Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Temný režim a nové kousky pro Edge. Lákadla Windows 10 Anniversary Update

Temný režim a nové kousky pro Edge. Lákadla Windows 10 Anniversary Update

Návody

Microsoft tento týden vydal Windows 10 Anniversary Update. Velká výroční aktualizace přináší celou řadu novinek, jako je například temný režim a nové funkce v internetovém prohlížeči Microsoft Edge. Co dalšího si pro nás americký softwarový gigant připravil?

Celou řadu novinek, které Windows 10 Anniversary Update přináší, jsme si představili už zkraje tohoto týdne. Ukázali jsme si například, jak se proměnila nabídka Start a Centrum akcí. Stejně tak jsme si představili zbrusu nové prostředí Windows Ink, které je určeno především pro počítače s dotykovými displeji. Nyní uzrál čas, podívat se na další várku novinek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační systém Windows 10

 

Delší výdrž baterie a možnost instalace doplňků do Edge

Velká pozornost byla v Anniversary Updatu věnována webovému prohlížeči Microsoft Edge. Ten se naučil nové kousky a jeho nová verze je zároveň i energeticky méně náročná, což ocení především majitelé přenosných počítačů. Při brouzdání po webových stránkách by měla být výdrž baterie delší o 17 až 70 procent ve srovnání s konkurencí. A to se týká nejen notebooků, ale pochopitelně také hybridů a tabletů, které běží na desítkách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Edge 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft slibuje lepší výdrž baterie

 

Dosáhnout výrazné úspory energie se americkému softwarovému gigantu podařilo údajně na základě analýzy telemetrie a výsledků pokusů v laboratořích. Zajímavé je, že všechna vylepšení týkající se optimalizace jsou zabudovaná přímo do prohlížeče. To jinými slovy znamená, že uživatel pro jejich aktivování nemusí jakkoliv měnit nastavení ani zapínat úsporný režim, jako je tomu u konkurence.

Edge byl dlouho kritizován za to, že nenabízí podporu pro doplňky, tedy že jde o „hloupý“ browser. Microsoft to nejprve obhajoval tím, že doplňky představují pro uživatele riziko, což je bezesporu pravda. Nakonec ale nářky uživatelů vyslyšel a do prohlížeče je tak nyní možné snadno přidávat pomocí doplňků nové funkce. V obchodě Windows Store jsou již nyní k dispozici oblíbená rozšíření pro Microsoft Edge, jako jsou AdBlock, Adblock Plus, Pin it Button, Amazon Assistant či například LastPass. Lze předpokládat, že další budou postupně přibývat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K dispozici je již celá řada doplňků

 

Důraz na uživatelský komfort a bezpečnost

Další vylepšení v Edgi se týkají uživatelského komfortu. Například když nyní máte zobrazený panel oblíbených položek, můžete na něj kliknout pravým tlačítkem myši a nechat si zobrazit pouze ikony bez popisků. Tím se logicky ušetří místo a na panel se vejde více položek. Na panel je prostřednictvím pravého tlačítka myši možné také snadno přidávat složky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ikony s popisky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ikony bez popisků

 

Nejpoužívanější internetové stránky a webové aplikace jsou nově dostupné v levé horní části okna prohlížeče. Připnout konkrétní položku nastálo je možné kliknutím pravým tlačítkem na zvolenou kartu – webovou stránku. Pokud pravým tlačítkem kliknete na tlačítko Zpět, můžete zobrazit úplnou historii příslušné karty a jednoduše se v ní dále pohybovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Historie příslušné karty

 

Vhod může přijít také funkce umožňující vymazání dat o procházení pokaždé, když uživatel zavře prohlížeč. Tato automatická akce umožňuje také nastavit, jaké informace se mají odstranit. Jde o vcelku zajímavou bezpečnostní funkci, která zajistí, že se například na sdílených počítačích v domácnostech neprovalí, jaký dárek vybíráte své ratolesti nebo drahé polovičce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka vymazání dat o procházení

 

Z pohledu bezpečnosti se sluší také zmínit, že Edge je jediný prohlížeč, který nativně podporuje biometrii na webových stránkách. Pokud tedy konkrétní webová stránka tuto technologii nabízí, je možné se do ní přihlásit například prostřednictvím otisku prstu. Mimochodem o zavedení takového způsobu přihlášení už uvažují některé zahraniční banky.

Novinky se děly v prohlížeči Edge i na pozadí. Architektura pro podporu přístupnosti v prohlížeči například zajišťuje podporu pro moderní webové standardy včetně HTML5, CSS3 a ARIA. Obsah jednotlivých webových stránek by měl být díky aktualizaci také lépe přístupný asistenčním technologiím. Vylepšeno bylo mimo jiné i zobrazení webových stránek ve vysokém kontrastu a zadávání dat do formuláře pomocí navigace klávesnice nebo čteček obrazovky. Jak je z řádků výše patrné, zmiňovaná vylepšení se týkají především komfortu pro handicapované uživatele.

 

Tajemný temný režim

Pojem temný režim může znít tajemně, ve skutečnosti to není ale nic jiného než nové grafické rozhraní desítek. Doposud totiž byl k dispozici pouze světlý režim. Sluší se nicméně podotknout, že nejde pouze o designový výstřelek, ale o skutečně novou funkci.

Když se přepnete do tmavého režimu, univerzální aplikace jako Pošta, Kalendář a Store změní své barevné schéma tak, aby se snížila spotřeba energie. Temný režim tedy jinými slovy šetří energii, i když to samozřejmě funguje pouze v kombinaci s některými technologiemi obrazovek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Temný režim

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Světlý režim

 

Změny vzhledu se týkají také klávesnice pro psaní populárních emotikonů, či chcete-li emodži. Americký softwarový gigant jde v tomto ohledu s dobou, nabízí totiž smajlíky s různou barvou pleti. K dispozici je samozřejmě celá řada dalších postaviček, některé z nich jsou přitom k dispozici exkluzivně pouze ve Windows, což je například Ninja-cat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sada nových emotikonů 

 

Hraní a Xbox

Microsoft se nechal již několikrát slyšet, že operační systém Windows 10 je tou nejlepší platformou vhodnou pro hráče. Stejně tak zástupci amerického softwarového gigantu tvrdí, že v dohledné době bude jedno, zda hrajete na počítači nebo televizní konzoli. Oba světy se snaží ještě více sbližovat také Windows 10 Anniversary Update.

První změny herního světa se týkají už samotného webového obchodu Windows Store. Ten se nyní více podobá obchodu Xbox Store, na který jsou zvyklí majitelé stejnojmenných televizních konzolí. Microsoft se tak podle vlastního vyjádření snaží zajistit konsistentní uživatelskou zkušenost napříč různými zařízeními.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Store

 

Ještě více ale patrně bude hráče zajímat funkce Xbox Play Anywhere, kterou právě Anniversary Update přináší. Díky ní mohou lidé koupit hry jen jednou a hrát je nejen na PC, ale klidně i na televizní konzoli Xbox One. Nechybí ani možnost sdílení důležitých položek, jako jsou herní úspěchy a místo. Co to znamená v praxi? Hráči na počítači dohrají titul do určitého bodu a budou v něm moci prakticky okamžitě pokračovat na televizní konzoli Xbox One – to samé platí samozřejmě i obráceně.

První hry s funkcí Xbox Play Anywhere budou dostupné tento podzim. Zástupci amerického softwarového gigantu přislíbili, že všechny tituly předvedené na letošní konferenci E3 budou funkci Xbox Play Anywhere podporovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seznam her, které podporují Xbox Play Anywhere, je k dispozici v aplikaci Xbox

 

Tablety a dotykové ovládání

Už v předešlém článku, který jsme velké aktualizaci Windows 10 věnovali, jsme zmiňovali, že Anniversary Update přináší daleko větší podporu pro dotykové displeje. V první řadě je řeč o rozhraní Windows Ink. To podle tvůrců umožňuje „snadno zachycovat myšlenky a dále s nimi pracovat“. Jinými slovy a s trochou nadsázky se dá říci, že v tomto rozhraní se pracuje velmi podobně, jako kdybyste psali tužkou na obyčejný list papíru.

Dotykových displejů se týká přinejmenším i jedno další vylepšení – režim tabletu, který byl dříve nazývaný Continuum pro počítače. Ten se hodí především v situacích, kdy chcete své dotykové zařízení 2v1 nebo notebook používat jako tablet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka automatické aktivace režimu tablet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim tablet se ukrývá v Centru akcí

 

Nabídka režimu tabletu se ukrývá v Centru akcí, u zařízení 2v1 je navíc nabízena možnost automatické aktivace. Desítky vás jednoduše upozorní, že je vhodnější používat režim tabletu. Je nicméně na samotném uživateli, zda režim aktivuje, či nikoliv.

V režimu tabletu je nově možné nastavit automatické skrývání hlavního panelu. Aplikace tak mohou naplno využívat celou obrazovku. Seznam obsahující všechny nainstalované aplikace je nyní k dispozici hned v celoobrazovkovém zobrazení, dříve se ukrýval v pruhu na okraji obrazovky. Jednotlivé programy jsou tak nyní dostupné doslova na jedno kliknutí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim tablet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seznam aplikací v režimu tablet

 

Kde stahovat?

Novinek ve Windows 10 je po instalaci Anniversary Updatu ještě daleko více. Celou řadu z nich jsme si představili už v prvním díle tohoto speciálu. Nainstalovat velkou aktualizaci desítek je možné prostřednictvím služby Windows Update, podobně jako všechny menší aktualizace.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Také problém s více disky?

Jako většina, zkusil jsem ssd, intel cpu, nová deska atd, tedy upgrade a najednou start systému kolem minuty a we win vidím ssd zmizel vše běží z wd disku.

@JERROME: Problém s diskem můžu potvrdit. Dokonce nejen s více disky, ale i s jedním SSD. Základní deska Gigabyte, SSD od Samsungu. Poučen komentáři ostatních, odpojil jsem svůj druhý disk, na kterém jsem měl udělané zálohy, aby nepřišel k újmě. Windows při instalaci zvládl "poškodit" (dle informací po internetu přepsat záznamy v MBR, které přepisovat rozhodně neměl) jediný SSD disk, na který se měl nainstalovat. Disk následně neprošel detekcí ze strany AHCI a způsoboval zamrznutí počítače při bootu, nešlo se dostat ani do BIOSu.Řešením bylo odpojit disk (díky tomu bylo možné se dostat do BIOSu), přepnout AHCI na IDE, připojit disk zpět a opětovně spustit instalaci Windows. Po prvním restartu během instalace jsem pak znovu zašel do BIOSu, vrátil nastavení zpět na AHCI a spustil instalaci Windows ještě jednou od začátku. Pak už to proběhlo v pořádku.Zjevně má tedy Windows nějaký bug při zápisu do citlivých částí disku. Z těchto zkušeností rozhodně nedoporučuji nezkušeným uživatelům instalovat Anniversary Update.

@k30: Ne, že bych byl nevděčný, ale ten článek pojednává o něčem jiném než já. Každopádně je dobré vědět o obou problémech.

@dohnalek.pavel: Ano děkuji, přesně tak intel 525 ssd se jeví jako nefunkční, neni vidět v biosu, správa disků atd.. To zamrzání se mi též projevovalo.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru