Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Šetřit, nebo připlatit? Souboj čtyř herních headsetů [GEEK testuje]

Šetřit, nebo připlatit? Souboj čtyř herních headsetů [GEEK testuje]

Recenze

Jak vám to hraje? GEEK GreenT se tentokrát vydal do světa herních headsetů, aby prozkoumal, jaká sluchátka získají jeho doporučení. V úvahu přitom bere i poslech hudby. Sluchátka nasadit, startujeme!

V dnešním testu si představíme čtyři zajímavé modely herních headsetů. Jedná se o poměrně nové produkty v nabídce v různých cenových kategoriích. U sluchátek často neplatí, že vyšší cena je vždy zárukou vzestupné kvality, a najít vyvážený produkt, co obstojí ve všech kategoriích, je dost vzácné.

Zástupcem bezdrátového headsetu je v testu model Corsair HS80 RGB, dále mě zaujalo zařazení značky Edifier do nabídky, takže se podívám na jejich model GX. Třetím zástupcem jsou sluchátka otevřené konstrukce od značky věhlasného jména, tedy od Audio-Technica v modelu ATH-GDL3. Třešničkou na dortu pak bude headset od SteelSeries Arctis Nova Pro, který s cenovkou okolo sedmi tisíc míří určitě vysoko, a jsem zvědavý, zda kvalitou cenu obhájí.

Corsair HS80 RGB Wireless    Edifier GX   Audio-Technica ATH-GDL3    SteelSeries Arctis Nova Pro

 

Pokud sluchátka nepoužívají vlastní DAC, k testování bude použit kvalitní model FiiO K5 PRO, případně zvuková karta Xonar Phoebus Solo. Tím bude zachována kvalita na straně výstupu, sluchátka pak nebudou limitována a zvukově mají možnost přednést maximum možného. Pro otestování prostorového zvuku případně použiji Dolby Atmos.

Testování zvuku proběhne poslechem skladeb ve vysoce kvalitním FLAC formátu, ale použiji i běžné MP3 nebo YouTube klipy. Výběr skladeb pak bude zaměřen na různé styly, abych si dokázal udělat dojem o přednesu všech pásem a mohl tak porovnat zvukové ladění sluchátek. Nebude chybět otestování ve hrách a pro prostorový zvuk v Dolby Atmos mám také připraveno plno kvalitně zpracovaných ukázek. Pro nahrání vzorku snímaní mikrofonu použiji program Audacity.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované headsety

 

   Corsair HS80 RGB Wireless 400


Corsair se snaží prorazit také na poli headsetů. Od této značky jsem již testoval povedené myši i klávesnice, ale popravdě u sluchátek mě zatím tato značka nějak neoslovila. To se může změnit modelem HS80, který by již s cenovkou okolo 3,5 tisíce měl ukázat kvalitu.

Sluchátka dostaneme v černo-žluté krabici. Součástí balení je bezdrátový vysílač, který má mít díky technologii Slipstream neznatelnou odezvu. Ono zpoždění zvuku by při hraní her nebo sledování filmů nebylo ku prospěchu. Dále je součástí kabel, kterým se sluchátka dobijí. Mikrofon je pak pevně přidělán k tělu a je pouze sklopný. Sluchátka by měla mít dle výrobce dosah až 18 m, což je třeba samozřejmě brát s rezervou, a výdrž je udávaná až 20 hodin na jedno nabití. Sluchátka pak lze používat i při případném dobíjení, stačí jen zapojit kabel.

Corsair HS80 RGB Wireless

Konstrukce a dojmy

Sluchátka váží necelých 400 g, což je průměrná váha, a nedělalo mi problém delší užívání. Hlavový most je mé oblíbené konstrukce s praktickou čelenkou, tím je dosednutí na hlavu měkké a příjemné. Náušníky krásně obejmou uši a jejich polstrování z paměťové pěny je pro dlouhodobé užívání také zcela v pořádku, plus jsou náušníky celkem prodyšné. Zpracování kloubů působí kvalitním dojmem a dá se to říct o celé konstrukci sluchátek, která působí robustně, a kvalitě není co vytknout. Na levé mušli pak najdeme praktické kolečko k ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí sluchátek. Podsvícení je vyvedené v podobě loga na každé mušli a proužku na mikrofonu. To není nic přehnaného a v tomto případě za mě podsvícení vzhled sluchátek pěkně a vkusně doplňuje. První kategorií prošla sluchátka velice dobře a nemám zde co vytknout.

DSC09749.JPG
DSC09756.JPG
DSC09768.JPG

Testovaná sluchátka v celé své kráse

Hudba a zvuk

Nejdůležitější kategorie, ve které musí sluchátka dané ceny prostě zabodovat. Strach z neúspěchu ze mě naštěstí brzy spadl. Zvuková pásma sluchátek jsou vyrovnaná a nemají tendenci ladění do středo-basu, jak to známé u plno herních headsetů. Na flat nastavení se jednotlivá pásma dobře doplňují, je zřetelně rozumět hlasovému projevu. Basy jsou rozumně zkrocené, ale dostatečně výrazné a dobře doplňují celkový dojem. Mírný nedostatek je lehký přepal výšek v náročnějších skladbách, ale není to nic, co by mělo celkově ničit pocit z poslechu. Díky tomu se dá většina hudebních stylů bez problémů zařadit do playlistu. Vždy mě potěší, když mají herní headsety přesah na slušný poslech hudby, a to se v tomto případě potvrdilo. Mírný šum po zapnutí se dá odpustit.

Celkově mě poslech se sluchátky Corsair velmi bavil. Nikde vám nepřekáží kabel, náušníky mi poskytly výborný komfort, který umocnila čelenka u hlavového mostu, takže je možné sluchátka používat delší dobu bez nepříjemných pocitů nebo otlaků. Navíc nebyl problém s pocením ani v těchto letních dnech, prodyšnost je opravdu na dobré úrovni, stejně tak přítlak mušlí je akorát. Mikrofon sice není odnímací, ale při sklopení o něm prakticky nevíte.

Hry a podání prostoru

Ve hrách se potvrdilo dobré naladění sluchátek. Všem dialogům je velmi dobře rozumět a neztratí se žádný detail. Vyrovnané podání pásem zkrátka vždy udělá divy. U basů bych ve hrách ocenil trochu větší hutnost, ale to se dá poladit v ekvalizéru přes iCUE software. Pak už nám nic nebrání užívat si herní jízdu, neboť podání prostoru zvládají tato sluchátka na jedničku. Dolby Atmos je přesvědčivé a zvuky přicházejí, odkud mají, a tím utvářejí prostor okolo vás. Přidejte si k tomu pohodlné náušníky s minimálním sklonem k pocení uší a máte výborné vybavení pro dlouhé herní večery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Corsair HS80 RGB Wireless

Software a nastavení, podsvícení

Komu nevyhovuje základní nastavení, může použít software iCUE, což je u Corsair dlouhodobě vyvíjený program, kde lze synchronizovat většinu zařízení. U sluchátek se nabízí možnost nastavení podsvícení, kdy je možné zvolit více efektů a samozřejmě barev.

Další součástí je ekvalizér, kde si můžete přenastavit zvuk dle preferencí. Najdete zde pár doporučených režimů nebo lze křivku upravit manuálně. Stejně tak se dá nastavit hlasitost mikrofonu a případných vedlejších tónů, neboli lze upravit nastavení rozsahu snímání mikrofonu.

Poslední záložka nás informuje o stavu baterie. Tento ukazatel se dá poslat i do tray ikony na pravé dolní liště Windows. Velmi pomocné je nastavení automatického vypnutí, kde si můžeme vybrat čas v minutách. U bezdrátového headsetu určitě dobrá věc. To je z nejdůležitějších možností nastavení asi vše, zorientujete se rychle. Sluchátka s vámi také komunikují a určité změny jsou vám hlasově dány vědět.

Mikrofon

U mikrofonu jsem měl určité obavy, neboť u dříve testovaného modelu HS50 byl mikrofon podprůměrný. Ovšem zde u HS80 je to skok o několik tříd výše. Hlas zní přirozeně, má dobrou dynamiku a problém nedělají ani sykavky. Na standard nastavení je přítomen minimální šum, se zesílením mikrofonu se pak zvyšuje. Při komunikaci by vám mělo být zřetelně rozumět, mikrofon patří k tomu lepšímu, co jsem testoval, takže ani zde to Corsair u tohoto modelu nepodcenil.

DSC09743.JPG
DSC09754.JPG
DSC09767.JPG

Balení sluchátek a dodávané příslušenství

Hodnocení

Přiznám se na rovinu, doteď jsem nebyl moc zastáncem bezdrátových řešení sluchátek. Už jen kvůli určitému zpoždění, které tam vždy je. Avšak tento model Corsair u mne toto odboural. Pokud se použije kvalitní bezdrátové připojení, které Corsair umí na jedničku, pak naopak vynikne svoboda bez kabelového řešení. Pokud se k tomu přidá pohodlná konstrukce hlavového mostu a příjemné náušníky z paměťové pěny, pak máte při používání sluchátek skvělý pocit a netrpíte nějakými nepříjemnými otlaky ani při delším užívání. Toto je vše dotaženo na jedničku.

Pokud se k tomu přidá velmi dobré naladění sluchátek, kdy jsou pásma vyrovnaná, pak dostanete reálný zvuk se všemi detaily bez nějakého většího zkreslení a užíváte si čistotu reprodukce. Dialogy ve hrách jsou jasně srozumitelné a efekty vynikají. A to sluchátka používají vlastní DAC, což se také započítá do ceny. Výborné podání prostoru v Dolby Atmos a mikrofon slušné úrovně doplňují jednotlivá hodnocení v kategoriích tak, že je celkový výsledek prostě výborný. Umírněné podsvícení pak dodává vzhledu něco navíc.

Pokud vše shrneme, dostáváte výborný bezdrátový headset, kde je za mě téměř vše dotaženo k velké spokojenosti. S těmito sluchátky se nemusíte bát ani slušného poslechu hudby různých žánrů a tím máte všestranný produkt, který navíc neomezuje žádný kabel. Cena 3690 Kč v době testování je na bezdrátové řešení této kvality slušná. Sluchátka Corsair HS80 RGB mohu vřele doporučit, za mě zatím nejlepší bezdrátové řešení, co mi prošlo testy. Případně je v nabídce ještě kabelový model HS80, který stojí jen 2290 Kč.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Corsair HS80 RGB Wireless

 

   Edifier GX


Společnost Edifier je na našem trhu celkem neznámá, ale její působnost sahá do roku 1996, kdy byla založena, a sídlí v čínském Pekingu. Do jejich sortimentu patří kromě sluchátek především reproduktory. Dnešní testovaný model GX svým atypickým vzhledem na první pohled zaujme, jak už si obstojí v jednotlivých kategoriích, si rozebereme.

Edifier GX

Konstrukce a dojmy

Sluchátka nejsou moc těžká, čemuž odpovídá váha 345 g. Konstrukce je klasická s výsuvným hlavovým mostem. Samotný most je uprostřed polstrován, při užívání netlačí, ale o jeho přítomnosti víte. Proto zkrátka nedám dopustit na čelenkové řešení, které je pro mne o dost příjemnější.

Mušle vás svým polstrováním obejmou těsně kolem uší. Přítlak je za mě větší a při delším užívání mi sluchátka nepřišla moc pohodlná a byla cítit. I když je samotné polstrování příjemné, tak si budete muset chvíli zvykat. Na mušlích je přítomno podsvícení. Nechám na každém, zda je toto do plusu či ne. Každopádně na pravém sluchátku máme tlačítko k přepínání barev. Vybrat si můžete ze čtyř. Dále je tu tlačítko pro přepínání mezi herním a hudebním módem. Na levé mušli je šikovné rolovací kolečko pro změnu hlasitosti a pak tu máme ještě poslední k přepínání funkce mikrofonu.

Samotný mikrofon je vysunovací, není odnímatelný. To však ničemu nevadí, po zasunutí nijak nepřekáží. Dá se směrovat do všech stran.

V balení jsou také tři kabely. USB-C na USB-C, dále USB-C na USB-A a poslední klasický jack-jack.

Sluchátka celkově působí bytelně a zpracování je na dobré úrovni. Šedá barva v kombinaci s černou a daným podsvícením dají sluchátkům vyniknout. Podsvícen je i konec mikrofonu.

DSC09787.JPG
DSC09790.JPG
DSC09792.JPG

Testovaná sluchátka v celé své kráse

Hudba a zvuk

Pro využití všech funkcí je potřeba použít zapojení přes USB. Tudíž výrobce použil svůj DAC a zde to bohužel moc dobře nedopadlo. Zvuk přes vlastní DAC je nevyvážený. Výšky hodně přepalují a jejich podání trochu bodá do uší. Sluchátkům evidentně sedí basovější skladby. Elektronika, metalová hudba či podobné žánry budou působit lépe. Basy jsou totiž poměrně hutné a úderné. Ovšem jak přejdete na náročnější skladby, kde je zaměření na výšky, přednes začne být spíše nepříjemný a tohle bohužel není parketa těchto sluchátek. Navíc při zvýšení hlasitosti k maximu narůstá přítomný šum.

Co je smutnější víc, tak při zapojení přes jack kabel do mého DAC/AMP FiiO K5 PRO je zvuk o poznání lepší. Pásma jsou najednou vyrovnaná a dá se mluvit o slušném hudebním poslechu. Často proto moc nechápu, proč se výrobce do takových řešení pouští. Vlastní zvukové řešení něco stojí, a pokud se to neodladí ideálně, je to spíše jen na škodu. Co je největší problém, tak pokud budete mít slušný zvukový výstup a přepojíte sluchátka přes jack kabel, tak přicházíte o možnosti ovládání funkcí pomocí tlačítek na mušlích a také nebude funkční mikrofon. Takže to může sloužit čistě jen pro poslech.

Ale zpět k funkcím, na pravé mušli se nachází tlačítko, které má přepínat mezi herním a hudebním módem. Popravdě tam není rozdíl kromě ještě většího důrazu na výšky a zřejmě lepší rozlišení kroků a jiných zvuků. Hudební podání tím nijak nevylepšíte a navíc sluchátka nenabízejí k nastavení software, kde by se dalo pásma trochu upravit.

Co musím pochválit, je otočné kolečko na změnu hlasitosti. Funguje podobně jako rolovací kolečko myši, a to je za mě dobré řešení pro změnu hlasitosti. Je bytelné a mělo by vydržet více než často jednoduchá plastová řešení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Edifier GX

Hry a podání prostoru

Podání prostoru a hry budou silnější stránkou těchto sluchátek. Basy umějí sluchátka podat velmi dobře stejně jako vytvořit dojem, co se prostoru týče. Zvuky přicházejí, odkud mají, a není problém je rozlišit. Testoval jsem přes Dolby Atmos a ve filmech a hrách jsou tato sluchátka již na svém území. Pokud u vás převažuje toto užití, určitě se dají doporučit.

Co se týče delšího používání, což je u her a filmů standard, pak mě osobně větší přítlak trochu limitoval a po delším užití už jsem sluchátka na uších cítil. Polstrování potažené koženkou je příjemné, ale daný tlak pouze zmírní. Časem se mohou sluchátka poddat a je to trochu i o zvyku, sám zkrátka upřednostňuji jiná řešení konstrukce. Naopak sluchátka skvěle izolují a zvukem tak nebudete rušit okolí. Lehký dojem pocení uší se po sundání v těchto letních měsících dostavil, ale nejedná se o nic hrozného.

DSC09775.JPG
DSC09781.JPG
DSC09796.JPG

Balení sluchátek a dodávané příslušenství

Mikrofon

Mikrofon je zcela průměrný. Sice se chlubí funkcí ENC pro potlačení okolního zvuku, ale v reálu snímá i na nejvyšší hlasitost ne moc nahlas a přednes není zcela přirozený. Chybí tam dynamika a celkově je to takové zastřené. Šum tam sice vstupuje minimálně, ale to už na celkovém dojmu moc nezmění. Sykavky také nejsou vyloženě problém, zkrátka neurazí ani nenadchne.

Hodnocení

Při psaní závěru jsem trochu smutný. Pokud by výrobce nepoužil průměrně kvalitní DAC, měla tato sluchátka na víc. Bohužel vlastní zvukové řešení dodává zvuk s přepálenými výškami, což pocítíte zejména v náročnějších skladbách. Při zaměření na elektroniku nebo tvrdší muziku vám sluchátka poskytnou obstojný zážitek. Pokud vlastníte slušný zvukový výstup, pak doporučuji pro poslech spíše přepojit přes jack kabel a využít tak lepší kvality.

Kde jsou sluchátka jako ryba ve vodě, je podání prostoru a hraní her. Zde krásně izolují zvuk díky většímu přítlaku, basy jsou pocitově hutné a bezpečně rozlišíte, odkud daný zvuk přichází. Pro kooperativní hraní je i mikrofon slušné kvality, i když pořád spadá do průměru.

Vzhled je věc subjektivní, osobně mi připadá zajímavý, i když nejsem zrovna zastáncem podsvícení. Konstrukce je bytelná a celkové zpracování působí dobrým dojmem. Plus dávám za otočné kolečko pro ovládání hlasitosti. Podporu software sluchátka nemají, takže nějaká podrobnější nastavení nečekejte.

Pokud vše shrneme a podíváme se na cenu tohoto headsetu, nemůžeme slavit. V ceně do 2,5 tisíce je v nabídce více povedenějších modelů. Na druhou stranu jsou tato sluchátka pořád slušná a do her je mohu bez problémů doporučit. Plusy a minusy tohoto modelu už si může každý vyhodnotit sám na základě jednotlivých kapitol.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Edifier GX

 

   Audio-Technica ATH-GDL3


Asi není třeba moc představovat Japonskou značku Audio-Technica, která se specializuje především na vysoce kvalitní sluchátka a vybudovala si ve světě již významnou pozici a platí za punc kvality. Do toho se věnuje i herním headsetům a dnes se podívám na otevřený model v ceně okolo 3,5 tisíce. Jsem moc zvědavý, zda obstojí i v herním odvětví. Sám vlastním skvělá Audio sluchátka ATH-990Z, takže je mi tato značka hodně blízká. Snad budou na konci recenze převládat pozitivní pocity.

Audio-Technica ATH-GDL3

Konstrukce a dojmy

Balení sluchátek je celkem prosté, obal nás informuje o všem podstatném, jinak dostáváme obyčejnou krabici, která působí laciným dojmem. Ale u Audio-Technica se z většiny hraje na něco jiného, než je vzhled balení.

Samotný vzhled sluchátek je velmi pěkný a na první pohled oslní. Pro test se mi dostal model v černo-bílé kombinaci. Díky otevřené konstrukci krásně vynikají mušle, které jsou z větší části děrované, a je vidět přímo na 45mm měniče. Není přítomno nějaké laciné podsvícení, které osobně nemám moc rád, sluchátka zkrátka hrají na přirozenou krásu, a to se jim daří.

Další věc, co musím zmínit, je váha sluchátek. Jedná se o velmi lehký headset o váze pouhých 220 gramů. K tomu se přidává můj oblíbený způsob řešení hlavového mostu pomocí pohodlné čelenky. Náušníky jsou příjemně polstrované a obejmou celé uši. Prodyšná látka působí dobrým dojmem a nezpůsobuje nějaké větší pocení, jak je zvykem spíše u koženky.

Na levé mušli máme kolečko pro regulování hlasitosti a tlačítko na zapnutí nebo vypnutí mikrofonu. Samotný mikrofon je pak případně odnímatelný a přiložen je i pop filtr. Dále jsou v balení dva kabely. Buď pro zapojení mikrofonu i zvuku, nebo jen zvukový jack-jack.

Testování bude probíhat na zvukové kartě Xonar Phoebus Solo.

DSC09823.JPG
DSC09824.JPG
DSC09826.JPG

Testovaná sluchátka v celé své kráse

Hudba a zvuk

Jak jsem již zmínil, v tomto případě se jedná o sluchátka otevřené konstrukce, tudíž bude zvuk slyšitelný i okolo ve větší míře, a kdo nechce rušit, musí se zaměřit na jiný model. Otevřená konstrukce na druhou stranu může přinést lepší podání prostoru a otevřenou hudební scénu.

Co se hudby týče, nedošlo ke zklamání. Na herní sluchátka má tento model vyrovnaný zvuk, který obstojí i při poslechu náročnějších skladeb. Sluchátka jsou laděná více do basů, které jsou hutné, tak už to bývá u herních headsetů zvykem. Výšky nepřepalují a jsou zkrocené, ale působí mírně zastřeně a ne tak jistě. Celkově je rozlišení pásem slušné a zvuk je tak ucelený. Díky otevřené konstrukci je zvuková scéna znatelně více otevřená a vnímáte tak lépe prostor a v něm umístěné detaily.

Co se žánrů týče, sluchátka si poradí prakticky se vším. Basovější skladby nebo tvrdší hudba nedělají problém díky jejich naladění. K limitu jdou u náročnějších skladeb zaměřených na vokály. Tady už jsou výšky občas lehce přepálené a ztrácejí jistotu. Ale pořád zahrají slušně, v této kategorii plno headsetů úplně vyhoří. YouTube kvalita nebo MP3 už vše zjednoduší a zde je poslech velmi dobrý a budete se bavit. K tomu si musíte spojit výhodu lehké konstrukce a nic nebrání poslouchat nebo hrát dlouhou dobu bez nějakých otlaků nebo nepříjemných pocitů.

V této kategorii sluchátka obstála velmi slušně a řadí se k tomu lepšímu, co mi prošlo zvukově při testování rukama.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Audio-Technica ATH-GDL3

Hry a podání prostoru

Dostáváme se do kategorie, kde tato sluchátka excelují. Testování proběhlo v Dolby Atmos. Otevřená konstrukce zde plní to, co slibuje, a podání prostoru je prostě parádní. Zvuky vnímáte všude okolo, jednoznačně rozlišíte, odkud přicházejí, a tak se budete cítit opravdu uprostřed dění. Díky hutným basům, které se i při větší hlasitosti nerozpadnou, si užijete ve hrách mocné výbuchy prakticky na vlastní kůži. Zvuk je detailní, neslévá se a každý film či hra vám s těmito sluchátky poskytnou větší zážitek. Tady musím dát jasnou jedničku, nedá se nic než chválit.

Do toho jde ruku v ruce konstrukce a lehká váha, kdy nebude problém dlouhé hraní her či sledování filmů s veškerou pohodlností. Daň za otevřenou konstrukci je pak větší slyšitelnost i pro ostatní, pokud budou poblíž. Musíte tedy zvážit výhody i nevýhody pro své užití.

Mikrofon

Ani mikrofon nezklamal, což je jen dobře. Mezi řadou testovaných modelů se řadí k těm lepším. Projev je dynamický bez nějakého většího zkreslení nebo přítomného šumu. Mikrofon snímá zřetelně a nedělají problém ani sykavky. Vzdálenost si můžete upravit díky poddajnému ramenu. Doporučuji jej nastavit dále od tváře, jinak je snímaný zvuk příliš přebasovaný. Mikrofon je odnímatelný, případně se dá deaktivovat tlačítkem na levé mušli, takže nabízí veškerý komfort.

DSC09803.JPG
DSC09814.JPG
DSC09828.JPG

Balení sluchátek a dodávané příslušenství

Hodnocení

Větší očekávání od věhlasné značky bylo naplněno. Co se týče headsetů, patří tento model k tomu kvalitnímu a neměli byste tímto výběrem udělat chybu. Pokud splníte první a zásadní podmínku, že vám nevadí otevřená konstrukce sluchátek, pak už se dostaví jen pozitiva. Sluchátka velmi dobře vypadají, jsou lehoučká a mušle krásně obejmou uši. Komfort při užívání je tím zajištěn a můžete trávit dlouhý čas hraním her nebo poslechem hudby. A díky nízké váze pouhých 220 gramů mohu sluchátka doporučit i pro děti, takže rodiče mohou zbystřit. S tímto modelem svým ratolestem uděláte jen radost.

Největší plus si sluchátka odnášejí u podání prostoru, které je zkrátka výborné. Tím splňují jasně určení pro hraní her a sledování filmů. Díky kvalitnímu mikrofonu není problém ani komunikace. A když k tomu přidáme i slušné podání zvuku, není problém poslech hudby, a to včetně náročnějších skladeb. Zde se samozřejmě nedostáváme na úroveň audiomodelů, ale také jde o všestranný headset, který má jiné zaměření. Trochu vyšší cenu si sluchátka obhájí svým vzhledem i kvalitou. Proto je mohu jednoznačně doporučit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Audio-Technica ATH-GDL3

 

   SteelSeries Arctis Nova Pro


V nabídce headsetů najdeme i drahé modely. K otestování zde mám sluchátka od SteelSeries, která již na krabici hlásí, že se jedná o High-end herní headset. Zda jsou tato tvrzení pravdivá a headset si obhájí svou vyšší cenu, si povíme v recenzi.

SteelSeries Arctis Nova Pro

Balení a příslušenství

Sluchátka dostaneme v bytelné krabici a po otevření je patrné, že si výrobce od začátku dává záležet na všem. Zaujme vás pěkný stříbrný certifikát s přiloženým návodem. A dále je dominantní externí DAC, který nám ujasňuje, proč jsou tato sluchátka cenově dražší. Dále máme v balení tři kabely k propojení a pop filtr k mikrofonu. Nechybí ani vak na sluchátka z příjemné tkaniny. Mikrofon u sluchátek je zanořen v mušli a dá se jednoduše vytáhnout.

DSC09836.JPG
DSC09839.JPG
DSC09844.JPG

Balení sluchátek a dodávané příslušenství

Konstrukce a dojmy

Co se týče konstrukce a použitých materiálů, dávají sluchátka od začátku vědět, že se jedná o vysoce kvalitní produkt. Konstrukce ze slitiny hliníku a oceli je poměrně lehká. Náušníky jsou velmi měkké a příjemné, potažené koženkou. Hlavový most využívá systém čelenky, který je za mě nejlepší pro delší pohodlné nošení. Z boku vidíme na mušlích logo výrobce. Levá mušle pak nabízí kolečko k ovládání hlasitosti, možnost ztišení mikrofonu a samotný mikrofon, který se dá vytáhnout v případě použití nebo zase zasunout zpět a tím nebude nijak překážet. Minus dávám za kabely, které jsou chráněny jen klasickou bužírkou, nejsou nijak zesíleny nebo opleteny. Tohle je škoda u produktu takové ceny.

DSC09855.JPG
DSC09868.JPG
DSC09876.JPG

Testovaná sluchátka v celé své kráse

DAC součástí balení

Pokud nedisponujete nějakým lepším zvukovým řešením a na základní desce máte jen obyčejný zvukový kodek, zde dostáváte jako další součást kvalitní DAC, který umí přehrát i Hi-res nahrávky s rozlišením až 96KHz/24-Bit. Použitý převodník je ESS Sabre Quad-DAC, který by měl docílit mimořádně nízké úrovně šumu a zkreslení. Je možné připojit naráz ke dvěma zařízením, např. konzoli a PC, kdy mezi nimi můžete jednoduše přepínat.

Samotný DAC vypadá velmi luxusně a udělá jistě na stole parádu. Disponuje navíc displejem, který vás při prvním zapojení provede seznámením s funkcemi pomocí obrázků a textu. K PC se zapojí pomocí USB-A kabelu. Sluchátka pak propojíme s DAC pomocí kabelu jack-jack. Kabel není zrovna moc chráněný, takže je třeba dávat pozor například před přejetím židlí.

Hudba a zvuk

Prvně jsem zapojil sluchátka přes přiložený DAC. Software od SteelSeries nabídl update firmware, který jsem nechal provést. Dále už se dá vše podstatné nastavit přes samotný displej DAC zařízení.

A pak to přišlo, tedy vlastně nepřišlo. Čekal jsem, že mi zvukový přednes těchto sluchátek v dané ceně vyrazí dech. Ale bohužel je to těžký průměr. Pro jistotu jsem zkusil přepojit do svého kvalitního DAC/AMP FiiO K5 PRO. Mé zařízení dostalo ze sluchátek trochu více detailů a větší dynamiku. Také šlo jít do vyšších hlasitostí. Ale to je tak vše.

Bohužel za nevalným přednesem těchto sluchátek nestojí podcenění přiloženého DAC. Ten je naopak dost slušný. Ale celkově tato sluchátka neumějí zahrát tak, aby vás učarovala. Pásma jsou celkem vyrovnaná, ale basů mi přijde poměrně málo a výšky už trochu bodají do uší. Dá se samozřejmě upravit přes ekvalizér, ale to už je takové dohánění něčeho, co mělo fungovat od začátku. Lépe zkrátka v našem testu zahrají Corsair i Audio-Technica, což jsou headsety prakticky za polovinu. Potom zde přiložený DAC zbytečně šponuje cenu výše, přitom z toho sluchátka nedokážou těžit. Dát sluchátka za polovinu a nechat to na zvukovém výstupu každého, možná by výrobce udělal lépe. Do tří tisíc by se dalo říct, že je tento headset zvukově slušný. Ale nic navíc zde prostě nedostávám.

Plus mají mušle celkem větší přítlak, takže mě po delším poslechu již trochu tlačí a při sundání přijde pocit většího zpocení. Osobně jsem z toho prostě smutný, nečekal jsem takové zklamání a čistý průměr bez nějakého ohromení.

U kvalitních FLAC skladeb se dostaví přepaly výšek, které bohužel působí nepříjemným dojmem. Klasické MP3 vyzní na sluchátkách lépe, protože se dost skryje díky kompresi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SteelSeries Arctis Nova Pro

Hry a podání prostoru

Podání prostoru je na dobré úrovni, což je dobrá zpráva. Ve hrách jsou tato sluchátka jako ryba ve vodě. Dobře rozlišíte všechny zvuky díky slušnému vybalancování všech pásem. Hlasu je dobře rozumět, basy jsou slušné a zkrocené tak, že nepřehluší zbytek zvukového podání.

Díky většímu přítlaku sluchátka dobře izolují okolní zvuk a také nejsou moc slyšet pro okolí. Daň za větší přítlak je ale horší pohodlí při dlouhém nošení, plus je přítomno pocení uší, jelikož koženka doléhá přímo na ušní boltce. Větší mušle okolo uší by v tomto případě byla lepší volba.

Mikrofon

Mikrofon je výborný, zde nemám žádné výhrady. Hlas je přirozený, čistý, s minimem přítomného šumu. Problém nedělají sykavky. Dynamika je dobrá a bude vám velmi dobře rozumět druhou stranou.

Hodnocení

Tento headset ne sebe trochu ušil boudu. Cenou a marketingovými prohlášeními na krabici se pasovala sluchátka do role něčeho úžasného, což bohužel nezvládají naplnit po všech stránkách. Pokud začneme tím lepším, tak tato sluchátka nemají problém dobře vyznít ve hrách či při podání prostoru. Také disponují výborným mikrofonem, a navíc dostanete kvalitní zdroj zvuku v podobě externího DAC s vlastním displejem, který zjednodušuje ovládání a umožňuje připojit více zařízení či přepínat nastavení přímo za běhu hry.

Je to ale málo platné, pokud selhává to důležité, což je hudební přednes. Pokud se chystáte utratit sedm tisíc, jste už na hranici vysoce kvalitních audiosluchátek. A to je kámen úrazu, jelikož tady model od SteelSeries naprosto shoří. Pokud zapojím své Audio-Technica A990Z, je to propastný rozdíl a ocitnete se v jiném zvukovém vesmíru. Kdo navíc disponuje kvalitním výstupem zvuku, je pro něj externí DAC zbytečný.

Hlavový most je zpracován dobře, ale dalším minusem je za mne velký přítlak na uši a mušle doléhají přímo na boltce, což po delší době způsobí nepříjemný pocit a vyvolá pocení. Takže zde opět sbíráme minusy a celkově prostě sluchátka nedokážou vyvážit svou cenu. Kdo to myslí se zvukem vážně, je lepší se podívat jinde. Bohužel u headsetů neplatí pravidlo, že za více peněz dostáváte automaticky více muziky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SteelSeries Arctis Nova Pro

 

   Shrnutí vybraných headsetů a jejich vlastností


V letošním testování čtyř zajímavých novějších headsetů v nabídce jsme si potvrdili již známé pravidlo. U těchto sluchátek více než v jiných kategoriích platí, že vyšší cena automaticky neznamená vyšší kvalitu. U headsetů je plno kategorií, kde může výrobce situaci hodně podcenit. Ať už se to týká pohodlí, kvality zvuku, podání prostoru, mikrofonu nebo vlastního řešení zvukovky. Proto je vždy potěšením najít pro zákazníky modely, které splňují kvalitu v co nejvíce kategoriích.

Letos se výběr povedl tak na půl. Velmi překvapil Corsair a jejich bezdrátový model HS80.  Kamenem úrazu je u této kategorie sluchátek z většiny levné řešení vlastního DAC. To zde ale Corsair nepodcenil a tento headset má velmi dobrý zvuk včetně podání prostoru. Díky kvalitnímu bezdrátovému připojení pak nepřichází dojem nějakého zpoždění zvuku. Pokud se k tomu přidá kvalitní a pohodlná konstrukce, je tento bezdrátový model zajímavým kouskem v nabídce a určitě si zaslouží pozornost při výběru.

Zklamáním pro mne byla bohužel sluchátka od nově zařazené značky Edifier. Jelikož reproduktory umí tato značka slušné, má očekávání byla pozitivní. Ovšem zde se potvrdilo pravidlo, že méně je někdy více. Výrobce osadil ne moc kvalitní DAC, kdy při připojení přes USB zvuk není moc kvalitní ani příjemný. Po připojení přes jack kabel do kvalitní zvukové karty dosáhnete o dost lepšího výsledku, ovšem přijdete o všechny funkce pro ovládání i samotné podsvícení. Zde stačilo nechat volbu výstupu zvuku na uživateli a výrobce by udělal lépe. Bohužel je to daň za snahu být efektivní kvůli podsvícení a jiným detailům, které ale zvuk nedělají. A plusové body nepřidává ani průměrný mikrofon. Sluchátka použitelná jsou, hlavně ve hrách a při podání prostoru je jejich naladění dostačující, ale škoda promarněné šance mít lepší produkt.

Corsair HS80 RGB Wireless    Edifier GX    Audio-Technica ATH-GDL3    SteelSeries Arctis Nova Pro

 

Zpět k nadšení nás zase dostane osvědčená značka Audio-Technica. U Audio sluchátek má věhlasné jméno ve světě, u headsetů to není tak jednoznačné. Ale headset ATH-GDL3 rozhodně nezklamal. Jedná se v této kategorii trochu nezvykle o otevřený model sluchátek, ale tím krásně vynikne podání prostoru a je jedno z nejlepších, co jsem kdy slyšel. Sluchátka jsou skvěle lehká a pohodlná, což ocení ti, co hrají nebo poslouchají hudbu dlouhé hodiny. Velmi dobrý mikrofon doplňuje kladné hodnocení. Tento headset se zkrátka nezalekne ničeho včetně poslechu náročnějších skladeb. Zde už sluchátka na určité limity narážejí, ale poradí si důstojně. Komu nevadí trochu zvýšená hlučnost pro okolí a také to, že okolní zvuky uslyšíte, pak je to opravdu skvělá volba.

Kapitolu uzavíráme opět zklamáním. Nejdražší sluchátka v testu bohužel nezaujala. Zvuk byl průměrný, v náročnějších skladbách až někdy nepříjemný. Konstrukce s větším přítlakem mi způsobovala po delší době nepříjemný pocit a zvýšené pocení. Přiložený DAC vypadá luxusně, má i vlastní displej. Ale bohužel zvuk nikam extra neposouvá, takže hlavním problémem jsou samotná sluchátka, která výrobce zkrátka dobře neodladil. Opět se zde spíše cílí na určité zbytečnosti navíc, které plno lidí ocenit může. Ale v této cenovce již zkrátka zvuk zaostávat nesmí, to už je bohužel neodpustitelné.

Takže tímto jsem se s vámi podělil o další zkušenosti, co se nabídky headsetů týče, a osobně jsem si opět rozšířil obzory. Dobrá řešení, co se týče headsetů, existují, a to je dobrá zpráva. Případně se neváhejte poradit na diskusním fóru CZC, kde s vámi můžeme daný výběr konzultovat. Kvalitní zvuk je zkrátka jedna ze zásadních věcí, a pokud si jej můžeme dopřát, je to cesta k lepším zážitkům. A to člověk vždy ocení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované headsety

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru