Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vodní okruh pro chlazení PC – grafické karty v hlavní roli [3. díl]

Vodní okruh pro chlazení PC – grafické karty v hlavní roli [3. díl]

Návody
EK Water Blocks EK-KIT P240_1215182594
EK Water Blocks EK-KIT P240
Produkt není určen k prodeji.
EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink - blue_1351934626
EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink - blue
Produkt není určen k prodeji.
EK Water Blocks EK-KIT P280_1472487002
EK Water Blocks EK-KIT P280
Produkt není určen k prodeji.

Vítejte u dalšího dílu seriálu o vodním chlazení. Tento díl slouží jako doplnění předchozího textu, kde jsme si probrali jednotlivé komponenty chladícího okruhu.

Osazení chladícího bloku na grafickou kartu je ale časově trochu delší záležitost. Svým rozsahem se tak tato část již nevešla do předchozího dílu, což dnes napravíme. V tomto dílu se tedy budeme věnovat chladícímu bloku EK-FC RTX 2080 + Ti Classic RGB.

Vodní chlazení – 1. díl      Vodní chlazení – 2. díl

 

Chladicí blok grafické karty

Chladící blok pro grafickou kartu obvykle představuje korunní klenot celého okruhu. V tomto návodu použijeme EK-FC RTX 2080 + Ti Classic RGB. FC v názvu znamená, že se jedná se o tzv. full cover block, který kryje celý plošný spoj karty. Tím chladí nejen vlastní grafický čip, ale také paměťové čipy a napájecí obvody. Také se však jedná o součást okruhu, kde se vodní chlazení projeví nejvíce. A to nejen poklesem teplot, ale i sníženou hlučností, jak si později ukážeme v testech.

Instalace bloku na grafickou kartu není přespříliš složitá, ale jen trochu časově delší záležitost. Respekt je nicméně na místě, obvykle se totiž jedná o nejdražší součástku z celého počítače. Je zbytečné riskovat poškození karty nedbalostí nebo ze spěchu. Důležitým detailem je také skutečnost, že většina karet má na některé části svého chladiče pečeť. Při jejím odstranění můžete přijít o záruku. Instalaci tedy provádějte opatrně a s vědomím, že tak činíte na vlastní riziko.

Myslete i na to, že ne všechny grafické karty jsou vzájemně kompatibilní se všemi chladícími bloky na trhu. Před pořízením chladícího bloku si tedy vždy nejprve ověřte kompatibilitu s vaší kartou. Pokud ještě žádnou grafickou kartu nemáte, je vhodné vybírat model s referenčním návrhem plošného spoje. Pro tyto karty se chladící bloky shání obvykle nejlépe a také odpadají problémy s nekompatibilitou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Montáž bloku na grafickou kartu

Před instalací bloku na grafickou kartu je samozřejmě nutné nejprve odstranit z karty původní vzduchový chladič. Připravte si prostorné pracovní místo, ať máte při montáží pohodlí. Některé kroky totiž vyžadují opatrnost a jistotu v rukou. Každý výrobce má své karty řešeny trochu jinak, tento návod tedy 100% platí pouze pro model grafické karty ASUS GeForce DUAL-RTX2080TI-11G. Pro všechny ostatní karty je spíše orientační. Postupujte tedy vždy opatrně a v souladu s návodem výrobce chladícího bloku.

Kartu položte chladičem směrem k podložce, abyste měli dobrý přístup k zadnímu krytu. Odšroubujte všechny šroubky, které drží chladič na kartě. Typicky bývá okolo vlastního grafického čipu čtveřice šroubků s pružinkami. Další šroubky najdete obvykle v zadní třetině karty, kde se na plošném spoji nachází napájecí kaskáda.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Dalším krokem je sundání chladiče z vlastní karty. Někdy to jde překvapivě snadno. Stává se ale, že drží chladič více, než by člověk očekával. Pak je obvykle potřeba chladičem lehce pootočit tam a zpět o půl až jeden milimetr. Opatrnost je zde na místě a nikdy nepoužívejte sílu. Chce to trochu trpělivosti, ale nakonec to jde vždy. Po sundání chladiče je ještě potřeba odšroubovat čtveřici malých šroubků okolo grafického čipu, které drží původní backplate. Doporučuji ponechat všechny teplovodivé podložky na původním chladiči a ten pak uložit někde bezpečně spolu se všemi šroubky. To jen pro případ, že byste potřebovali složit grafickou kartu zpět do továrního sestavení.

Nyní je potřeba odstranit zbytky teplovodivé pasty z grafického čipu. Osobně doporučuji používat isopropanol nebo čistý etanol, který seženete například v lékárnách. Obě tyto látky se rychle odpařují, nezanechávají stopy, a především jsou velice šetrné k elektronice. Na největší nános pasty používám papírové utěrky namočené do isopropanolu a zbytky pasty poté odstraňuji pomocí vatových tyčinek, také namočených v isopropanolu. Zbytků pasty mimo grafický čip si nemusíte všímat, jedná se o nevodivou látku a její přítomnost zde není na závadu. K vlastnímu čipu ale přistupujte opět s respektem, jedná se o citlivou součástku. Zbytečně na něj tedy při čištění netlačte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

V tuto chvíli máme tedy holou kartu bez chladiče a s čistým čipem. Dalším krokem je příprava karty na instalaci chladícího bloku. Je potřeba nanést novou teplovodivou pastu na grafický čip a také položit nové teplovodivé podložky na paměťové čipy a na napájecí kaskádu. Pastu EK-TIM Ectotherm najdete v balení každého chladícího bloku od EK Water Blocks. S pastou zbytečně nešetřete, EK Water Blocks doporučuje používat techniku dvojitého kříže. Také nezapomeňte z teplovodivých podložek odstranit obě krycí vrstvy. Zní to jako naprostá samozřejmost, ale raději na to upozorňuji.

Na poslední fotografii u tohoto kroku mimochodem vidíte opravu drobné chyby. Přehlédl jsem,že plošný spoj RTX 2080 Ti má část napájecí kaskády nejen vpravo, ale trochu nečekaně i vlevo od grafického čipu. Takže bylo potřeba doplnit teplovodivé podložky i na toto místo. Na chybu jsem přišel až po instalaci bloku, takže jsem si celou montáž cvičně zopakoval. Ale tato chyba byla užitečná. Povšimněte si rozprostření teplovodivé pasty na grafickém čipu. Čip na kartě RTX 2080 Ti je skutečně obrovský. I velkorysé množství pasty bylo téměř nedostatečné, takže jsem ještě trošku přidal.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nyní opatrně usaďte chladící blok na grafickou kartu. Potom tento celek opatrně otočte zadní stranou k sobě. Blok následně upevněte ke kartě pomocí přibalených šroubků. Držte se návodu výrobce a dbejte na výběr správné velikosti šroubků. Ideální je začít se čtveřicí otvorů okolo grafického čipu. Nezapomeňte také na plastové podložky pod šroubky, aby nedošlo ke kontaktu šroubku s plošným spojem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Hotovo. Máme tedy úspěšně nainstalovaný chladicí blok na grafické kartě. Ta je tímto připravena na zapojení do okruhu. Instalace bloku na grafickou kartu je sice trochu složitější, ale výsledek je vždy působivý. Grafická karta s blokem tvoří obvykle nejkrásnější část celého okruhu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Montáž backplate grafické karty

Backplate grafické karty je hlavně estetická záležitost. Když už ale investujete nemalou částku do chladicího okruhu, tak by bylo škoda nechat zadní část plošného spoje grafické karty nezakrytou. Backplate také zvyšuje celkovou tuhost karty a brání prohnutí plošného spoje vahou chladicího bloku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Instalace je velice snadná, stačí jen postupovat dle přibaleného návodu a backplate připevnit pomocí několika šroubků, které jsou v balení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Závěr a shrnutí

V předchozím článku jsme se tedy seznámili se všemi součástmi chladicího okruhu a připravili chladící blok procesoru pro vhodnou patici na základní desce. Dnes jsme nainstalovali chladící blok na grafickou kartu. V dalším a posledním článku této série složíme dohromady celý okruh. Ten pak naplníme kapalinou, otestujeme těsnost a změříme rozdíly mezi vzduchovým chlazením a naším okruhem. Rád bych vám opět poděkoval za pozornost a budu se těšit zase příště. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!

Vodní chlazení – 1. díl      Vodní chlazení – 2. díl

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (55)

Hezký článek, ale :)

Pěkné takové články, hezké počtení, ale kdyby jste alespoň na vodní chlazení něco prodávali a člověk nemusel ke konkurenci :)

Ověřený GEEK - level 3

@StuntJ: Pracuju na tom, aby se to zmenilo :-)

@StuntJ: Mně objednalo CZC a dodalo chladiče od EK i Watercool. Jediný "problém" byl, že se člověk prostě musel zeptat a zboží poptat.
Není nutné za každou cenu využívat tu směšnou karikaturu z JSC.

@JaAles: Ale copak copak? Nějaký problém s JSC? Já už tam nakupuju víc než deset let a pořád dobrý (výborný). Jako jestli je pán znalec a postačuje mu si zboží pouze někde poptat, to pak jo, ale zajímalo by mě, jaký jsou tady nebo u jedničky nebo kdekoliv jinde schopni poskytnout support před i po nákupu.

@JaAles: Tak pokud jde o zboží od EK, není nutné do toho zatahovat CZC, a poptávat zboží, které nenabízejí, ani využívat jiného prostředníka, EK má vlastní internetový obchod. Od Watercool jsem zatím nic nekupoval, ale i oni mají vlastní internetový obchod.

Ověřený GEEK - level 3

@pfranta: Také mají dost často různé promo akce, slevy a výprodeje. Osobně jsem přímo na EK webshopu už taky nechal víc €, než bych byl ochotný přiznat :)

@Khalai: Ano, mám zkušenost s promo akcemi, blok EK-FC1080 GTX TF6 na grafickou kartu jsem takto pořídil za 2000Kč, namísto obvyklých 3000Kč.

Ověřený GEEK - level 3

@pfranta: Prijemna sleva :-)

Neni to malo?

Neni tam malo pasty?Jen me zajima, jestli takhle nekdo v realu bezne pastuje karty?A ja si celou dobu myslel ze ta pasta tam je jen na mikroskopicke bublinky vzduchu
a ne ze tam narvu pasty jak bych tmelit naboreny kamion.To uz se ani nedivim ze mi obcas prijde grafika a kdyz sundam chladic tak ta pasta je vytekla skoro pres pul karty (nadsazka ale nekdy ani ne)Na tom jadre je tak pasta na tri grafiky.

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: A neni to malo, Antone Pavlovici? :-DNerozumim otazce - je to mysleno tak, ze jsem tam dal moc pasty? Nebo je myslena strojova aplikace vyrobcem pod stock chladicem?Je fakt, ze jsem nezazil GK, ktera by po rozebrani nemela zateklou pastu z tovarny do sirokeho okoli cipu. Ale moc to necistim, nicemu to nevadi a nerad bych ocesal nejake to SMD v okoli GPU neopatrnym cistenim.Cip u RTX 2080 Ti je fakt veliky, je videt, ze i kdyz je tam “kybl” pasty, tak okraje cipu jsou sotva pokryte. Pouzivam metodu, kterou doporucuje nejen EKWB, ale i napriklad Jayztwocents. Tedy dva krize pres celou sirku cipu.

@Khalai: no tak sem na to prisel proc, tedka sem psal do druheho dilu a napsal sem tam slovo kaslou ale v tom (s3rou)
a taky se to smazlo jeste stesti ze sem to mel uz zkopirovane pred poslanim.Takze ten muj desetiminutovy referat padl kvuli nejakemu takovemu slovu ale vesmes to bylo pozitivni.
I s tim cimrmanem :D

@Anonymní uživatel: no tak ...Napsal sem asi 10 min slohovku, dal sem poslat a pak se to cele smazalo.edit:
ultra minimalisticka odpoved ackoliv sem predtim napsal fakt slohovku.
ano v obou pripadech je tam moc pasty.

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: To, co je mimo cip po aplikaci EK-TIM Ectotherm, to jsou zbytky tovarni pasty. Mnou aplikovana vrstva je roztlacema sotva do okraju cipu. Staci si tu fotku zvetsit. Je to videt i na tom coldplate chladiciho bloku, ze to ani zdaleka nepokrylo celou kontaktni plochu. Aplikace pasty na GPU je skutecne jina zalezitost nez u CPU, kde osobne pouzivam metodu maleho hrasku. Ale u GK to chce liberalnejsi pristup. Jedno video na odlehceni :-)https://youtu.be/rAid5G30-WMClanek jsem navic posilal i do EKWB pro hrubou kontrolu a pokud by tam byla hruba chyba, jiste bych mel rychle zpetnou vazbu.

@Anonymní uživatel: hele, nepeleš si to s CPU? on je rozdíl jestli na sebe maximální plochou tlačíš heatspreader a chladič, kdy na sebe doléhají dva kusy kovu a ty chceš jen vyplnit mezírky co vzniknou nepřesností výroby a nebo když dáváš chladič přímo na křemík u GPU. Mezi jádrem grafiky a chladičem je mezera - z návrhu. Prostě nemůžeš rovnou šroubovat chladič na křemík, asi by to pak dost často dělalo křup :) proto je kolem ten rámeček z kovu na který chladič dosedá a proto je tam "tuna" pasty. Navíc co přebývá, to bokem vyteče.Jako klidně si udělej experiment. Na cpu dej pastu a chladič dej až na krev a pak sundej, zůstanou tam jen takové ty "mapy". Pak si zkus to samé u grafiky a uvidíš, že ti po sundání zbyde tlustá vrstva jak na čipu tak na chladiči.... prostě je to něco jinýho a podle mě se jí tam vlastně nedá dát moc.

@apspraha: mezera by tam byt nemela, ten ramecek kolem je tam kvuli tomu aby na ten cip dosedal chladic rovne, on ten tlak vydrzi, problem by byl kdybys ho tam cpal pod uhlem, pak se muze kousek ustipnout :)
ony ty pasty az tak dobry prenos tepla nemaji...na GPU se toho sere tolik, protoze vic tady nicemu nevadi a min je na skodu (protoze i kdyz pasta neni tak dobry nosic tepla jako treba med, porad je daleko lepsi nez vzduch)

@apspraha: "Mezi jádrem grafiky a chladičem je mezera - z návrhu"No tak jedinou mezeru co sem na grafice videl byla na MSI 7970 Lightning,
ktera mela svuj stock chladic na to udelany
ale kdyz tam clovek chtel dat treba Morpheuse II tak tam musel dat 1mm medeny platek aby jadro s chladicem dolehaly.A tuhle mezeru bych chtel videl vyplnenou 1mm pasty.
Lidi si casto mysli ze cim vic pasty tim lip.
A pak se divi ze kdyz jim to rozeberu a prebytecnou pastu dam do h4jzlu a nasadim zpatky tak maji o 10°C min.
pochopitelne ze jim tam potom dam novou ale to jim ukazu jen na ukazku jak je moc vyhodne davat pastu po kyblech.A setkal sem se i ze tu pastu davali pod pady u VRAM ...A navic kdo to ma cistit a jak to pak vypada?
V mem pripade chci mit kartu vycistenou jak by vyjela z linky a to same chladic (Isopropanol a tycinky do usi a vatove polstarky) Jeste vic takovych fotek a videji at lidi jeste vic zblbnou.Jasne ze kdyz je ta pasta nevodiva tak se nic nedeje a pak si takovy "pouceny" clovek koupi nejakou stribrnou a pak se divi.a jak psal nademnou ves70 s tim rameckem tak davam +1 za to ze sem to nemusel psat ja.a p.s. nevidim jediny duvod kupovat pasty za stovky korun, i kdyby ta pasta prenasela 100W tepla a nebo 1W u obyc za 20kc
tak stejne to teplo bere chladic a te pasty pod nim je tak kolik 5um (mikronu) nema absolutne zadny vliv.
Muzete tam klidne prdnout kecup a udela to stejnou praci.
Jde jen o tom vymytit vzduch ktery je na prd.
Nejlepsi by bylo aby obe plochy byly totalne rovne a pritlacene maximalni silou aby tam nebyl ani atom vzduchu.
Jestli je jadro i chladic vylesteny tak tady mate sanci ze to i tak bude.
Horsi je kdyt tam jsou ty zbrousene heatpipe to je pak jina ale i tak tam nedavam nic navic co by vyteklo.
Pekne prstem v sacku namazu oba dily mini vrstvickou a pak je dam k sobe.a doufam ze se to zas neulozi.

@Anonymní uživatel: ad mezera.... vemte si třeba náhradní nůž do knajpu, dejte ho dlohou hranou kolmo k rámečku kolem gpu a potáhněte ho přes jádro. podle mě ani neškrtnete. To je ta mezera. Netřeba si představovat něco tak extrémního jako 1mm luftu. Když jsem tohle poprvé dělal, tak to bylo nějakou kreditkou za účelem odstranění přebytečné a rozprostření nanesené pasty a tehdy jsem si všiml, že to prostě není v rovině a opravdu si nemyslím, že se chladič a jádro gpu napřímo dotýkají. Ještě jsem na gpu neviděl "mapy" co vmziknou po přitlačení chladiče na heatspreader procesoru, zato nepřerušenou vrstvu pasty na gpu i chaldiči už jsem viděl. To by bez toho aby tam na ní byl prostor přece nemělo být fyzikálně možné.Jako, nehádám se, mě je to upřímně jedno, co si kdo se svou kartou dělá, ale vzpomeňme třeba na nepříjemnosti s vysokými teplotami referncí 5700 série po uvedení, kdy byl problém právě v přítlaku (což je blbý termín, protože nepotřebuju mít tlak, potřebuji ideálně jen co největší přímý kontakt, navíc kdyby to tak bylo, tak by stačilo dotáhnout pár šroubků, ale tady chtělo dát víc nový pasty).
Na GPU prostě nejde dát moc pasty. Jde pastou plýtvat, ale nejde ji dát moc ve smyslu, že by to kvůli tomu hůř chladilo, jako je to u cpu.
ke kvalitě past... souhlasím s tím, že nemá smysl kupovat nějaké drahé kvůli lepšímu součiniteli přenosu tepla, ale pasty časem degradují a z vodiče se stává izolant, tak bych za to pár korun i dal.No a k dosedání ploch... to je právě ono, počítáte s rovinností, ale už jsem viděl pěkně vyboulené chladiče i heatspreadery. A když se sejdou dvě konkávní plochy, tak to pak přijd ena řadu jemný smirgl nebo tuna pasty...

Ověřený GEEK - level 3

@apspraha: Manual k GTX 1080 Ti bloku od EKWB:https://www.ekwb.com/shop/EK-IM/EK-IM-3830046996466.pdfDouble cross pattern, primo doporuceny v manualu od vyrobce.

TOP pasta

Té pasty je fakt málo, já bych celou tu grafiku pěkně natřel pastou aby to vodilo teplo( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ověřený GEEK - level 3

@federmann: Kdyby to nedalo tolik prace, tak vypustim okruh a sundam blok z karty, abych ji celou napastoval :-DAle vazne, dvojity kriz doporucuje vyrobce i mnozi zkuseni vodnikari. Navic je ten cip u RTX 2080 Ti fakt velky. Ta pasta mimo cip, to jsou zbytky tovarni pasty. Mnou aplikovana vrstva dosahla sotva okraju kremiku...Jinak provozni vlastnosti jsou okolo 55-65C po hodine Furmarku s tremi Vardar ventilatory na PE 360 radiatoru na cca 45-50% PWM (800-1000 RPM), takze nevidim zadny problem ;-)

@Khalai: S tou pastou je to fakt hrozná prasárna! Jako buď někdo na to má a nebo na to nemá. Když na to nemá tak by se do něčeho takového vůbec neměl pouštět.Totálně neočištěná karta od původní pasty a ty řeči o tom, že nové pasty je potřeba ještě víc, to je hrozná hovadina a normálně bych se styděl tohle vystavit na web, hanba by mne fackovala.

Ověřený GEEK - level 3

@JaAles: S kritikou jsem pocital, tak je to vzdy, kdyz clovek neco publikuje. Kritika je snadna, zejmena ta anonymni na internetu, takze si kvuli tomu hlavu nelamu a nic me nefackuje.Trochu me mrzi, ze jsem neudelal detailni fotku PRED pridanim pasty, kde byly jasne videt kusy kremiku, ktere nebyly vubec pokryte TIM. Fotka v clanku je po doplneni.Clanek i fotky prosly schvalovanim od EKWB i dalsich ctyrech lidi, kteri delaji vodniky uz dlouhe roky. Vsichni vcetne EKWB byli ve shode - radeji o neco vic, nez prilis male mnozstvi.Stara pasta mimo GPU nicemu nevadi, nevidim tedy jediny duvod, proc se s ni zaobirat. U GPU je vzdy lepsi vice pasty, nez mene, viz videa nize. Absence tepelneho rozvadece a obrovsky cip se 754 ctverecnimi milimetry udelaji sve. Staci se navic podivat i na Corsair Hydro X bloky pro 2080 Ti, tam je tovarne predaplikovana vrstva TIM a malo ji tam fakt neni.Hezky den preji.

@Khalai: Zajímalo by mě, kolik předřečníků někdy vůbec sundavalo chladič z grafiky, případně měnilo za fullcover vodní blok a kolik z nich si hrálo s pastama a zkoušelo, co to kdy udělá. To, co je výš totiž můžou napsat fakt jen lidi, co dávali pastu na procesor a myslí si, že platí stejný poučky. Chtěl bych je vidět, jak by repasovali pastu u nějakého notebooku, to bych se asi dovědělmoudra. Nebo byhc chtěl vidět, jak u grafiky čistí starou pastu z okolí jádra, aniž by něco urvali.článek dobrej, odpovídá to realitě

Ověřený GEEK - level 3

@apspraha: Diky za podporu a potvrzeni toho, co se tu snazim opakovane a marne vysvetlit :-)

@apspraha: Tady mas par mych grafik co sem delal behem posledniho 1.5 roku.https://ramraider.rajce.idnes.cz/Grafiky/.
Jo cistime okoli jadra ocelovym kartacem a pripadne dalsi necistoty trhame kombinackama.

@Anonymní uživatel: Jo a ps. jestli mi to u jedne firmy vyjde tak uvidite dva vodni bloky na jedne grafice :D

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Poprosim pak o odkaz na build log :-)

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Mam uplne stejny kleste i supleru, jen nemam Dremel, ale B&D mikrofrezu :-)

@Khalai: JJ pak postnu videjko,
mam na vyber ze mi v idilne vyrobi na laseru casti bloku na napajeci kaskadu a vramky co sem si navrhnul a tu kaskadu budu chladit vodnim blokem a na jadro dam ten druhy vodni blok z toho alba a dam to na R9 290X vyjde me to celkem na 1000,-.Zatim mi ta 290X staci, stejne hraju 1080p 24" pul metru pred ksichtem a stejne u toho otacim hlavou jak sova :D
Jo 4k je super ale v mojem pripade tak na filmy ale ty prachy co bych do toho musel narvat abych v tom 4K hral vsechno aspon na high 60fps,
jsou brutalni.
To radsi budu hrat 1080 na ultra 80-120fps hraju vesmes mmorpg a TEKKEN 7 a da-li vyssi moc tak i NFS U3 (U2 + multak z Worldu) tak jak ho vsichni chcou.
A nebo budu muset pockat na tu grafiku co vyjde pozdeji (5800XT) ? kdyz uz tak uz.
a dam na ni full blok.A pak zapojim jednu z tech karet k tomu 2700X v tom mrazaku.Zkousel sem tu R9 290X dat s tim vodnikem na jadre ale ramky s napajenim mela vzduchem (je to nereferencka tak na ni nejde full blok)
do mrazaku co sem vyrobil a pri hrach to vytopila tak ze sem to musel vypnout.Kolovala v ni 5°C voda ale to napajeni bylo jak kremacni pec, takze musim celou kartu chladit vodou jestli to chci mit zavrene v mrazaku.na tu 5700XT asi (nejspis, mozna, uvidim) prdim, uvidim jestli ta 5800XT bude mit jeste ovladace na win7 a podle toho se rozhodnu.
A kdyz ne tak beru 5700XT referencku a vodni blok EKWB acetal.
Ale i tak asi budu n4sr4ny ja sem ten blok chtel celokovovy a ne s plastem uz kvuli tem zavitum na fitinky.(proste kov vydrzi vsechno)

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Polyoxymetylen je taky celkem odolny. Jen ten akrylat je mrcha krupava, ale lidi chteji dneska svetylka a pruhledne bloky. Me to netrapi, mam uzavrenou case bez okna a vrtule mam Noctua NF-A12x25, coz jsou v soucasnosti asi nejlepsi 120 mm vrtule, ale jsou drahe a jen v hnedobezove.

@Khalai: zatim ochutnavka jak to prozatim mam.https://ramraider.rajce.idnes.cz/PC_EVO_2019_Heatkiller/vnitrek mrazaku jeste nebudu ukazovat to az vyresim tu grafiku.
Z idilny mi to prijde asi za 10 dnu (teda jestli to takove male dokazou vyrezat.

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: No, to aby měl člověk doma CNC a 3D tiskárnu, aby si tyhle blbiny mohl dělat sám, co? :)

@Khalai: presne ale tu tiskarnu na zelezo.no ale to by se zas mohly tisknout veci :D
To uz vidim zase povoleni, na co chcete tiskarnu na zelezo? Nooo na vytisknuti kusu zeleza na grafickou kartu.
Zamita se. (uz to vidim tu paranoju uradu ze se budou hromadne tisknout bazoooky.Muj dalsi plan, asi nejak poresim stojan na vrtacku abych delal presne kolme diry a zavity.
To by fakt chtelo nejakou halu at si tam muzu blbnout nebo jeskyni od batmana :DJa uz nemam ani normalni obyvak jak ho znaji lidi. To mam spis dilnu.
To kdyz nekoho pozvu tak stoji ve dverich 3 minuty s otevrenou pusou :D

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Tak stojan na vrtačku jde sehnat za 2-3K, to už není takový problém.Já mám na tyhle věci malou zahradu u domu, ale tam se nedá být vždy a hlavně tam nemám žádný ponk, takže vždycky improvizuju. V dohledné době mě čeká modifikace Fractal Define C, jsem zvědavý, jestli si pak nebudu nakonec kupovat novou skříň :-D

@Khalai: :Dno pak bacha s tou minifrezkou, to uz by se doma tezko svarovalo ceockem :DJa sem tu moji starou dal sice do kupy (13 roku stara :D)
https://www.youtube.com/watch?v=HIGm3BwYimc
ale stejne sem to zase po 14 dnech z ni vytahl a dal do kuchyne a zakryl at se na ni neprasi.
A mam to zase roztahane na stole.Asi si pak vymyslim nejaky "bench" neco jak ma ten kamos od Linuse
https://youtu.be/B8bhGw4vUFE?t=288
ale vsechno z duralu.

@Khalai: No tak sem hledal nejaky a nasel za 2500,- ale podle recenzi stoji za h0vn0 :D
akorat vymente <o> za 0 a <a> za 4 jinak to nejde poslat
https://www.c0nr4d.cz/stojan-na-vrtacku-wolfcraft-5027000.k824019
tak sem hledal dal a nasel sice za 3700,-
https://www.naradimetabo.com/metabo-vrtaci-stojan-890?utm_medium=referral&utm_term=2500-5000#variant=584a5290-5d4c-49dc-9358-103c5e17a87aTak jeste uvidim, na tech par der co udelam za rok by to stacilo ale zas nechci kupovat nejaky srot za 800,- ale i za 100 000,- abych kvuli tomu musel vybourat dvere :Da k tomu asi sverak https://www.narex-makita.cz/rucni-naradi/sveraky/strojni/optimum-bms-120
v zivote sem nepotreboval delat nejake diry pod uhlem tak by to mohlo stacit.Do toho narvu tu moji modrou Boschku a bude :D

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Makita a modry Bosch, tady je nekdo gurman :-)Ja mam Stanley Fatmax naradi, prolozene levnymi Black&Decker vecmi. Na to moje vikendove kutilstvi je to az az :-)

@Khalai: ten sverak pod vrtacku je znacka Optimum az do tedka sem ji neznal :D
https://www.narex-makita.cz/vyrobce-naradi/optimumnarazil sem na ni kdyz sem hledal ten stojan na vrtacku a asi ho beru kdyz umi udelat vrtacku za 250 000,- :D
https://www.narex-makita.cz/vrtacky/stojanove-stolni/optimum-optidrill-b-50-gsmAsi dobra firma :Dale spis bych potreboval univerzalni stojan at tam muzu dat tu moji vrtacku jinak bych asi koupil nejakou co maji oni
https://www.narex-makita.cz/vrtacky/stojanove-stolni/optimuma ten stojan je Metabo (zatim porad hledam ale zatim bych bral tenhle)to se ta stranka akorat jmenuje narex-makita :DMam taky B&D ale jen elektrickou pilku puvodne byla na vetve ale pak sem koupil platek na zelezo
a mazec, za ty prachy parada.
Kdysi sem to pizlal obycejnou rucni a tragedie, ted to fiknu za par sekund jak maslem.Od modre rady mam horkovzdusnou pistol a vrtacku
A ta minifrezka na te fotce to je Proxxon a ne Dremel ale jinak dobry odhad a to ze to nebylo videt cele.

@Khalai: ta pilka je tady tahle a recenze od RR :D
https://pily.heureka.cz/black-decker-ks880ec/recenze/?s=6#reviewss tim platkem na zelezo dostala jiny rozmer, s tim co tam byl origos byla skoro k h0vnu :D

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: To já mám přímočarou od Bosche. Dá se tam i nastavit úhel, pokud bych chtěl šikmý řez. Naposledy jsem s ní řezal díru do zadní desky skříňky pro Noctua NF-A20 PWM větrník (je to fakt obří potvora, něco jako lodní šroub u malé lodi).

@Khalai: Pisnu ti to tady, nevim jestli to uvidis.
Koukni tady asi od pulky chatu.
datum 23. 11. 2019 17:59
https://www.czc.cz/amd-ryzen-7-2700x/233928/produkt/ce9kbktgp4hv4aim180uqlrlo3/diskuse

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Už jsem ti tam odepsal :)

@Khalai: tu je ta frezka
https://www.youtube.com/watch?v=CschWqNIcqQ

@apspraha: jo a p.s.
prvni full blok sem mel na ATi Radeon X1900XT 512MB tak je to uz nejaky ten patek.
a na predchozi Radeon 9800PRO 128MB sem mel prisroubovany chladic z procesoru a to bylo teprve kremik na kov :D

@apspraha: Stará pasta se dá odstranit jemným kartáčkem a pak vyfoukat tlakovým vzduchem. Ty jsi asi stejný matlas jako autor článku, že?
Tak trochu doufám, že to psal jen nějaký přivydělávajíci si student, ikdyž tedy nevím kde by vzal 2080Ti.

Ověřený GEEK - level 3

@JaAles: Koukám, že Vás zbytky tovární pasty slušně ztriggerovaly. Stará pasta vadí konkrétně čemu? Provozní vlastnosti to ovlivňuje jak? Její odstranění pomůže čemu?Student už dlouhá léta nejsem, články píšu jako volnočasovou relaxační aktivitu, autorský honorář nevyžaduji a RTX 2080 Ti je má vlastní, děkuji za optání.Zdravím a přeji pěkný den :-)

Ověřený GEEK - level 3

Pro pány "pastovače"

Doporučuji shlédnout video od Tech Jesus z Gamers Nexus ohledně pasty, v normálním balení není dostatek teplovodivé pasty, aby to vedlo k horším provozním vlastnostem. https://www.youtube.com/watch?v=EUWVVTY63hc

Ověřený GEEK - level 3

@Berhof: Dalsi cringe video je zde, ale take home message je jasna - u GPU je lepsi o neco vic, nez prilis malo:https://youtu.be/rAid5G30-WM

Arctic Accelero Xtreme IV

Rtx 2080 ti origo s turbo chlazenim predelano na Arctic Accelero Xtreme IV. z puvodnich cca 88 stupňů jsem se dostal na 64 stupnu ve 4K hrach.Idle 30 stupnu, samozrejme par uprav kvuli nepasovani se muselo udelat, ale za ty 2h prace to stalo

Ověřený GEEK - level 3

@cb1: Build log s fotodokumentaci by nebyl? ;-)

4. Díl

Kdy bude další díl? :3 :D

Ověřený GEEK - level 3

@TheWarxdar: Uz je napsany, jeste delam proofreading a kontrolu koherence textu. Doufam, ze vyjde behem pristiho tydne.

@Khalai: Supr, díky

Dodatečné

Co přesně jsou ty modré čtverečky, k čemu slouží a kde je sehnat?

@chlad10: to jsou thermal pady (teplovodivé podložky). Dodávají se společně s tím vodním blokem. Není potřeba je dokupovat zvlášť.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru