Velký průvodce výběrem LED žárovky: když chcete svítit chytře

S klasickými čirými žárovkami s kovovým vláknem je amen již od roku 2012, kdy Evropská unie stáhla z trhu i poslední kategorii nejméně výkonných 40W kusů. Přestože mnohým z nás jistě domovy stále osvětluje doslova hřejivé žluté světlo klasických žárovek, je na čase přijmout fakt, že moderní alternativy zkrátka opravdu významně šetří energii a v konečném důsledku i vaši kapsu.

V našem průvodci se zaměříme na výběr domácích LED žárovek, které se vyznačují nejen úsporou peněz, ale také dlouhou životností. Navíc si díky široké nabídce několika desítek rozličných kusů v CZC.cz vybere opravdu každý. Nicméně nepředbíhejme a podívejme se na problematiku LED svítidel pěkně od začátku.

Čím nahradit klasickou žárovku?

Namísto kovového žhnoucího vlákna nám EU předsouvá trojici možností: halogenové, CFL (neboli „úsporka“) a LED žárovky.

Halogenové žárovky se sice vyznačují poměrně nízkou pořizovací cenou, nicméně EU nedoporučuje jejich používání pro časté svícení, neboť oproti klasickým žárovkám dosahují pouze 25% úspory energie. Jejich životnost navíc nepřesáhne 2 roky.

Kompaktní fluorescenční žárovky (CFL) jsou obecně dražší, za to však dosahují energetických úspor 65 - 80 % a vykazují vyšší životnost. Nevýhodou je fakt, že obsahují rtuť. Pokud se vám doma rozbijí, musíte dbát zvýšené opatrnosti při úklidu, neboť se rtutí můžete otrávit. Nemůžeme opomenout ani pokles svítivosti, k němuž dochází se zvyšujícím se stářím žárovky, a postupné prodlužování prodlevy mezi zapnutím a dosažením plné svítivosti.

Zbývají nám tedy LED žárovky, jež zájemce na první pohled odrazují pouze vysokou pořizovací cenou, nicméně dosahují nejvyšší úspory energie (až 80 %) a životnosti (10 a více let), neobsahují životu nebezpečné látky a v dlouhodobém časovém horizontu výrazně snižují energetické náklady domácností. Oproti CFL navíc LED žárovky vykazují maximální svítivost ihned po zapnutí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Led žárovka IMMAX LED E27/230V A60 SMD3014 je na první pohled od klasické žárovky k nerozeznání.

K LED žárovkám se nicméně váže množství parametrů, které je nutné při výběru pozorně zvážit, přeci jen vám tato žárovka bude ve vašem pokoji dělat společnost další desetiletí. Volit byste měli podle patice žárovky, požadované svítivosti, zamýšleného úhlu osvitu místnosti i podle životnosti a záruky.

Patice neboli závit

Pro domácnosti budou nejtypičtějšími zástupci patice E27 a E14 s velkým a malým šroubovacím závitem, jež se používají pro stropní i stolní svítidla. Patice GU10 a GU5.3 jsou typické pro podhledy či stropní svítidla s bodovým světlem. U novějších svítidel se setkáte s paticí G9. Specifikem patice G4 je pak požadavek na napájecí napětí 12 V.

Pakliže si vůbec nejste jisti, jakouže to patici vlastně potřebujete, jednoduše se podívejte na starou nahrazovanou žárovku, kód označující typ patice by na ní měl být natištěn.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedním ze zástupců vybavených paticí E27 je LED žárovka Evolveo EcoLight - 6W

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menším závitem E14 disponuje LED žárovka IMMAX E14/230V C30

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zástupcem s paticí G4 určené pro 12V napájení je například LED žárovka IMMAX LED G4/12V

Svítivost a příkon

LED žárovky jsou ve srovnání s klasickými žárovkami daleko účinnější, platí tedy, že pro dosažení stejného osvětlení budete potřebovat žárovku s daleko nižším příkonem. Zde však buďte ostražití. U LED žárovek totiž neplatí přímá úměra mezi příkonem a množstvím vyzářeného světla. To je hlavním důvodem, proč se LED žárovky porovnávají přímo podle světleného toku (množství světelné energie přenesené za jednotku času) udávaného v lumenech.

Jak mám tedy adekvátně nahradit svoji 60W žárovku? Odpověď je poměrně jasná. Na každém obalu LED žárovky by mělo být uvedeno, jaké klasické žárovce odpovídá. V tomto ohledu je Evropská komise poměrně přesná a vydává následující tabulku:

Klasické žárovky

Úsporné žárovky

100 W

1300 – 1530 lm

75 W

920 – 1060 lm

60 W

700 – 810 lm

40 W

410 – 470 lm

25 W

220 – 250 lm

Pro ucelený pohled ještě zopakujme, že světelný tok LED žárovky nemusí nutně souviset s jejím vlastním příkonem, neboť technologický pokrok umožňuje dosahovat stále vyšší účinnosti. Tedy pokud před třemi lety měla LED žárovka s příkonem 10 W světelný tok 500 lm, dnes může mít žárovka se stejným příkonem např. 800 lm. Chceme-li být fyzikálně přesní, mluvíme zde o měrném světelném výkonu, tedy poměrem mezi svítivostí v lumenech a příkonem ve Wattech. Čím vyšší hodnota, tím lépe. Při výběru byste se přitom neměli dostat pod 85 lm/W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Žárovce Evolveo EcoLight - 2W stačí ke světelnému toku 150 lm pouhé 2 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klasickou 90W žárovku dokáže nahradit výkonný model IMMAX E27/230V A60.

Barva světla

Neméně významným parametrem je barva světla, již v závislosti na produktu vnímáme jako příjemně teple žlutou až po ostrou bílou či namodralou barvu. Barva světla, jinak označovaná jako teplota chromatičnosti, se udává v jednotce Kelvin (K) a pohybuje se v rozmezí 2700 – 6500 K. Současně zde platí, že čím vyšší hodnota, tím se od žluté přesouváme k bílé až namodralé barvě. Žárovky se tak běžně dělí do tří kategorií:

Teplá bílá (2700 – 3000 K) se nejvíce blíží klasickým žárovkám. Příjemně teplá žlutá barva působí měkce, navozuje přirozenou barvu lidské pokožky a hodí se nejlépe do pokojů či ložnic spíše k relaxaci než k práci.

Denní či přírodní bílá (4000 – 4500 K) představuje neutrální „bílou“ barvu světla, předměty i osoby mohou působit chladnějším dojmem, avšak světlo se dobře hodí pro osvětlení pracovních prostor či ploch.

Studená bílá (6000 – 6500 K) již vyvolává namodralý dojem, hodit se však může do hal, koupelen či jako venkovní osvětlení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LED žárovka Solight - 10W je jedním z představitelů kategorie chromatičnosti teplá bílá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

IMMAX LED G9/230V pak spadá do kategorie studená bílá.

Tvar žárovky a úhel rozptylu

Konstrukční provedení žárovky jde často ruku v ruce s šířkou úhlu osvětlení a při výběru byste tento parametr neměli zanedbat, neboť se každá žárovka nemusí hodit pro každý účel. Běžně se setkáte s tvarovým provedením klasické žárovky, jež obecně dosahují nejširších úhlů (200° – 280°) osvětlení a hodí se tak například do lustrů či obecně jako hlavní osvětlení místnosti. Menší úhel osvětlení vykazují tzv. svíčky (120° – 160°), které své uplatnění najdou například ve stolních lampách, kde je potřeba více světla směrovat ven než do stínítka. Dalším typem jsou světla bodová, jež cílí na osvětlení specifického místa či prostoru (do 120°).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LED žárovky ve tvaru svíčky se hodí do stolních lampiček, zaujmout může například Evolveo EcoLight - 3W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bodovky, jako je Evolveo EcoLight - 4W, GU10, blister, vykazují ve srovnání s klasickým tvarem žárovek daleko užší úhel osvětlení.

Životnost, záruka

Jak již bylo zmíněno v úvodu, LED žárovky se obecně vyznačují daleko vyšší životností ve srovnání s klasickými žárovkami, nicméně i jednotlivé kusy se mohou vzájemně lišit. Životnost je udávána v počtu odsvícených hodin, přičemž u většiny produktů se setkáte s hodnotou okolo 30 000 hodin, která zastupuje nižší třídu. Vyšší třída LED žárovek disponuje životností až 50 000 hodin.

TIP: Všechny žárovky výrobce IMMAX nabízí prodlouženou 36měsíční záruku

Co se týká záruky, dle občanského zákoníku má spotřebitel právo na 24měsíční záruku, někteří výrobci však u svých produktů nabízejí záruku delší, což zřejmě vypovídá o vyšší kvalitě produktu, nicméně může být tento nadstandard vykoupen vyšší cenou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Specialitou pro fajnšmekry je LED žárovka MiPow Playbulb se zabudovaným reproduktorem.

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (5)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Úsporné LED žárovky

VstyleCZ 18. 12. 2017 10:21

Je nám líto, ale Vašemu požadavku neodpovídá žádný záznam.

LED s integrovávaným reporoduktorem

prucdo 23. 2. 2017 9:56

Dobrý den, chci se zeptat zda máte nějaké led žárovky s integrovaným reproduktorem. Jako je http://ledrepro.eu

Není to tak jisté

cindi 30. 10. 2014 4:13

1 kWh je cca za 4,50 Kč. Tak když budu počítat výkonou led žárovku za cenu 300 Kč, tak se splatí za 700 h

Žárovkami s kovovým vláknem je amen

PRAGAY 29. 10. 2014 20:54

Žárovek je na trhu plná ***** jen se jinak jmenují, v sapě v Praze vám jich prodaj vagón stojí kolem 15,- Kč až do 150W. Tak co tady oblbujete spotřebite…

Špatné značky

MARTIN 24. 10. 2014 20:32

Zařadte také kvalitní výrobce LED žárovek, Philips, Samsung, Panasonic, Tesla. Vše ostatní je o několik úrovní níže.


Týden slev Logitech Týden slev Logitech