Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vánoce v chytré domácnosti 2/3: Nechte se hýčkat ve stylu 21. století

Vánoce v chytré domácnosti 2/3: Nechte se hýčkat ve stylu 21. století

Návody

Automatizovaná domácnost může usnadnit celou řadu všedních činností. Jak se nechat doslova hýčkat každý den nás bude zajímat v druhém pokračování našeho vánočního speciálu o chytré domácnosti.

V prvním dílu našeho seriálu jsme malovali čerta na zeď. Společně jsme si totiž ukázali, jak může být chytrá domácnost užitečná v různých krizových situacích. A je úplně jedno, jestli se bavíme o vloupání nebo nějaké nehodě – například prasknutí vodovodního potrubí.

Automatizované systémy nicméně pochopitelně poslouží také ve chvílích, kdy se nám chce lenošit. Mohou za nás rozsvítit světlo, zatáhnout žaluzie, upravit teplotu v místnosti, ale například i hlídat spotřebu a bez nadsázky i naše děti, pokud zrovna nemůžeme být s nimi doma.

Hned na úvod se sluší podotknout, že nabídka systémů pro chytrou domácnost je v dnešní době velmi rozmanitá. Nejrůznějších smart přístrojů jsou doslova stovky a představit je všechny by bylo nad možnosti tohoto článku. Právě proto se zaměříme na systém od společnosti Fibaro. Ten totiž několik posledních měsíců sami používáme a v praxi se osvědčil více než dobře.

Představení systému domácí automatizace pod taktovkou společnosti Fibaro

 

Sázka na otevřený protokol

Sázka na Fibaro nepadla náhodou. Tato společnost totiž staví své produkty na otevřeném protokolu Z-Wave, který využívají i další výrobci. Zběhlejší čtenáři tak patrně již tuší, jaká je největší výhoda – produkty od firmy Fibaro je možné kombinovat i s přístroji konkurenčních výrobců, kteří daný protokol využívají. A to si ukážeme i v dnešním speciálu.

Nejprve si ale připomeňme, že prakticky žádná chytrá domácnost se neobejde bez centralizované řídicí jednotky, která bude desítky a v některých případech dokonce až stovky připojených zařízení řídit. My v praxi i pro účely tohoto článku využíváme základní stanici Fibaro Home Center Lite, která je aktuálně tím nejlevnějším modelem tohoto výrobce v naší nabídce. Pro většiny domácích uživatelů bude bohatě stačit, náročnější jedinci – například z řad firemní klientely – patrně sáhnou po pokročilejším modelu Home Center 2.

Řídicí jednotku Fibaro Home Center Lite jsme si důkladně představili v prvním díle tohoto speciálu. Pokud si chcete připomenout, jak se toto zařízení připomínající malý router zapojuje a jak vlastně funguje, podívejte se na zmiňovaný první díl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řídicí jednotka Fibaro Home Center Lite

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Různých zařízení, které k jednotce připojujeme, je opravdu požehnaně

 

Z tabletu, mobilu i počítače

V předchozím dílu jsme zároveň naťukli, jak vypadá uživatelské prostředí řídicí jednotky. Dnes se s ním seznámíme trochu blíže. Administrační rozhraní je velmi podobné, ať k němu přistupujete z počítače, tabletu nebo v podstatě i z chytrého telefonu.

Nám se během měsíců používání nejvíce osvědčila mobilní aplikace Fibaro pro tablety a chytré telefony. Přeci jen usednout na gauč a moci s mobilem či tabletem kontrolovat prakticky celou domácnost, je daleko pohodlnější, než se krčit na kancelářské židli někde za stolem. A o pohodlí přeci dnešní díl je. Fanoušci PC ale truchlit nemusí, k počítačovému rozhraní se ještě vrátíme ve třetím díle našeho speciálu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Fibaro na iPadu

 

Aplikace Fibaro je příjemně přehledná a práce s ní je díky tomu velmi intuitivní. S uživatelem komunikuje česky, i když překlad není vždy dotažen na 100 %. Na druhou stranu to může výrobce kdykoliv opravit v některé z nadcházejících aktualizací.

Jednotlivé připojené senzory je možné konfigurovat přímo z aplikace, samozřejmě nechybí ani možnost sledování jejich stavu. Pokud jsou k řídící jednotce připojeny například kamery, může si uživatel nechat zobrazit záběry ze všech kamer na jedné přehledné obrazovce. Stejně tak se může nechat uživatel informovat o teplotě v místnosti pomocí dalších senzorů.

Z řádků výše je patrné, že prostřednictvím aplikace Fibaro lze hlídat více modulů najednou. Například k řídicí jednotce Home Center Lite je takto možné připojit až 230 různých zařízení, některá budou logicky naprosto totožná – například magnetické kontakty hlídající více oken či dveří. I po připojení několika desítek zařízení má uživatel stále naprostý přehled o tom, kde se jaký senzor nachází. Může jej totiž pojmenovat a umístit do konkrétní místnosti. Pojmenovávat je samozřejmě možné i místnosti samotné.

Uživatel přitom nemusí nastavovat jedno připojení za druhým, ale pokud chce například jednu sadu senzorů vypnout, vystačí si s jedním tlačítkem. Takto je například možné snadno odkódovat alarm v celém domě nebo bytě. Vypínat/zapínat je ale pochopitelně možné také konkrétní místnosti – například garáž nechat monitorovanou a odemknout jen samotný dům.  

Zajímavé je i to, že vypínání jednotlivých důležitých funkcí může být chráněné pomocí PIN kódu. Žádný nezvaný návštěvník – nebo jen vtipálek v práci – vám tak jednoduše nevypne připojené senzory, pokud se zmocní vašeho mobilního zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní stromová nabídka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa senzorů v jednotlivých místnostech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na senzory v konkrétní místnosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitoring spotřeby elektrické energie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Historie alarmů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitoring prostoru pomocí připojených kamer

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení konkrétních senzorů

 

Ten umí to a ten zas tohle

v prvním díle našeho vánočního speciálu jsme si uvedli, že moduly se dělí do dvou základních skupin. Ty sofistikovanější vyžadují odbornou montáž, připojují se totiž přímo k elektrickým rozvodům a často i napevno na zeď. Druhou kategorii pak tvoří jednodušší bezdrátové senzory, které si vystačí s malými jednorázovými bateriemi. To kvůli tomu, aby byl celý systém pro uživatele co nejjednodušší.

Jednotlivé senzory jsou navíc sofistikované a mohou se vázat k dalším funkcím v automatizované domácnosti. Například magnetický kontakt primárně slouží ke střežení zavřených/otevřených oken a dveří, stejně tak ale může posloužit k automatizaci některých činností v domácnosti. S jeho využitím je například možné nechat automaticky vypnout topení, pokud otevřete okno a začnete větrat. Magnetický kontakt může také rozsvítit světlo hned, jak vstoupíte do místnosti, což mimochodem může potencionální zloděje také pěkně vystrašit.

I když se tedy může zdát, že některé senzory jsou určeny výhradně pro zabezpečení domácnosti, ve skutečnosti se mohou starat také o naše pohodlí. Například detektor zaplavení je tak možné využít uvnitř místnosti ke spolupráci s podlahovým vytápěním, senzor díky svým čidlům a přednastaveným hodnotám od uživatele dokáže regulovat teplotu.

V řádcích níže si nicméně představíme další senzory, které cílí především na naše pohodlí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Magnetický kontakt

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor zaplavení

 

Spínaná zásuvka s měřením

Komu by se chtělo vstávat z vyhřáté postele jen kvůli tomu, že zapomněl vypnout v obýváku televizi. Naštěstí se spínanou zásuvkou, kterou připojíme k naší chytré domácnosti, to není potřeba. Pomocí tohoto modulu je možné ovládat prakticky jakékoliv připojené zařízení – zapínat jej a vypínat.

Díky tomu můžete například nenechat kávovar nahřát ještě dříve, než vůbec vejdete do kuchyně, abyste se pak při přípravě kávy zbytečně nezdržovali. To ale není jediná výhoda chytré zásuvky. Tento modul totiž dokáže zároveň také monitorovat aktuální i celkovou spotřebu jednotlivých připojených zařízení. O všem pak máte okamžitě přehled na svém chytrém telefonu nebo počítačovém tabletu. Bonusem je i to, že zásuvka může díky integrovanému LED kruhu fungovat také jako noční lampička. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spínaná zásuvka s měřením

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na první pohled není ani poznat, o jak sofistikované zařízení jde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na horní straně je tlačítko pro spárování zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky integraci LED světla může zařízení fungovat klidně i jako noční lampička

Využití chytré zásuvky v akci

 

Spínací modul 2

Samozřejmě s chytrou zásuvkou některé prvky v chytré domácnosti ovládat nejde, například napevno zabudovaná světla (lustry, apod.). K tomu slouží spínací modul, který je k dispozici již ve druhé generaci. Ten je však již nutné namontovat napevno – do zásuvky, vypínače, apod.

Modul zvládá ovládat jeden nezávislý okruh s maximálním proudem 8 A, má 1 výstupní relé a 2 vstupní kontakty. S touto výbavou pak perfektně zvládá ovládat lokální spínače, sledovat jejich stav či odeslat informaci o stisku tlačítek do centrální jednotky či libovolného zařízení. Zapojený spínač se tak změní v přijímač i vysílač zároveň. Vypínat/zapínat zařízení na dálku je přitom možné klidně i automaticky – spínač může například automaticky zapnout osvětlení, když přijdete domů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spínací modul 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení je velmi kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory pro připojení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spínací modul již potřebuje odbornou montáž

 

Termostatická hlavice

Zatímco spínací modul již potřebuje odbornou montáž, instalace termostatické hlavice od společnosti Danfoss se nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé. Jak je vidět ve videu níže, její připojení zvládne opravdu každý.

Samotná hlavice je přitom poměrně sofistikovaná. Dokáže nejen monitorovat teplotu v domácnosti, ale zároveň ji i řídit. Hlavice se sama naučí, jak efektivně regulovat topení pro optimální teplotu. Stačí hlavici namontovat na radiátor a nechat jí pár dní na učení.

Instalace termostatické hlavice od společnosti Danfoss

 

Hlavice také myslí na ochranu proti zamrznutí, když nejste doma. V nepřítomnosti členů domácnosti nabízí také režim Dovolená. Navíc v době, kdy netopíte, pravidelně otočí ventilem, aby nezatuhl. Může také spolupracovat se spínacími moduly pro ovládání režimů kotle.

Hlavní uplatnění hlavice Danfoss ale najde v bytech, kde je ústřední vytápění bez vlastního kotle – typicky v panelácích. V nich totiž není možné řídit jednotku centrálně pomocí termostatu. Na každé topení ale můžete přidělat inteligentní hlavici a získat tak zcela automatizovaný systém.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Termostatická hlavice Danfoss

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavice má vlastní displej, její obsluha je velmi intuitivní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalace hlavice se nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé

 

HEAT IT termostat

Samozřejmě pokud máte v bytě nebo domě vlastní kotel, vyplatí se daleko více pořízení chytrého termostatu. V jednom z dřívějších článků jsme si ukázali, jak se instaluje model od společnosti Nest. Ten je velmi sofistikovaný, ale tomu odpovídá také jeho pořizovací cenovka.

Pro zákazníky, kteří místo nejnovějších technologií hledají spíše dobrý poměr cena/výkon, je určen termostat od společnosti HEAT IT. Tato jednotka je totiž dvakrát levnější než řešení od společnosti Nest. Přitom toho umí také poměrně hodně.

Termostat je vybaven dvěma teplotními senzory a ukazuje celkovou vnitřní teplotu, teplotu podlahy a teplotu pokoje, ve kterém je umístěn – a to vše na jednoduchém displeji, který je umístěn přímo na těle zařízení. Kromě monitorování teploty je možné samozřejmě na dálku spínat kotel, a to klidně i z druhého konce planety. Počítat je však nutné s tím, že k montáži uživatelé potřebují alespoň elementární technickou zdatnost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HEAT IT termostat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory pro připojení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Termostat v akci

 

Zatím ještě nekončíme…

Automatizovaná domácnost může být neskutečně pohodlná, jak jsme si ukázali v řádcích výše. V příštím díle se zaměříme ještě detailněji na osvětlení, přeci jen nejrůznější světýlka k Vánocům zkrátka patří. Abyste si čekání zkrátili, můžete se podívat na náš první díl, ve kterém jsme se věnovali zabezpečení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru