Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vánoce v chytré domácnosti 1/3: Bezpečnost na prvním místě

Vánoce v chytré domácnosti 1/3: Bezpečnost na prvním místě

Návody

Neštěstí nechodí po horách, ale… Známé přísloví, které bohužel v praxi funguje častěji, než bychom chtěli. V dnešní době ale spoustě nepříjemných situací můžeme předcházet díky zařízením pro chytrou domácnost. A přesně o těch bude dnešní speciál.

Chytré domácnosti se budeme věnovat ještě před Štědrým dnem, a to v tomto trojdílném speciálu. Postupně si ukážeme, jaké součásti jsou pro podobné inteligentní systémy v našich obydlích nezbytné a jak je poskládat ve funkční celek.

Zaměříme se přitom na bezdrátový standard Z-Wave, který využívají více než tři stovky dalších výrobců. To je větší výhoda, než by se mohlo na první pohled zdát – uživatel tak není omezen pouze nabídkou jedné firmy. My nicméně speciál přinášíme ve spolupráci se společnostní Fibaro, automatizovanou domácnost tak budeme stavět především na produktech tohoto výrobce. V třídílném speciálu si ale samozřejmě představíme i produkty dalších firem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytrá domácnost? Nabídka nejrůznějších čidel a senzorů je opravdu bohatá

 

Řídicí jednotka pro větší pohodlí

Hned na úvod se sluší zmínit, že celá řada zařízení pro chytrou domácnost se dá spárovat přímo s chytrým telefonem nebo počítačovým tabletem prostřednictvím rozhraní Bluetooth či WiFi. I když je tento způsob nejjednodušší, v praxi se nám příliš neosvědčil. Pokud máte pouze jediné zařízení – například chytrý termostat – pravděpodobně to problém nebude, ale při desítkách připojených zařízení již oceníte centralizované řešení, tedy možnost ovládat všechna připojená zařízení z jednoho místa. Kdo chce skutečně automatizovat více činností v domácnosti, neobejde se tak bez tzv. řídicí jednotky. A právě zde přichází na řadu společnost Fibaro.

Základní jednotku Home Center Lite totiž používáme několik posledních měsíců a v domácích podmínkách se nám osvědčila více než dobře. Fibaro sice nabízí ještě sofistikovanější model Home Center 2, ale už základní verze si poradí až se 230 připojenými zařízeními, což je víc než dost. Stačit by tak bohatě měla i náročným uživatelům.

Home Center Lite vypadá na první pohled jako malý router, a vlastně i dost podobným způsobem funguje. Akorát nešíří bezdrátový signál Wi-Fi, ale již zmiňovaný standard Z-Wave. I přes velmi kompaktní rozměry se nám s touto malou krabičkou podařilo pokrýt běžný byt s podlahovou plochou přesahující 150 m2. S dosahem signálu tak nebude mít problémy snad nikdo.

Sluší se podotknout, že jednotku Home Center Lite je možné zakoupit buď samostatně, nebo jako Starter Kit. Ten navíc obsahuje pět základních zařízení inteligentní domácnosti. Konkrétně jde o detektor pohybu, detektor kouře, detektor zaplavení, magnetický kontakt a bezdrátovou zásuvku. Samozřejmě pro jedince, kteří podobná zařízení nepotřebují a chtějí si celý systém nakonfigurovat sami, se více hodí samotná jednotka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Home Center Lite

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce na horní části zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řídicí jednotka vypadá jako router, je ale o poznání kompaktnější

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z bočnic testovaného zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana obsahuje veškerou konektorovou výbavu

 

První zapojení a spuštění

Jak je z řádků výše nejspíše již patrné, samotná řídicí jednotka nám bude bez přídavných modulů k ničemu. Je to opět stejné jako u klasických routerů – pokud nebudete mít k této bráně do světa internetu co připojit, bude vám úplně jedno, jak je rychlá a co vlastně umí. Ještě než se pustíme do představování jednotlivých senzorů a dalších zařízení pro chytrou domácnost, pojďme se společně podívat, jak se řídicí jednotka zapojuje a jak probíhá její obsluha.

Pozornější čtenáři si již výše patrně všimli, že jednotka Home Center Lite je vybavena jedním síťovým konektorem. Prostřednictvím něj je nutné připojit zařízení k routeru. Je to v podstatě to samé, jako kdybyste připojovali kabelem další stolní počítač. Pak už jen stačí připojit napájecí adaptér.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řídicí jednotku je nutné zapojit k routeru…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…podobně jako klasický počítač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na správné zapojení kabelů na řídicí jednotce

 

Po úspěšném zapojení se můžeme vrhnout na první nastavení a konfiguraci celého systému. To je možné v první řadě z klasického počítače, který je umístěn ve stejné síti (připojen ke stejnému routeru). Pro první spárování a nalezení správného portu, na kterém Home Center Lite vysílá, přijde vhod aplikace zvaná Fibaro Finder. Tu je možné stáhnout zdarma ze stránek výrobce.

Tato utilita vyhledá v síti jednotku a automaticky spustí administrační rozhraní. Při prvním i každém dalším spuštění je samozřejmě nutné zadat přihlašovací údaje. Ty jsou defaultně přednastaveny na admin/admin.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Fibaro Finder

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přihlašovací obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotná webové aplikace pro ovládání řídicí jednotky

 

Intuitivnější na první konfiguraci nám však spíše než webové rozhraní přijde samotná aplikace Fibaro, která je určena pro chytré telefony a počítačové tablety. Podporovány jsou přitom platformy Android i iOS od Applu.

Tato mobilní aplikace provede uživatele hned po prvním startu procesem inicializace. V domácí WiFi síti dokáže najít připojenou řídicí jednotku a v několika málo krocích nastavit vše potřebné. Sluší se zmínit, že konfigurace probíhá v příjemném grafickém prostředí. Problém s obsluhou by tak neměl mít snad nikdo. I přesto se krok za krokem podíváme, jak připojení řídicí jednotky probíhá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Fibaro uživatele sama vyzve k vyhledání řídicí jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uživateli dovoluje zaregistrovat údaje nutné pro vzdálený přístup, tedy pro obsluhu chytré domácnosti klidně i z druhého konce planety

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhledat řídicí jednotku dokáže aplikace automaticky, tím je proces prvotní konfigurace dokončen

 

Připojujeme moduly

Na bezdrátovém standardu Z-Wave, který využívá právě řídicí jednotka Home Center Lite, je velmi příjemné, že není nutné nastavovat žádné podrobnější parametry. Vše probíhá v plně automatickém režimu. Spárování s jednotlivými moduly probíhá výhradně prostřednictvím aplikace Fibaro (případně skrze webové rozhraní) a je k němu nutný fyzický kontakt se samotným modulem. Není tedy možné, že by se do chytré domácnosti na tomto protokolu naboural nějaký hacker, který se bude krčit v autě před domem.

S přidáním jednotlivých zařízení pomůže opět praktický průvodce. Ten se v aplikaci Fibaro ukrývá v nastavení, konkrétně pod volbou „Přidat nové zařízení“. Po kliknutí na tuto nabídku začne dvacetisekundový odpočet, během kterého je nutné třikrát krátce a rychle za sebou zmáčknout tlačítko na modulu, jenž má být spárován. Toto tlačítko se často ukrývá v útrobách zařízení, zpravidla u baterie.

Při přidávání konkrétních zařízení je vhodné myslet také na to, že konkrétní typ senzoru se v jedné chytré domácnosti může objevovat vícekrát. Například magnetické kontakty, jež monitorují otevření/zavření oken či dveří, budou pravděpodobně použity hned několikrát. Proto je vhodné ke každému senzoru přiřadit přesný název a místo, kde bude používán. Díky tomu se ani po připojení několika desítek zařízení v nabídce neztratíte. Různě pojmenovávat je možné také jednotlivé místnosti v bytě či domě.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přidání nového zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Párování pohybového senzoru, nastavit je nutné kromě názvu i jeho umístění

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Například pohybový senzor obsahuje i další senzory, ty je nutné zaregistrovat v řídicí jednotce také

 

Co všechno se naučí?

Z řádků výše je nejspíše již patrné, že s každým dalším připojeným zařízením se řídicí jednotka učí nové věci. Teoreticky je tak možné z jednoho centralizovaného místa s modelem Home Center Lite automaticky regulovat teplotu v každé místnosti, rozpoznat kvalitu vzduchu a podle ní nastavit větrání, nastavovat žaluzie podle počasí, přizpůsobit osvětlení denní době i vaší náladě, pohlídat domácnost před zloději, požárem nebo třeba vytopením deštěm, získat přesné informace o využívání jednotlivých spotřebičů, zajistit jejich vypnutí, když není nikdo doma, přehrávat multimédia v různých místnostech podle toho, kde se zrovna pohybujete. A mnoho dalšího.

Nás však budou v dnešním speciálu zajímat nejvíce moduly, které nám pomáhají chránit naši domácnost, případně klidně i firmu. Ještě než si je představíme, sluší se zdůraznit, jak vlastně senzory využívající standard Z-Wave fungují.

Moduly je možné rozdělit do dvou základních kategorií. Ty sofistikovanější vyžadují odbornou montáž, připojují se totiž přímo k elektrickým rozvodům a často i napevno na zeď. Druhou kategorii pak tvoří jednodušší bezdrátové senzory, které si vystačí s malými jednorázovými bateriemi. To kvůli tomu, aby byl celý systém pro uživatele co nejjednodušší. Nemusí se totiž starat o tahání elektrických kabelů, apod. Baterie navíc udrží modul při životě více než dva roky, takže se nikdo nemusí rozhodně bát toho, že by musel měnit baterie několikrát během pár týdnů.

Nyní se ale pojďme podívat, jaké moduly je vhodné využít pro zabezpečení chytré domácnosti:

Magnetický kontakt

Jedním z těch nejjednodušších senzorů je magnetický kontakt. Přesto je v domácnosti užitečnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Dokáže totiž monitorovat dveře či okna a upozornit uživatele na to, pokud dojde k jejich otevření. Praktické je, že se magnetický kontakt vyrábí v různých barevných provedeních. Je tedy jedno, jestli máte bílé či hnědé dveře, jejich design tento modul nebude nijak dramaticky rušit – a to i díky jeho kompaktním rozměrům.

Sluší se také zmínit, že magnetický kontakt může dobře posloužit nejen jako výstraha při neoprávněném vstupu, ale také jako impulz k automatizaci některých činností v domácnosti. S jeho využitím je například možné nechat automaticky vypnout topení, pokud otevřete okno a začnete větrat. Magnetický kontakt může také rozsvítit světlo hned, jak vstoupíte do místnosti, což mimochodem může potencionální zloděje také pěkně vystrašit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Magnetický kontakt

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob magnetického kontaktu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítko pro párování se nachází na zadní straně zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obě části magnetického kontaktu je nutné přišroubovat nebo přilepit na dveře či okno

 

Detektor kouře

Především v době vánočního veselí, ke kterému neodmyslitelně patří svíčky, prskavky a další podobné vychytávky, z nichž však hasiči zpravidla nemívají velkou radost, přijde vhod také detektor kouře. Jak již jeho název napovídá, ten dokáže uživatele upozornit na to, že v místnosti začíná hořet, respektive že se v ní šíří kouř.

Někteří čtenáři budou patrně namítat, že detekovat kouř dokážou i jednoduché krabičky za pár stovek. Model od společnosti Fibaro je však daleko praktičtější, je totiž schopen zaznamenat také náhlou změnu teploty v místnosti. To jinými slovy znamená, že uživatele na začínající požár upozorní ještě dříve, než se začne v místnosti šířit kouř.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor kouře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na první pohled byste patrně ani nepoznali, o jak sofistikované zařízení jde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob detektoru kouře

 

Detektor pohybu

Upozornit na příchod Ježíška – a pochopitelně také nezvaných návštěvníků – dokáže kromě magnetického kontaktu také detektor pohybu. Zajímavé je, že uvnitř této na první pohled nenápadné kuličky se ukrývá hned několik čidel.

V první řadě tedy zařízení dokáže monitorovat vytyčený prostor, stejně tak ale dokáže uživatele informovat o změnách světla a teploty. Obdobně jako magnetický kontakt je možné i detektor pohybu nakonfigurovat společně s dalšími čidly v chytré domácnosti – například aby automaticky rozsvítil světla, když někdo vejde dovnitř. Samozřejmě dokáže vyslat také nouzový signál, když vnikne do objektu někdo neoprávněný, a to klidně i na policii.

Při instalaci působí přitom tento senzor velmi nenápadně, a to především díky svým kompaktním rozměrům. Velmi snadná je i jeho instalace. V podstatě stačí speciální držák připevnit pomocí jediného šroubu ke zdi, do něj pak vložit senzor a nasměrovat jej tak, aby snímal celou místnost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor pohybu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K připevnění detektoru stačí jediný šroubek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednoduchý a přitom velmi praktický stojánek detektoru pohybu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení si vystačí s jednou malou baterií

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto senzor svítí…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…pokud je aktivní

 

Detektor zaplavení

Při čtení tohoto nadpisu si možná říkáte, k čemu je asi tak dobrý senzor zaplavení v zimě? Povodně, přesněji řečeno zatopené sklepy, pravděpodobně v tomto období skutečně nehrozí. Detektor zaplavení ale toho umí daleko více. Při umístění venku dokáže například detekovat námrazu a automaticky spustit vyhřívání příjezdové cesty nebo skleníku.

Stejně tak jej je možné využít uvnitř ke spolupráci s podlahovým vytápěním, senzor díky svým čidlům a přednastaveným hodnotám od uživatele dokáže regulovat teplotu. K monitorování využívá tento senzor malé vodivé kontakty na spodní straně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor zaplavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vodivé kontakty jsou umístěny na spodní straně zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled do útrob detektoru zaplavení

 

Zavírač ventilů voda/plyn

Mimochodem ideálním společníkem pro detektor zaplavení je zavírač ventilů voda/plyn. Ten dokáže například při nehodě vodovodního potrubí automaticky uzavřít přívod vody, a to během pouhých deseti sekund. Může tak zabránit poměrně velkým škodám. Stejným způsobem dokáže tento přístroj pomoci také při havárii plynu.

Instalace tohoto mechanizmu je o něco složitější než v případě senzorů popsaných výše, ale obávat se jí nemusí ani méně zkušení uživatelé. S přiloženým návodem by to měl zvládnout opravdu každý. Set je možné připojit na všechny běžné a standardní potrubí, včetně 1/2 a 3/4 trubek. Žádná potrubí nemusí být demontována, a taktéž nemusíte vypouštět žádnou vodu. Zavírač ventilů voda/plyn má samozřejmě vlastní motor i čidla, a je možné jej ovládat dálkově – klidně i z druhého konce planety.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zavírač ventilů voda/plyn

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalace je o něco složitější…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…s dodávanou sadou to však zvládne každý

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Motorizovaný zavírač je vybaven vlastním napájením

 

Zatím ještě nekončíme…

V řádcích výše jsme si ukázali, jak může chytrá domácnost ochránit náš majetek a v podstatě i bezpečí. V dalším díle naší trilogie ale už žádné čerty na zeď malovat nebudeme. Místo toho si ukážeme, jak pohodlné mohou automatizované systémy být – obzvláště v tomto sychravém počasí.  

Nezapomeňte tedy sledovat CZC.cz, druhé pokračování vánočního speciálu přineseme již brzy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Baterie

Jakou baterii používají jednotlivá čidla a jak dlouho vydrží, respektive jak často je nutné je měnit?
díky

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru