Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Seagate Archive – malá velká revoluce

Recenze: Seagate Archive – malá velká revoluce

Recenze
Seagate Archive - 8TB_1839401989
Seagate Archive - 8TB
Produkt není určen k prodeji.
Seagate Archive - 5TB_628879565
Seagate Archive - 5TB
Produkt není určen k prodeji.
Seagate Archive - 6TB_307639781
Seagate Archive - 6TB
Produkt není určen k prodeji.

Na trhu pevných disků se letos udála svým způsobem malá revoluce, avšak obrovských rozměrů. Prodávat se totiž začal první disk s kapacitou 8 TB. Řeč je samozřejmě o modelu Seagate Archive, který dnes pořádně proklepneme.

Seagate Archive je zcela nová řada pevných disků tohoto renomovaného výrobce. Je optimalizována pro použití v náročných podmínkách cloudových úložišť, tedy pro provoz 24 hodin, 7 dní v týdnu. Kromě možnosti nepřetržitého provozu se nová řada vyznačuje také bez nadsázky obrovskými kapacitami úložného prostoru – na výběr je 5, 6 nebo 8 TB. A právě vrcholný model, mimochodem jediný disk s takto velkou kapacitou na tuzemském trhu, jsme měli možnost otestovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seagate Archive

 

Technické parametry

Testovaný model: Seagate Archive - 8TB

Kapacita: 8 192 GB

Rozhraní: SATA 6 Gb/s

Rychlost otáčení ploten: 5 900 rpm

Vyrovnávací paměť: 128 MB

Formát disku: 3,5 palce

Hmotnost: 780 g

 

Vzhled? Jako každý druhý…

Pod kovovou krytkou modelu Seagate Archive, která chrání jednotlivé součástky proti poškození, se ukrývá celkem šest ploten, které se otáčejí rychlostí 5900 rpm. Přesto se novinka svým vzhledem a hlavně tedy velikostí prakticky nijak neliší od konkurenčních jednotek formátu 3,5 palce. To, že „železa“ je uvnitř opravdu hodně, je jasné už podle hmotnosti – 780 gramů mají v dnešní době klidně i plnohodnotné počítačové tablety.

Na kovovém krytu stříbrné barvy samozřejmě nechybí štítek s podrobnými informacemi o testovaném disku. Pro přidělání jsou připraveny otvory pro šroubky po stranách i na spodní straně. Celkem jich je na těle HDD deset. Díky tomu není problém jej připevnit prakticky do jakékoliv skříně, serveru či NASu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk má klasický formát 3,5 palce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro připevnění jsou připraveny otvory pro šroubky po stranách i na spodní straně disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na šroubky pro upevnění

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K připojení slouží rozhraní SATA

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do samotných testů, je třeba si představit celou sestavu, na které jsme HDD jednotku testovali. Pracovní tempo udával šestijádrový procesor Intel Core i7-5820K při frekvenci 3,3 GHz, respektive 3,6 GHz v Turbo režimu. Tento čip byl vyroben 22nm procesem a disponoval 15MB vyrovnávací pamětí. Samozřejmě šlo o architekturu Haswell-E určenou pro socket LGA 2011-V3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS X99-DELUXE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta ASUS STRIX GTX970-DC2OC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkonný a tichý chladič Noctua NH-D15

 

O chlazení procesoru se staral výkonný chladič Noctua NH-D15, který ale díky dvojici 140mm aktivních ventilátorů a masivnímu pasivu patří k nejtišším na trhu. Sestava byla dále osazena základní deskou ASUS X99-DELUXE, která je určena především pro herní počítačové sestavy. Jak již samotný název napovídá, je postavena na čipové sadě Intel X99, kterou jsme již dříve důkladně otestovali

Sestava byla dále doplněna grafickou kartou ASUS STRIX GTX970-DC2OC, která vyniká kromě slušného výkonu také ve většině případů nulovým provozním hlukem. Do určité teploty si totiž tato grafika vystačí s pasivním chlazením, jak jsme detailně popsali v jedné z dřívějších recenzí (zde). Z operačních pamětí jsme vybrali kit 4x4 GB od společnosti ADATA. Konkrétně se jednalo o DDR4 moduly XPG Z1 s celkovou kapacitou 16 GB, které pracují při taktu 2133 MHz (odpovídá PC4-17000) a časování CL15-15-15.

Celou sestavu poháněl napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W, který disponuje certifikací 80Plus Gold a výkonem 850 W. Jeho hlavní výhodou je technologie Zero RPM Fan Mode. Tento režim zajišťuje, že se ventilátor netočí, dokud není dosaženo vysokého zatížení. Navíc je ventilátor navržen na míru pro nízkou hlučnost provozu, i když se točí. Pro úplnost dodejme, že testy probíhaly pod operačním systémem Windows 8.1 Pro.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměti ADATA XPG Z1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W

 

 

Výkon, výkon a zase výkon

Testovaný pevný disk Seagate Archive je samozřejmě primárně určený pro ukládání dat, není to tedy žádný výkonností přeborník, který by se chtěl měřit s těmi nejvýkonnějšími disky na trhu. Přesto jsme se u něj rozhodli otestovat i rychlost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Parametry hlavního hrdiny dnešní recenze

 

Vyzyvatelem hlavního hrdiny dnešní recenze byl pevný disk WD Red s kapacitou 2 TB. Ten je podobně jako novinka od společnosti Seagate určen pro ukládání dat (NAS systémy a malé servery). Podle výrobce by měl vynikat tichým provozem a sníženou spotřebou energie až o 38 % oproti běžným pevným diskům. Vybaven je vyrovnávací pamětí o velikosti 64 MB a rozhraním SATA III (6 Gb/s). Disky WD RED jsou vybaveny algoritmem IntelliPower, který se stará o vyladění rovnováhy otáček, přenosové rychlosti a ukládání do mezipaměti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WD Red s kapacitou 2 TB

 

Pojďme se tedy podívat, jak si oba disky budou vést v praxi. Pro měření výkonu disků jsme zvolili několik ověřených benchmarkových utilit. Naměřené hodnoty naleznete v tabulce níže. Většinu testů jsme pro co nejpřesnější výsledky opakovali třikrát, v tabulce jsou pak uvedeny průměry všech nasbíraných dat:

 

Test

Seagate Archive

WD Red

ATTO - čtení (více je lépe)

148,5 MB/s

133,6 MB/s

ATTO - zápis (více je lépe)

145,7 MB/s

123,8 MB/s

AIDA 64 - přístupová doba čtení (méně je lépe)

16,2 ms

19,1 ms

AIDA 64 - přístupová doba zápis (méně je lépe)

19,6 ms

21,2 ms

Spuštění World of Warcraft (méně je lépe)

74 s

166 s

Spuštění Battlefield 3 (méně je lépe)

205 s

354 s

 

Hlučnost, teplota a spolehlivost

Oba disky splňují certifikaci 24/7, můžeme mít tedy téměř jistotu, že výrobci jejich spolehlivost vyladili k dokonalosti. Koneckonců během testů jsme ani s jedním modelem neměli v tomto ohledu žádné problémy. Tyto zkušenosti potvrzují i reakce kolegů ze zahraničních serverů, kteří měli možnost testovat disky od Seagatu a WD po několik měsíců a nepotýkali se s žádnými problémy.

Střední doba poruchovosti (MTBF) udávaná výrobcem dosahuje u modelu Seagate Archive 800 000 hodin. To jinými slovy znamená, že by měl disk zvládnout běžet přes 33 000 dní, tedy více než 91 let. I když to může znít jako sci-fi, s ohledem na kapacitu jednotky by měla novinka vydržet minimálně do doby, kdy bude hodnota 8 TB zanedbatelná velikost.

Protože spolehlivost kromě zátěžových testů, kterými prošly oba disky bez problémů, nemáme jak změřit, je na čase vrhnout se na další kritéria. U disků pro ukládání dat je důležitá také hlučnost, obzvláště jsou-li používané v domácnostech.

Testovací sestava je sama o sobě velmi tichá a zpravidla nejhlučnějším prvkem bývá vždy pevný disk. Hlučnost sestavy se pohybuje nejčastěji mezi 23 a 24 dBA. Po připojení disku společnosti Seagate, který pracoval pod benchmarkovými testy, hlukoměr ukazoval jen malý nárůst na 25 dBA. Velice podobná byla i naměřená hodnota u WD Red - 25,5 dBA. V praxi je ale rozdíl mezi oběma disky prakticky neslyšitelný. Taktéž vibrace jsou díky nízkým otáčkám a dobrému zpracování velice nízké.

Téměř shodné byly také naměřené teploty. S připojeným diskem Seagate Archive byla teplota v dané části skříně 32 °C v klidu, respektive 35 °C v zátěži. U modelu WD Red to bylo 33 °C v klidu a 35 °C v zátěži. Bez rozdílu je i spotřeba obou disků, od napájecího zdroje si vyžádaly 6 až 7 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seagate Archive

 

Vyplatí se? Cena vs. kapacita

První, co většinu uživatelů při pohledu na úctyhodnou kapacitu novinky napadne, bude nejspíše cena. Ta se šplhá až k hranici 8000 Kč. To může představovat pro celou řadu uživatelů astronomickou sumu. Koneckonců i na nejrůznějších internetových fórech je možné v současnosti dohledat diskuze, ve kterých si uživatelé stěžují, jak výrobce zase tu novinku „napálil“.

Ale ona to není tak úplně pravda. Naopak, levnější datové úložiště byste v současnosti hledali na pultech obchodů marně. Populární disky s kapacitou 2 TB aktuálně startují na ceně 2295 Kč, což znamená, že za 1 TB zaplatí zákazník 1147,5 Kč.

Levněji vychází úložný prostor dokonce i u 5TB jednotek, jejichž ceny startují na 5311 Kč. Snadným přepočtem zjistíme, že 1 TB stojí 1062,2 Kč. Bezkonkurenčně nejlevnější je ale právě testovaná novinka. Za 8TB kapacitu zájemci zaplatí 7867 Kč, 1 TB pak tedy vyjde na 983,4 Kč.

Zaplatit necelých osm tisíc za disk určitě není málo. Pokud ale daný prostor skutečně využijete a hledáte co nejlepší poměr cena/kapacita, je Seagate Archive s kapacitou 8 TB jasnou volbou. A pokud ne, můžete vždy sáhnout po modelech s nižší kapacitou.

 

Klady a zápory

+ výborný poměr cena/kapacita

+ rychlost disku

+ nízká hlučnost

+ certifikace 24/7

 

- vyšší pořizovací cena nemusí vyhovovat každému

 

Závěrečné hodnocení

Seagate Archive je ideálním diskem pro zálohování a uchovávání dat. Novinka sice může některé uživatele odradit svou vysokou pořizovací cenou, ve skutečnosti se ale jedná o aktuálně nejlepší jednotku s poměrem cena/kapacita na trhu. Poměrně slušná rychlost a nízká hlučnost je pak už jen třešničkou na dortu.

Zakoupit Seagate Archive můžete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

6 ploten

Jak to bude hřát? Uvidíme.http://www.seagate.com/files/www-content/product-content/hdd-fam/seagate-archive-hdd/en-us/docs/archive-hdd-dS1834-3-1411us.pdf

@traderXXX: mala velka predrazena revoluce. pri uvedeni disky staly 7000, pak uz cena jen rostla. pro nekoho, kdo si jich chce koupit 8 kusu docela neprijemne navyseni nakladu.ps. sekvencni rychlosti rady archive nejsou prilis priznive. nejlepe si v nich vede 5TB model nasledovany 4TB modelem (oboji 5900rpm non-archive verze).

800 000

hodin? Není to nějak málo. Většinou disky měly kolem 1 000 000. No, kdo má trochu zkušenosti, tak ví, jak je to s poruchovostí HDD. Hodiny nehodiny. Mít takovej disk plnej dat a přitom se po....e tak se uživatel z toho potom také po.....e. Takže jedině RAID nebo více kopií apod. Pak to cenově není žádný hit.

CZ Recenze

@VVASEK: Omlouvám se, sem jsem to dát nechtěl :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru