Testovaný kousek zkrátka cílí na ty nejnáročnější uživatele, čemuž vcelku pochopitelně odpovídá také jeho cenovka. S ohledem na všechny přednosti televizoru, je však vcelku ospravedlnitelná.

Sony KD-55A1 můžete zakoupit v našem obchodě. Aktuálně k němu navíc získáte konzoli Sony PlayStation 4 Pro jako dárek. 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru