Velký průvodce výběrem počítačového příslušenství

Myš, klávesnice a reproduktory – tři nejčastěji kupované doplňky k počítačům. Jak je vybrat, aby dobře sloužily řadu let, a neplatit přitom za zbytečné funkce? Odpovědi najdete v dalším z řady velkých průvodců.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vybíráme myš k PC i notebooku

Myš patří i přes vzestup dotykových displejů k nejpoužívanějším periferiím a pro pohodlnou práci s počítačem nebo hraní je stále nenahraditelná. Platí, že čím více času u počítače trávíte, tím větší důraz na výběr správné myši dávejte – možná vás překvapí, o kolik vám kvalitní myš zpříjemní každodenní práci.

Jako vždy, zkuste si nejprve odpovědět na několik základních otázek, které vám ulehčí následný výběr.

  • Budete myš často přenášet (například s notebookem), nebo bude většinou ležet na stole?
  • Potřebujete pro ruku oporu, nebo myš obvykle držíte jen konečky prstů?
  • Kolik hodin denně myš používáte?
  • Potřebujete speciální myš? Například na hry nebo přizpůsobenou pro leváky?

Teď už tedy zhruba znáte kritéria, která by měla myš splňovat, a můžeme přejít k podrobnostem. Začneme volbou mezi drátovou a bezdrátovou myší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Logitech Wireless Mouse M185

Drátová myš je klasika – s PC nebo notebookem ji spojíte přes USB kabel a okamžitě fungujete. Neřešíte napájení, ale zase jste omezeni délkou kabelu. Drátovou myš doporučujeme, když:

  • hrajete často hry nebo se hraní věnujete na závodní úrovni a potřebujete okamžitou odezvu bez jakýchkoliv zaváhání (nemluvě o ne-řešení napájení)
  • je vám jedno, jestli budete mít na stole o jeden drát víc, a nechcete se zabývat dobíjením baterek
  • chcete co nejvíce ušetřit – ty nejlevnější drátové myši vyjdou i na méně než 100 korun

Bezdrátových myší je na trhu několik typů podle typu technologie, kterou komunikují s počítačem:

  • radiové – signál v 2,4GHz pásmu se do počítače přenáší přes přijímač, který se zasouvá do USB. Přijímač bývá malých rozměrů (např. tzv. nano přijímač), takže nepřekáží ani u notebooku. Nevýhodou je již zmíněný USB přijímač, kterým zaberete jeden port.
  • Bluetooth – zajímavá volba pro případy, kdy nemáte nebo nemůžete využít USB port -  v praxi tyto myši využijete nejčastěji s tabletem nebo ultrabookem. Nevýhodou je omezená nabídka na trhu a složitější zprovoznění.
  • Wi-Fi a NFC – dvě okrajové alternativy, která uvádíme spíše pro úplnost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


HP X4000b

Bezdrátová myš je ideální k notebooku nebo na pracovní stůl, kde je každý kabel navíc na překážku. Největší výhoda bezdrátové myši je jasná – svoboda pohybu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Logitech Performance Mouse MX

Teď ale k nevýhodám. Bezdrátové myši bývají těžší (kvůli baterii nebo akumulátoru) a mají velmi různorodou výdrž. Moderní malé myšky k notebooku sice už při nenáročném používání vydrží s jednou baterií i několik měsíců, většina ale při intenzivním denním nasazení (8+ hodin práce s myší) vysaje energii už po týdnu.

Většině uživatelů to nevadí, jen je s tím třeba počítat a mít v záloze pár plně nabitých baterek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Logitech Marathon Mouse M705

Parametry myši

Už tedy víme, zda budeme hledat bezdrátovou, nebo drátovou myš. Je čas podívat se na to nejdůležitější kritérium – ergonomii, a váš vlastní pocit, jak dobře se vám myš drží a ovládá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Microsoft Comfort Mouse 4500

U ergonomie myši jsou důležitá dvě kritéria – velikost myši a typ úchopu. Velikost je čistě subjektivní - někdo potřebuje velkou a těžkou myš, jiný zase přesný opak. Způsobů držení myši pak existuje hned několik a poznáním svého typu si výběr myši usnadníte. Úchopům se věnuje skvělá příručka značky Razer, odkud si základní typologii vypůjčíme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí. Úchop dlaní
Nejběžnější způsob držení a ovládání, při kterém spočíváte na myši celou plochou dlaně. Pohyb vychází ze zápěstí a předloktí; je rychlý, ale méně přesný. Pro úchop dlaní jsou nejvhodnější myši s pravidelným zaoblením.
Omlouváme se, popis obrázku chybí. Úchop drápem
Při tomto úchopu vypadá vaše ruka jako pařát – zápěstí spočívá na dolním konci těla myši, prsty máte pokrčeny nad tlačítky a využíváte je k rychlým a přesným pohybům. Pro úchop drátem oceníte myš, která se směrem od tlačítek zdvihá.
Omlouváme se, popis obrázku chybí. Úchop konečky prstů
Nejrychlejší a nejpřesnější způsob ovládání myši, pro řadu lidí ale nejméně pohodlný. Myši při něm držíte pouze konečky prstů, dlaní se těla myši vůbec nedotýkáte. Pro tento typ úchopu jsou vhodné drobnější a nízké myši.

Už víte, jestli máte dráp, dlaň, nebo konečky prstů? Výborně. Tak jdeme dál. Teď se podíváme na typ snímače.

Snímač

Když odhlédneme od těch nejlevnějších myší, v zásadě u volby snímače nemůžete udělat chybu. I optická myš může být kvalitní a dobře sloužit a naopak laserová nemusí stát za nic.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Microsoft Mobile Mouse 4000

Obecně platí, že u laserové myši nemusíte tak dbát na kvalitu povrchu (nemusíte například používat podložku). Na trhu existují i technologie typu Darkfield od Logitechu nebo BlueTrack Microsoftu, které umožňují používání myši na prakticky jakémkoliv povrchu. Pokud ale budete mít myš většinu času na stole, postačí vám obyčejný laser nebo kvalitnější optika.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


A4 Tech Bloody Gamming V7

Citlivost (rozlišení)

Pro jakékoliv přesné pohyby potřebujete myš s vysokou citlivostí. Typicky pro hraní her nebo práci s grafikou se hodí myši s citlivostí přes 1200 dpi, která vám zajistí dostatečnou přesnost i při sebemenším pohybu. Pro běžnou práci vám postačí i poloviční citlivost – výhodou je, pokud ji na myši můžete měnit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Razer Ouroboros

Samostatnou kapitolou je pak výběr herní myši – to je třeba vzít v úvahu navíc i odezvu myši (čím méně ms, tím lépe) a vychytávky typu nastavitelné hmotnosti nebo programování tlačítek.

Počet tlačítek

Dvě tlačítka a kolečko – pro většinu uživatelů naprosto dostačující. Využití dalších tlačítek je už hodně individuální, ale například další dvě boční tlačítka si můžete nastavit na často používané příkazy – například vpřed a zpět v internetovém prohlížeči nebo kopírování a vkládání. Praktické a návykové.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Razer Naga 2014 - Expert MMO  

Vybíráme klávesnici

Výběr klávesnice za výběrem nové myši poněkud pokulhává. Většina si vystačí s klávesnicí přibalenou zdarma k PC nebo s prvním modelem, který jim padne do oka v supermarketu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Genius KB-M200

Pokud ale používáte počítač ke každodenní intenzivní práci nebo často hrajete hry, posouvá se důležitost klávesnice o pěkných pár příček nahoru. Začněme tedy tím nejvíce subjektivním, ergonomií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Genius GX-Gaming Manticore

Ergonomie

Přiznáváme, že to, jak vám klávesnice sedne, je na dálku téměř nemožné posoudit. Každému vyhovuje něco jiného – jednomu klasické rozložení, jinému ergonomicky tvarované tělo, další zase potřebuje klávesy s vysokým zdvihem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Na to platí jediné – vyzkoušet si různé typy klávesnic a ověřit si, na které se vám píše lépe, a na které hůře. Dáme vám tedy alespoň pár tipů, na co se při výběru zaměřit:

  • Má klávesnice rozložení tlačítek, na které jste zvyklí? Je Enter široký, nebo úzký?
  • Nejsou multimediální tlačítka příliš blízko sebe? Využijete je vůbec?
  • Jak moc je klávesnice hlučná? Klávesnice s nízkým zdvihem jsou zpravidla tišší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


klávesnicemi od Apple

  • Vydrží klávesnice polití vodou? Odolnost vám může usnadnit i údržbu.
  • Jak odolný je potisk tlačítek? Na trhu najdete klávesnice s laserovým potiskem a UV potahem, takže se ani po letech používání nesmyjí.
  • Využijete u klávesnice podsvícení?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


GIGABYTE K8100 Aivia

Stejně jako u myší, i výběr klávesnice pro hráče by vydal na samostatný článek. Hernímu příslušenství se proto budeme podrobněji věnovat v některém z dalších průvodců.

Bezdrátová, nebo drátová?

Pro výběr bezdrátové nebo drátové klávesnice platí víceméně to samé, co pro myši. Oproti myším ale bezdrátové klávesnice vydrží mnohem déle na jedny baterie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Genius SlimStar 8000

Bezdrátové klávesnice jsou nenahraditelné pro použití s tabletem nebo smartphonem, kde se výborně uplatní například Bluetooth rozhraní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Microsoft Wedge Mobile Keyboard


Omlouváme se, popis obrázku chybí.


pro děti a seniory od Connect IT

 

Vybíráme reproduktory

Doby, kdy k počítači stačil párek repráčků za pár stovek jsou dávno pryč. Počítač dnes často slouží i jako multimediální centrum – přehrává se na něm hudba i filmy, zvuk tvoří důležitou součást her a na YouTube si klipy pouští snad každý.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Genius SW-G2.1 1250

Vybrat správné reproduktory je tak dnes mnohem důležitější než kdy dřív – zvláště, když jejich cenový rozptyl sahá od zhruba stokoruny po stovky tisíc. Nákup pečlivě zvažte a položte si na úvod několik otázek:

  • Hledáte reproduktory k PC a máte na ně dost místa? Nebo potřebujete co nejmenší ozvučení k notebooku?
  • K čemu je nejčastěji využijete? Při přehrávání hollywoodských velkofilmů, pouštění taneční hudby nebo k občasnému pouštění hudby k práci?
  • Kolik za ně chcete utratit? U reproduktorů většinou platí, že čím dražší, tím lepší zvuk (ne bez výjimky).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Creative Labs GigaWorks T3

Když už alespoň orientačně znáte svou představu, můžeme se pustit do výběru. Začneme u volby zvukového systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Genius SP-U115

2.0, 2.1, 5.1 nebo snad 7.1?

Základem je rozhodnutí, zda budeme vybírat základní stereo sestavu (2.0 – levý a pravý reproduktor), nebo systém doplněný subfooferem (2.1, 5.1 atd.).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Creative Inspire T6300

Subwoofer slouží k pokrývání hlubokých basových tónů a jeho přítomnost nejvíce pocítíte například u filmových výbuchů nebo u hudby s výraznými basy a bicími. Kromě zvukových kvalit ovlivní přítomnost subwooferu i celkovou velikost sestavy – subwoofer samotný totiž bývá poměrně robustní.

Sestavy s pěti nebo dokonce sedmi reproduktory se hodí pro situace, kdy chcete docílit prostorového zvuku. K tomu je samozřejmě třeba jak vhodný interiér, tak zvuková karta, která umí s prostorovým zvukem pracovat (šestikanálová pro 5.1 a osmikanálová pro 7.1 reproduktory).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Genius SW-HF 5.1 6000 Dark Wood

Specialitou jsou pak samostatné reproduktory (1.0), které jsou určeny hlavně pro mobilní zařízení. Často bývají dobíjecí a bezdrátové a poskytují výrazně lepší zvuk, než například samotný tablet nebo chytrý telefon.

Další tipy pro výběr reproduktoru

Při výběru si příliš nevšímejte údajů o výkonu. Ty jsou často jen marketingovým trikem a o kvalitách zvuku nám neřeknou vůbec nic. Spíš se zaměřte na drobnosti:

  • Mají reproduktory dálkové ovládání?
  • Dá se přímo na reproduktorech ovládat hlasitost i úroveň basů?
  • Mají reproduktory 3,5mm jack pro připojení sluchátek?
  • Mají samostatný napájecí zdroj, nebo si vystačí s napájením z počítače?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Creative Labs Gigaworks T20 Series II

Za zvážení také stojí bezdrátové reproduktory, které se svým zařízením propojíte přes Bluetooth. Pro tablety nebo smartphony určitě jasná volba.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


RAIKKO XSplus

Nejužitečnější jsou při výběru reproduktorů praktické zkušenosti zákazníků. Dobré vodítko při výběru vám tak dá například seřazení reproduktorů podle prodejnosti. U mnoha z nich najdete detailní recenze i spoustu užitečných komentářů. 

Napadá vás, jak našeho průvodce výběrem příslušenství ještě vylepšit? Máte oblíbenou klávesnici, myš nebo reproduktory, které v článku chybí? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskusi!

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze, !

Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady