SSD jednotky čeká revoluce. Intel Optane se odhaluje

Události 83 % hodnotilo 20 uživatelů 16. 2. 2017 11 komentářů

V letošním roce se dočkáme v podstatě takové malé revoluce týkající se SSD jednotek. Způsobit by ji měla nová technologie Intel Optane, díky níž budou jednotky nabízet velmi vysokou rychlost přenosu bez výrazných výkyvů. Podle všeho se máme opravdu na co těšit.

Jedním z prvních modelů by měl být Intel P4800X. Právě ten na technologii Optane staví. Měl by nabídnout kapacitu 375 GB a rychlost 2400 MB/s při čtení a 2000MB/s při zápisu. 

Zběhlejší čtenáři mohou namítat, že podobné rychlosti mohou nabízet už některé konkurenční disky v současnosti. To je jistě pravda, ale když se podíváme na náhodné čtení a zápis 4kB souborů, uvidíme hlavní výhody nové technologie. Čtení má mí totiž podle výrobce hodnotu 550 000 IOPS a zápis také velmi slušných 500 000 IOPS. To jsou takřka bezkonkurenční hodnoty.

Velmi zajímavé jsou také informace o výdrži disku. Hodnota DWPD, která udává počet možných celkových přepisů za den, je totiž stanovena na 30 DWPD. I ty nejlepší disky současnosti přitom nabízí pouze 10 DWPD. Běžný uživatel tak – zjednodušeně řečeno – už nebude muset o výdrži svého datového úložiště vůbec přemýšlet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technologie 3D Xpoint, která je známá pod kódovým označením Optane, by měla odsunout na druhou kolej obyčejné SSD jednotky 

 

SSD jednotky s obří kapacitou

Sluší se připomenout, že na technologii Optane pracují odborníci z Intelu již několik posledních let. Jaký potenciál tento nový standard má v praxi, demonstrovali již loni. Na jedné z tiskovek kopírovali videosoubor s velikostí 20 GB. Zatímco nová technologie měla již hotovo díky průměrné rychlosti 1,95 GB/s, klasický SSD disk nebyl ještě ani ve třetině – u něj přenos dat probíhal rychlostí 280 MB/s. Těchto rychlostí bylo mimochodem v obou případech dosaženo při kopírování dat z interní jednotky na externí, využívalo se přitom rozhraní Thunderbolt 3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlost kopírování dat během testu

 

Tak dramatický rozdíl v rychlostech je nicméně trochu zkreslující. Sluší se totiž zmínit, že nebylo použito to nejrychlejší SSD na trhu, ale pouze model s pamětí TLC NAND Flash, který je brzděn právě během zápisu. I tak ale test jasně ukazuje, jak velký potenciál Optane má.

Intel navíc v rámci nové technologie koketuje také s extrémně velkými úložnými prostory. Optane totiž teoreticky umožňuje uložit na jeden malý čip až 1 TB dat, v praxi by se tak na klasický 2,5palcový disk mohlo vejít až 15 TB dat. A to je hodnota, kterou zatím nezvládají ani klasické pevné disky těchto rozměrů. Dá se ale předpokládat, že cena takto velké jednotky už bude citelně vyšší.

Diskuze k novince (4)

Máte otázky k k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

Tommasuek TOM

Nevypovídající obrázek

Tommasuek20. 2. 2017 14:37

EDIT: beru zpět moje chyba viz reakce Obrázek s rychlostmi radši rychle smazat. Jedou se kopíruje soubor o velikosti 18GB, kde rychlost klesla po cca 4G…

Barthezz BAR

Nejenom jako disk

Barthezz20. 2. 2017 10:51

vyjde i 16/32gb verze ktera pujde vyuzit jako NAND flash cache, ktera bude fungovat podobne jako NVRAM.. o to podle me bude vetsi zajem.

Ciberbob CIB

Zavádějící informace

Ciberbob20. 2. 2017 10:14

V článku je nedostatečně popsána očekávaná životnost disku. Pokud by byla očekávaná životnost pouze 30 kompletních přepisů disku bylo by to opravdu hodně…

avatar

Cena?

nevyplněno19. 2. 2017 10:21

Předpokládám že to bude stát víc jak 100 000 Kč