Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Mobilní router Strong 5G: Stačí vložit SIM a máte silnou WiFi kdekoliv

Mobilní router Strong 5G: Stačí vložit SIM a máte silnou WiFi kdekoliv

Recenze
Strong 5G Router AX3000, bílá_2061175014
Strong 5G Router AX3000, bílá
4 950 Kč 5 990 Kč
Strong ATRIA AX3000, bílá, 2ks_1961925475
Strong ATRIA AX3000, bílá, 2ks
2 313 Kč 2 799 Kč

Chcete mít rychlé připojení k internetu odkudkoliv? S rozmachem 5G sítí a snižováním cen za datové SIM karty to není problém. Otestovali jsme pro vás 5G router Strong AX3000, který nepotřebuje žádné nastavování, a navíc vypadá skvěle.

Řada lidí si pod pojmem „router“ představí šedou nebo černou krabičku, ze které trčí anténky a divně bliká. Je pravda, že hodně modemů a průmyslových routerů tak pořád vypadá, ale to není případ routeru Strong 5G AX3000. Ten na první pohled zaujme elegantním válcovitým tvarem, matnou bílou barvou a celkově čistými liniemi, takže když ho dáte na parapet okna (bývá tam nejlepší signál), rozhodně se za něj nebudete muset stydět.

Na CZC.cz tohoto parťáka pro rychlou WiFi pořídíte za cenu 6 999 Kč. Jaké jsou jeho hlavní výhody? A zvládne ho zprovoznit opravdu každý? Součástí řady AX3000 jsou ještě WiFi mesh systém a WiFi extender.

IMG_4871.jpg
IMG_4874.jpg
IMG_4876.jpg

Obsah recenze:

ČTĚTE TAKÉ: Chcete doma silnější WiFi? Mesh systém Strong Atria obslouží až 200 m2

1. Obsah balení a design

Router 5G AX3000 od japonské firmy Strong nám dorazil na testování v originálním balení, které obsahuje samotný router, adaptér do zásuvky na 230 V a propojovací kabel. To je vše. Zdá se vám to málo? Ale víc opravdu nepotřebujete. Snad jen přehledný manuál „krok za krokem“, jak router zprovoznit – ale k tomu se dostaneme níže. Prohlédněme si obsah balení ještě více zblízka.

Jak už jsme si řekli v úvodu, pryč jsou ty časy, kde jsme router chtěli rychle uklidit někam na skříň, zasunout pod postel, prostě aby nebyl vidět. Nejen, že u mobilního routeru by to nebylo vhodné, ale dnešní moderní zařízení už i nějak vypadají. Strong dopřál svému 5G routeru s rychlou WiFi 6 moc pěkný design, který by neměl nikoho pobuřovat.

Podstava měří 10 x 10 cm a na výšku má cca 20 cm. Matná bílá působí čistým až prémiovým dojmem a jediné, co „narušuje“ její celistvost jsou drobné LED diody pro indikaci stavu sítě. Pokud jej budete převážet na chalupu nebo na dovolenou, jistě vám pomůže informace, že váží jen nějakých 800 gramů.

IMG_4855.jpg
IMG_4856.jpg
IMG_4857.jpg

Koupit Strong 5G AX3000

ČTĚTE TAKÉ: 1. díl: Jaký typ připojení k internetu zvolit?

2. Vložení datové SIM a zprovoznění

Na spodní straně routeru najdete slot pro nano SIM kartu. Stačí prstem odstranit krytku, vložit kartu, zacvaknout a je to. Pozor, SIM není součástí balení, tu si musí každý uživatel pořídit zvlášť!

Jen v rychlosti se zastavme u toho, jakou kartu vlastně potřebujete… Router je kompatibilní s jakoukoliv nano SIM kartou, v rámci níž máte u svého operátora předplacený mobilní internet. Je jedno, jestli se jedná o čistě datovou SIM (bez volání a SMS, jen internet), nebo jestli do routeru vložíte svou SIM z mobilního telefonu, kde máte buď neomezená data, nebo určitý objem dat. Záleží jen na vás, jakou SIM kartu si pořídíte.

IMG_4859.jpg
IMG_4861.jpg
IMG_4862.jpg

Jakmile fyzicky vložíte kartu do slotu, stačí router připojit do zásuvky a zapnout ho hlavním tlačítkem. Zařízení potřebuje cca 1 minutu na vyhledání mobilního signálu a pak už je vám plně k dispozici rychlá WiFi 6, ke které se připojíte svým telefonem nebo počítačem – název sítě a defaultní heslo je uvedeno na štítku zespodu routeru. Pokud je SIM karta zamčená pomocí PINu, vyskočí na vás v internetovém prohlížeči okno, kam jej zadáte, a při všech dalších spuštěních už si bude router PIN pamatovat.

Pokud byste se chtěli ponořit hlouběji do nastavování, jako je například změna názvu sítě, vytvoření hesla, pokročilé funkce zabezpečení atd., tak samozřejmě můžete – opět přes internetový prohlížeč a přes administrační systém. Nebo si do svého telefonu můžete stáhnout přímo oficiální aplikaci od Strong a vše nastavit přes ni.

IMG_4880.jpg
IMG_4881.jpg
IMG_4889.jpg

3. Technické parametry

Díky integrovanému 5G modemu a nejmodernější WiFi 6 vám router dokáže nabídnout připojení k internetu rychlostí až 3,2 Gb/s! Rychlost připojení samozřejmě závisí na operátorovi, jeho síti a na parametrech vašeho datového tarifu.

Podpora sítí

WiFi standard

Porty

Napájení

5G (až 3,2 Gb/s)
4G
3G

 

WiFi 6 IEEE 802.11 ax
(až 3 Gb/s)
573,5 Mb/s při 2,4 GHz + 2402 Mb/s při 5 GHz

1x RJ-45 1 Gb
1x RJ-45 2,5 Gb
1x RJ-11 telefonní port

12 VDC 2A


Kromě WiFi připojení umožňuje router ještě zapojení 
2 zařízení pomocí ethernetového kabelu s konektorem RJ-45, takže můžete takto propojit s internetem například televizi nebo pevný počítač. Jeden port umožňuje rychlost 1 Gb/s a druhý až 2,5 Gb/s.

Spíše zajímavostí, která ale v dnešní době nemá v domácnosti příliš využití, je možnost připojení pevného telefonu přes konektor RJ-11. Ale pokud router chcete do své pracovny, kde jste zvyklí používat pevnou linku, tak se vám informace o připojení pevného telefonu nebo stanice DECT určitě hodí.

Co se týče zabezpečení, buďte klidní. Strong dal svému routeru maximální zabezpečení WiFi s WPA3.

IMG_4886.jpg
IMG_4888.jpg
IMG_4889.jpg

4. Možnost napojení na mesh systém Strong

Router Strong 5G řeší primárně vaši potřebu připojení k mobilnímu internetu a vytvoření WiFi sítě. Ale co když je vaše chalupa docela velká a signál nedosáhne do všech pokojů? Nebo co když si chcete dopřát kvalitní pokrytí WiFi i na zahradě? Pak potřebujete svou WiFi zesílit, nebo lépe řečeno – rozšířit – a od toho existují tzv. mesh systémy.

Společně s routerem jsme měli možnost testovat taky Strong Atria, což je mesh systém ze stejné řady AX3000 a kterému se věnujeme v samostatné recenzi. Tento mesh home kit obsahuje celkem 2 jednotky, přičemž první propojíte ethernetovým kabelem s routerem Strong 5G AX3000 (nebo jakýmkoliv jiným routerem) a druhý se automaticky spáruje pomocí WiFi. Jednotky pak rozmístíte po objektu a tímto způsobem zvýšíte pokrytí WiFi z cca 100 m2 až na cca 200 m2.

Velkou výhodou tohoto mesh systému je to, že ve spojení s routerem Strong opět nevyžaduje žádné nastavování. Obě jednotky automaticky přijmou název a kódování sítě z routeru, takže váš notebook, tablet nebo telefon vůbec nepozná, ke kterému WiFi bodu je právě připojen. Router a mesh systém si je inteligentně předávají bez ztráty kvality signálu.

ČTĚTE TAKÉ: Chcete doma silnější WiFi? Mesh systém Strong Atria obslouží až 200 m2

5. Shrnutí a verdikt

Moderní 5G router Strong AX3000 nás zaujal svou jednoduchostí, a to hned dvojím způsobem. Jednak z hlediska designu, ale především z hlediska snadného zprovoznění. Nebojíme se ho tedy doporučit úplně každému – i těm, kteří se se síťovou technikou moc nekamarádí.

Opravdu stačí pouze vložit datovou SIM kartu do přístroje, připojit ho do zásuvky, chvíli počkat, než najde mobilní signál, připojit se z telefonu nebo počítači k WiFi a užívat si stabilní sítě. Na CZC.cz tohoto pomocníka na cesty pořídíte za férovou cenu 6 999 Kč a ještě dostanete prodlouženou záruku na 4 roky přímo od výrobce.

Hlavní výhody:

  • 5G internet s rychlostí až 3,2 Gb/s

  • na SIM kartu od jakéhokoliv operátora

  • rychlá domácí síť standardu WiFi 6

  • 2x ethernetový port pro připojení 2 zařízení kabelem

  • možnost rozšíření mesh systémem AX3000

Snad vám naše recenze pomohla. Pokud uvažujete o spolehlivém routeru na chalupu nebo na dovolenou, Strong 5G AX3000 vám můžeme s klidným srdcem doporučit.

Koupit Strong 5G AX3000

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

K cemu

Tyhle veci absolutne postradaji vyznam router udelam z jakehokoliv mobilu kde uz tu simku mam vlozenou funguje uplne stejne tak k cemu to je?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru