Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Velký průvodce: NAS server ušetří starosti s ukládáním dat

Velký průvodce: NAS server ušetří starosti s ukládáním dat

Návody

Mít svá data dostupná kdykoliv a kdekoliv, automaticky zálohovat všechny počítače v síti nebo třeba streamovat svůj filmový archiv na chytrou televizi v obýváku. To vše vám umožní domácí síťové úložiště – NAS server.

Pod pojmem server si většina uživatelů představí velké neohrabané krabice, ze kterých trčí hromada drátů a které se ukrývají v ještě větších odvětrávaných místnostech a jsou pod neustálým dohledem IT oddělení. Díky nim fungují nejrůznější webové stránky a služby, stejně tak ale servery mohou sloužit k ukládání dat a celé řadě činností.

Kromě klasických velkých serverů, o kterých byla řeč před malou chvílí, existují ještě tzv. NAS servery. Ty jsou výrazně menší a tišší, cílí především na domácí uživatele a menší firmy. Pojem NAS, tedy Network Attached Storage, běžně označuje firemní či domácí síťové úložiště, které dokáže díky vlastnímu hardwaru poskytovat data všem připojeným zařízením a uživatelům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Co si pod tím představit? Jednoduše obdobu externího pevného disku, který ale nepřipojujete USB portem k počítači, ale místo toho síťovým kabelem k routeru. Díky tomu se k němu může připojit klidně i několik klientů (uživatelů/počítačů) najednou. Na rozdíl od pevných disků jsou ale NAS servery daleko sofistikovanější, a tak je můžeme využívat k daleko více činnostem, než je pouhé ukládání dat, jak si ukážeme na následujících příkladech:

 

CENTRÁLNÍ ÚLOŽIŠTĚ DAT – NAS je k síti připojen trvale, je také samostatně napájen a k datům se tak dostanete přes lokální síť z jakéhokoliv počítače, nebo prostřednictvím internetu prakticky odkudkoliv. Nemusí to být jen dokumenty, ale i filmy, hudba nebo jakákoliv jiná data.

ZÁLOHOVACÍ SERVER – NAS snadno nastavíte tak, aby v pravidelných intervalech ukládal vybraná data ze všech počítačů na bezpečný zálohovací disk. Některé modely dokonce zvládnou zálohovat data sami automaticky.

SDÍLENÍ MULTIMÉDIÍ – Podporuje vaše chytrá televize DLNA? Pak na ní pravděpodobně přehrajete video uložené na serveru. S příslušnou aplikací využijete NAS server i jako domácí multimediální centrum. Sdílenou hudbu nebo video si tak přehrajete třeba na tabletu, aniž byste museli data jakkoliv kopírovat.

VLASTNÍ SERVER PRO FTP, E-MAIL I WEB – Některé NAS servery je možné využít také jako jednoduchý domácí server. Na provoz velkého e-shopu to sice nebude, ale pro soukromý e-mail na vlastní doméně nebo osobní prezentaci bohatě postačí.

STAHOVACÍ CENTRUM – Celá řada NAS serverů obsahuje speciální aplikace pro nonstop stahování přes torrenty nebo servery pro sdílení souborů. To sice mohou zvládnout i klasické počítače, ale NAS servery mají výrazně nižší spotřebu a jsou na rozdíl od běžných domácích PC stavěné na nonstop provoz.

 

Jak budeme NAS server používat?

Jak je tedy z řádků výše patrné, možnosti NAS serverů jsou poměrně široké. Při výběru nového modelu bychom si tak měli nejdříve rozmyslet, k čemu všemu a kde budeme chtít toto zařízení využívat. Bude ve firmě nebo doma? Má sloužit jen k zálohování a sdílení dat, nebo z něj plánujete vytvořit multimediální centrum? Jak velká data budete ukládat?

Od těchto kritérií se následně odvíjí požadavky na výbavu a funkce NAS serveru, pochopitelně také jeho cena. S trochou nadsázky se dá říci, že NAS servery se vybírají podobně jako klasické počítače. Mají totiž také vlastní procesor, operační paměť a různě bohatou konektorovou výbavu. Rozhodně se vyplatí sledovat následující:

 

PROCESOR A OPERAČNÍ PAMĚŤ – čím více, tím lépe. Čím výkonnější toto duo bude, tím více aplikací a uživatelů zvládne v jednu chvíli NAS server obsloužit. Zatímco v nenáročném domácím použití nejspíš na limity zařízení vůbec nenarazíte, do firmy se bude hodit klidně i dvoujádrový procesor a alespoň 1 GB RAM. Logicky čím náročnější úkoly budete ale NAS serveru klást (může totiž fungovat v jeden čas klidně jako FTP server, multimediální centrum a ještě na pozadí stahovat soubory z internetu), tím bude logicky potřeba i vyšší výkon.

PEVNÉ DISKY – klíčová výbava síťových úložišť. Servery často disky vůbec neobsahují (pamatujte na to i v rozpočtu!), proto se při výběru dívejte, kolik a jakou maximální velikost disků podporují. Pro domácí využití vám bohatě postačí jeden nebo dva disky o kapacitě několika TB, pro náročnější nasazení jich pak vaše úložiště spolkne klidně i jednou tolik.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

KONEKTIVITA – prakticky všechny NAS servery mají síťové konektory. Náročnější uživatelé, kteří nemají rádi kabely, se ale mohou poohlédnout také po modelech s bezdrátovým standardem Wi-Fi. Stejně tak se vyplatí sledovat i další konektorovou výbavu. Pro zálohování dat z jiných disků mohou přijít vhod porty USBeSataFireWire či Thunderbolt. Přenos dat je totiž přes tato rozhraní velmi často rychlejší než při použití sítě. 

RYCHLOST – Zajímat by vás měla také datová propustnost při čtení a zápisu dat. Většina moderních síťových úložišť s tím už sice problém nemá, ale pro jistotu hledejte ty, které mají propustnost alespoň 40 MB/s. Čím náročnější úkony od NAS očekáváte, tím vyšší hodnoty propustnosti hledejte. Je nutné podotknout, že většinou víc než použitý hardware ovlivní rychlost síťového úložiště kvalita vaší sítě. S pomalým připojením k internetu a obstarožním routerem vám ani výkonný NAS nepomůže. Vylepšete tedy nejprve síť, a až pak investujte do síťového úložiště. Inspiraci najdete například v našem starším průvodci výběrem zařízení pro stavbu sítě.

 

Není disk jako disk

Už výše jsme zmínili, že drtivá většina NAS serverů se prodává bez pevných disků a že pořízení disků je další náklad nad samotnou pořizovací cenu NAS serveru. A právě volba pevného disku do určité míry rozhoduje o tom, jak budeme se svým domácím datovým úložištěm spokojeni.

Pro zálohování nebo dlouhodobé ukládání dat vám postačí pomalejší disk s nízkou spotřebou a tichým chodem, pro stream multimédií volte spíše rychlejší disky. Disky by vždy ale měly být optimalizovány pro nonstop provoz (označení 24/7). Přeci jen většina NAS serverů poběží nonstop 24 hodin denně a tomu musí být uzpůsobeny i samotné pevné disky, tedy nejen jejich rychlost, ale také živostnost. Pokud totiž disk selže, můžete přijít nenávratně o všechna uložená data.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Pokud máte NAS server s více disky, zvažte, zvláště při sdílení důležitých dat, variantu s vytvořením diskového pole RAID 1. To jednoduše znamená, že se obsah zapisuje jen na jeden disk. Na druhý se pak obsah z prvního disku automaticky zrcadlí, takže v případě poškození o svá data nepřijdete. Nevýhodou ale pochopitelně je jen poloviční využití celkové kapacity – pokud máte NAS server osazen dvěma 1TB disky, budete tak moci využívat jen kapacitu jednoho z nich.

Polí RAID existuje několik, ale NAS servery nemusí všechny standardy vždy podporovat. Při výběru je tedy vhodné koukat i na tento parametr, pakliže budete chtít tuto možnost využít. Velmi oblíbený je například RAID 5, k jehož zapojení jsou potřeba alespoň tři disky. V RAID 5 jsou data rozložena a zakódována tak, že k přečtení všech uložených informací stačí mít k dispozici pouze dva disky (v případě třídiskového řešení). Toto zapojení zvyšuje rychlost zápisu i čtení a zároveň si zachovává bezpečnou zálohu i vyšší kapacity (oproti RAID 1). Například při zapojení tří 1TB disků, bude výsledná kapacita pole pro ukládání dat 2 TB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Instalaci moderního NAS zvládne i laik

Výrobci naštěstí z plných sil bojují proti zažité představě komplikovaných serverů a svá síťová úložiště vybavují uživatelsky přívětivým rozhraním, často grafickým, se kterým je nastavení velmi intuitivní. Přesto se přesvědčte, zda NAS podobnou aplikaci (průvodce nastavením apod.) obsahuje, a zda je jeho rozhraní v češtině. Zběhlejší uživatelé si ale s úložištěm jistě poradí i bez češtiny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Profesionálnější NAS servery se navíc neomezují na „pouhá“ uživatelská prostředí, ale mají plnohodnotné operační systémy. Zpravidla se jedná o speciálně upravené linuxové distribuce šité na míru konkrétním datovým úložištím. Modely s operačními systémy mají jednu zásadní výhodu. Je do nich možné instalovat aplikace, podobně jako do klasických počítačů. Pokud tedy NAS server něco v základu neumí, může se to snadno instalací dalšího programu naučit. Takto je pak možné obyčejný NAS server přestavět na úložiště pro záznam bezpečnostního kamerového systému, vlastní mail server, apod.

Okolo instalace NAS serverů často panuje celá řada mýtů, především co se týká otázky zabezpečení. A to ať už jde o přístupy z internetu nebo pouze z jednotlivých počítačů v rámci lokální sítě. Prvotní ochranu NAS serveru tvoří váš router. Další bezpečnostní val pak snadno vytvoříte přímo na úložišti. K tomu vám poslouží buď aplikace výrobce, nebo například šifrování, které umí zejména dražší a vybavenější servery. Zde opět platí, čím přívětivější je uživatelské rozhraní (nebo celý operační systém), tím jednodušší konfigurace je. Pokročilejší modely dokonce dokážou upozornit na nevhodnou konfiguraci, aby se k vašim datům skutečně nikdo neoprávněný neměl šanci dostat.

 

Nejde NAS něčím nahradit?

Samozřejmě, že jde. NAS je jednoúčelové zařízení, které zdaleka nevyužijete tak, jako klasický server. Někteří nadšenci si podobné zařízení dokážou vyrobit ze staršího počítače, ale ruku na srdce – dokáže podobný server bez problémů používat vaše manželka či přítelkyně? Bude mít stejně malou spotřebu?

Pokud ale potřebujete „jen“ sdílené úložiště dat, může být NAS zbytečně komplikovanou a robustní volbou. Pro podobné účely zpravidla bohatě stačí externí disk připojený k routeru nebo síťový externí disk s příslušnou aplikací.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru