Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: ASUS X99-DELUXE – podvozek pro extrémně výkonné sestavy

Recenze: ASUS X99-DELUXE – podvozek pro extrémně výkonné sestavy

Recenze
ASUS X99-DELUXE - Intel X99_1751171423
ASUS X99-DELUXE - Intel X99
Produkt není určen k prodeji.

Chystáte high-endovou sestavu a tápete nad tím, jakou základní desku zvolit? Zajímavou volbou pro procesory z rodiny Haswell-E může být ASUS X99-DELUXE. A právě tomuto podvozku se dnes podíváme na zoubek.

Společnost ASUS se věnuje výrobě základních desek již hezkou řádku let. Pokud se zaměříme na segment náročnějších uživatelů, zůstanou nám dvě stěžejní kategorie – série ROG cílící na náročné hráče a pak edice Deluxe, která se snaží nabídnout co nejvyšší možnou výbavu v rámci dané čipové sady. A to je i případ dnes testovaného modelu ASUS X99-DELUXE. Ten cílí především na profesionály, kteří pro svou práci potřebují maximální výkon. Typicky tedy na grafiky a uživatele pracující s videem ve vysokém rozlišení. Ale abychom nepředbíhali…  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS X99-DELUXE

 

Technické parametry

Testovaný model: ASUS X99-DELUXE - Intel X99

Patice: 2011 socket

Čipová sada: Intel X99

Formát základní desky: ATX

Rozměry základní desky: 305 x 244 mm

Počet konektorů LAN: 2

Počet SATA/eSATA konektorů: 14

Počet slotů PCI-Express 16x: 5

Počet slotů PCI-Express 1x: 1

Řadič LAN: Ano

Řadič RAID: Ano

Řadič USB 2.0: Ano

Řadič USB 3.0: Ano

Řadič SATA 6 Gb/s: Ano

Řadič M.2: Ano

Integrované technologie NVIDIA SLI: Ano

AMD CrossFireX: Ano

WLAN (WiFi): Ano

Bluetooth: Ano

Sběrnice PCI-E 3.x: Ano

Typ paměti: DDR4 DIMM

Počet paměťových slotů: 8

Maximální velikost paměti: 64 GB

 

Obsah balení

Již výše jsme zmínili, že desky ze série DELUXE se snaží nabídnout co možná nejvyšší výbavu. To je poznat už ze samotného balení. Model ASUS X99-DELUXE do redakce dorazil v poměrně velké kartónové krabici, do které by se klidně vešel menší notebook i s kompletní výbavou. Uvnitř přitom vše zaplňuje dodávané příslušenství. Kromě nejrůznějších kabelů tak čítá například i bezdrátovou anténu Wi-Fi a Bluetooth. Vyzdvihnout si zaslouží také dvě rozšiřující karty – řadič pro pokročilou správu hned několika ventilátorů a M.2 slot, jenž slouží k připojení SSD jednotky s tímto standardem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice, ve které je deska dodávána, je opravdu velká

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kompletní dodávané příslušenství, všimněte si především rozšiřujících karet vpravo

 

Kvalita zpracování a rozmístění komponent

Už na první pohled deska zaujme svým odvážným designem. Dočerna zbarvené plošné spoje totiž doplňují bíle zbarvené plastové kryty chladičů a konektorů. Tento kontrast působí poměrně efektně, díky čemuž se deska bude jistě hezky vyjímat například ve skříni s prosklenou bočnicí.

Jak již samotný název napovídá, základní deska ASUS X99-DELUXE je postavena na čipové sadě Intel X99. Nabízí tedy socket 2011 s podporou procesorů Intel Core i7. Už to samo o sobě předurčuje desku k využití v profesionálních sestavách. Pomalejší procesory řady Core i5 nebo i3 se zkrátka pro tuto patici nevyrábějí. 

K dispozici je osm slotů pro paměti typu DDR4 s kapacitou až 64 GB a podporovanou frekvencí až 2133 MHz (až 3200 0.C.). Co se grafických karet týče, přináší deska podporu karet s využitím technologií NVIDIA Quad-GPU SLI, NVIDIA 3-Way SLI, AMD Quad-GPU CrossFireX, AMD 3-Way CrossFireX.

Zajímavé prvky jsou patrné i ve spodní části desky – na jejím dolním okraji naleznete velká tlačítka pro spuštění a reset sestavy či samotného BIOSu. Základní deska ASUS Z97-DELUXE zachovává tradiční standard ATX, čemuž odpovídají rozměry 30,5 x 24,4 cm.

Vytknout nic nemůžeme ani zpracování. Když vezmete desku do ruky, máte pocit, že držíte opravdový kus „železa“. Nikde se nic neprohýbá ani nevrže. A to včetně chladičů, které jsou přidělány velmi pevně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Socket 2011 s podporou procesorů Intel Core i7

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čtyři sloty pro paměťové moduly jsou umístěny napravo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další čtyři paměťové sloty se nacházejí vlevo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na sloty PCI-Express

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájení obstarává tradičně 24pinový molex

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektor pro připojení šestipinové napájecí větve je umístěn vlevo nahoře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vpravo dole jsou piny pro připojení čelního panelu i USB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Za povšimnutí stojí také tlačítka sloužící pro spuštění a nastavení některých funkcí desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu z profilu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana desky

 

Konektorová výbava

Poměrně bohatá je také konektorová výbava desky. Na zadním panelu naleznete hned deset konektorů USB 3.0 a další dva standardu 2.0. Zajímavé jsou také konektory pro připojení bezdrátové antény (ta je součástí balení). ASUS ASUS X99-DELUXE totiž podporuje Wi-Fi standardy 802.11a/b/g/n/ac pro pásma 2,4 a 5 GHz i Bluetooth 4.0.

Mezi konektory se dále nachází dvojice gigabitových síťových karet. Nechybí samozřejmě ani konektory zvukové karty včetně optického S/PDIF. Ty spolupracují s čipem Crystal Sound 2. Pro pevné disky se na desce nachází 8x SATA 6Gb/s, 2 x SATA Express a M.2 rozhraní (prostřednictvím rozšiřitelné karty).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorová výbava desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení je i anténa pro bezdrátové standardy Wi-Fi a Bluetooth

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zvuk obstarává čip Crystal Sound 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory zvukové karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SATA konektory pro disky a optické mechaniky

 

Testovací sestava

Ještě než se podíváme na konkrétní testy základní desky, sluší se zmínit testovací sestavu, na které jsme se základní deskou ASUS X99-DELUXE pracovali. Osazena byla procesorem Intel Core i7-5820K, jehož šest jader pracovalo při frekvenci 3,3 GHz, respektive 3,6 GHz v Turbo režimu. Tento čip byl vyroben 22nm procesem a disponoval 15 MB vyrovnávací paměti. Samozřejmě šlo o architekturu Haswell-E určenou pro socket LGA 2011-V3.

O chlazení procesoru se staral výkonný chladič Noctua NH-D15, který ale díky dvojici 140mm aktivních ventilátorů a masivnímu pasivu patří k nejtišším na trhu. Sestava byla dále doplněna grafickou kartou ASUS STRIX GTX970-DC2OC, která vyniká kromě slušného výkonu také ve většině případů nulovým provozním hlukem. Do určité teploty si totiž tato grafika vystačí s pasivním chlazením, jak jsme detailně popsali v jedné z dřívějších recenzí (zde).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta ASUS STRIX GTX970-DC2OC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkonný a tichý chladič Noctua NH-D15

 

Z operačních pamětí jsme vybrali kit 4x4 GB od společnosti ADATA. Konkrétně se jednalo o DDR4 moduly XPG Z1 s celkovou kapacitou 16 GB, které pracují při taktu 2133 MHz (odpovídá PC4-17000) a časování CL15-15-15. Datové úložiště obstarala SSD jednotka Intel SSD 520 s kapacitou 240 GB. Ta disponuje rozhraním SATA III a podle údajů výrobce dosahuje rychlosti až 550 MB/s při čtení a 520 MB/s při zápisu.

Celou sestavu poháněl napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W, který disponuje certifikací 80Plus Gold a výkonem 850 W. Jeho hlavní výhodou je technologie Zero RPM Fan Mode. Tento režim zajišťuje, že se ventilátor netočí, dokud není dosaženo vysokého zatížení. Pro úplnost dodejme, že testy probíhaly pod operačním systémem Windows 8.1 Pro.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměti ADATA XPG Z1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SSD Intel 520

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W

 

Výkon na prvním místě

Jak se na prémiovou desku sluší a patří, UEFI BIOS je vyveden v grafickém zpracování, díky čemuž jej zvládnou obsluhovat i naprostí začátečníci. Například díky režimu ASUS 5-Way Optimization s Dual Intelligent Processors 5 totiž jedním kliknutím získáte nejen vyšší výkon, ale také efektivitu, ovládání digitálního systému, nízkou hlučnost či mimořádný chladící výkon. Nechybí přitom ani dostatek nástrojů, které pro změnu využijí zkušení overclockeři.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafický UEFI BIOS

 

Právě možnosti přetaktování jsou zajímavé. Pomocí EZ Tuning Wizardu, který dokáže automaticky přetaktovat jednotlivé komponenty a zvýšit tak jejich výkon, jsme dosáhli překvapivě slušných výsledků. Šestijádrový procesor Intel Core i7-5820K se nám podařilo dostat až na frekvenci 4,2 GHz. S manuálním nastavením jsme se dostali pouze o jednu desetinu procenta výše, tedy na 4,3 GHz.

Automatické přetaktování dosáhlo tak dobrých hodnot především díky nové technologii OC Socket, kterou si nechala společnost ASUS patentovat. Ta využívá extra piny připojené ke kontaktům na patici. Technologie OC Socket je však v současnosti kompatibilní výhradně s novými procesory Haswell-E pro patici LGA 2011-v3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základ testovací sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor Intel Core i7-5820K se podařilo přetaktovat až na 4,3 GHz

 

Podle hodnocení benchmarkových utilit automatické přetaktování pomohlo navýšit také výkon operační paměti, byť subjektivně se to poznává velmi těžko – přeci jen skok mezi dnes již zažitými DDR3 moduly a přicházejícím DDR4 standardem je opravdu vysoký i sám o sobě. Podle testů se ale díky automatickému přetaktování zvýšila rychlost čtení o 20 % a zápisu o 30 %.

V běžném provozu s deskou nebyl žádný problém, vše běhalo spolehlivě a bez chybičky. Výkon plně naplnil naše očekávání. Výsledky několika benchmarkových testů jsou uvedeny níže. Možnosti desky jsme změřili také v rámci přetaktování, v tabulce tak naleznete porovnání referenčního výkonu celého systému a dále jeho přetaktované verze. Další testy, zaměřené především na výkon sestavy při herním nasazení, jsou k dispozici v recenzi grafické karty ASUS STRIX GTX970-DC2OC (zde).

 

Referenční Intel Core i7-5820K

Přetaktovaný Intel Core i7-5820K

Cinebench R11.5 (více je lépe)

11,72 bodů

13,78 bodů

Cinebench R15 (více je lépe)

1091 bodů

1264 bodů

PCMark 8 – editace 4K videa (méně je lépe)

137 sekund

111 sekund

3D Mark 2011 (více je lépe)

13 623 bodů

13 670 bodů

3D Mark 2013 (více je lépe)

9745 bodů

9778 bodů

Terragen 3 (méně je lépe)

373 sekund

319 sekund

Handbrake – kódování videa (více je lépe)

4152 bodů

4858 bodů

 

Spotřeba a provozní teploty

Vynechat jsme během testů základní desky ASUS X99-DELUXE nemohli samozřejmě ani otázku spotřeby a provozních teplot. V případě klidového režimu si celá sestava z elektrické zásuvky vzala 136 W. V případě vytížení celého systému spotřeba stoupla na 376 W. To nejsou s ohledem na výkon testovaného modelu vůbec špatné hodnoty.

Přetaktovaný systém si ze zásuvky v klidovém režimu odebral 144 W a při maximální zátěži 387 W. S méně výkonnou grafikou by byly naměřené hodnoty diametrálně odlišné.

V otázce provozních teplot si sestava vedla velmi slušně. U CPU jsme naměřili v zátěži hodnoty okolo 57 °C, pouze teploty grafické karty se při vytížení pohybovali okolo 65 °C. V klidovém stavu se pak hodnoty pohybovaly okolo třicítky (okolní teplota 24 °C).

Systém jsme přitom provozovali pouze se dvěma přídavnými ventilátory, další chlazení samozřejmě obstarával zdroj, grafická karta a chladič procesoru. Díky rozšiřující kartě však sestava umožňuje připojit až devět ventilátorů, každý z nich je navíc možné ovládat a sledovat přímo z Biosu nebo prostřednictvím aplikace Suite 3. S více ventilátory bychom tak nejspíše dosáhli ještě nižších provozních teplot.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden z pasivních chladičů čipové sady

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Části některých chladičů jsou zakryty bílými krytkami

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory pro připojení ventilátorů přímo na základní desce

 

Klady a zápory

+ bohatá výbava

+ rozšiřující karty v základním balení

+ možnosti automatického přetaktování

+ účinný systém chlazení

+ díky jednoduchému obslužnému softwaru vhodné i pro začátečníky

 

- vysoká cena

- všechny možnosti desky využijí spíše jen profesionálové a nároční uživatelé

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS X99-DELUXE

 

Závěrečné hodnocení

Základní deska ASUS X99-DELUXE patří k tomu nejlepšímu, co je možné v současnosti zakoupit. Tomu však odpovídá pochopitelně také její pořizovací cena šplhající se až k hranici deseti tisíc korun. Možnosti desky, a díky ní také celé sestavy, jsou obrovské. Přesto není testovaný podvozek masovou záležitostí, všechny nabízené funkce a bohatou konektorovou výbavu totiž využijí spíše jen profesionálové z řad grafiků, fotografů a video editorů. Stejně tak ale může ASUS X99-DELUXE posloužit také jako základ malého výkonného serveru.

Základní desku ASUS X99-DELUXE můžete zakoupit v našem obchodě (zde). 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Podvozek to je pekny

ale trochu je pokazeny dojem tim, ze intel bude mikrokodem blokovat tsx instrukce minimalne pro architekturu haswell..

@azbestie: ta deska je spíš takovej průkopník, DDR4, OC socket, bílá barva chladičů, 5GHz Wi-Fi není rozhodně mainstream, doufám, že časem bude takových desek víc a i na nové procesory :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru