Vánoce v chytré domácnosti 3/3: Hrajeme si se světly

Návody 87 % hodnotili 3 uživatelé 22. 12. 2016

Vánoční přípravy pomalu vrcholí. Pokud i vy přemýšlíte, jak si udělat svátky trochu jednodušší a pohodlnější, rozhodně si přečtěte náš dnešní speciál. Dozvíte se v něm, jak si shon zjednodušit a zároveň i zpříjemnit.

Už v prvním díle našeho vánočního speciálu jsme si ukázali, jak ochránit naši domácnost před nezvanými návštěvníky a dalšími neočekávanými pohromami. V druhém díle jsme se pak podívali na to, jak pohodlné může automatizované obydlí 21. století být.  

Třetí a zároveň poslední dějství bude věnováno výhradně samotným Vánocům. Poradíme například, jak zabezpečit dárky před zvědavými dětmi. K svátkům samozřejmě neodmyslitelně patří nejrůznější světýlka. Proto se společně podíváme, jak je všechny rozsvítit doslova na stisk jediného tlačítka. A tím navodit skutečnou atmosféru příchodu Ježíška.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejrůznější světýlka k Vánocům neodmyslitelně patří, dnes si ukážeme, jak je využít v chytré domácnosti

 

Připojit se dá cokoliv

Hned na úvod se sluší podotknout, že nabídka systémů pro chytrou domácnost je v dnešní době velmi rozmanitá. Nejrůznějších smart přístrojů jsou doslova stovky a představit je všechny by bylo nad možnosti tohoto článku. Právě proto se zaměříme na systém od společnosti Fibaro. Ten totiž několik posledních měsíců sami používáme a v praxi se osvědčil více než dobře.

Sázka na Fibaro nepadla náhodou. Tato společnost totiž staví své produkty na otevřeném protokolu Z-Wave, který využívají i další výrobci. Zběhlejší čtenáři tak patrně již tuší, jaká je největší výhoda – produkty od firmy Fibaro je možné kombinovat i s přístroji konkurenčních výrobců, kteří daný protokol využívají.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytrá domácnost? Nabídka nejrůznějších čidel a senzorů je opravdu bohatá

 

Vše tedy budeme ovládat pomocí řídicí jednotky Home Center Lite. Ta vypadá na první pohled jako malý router, a vlastně i dost podobným způsobem funguje. Akorát nešíří bezdrátový signál Wi-Fi, ale již zmiňovaný standard Z-Wave. I přes velmi kompaktní rozměry se nám s touto malou krabičkou podařilo pokrýt běžný byt s podlahovou plochou přesahující 150 m2. S dosahem signálu tak nebude mít problémy snad nikdo. Už základní verze si poradí až se 230 připojenými zařízeními, což je víc než dost. Stačit by tak bohatě měla i náročným uživatelům.

Tipy na zapojení samotné řídicí jednotky a jednotlivých čidel, naleznete v našem dřívějším článku. Jak se řídicí jednotka ovládá s pomocí tabletu, chytrého telefonu či počítače si můžete připomenout zde. Alespoň v rychlosti připomeňme, že uživatelské prostředí komunikuje s uživatelem česky a jeho obsluha je velmi jednoduchá a intuitivní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Home Center Lite

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Fibaro na iPadu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa senzorů v jednotlivých místnostech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na senzory v konkrétní místnosti

 

Senzory jsou multifunkční

Sluší se připomenout, že drtivou většinu aktuálně nabízených senzorů je možné využít v chytré domácnosti pro více činností najednou. Především větší a všímavější děti totiž krátce před Vánocemi doslova slídí po schovaných dárcích.

Hlídat je uložené ve skříni může například i magnetický senzor, který standardně v domácnostech zajišťuje okenice a dveře proti zlodějům. Když se skříň otevře, jednoduše majitele upozorní zprávou na mobil.

Magnetický kontakt může posloužit také k aktivaci vánočního osvětlení. Jednoduše celý systém nastavíte tak, aby se světla rozsvítila právě v tu chvíli, kdy otevřete domovní dveře. V takovém případě je samozřejmě potřeba žárovky připojit na spínanou zásuvku, právě díky ní můžete ovládat připojená světýlka na dálku. A je jedno, jestli jsou v okně, nebo na stromečku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Magnetický kontakt

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spínaná zásuvka s měřením

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozsvícený stromek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Světýlka dokážou navodit tu pravou vánoční atmosféru…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a to klidně i v okně

 

Projekt pro kutily

Kutilové se mohou vrhnout na sofistikovanější projekt. Přestože do Vánoc zbývá pár dní, bez problémů stihnou ještě během Štědrého dne dopoledne zbastlit vlastní na dálku ovládané světlo. Alespoň se tak zabaví při čekání na zlatý hřeb večera v podobě dárků.

Potřeba je k tomu spínací modul, který aktuálně společnost Fibaro nabízí už v druhé generaci. Jen v rychlosti připomeňme, že namontovat jej je možné do zásuvky i vypínače, stejně tak je k němu možné ale napřímo napojit LED pásky a ovládat je na dálku. Přesně tak jsme to udělali my.  

Modul zvládá ovládat jeden nezávislý okruh s maximálním proudem 8 A, má 1 výstupní relé a 2 vstupní kontakty. S touto výbavou pak perfektně zvládá ovládat lokální spínače, sledovat jejich stav či odeslat informaci o stisku tlačítek do centrální jednotky či libovolného zařízení. Zapojený spínač se tak změní v přijímač i vysílač zároveň.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spínací modul 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spínací modul se zapojenými LED pásky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zapojení jednotlivých kontaktů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A takto povedeně může vypadat výsledek

 

Ovládání? Na jedno stisknutí i zcela bez dotyku

Odstartovat celou vánoční parádu můžete se systémem od společnosti Fibaro přímo ze svého chytrého telefonu. Ještě stylovější však je, když vše odpálíte stiskem k tomu určeného tlačítka. Pak se budete cítit doslova jako střelmistr, který zrovna odpaluje ohňostroj. Řeč je o bezdrátovém senzoru Fibaro The Button, který je nabízen v různých barevných provedeních. Nechybí samozřejmě ani vánočně naladěná červená.

Tlačítko samozřejmě poslouží i po Vánocích. Nastavit je u něj možné až šest různých akcí. Rozpozná totiž způsob, jakým bylo tlačítko stisknuté. Například 1 stisk může zhasnout světlo, 2 spustí napájení projektoru, 3 klimatizaci, stačí jen přiřadit požadované funkce. Můžete také nastavit celou sekvenci akcí. Když jdete spát, nebo odcházíte do práce, tak jednoduchým stiskem tlačítka zhasnete světla, vypnete elektrické spotřebiče, zamknete dveře a aktivujete alarm. Způsobů využití je opravdu mnoho. Je na vás, jak moc si chcete usnadnit život.

Tlačítko také skvěle poslouží, pokud pečujete o nemocné. Stačí nastavit potřebné akce, ať už se jedná o přivolání pomoci, zhasnutí světla, nebo spuštění spotřebiče. Na mobilní telefon vám také nemocný snadno odešle notifikace o svých potřebách, stačí jen nastavit akce, které nejvíce potřebuje. The Button se skvěle uplatní i v dětském pokojíčku, nebo v kanceláři. Možnosti jsou opravdu široké.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

The Button

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítko vypadá nenápadně, umí toho ale opravdu hodně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob tlačítka

Fibaro The Button

 

Náročnější uživatelé mohou sáhnout po zařízení Fibaro Swipe. To vypadá na první pohled jako obyčejný rámeček na fotky. Ve skutečnosti jde však o sofistikovaný bezdrátový ovladač, který je možné ovládat bezdotykově – dokáže totiž rozpoznat gesta ruky v prostoru, konkrétně šest různých gest.

Gestům můžete přiřadit libovolný příkaz. Ovládejte světla bez dotyku vypínače, roztáhněte žaluzie, zapněte televizi, přepínejte skladby či regulujte hlasitost. Nemusíte si tak mýt ruce při vaření, když budete chtít například přepnout kanál, zvednout telefon nebo třeba otevřít návštěvě. Nový standard hygieny je pak příjemný bonus.

Bezdotykový ovladač Fibaro Swipe je samozřejmě možné využít i jako dekoraci – dobře poslouží jako fotorámeček. Snadno jej umístíte kdekoliv a dokonce nemusí být vůbec vidět, neboť funguje i skrze pevné překážky. Díky technologii Z-Wave a bateriím nemusíte řešit žádnou kabeláž.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fibaro Swipe

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení je velmi kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod rámečkem na fotografie se ukrývá sofistikovaná elektronika

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na prostor pro vložení baterií

Fibaro Swipe v akci

 

Co neumí, se snadno naučí

Z řádků výše je patrné, že chytrá domácnost se může učit neustále nové věci. Vylepšovat dovednosti je možné snadno s přikoupením dalších modulů, které budou sloužit k ochraně i zvýšení pohodlí v celém domě nebo bytě.

Automatizovaná domácnost podle společnosti Fibaro

 

Co všechny tedy příslušenství tohoto výrobce umí?

  • Automaticky regulovat teplotu v každé místnosti.
  • Rozpoznat kvalitu vzduchu a podle ní nastavit větrání.
  • Nastavovat žaluzie podle počasí.
  • Přizpůsobit osvětlení denní době i vaší náladě.
  • Pohlídat domácnost před zloději, požárem nebo třeba vytopením deštěm.
  • Dát vám přesné informace o využívání jednotlivých spotřebičů.
  • Zajistit vypnutí spotřebičů, když není nikdo doma.
  • Přehrávat multimédia v různých místnostech podle toho, kde se zrovna pohybujete.

Nainstalovat většinu modulů zvládnou bez nadsázky i naprosí počítačoví analfabeti. Nehrozí při tom žádné riziko a zpravidla je to otázka doslova pár desítek sekund. Je však nutné si uvědomit, že moduly se dělí do dvou základních kategorií.

Ty sofistikovanější vyžadují odbornou montáž, připojují se totiž přímo k elektrickým rozvodům a často i napevno na zeď. Druhou kategorii pak tvoří jednodušší bezdrátové senzory, které si vystačí s malými jednorázovými bateriemi. To kvůli tomu, aby byl celý systém pro uživatele co nejjednodušší. Nemusí se totiž starat o tahání elektrických kabelů, apod. Baterie navíc udrží modul při životě více než dva roky, takže se nikdo nemusí rozhodně bát toho, že by musel měnit baterie několikrát během pár týdnů.

Kompletní nabídku jednotlivých senzorů, které spolupracují se základnou Fibaro, naleznete zde.

Ukázka instalace termostatické hlavice Danfoss

 

Kam dál?

Možnosti systémů chytrých domácností jsou opravdu obrovské. Pomocí pár šikovných krabiček jsme v našem trojdílném vánočním speciálu dokázali změnit naši domácnost k nepoznání, zautomatizovali jsme celou řadu rutinních procesů a zároveň získali lepší kontrolu nad celou domácností. Se systémem od společnosti Fibaro to šlo překvapivě snadno a vše fungovalo prakticky hned přesně tak, jak má. Tak nějak si představujeme 21. století.

A závěrem? Šťastné a veselé Vánoce! 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Diskuze k novince

Máte otázky k k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze, !