Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Odvrácená strana mince vodního chlazení [GEEK testuje]

Odvrácená strana mince vodního chlazení [GEEK testuje]

Návody
EK Water Blocks EK-KIT P240_1215182594
EK Water Blocks EK-KIT P240
Produkt není určen k prodeji.
SilentiumPC Navis RGB 240 AiO_650744902
SilentiumPC Navis RGB 240 AiO
Produkt není určen k prodeji.
Thermaltake Pacific C240 DDC, Water Cooling Kit_416434995
Thermaltake Pacific C240 DDC, Water Cooling Kit
Produkt není určen k prodeji.
Cooler Master MasterLiquid Maker 240_162141701
Cooler Master MasterLiquid Maker 240
Produkt není určen k prodeji.
iTek TAURUS TLC-120 ARGB – 120mm_1806774720
iTek TAURUS TLC-120 ARGB – 120mm
Produkt není určen k prodeji.

Stavět chladicí okruhy pro PC je zábava a výsledky jsou téměř vždy atraktivní. Dnes bych se však rád zaměřil na údržbu okruhů a také na problémy, pokud údržbu zanedbáte.

Údržba však není populární téma, a tak se mu často nevěnuje dostatek pozornosti. To je ale rozhodně chyba. Nedávno jsem prováděl renovaci zanedbaného okruhu, na kterém bych rád demonstroval rizika nedostatečné údržby. Upozorňuji čtenáře, že následující záběry mohou být drastické.

 

Vysoké teploty a hlučnost

Je to už přes dva roky, kdy jsem stavěl kompletní PC včetně vodního okruhu pro svého kamaráda. Důrazně jsem jej od začátku upozorňoval, že vodní okruh potřebuje pravidelnou údržbu. Čas od času je dobré jej vizuálně zkontrolovat a nejméně jednou ročně je potřeba v okruhu vyměnit kapalinu. Mých rad však nedbal a nedávno mi psal zoufalý e-mail, že je v koncích. Jeho PC je najednou dost hlučné a také postrádá výkon, který mělo dříve.

Už z těchto informací mi bylo jasné, že se nejspíš jedná o problém v chlazení. Závadu pumpy nebo ventilátorů se povedlo na dálku rychle vyloučit, ale stále zbývalo provést detailní inspekci chladicích bloků. To vyžadovalo urazit vzdálenost téměř 300 km a také překročit jednu státní hranici. Po detailní kontrole chladicího okruhu mi bylo jasné, že největší problém je v bloku grafické karty. V části bloku, kde jsou chladicí kanálky pro výměnu tepla mezi GPU a kapalinou, se totiž nacházel podivný černošedý materiál. Ten prakticky znemožňoval tok kapaliny skrze blok, čímž se logicky stal celý okruh neúčinným.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nedalo se dělat nic jiného, než celý blok rozdělat a důkladně vyčistit. Pořád mi ale nebylo úplně jasné, odkud se vzal ten materiál, co zanesl chladicí kanálky v bloku. Na sediment z kapaliny to bylo moc velké a na zbytky pájky z radiátoru to také nevypadalo. Navíc jsem radiátor přes instalací do okruhu proplachoval několika litry destilované vody. Provedl jsem tedy demontáž chladicího bloku z grafické karty a následně jsem celý blok rozložil na jednotlivé části.

Kovové díly bloku vypadaly v pořádku, až na drobné barevné změny, které jsou po nějakém čase celkem běžné. Nejedná se o obvykle korozi, ale o erozi niklového povrchu vlivem turbulentního proudění v kapalině. Esteticky to sice nemusí vypadat pěkně, ale na chladicí vlastnosti to obvykle nemá vliv. Drobné nánosy sedimentu v okolí těsnění mohou být také celkem běžnou věcí, tady však záleží na druhu kapaliny, který ve vašem okruhu použijete.

Čiré bezbarvé kapaliny jsou v tomto ohledu obvykle bezpečné. Různé pastelové barvy nebo opaleskující směsi typu Mayhem Aurora nebo Primochill Vue jsou však obvykle receptem na problémy, pokud je pravidelně neměníte. Všechny kovové části bloku nicméně vypadaly přijatelně a nebyl problém je vyčistit. S drobnými nečistotami si jednoduše poradil starý zubní kartáček, voda s trochou saponátu a jemný hadřík z mikrovláken. Jen bylo potřeba věnovat větší opatrnost těsnění, které se může vlivem nadměrné síly snadno poškodit nebo přetrhnout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nastal čas na inspekci krytu z akrylátového plexiskla. Po sejmutí kovové trysky je vidět, že materiál vyplňuje prakticky celou komoru okolo GPU části. Před demontáží jsem měl také velký problém s vypouštěním kapaliny z bloku. Odpor toku byl skutečně velký. Černý materiál se drolil, ale nerozmazával se po prstech ani nepůsobil dojmem kovu. Spíše to vypadalo jako křehké plastové piliny. Kde se tohle sakra vzalo v okruhu? Až při čištění nádržky mi to došlo. Vzhledem k tvaru a typu nádržky jsem musel použít dodávané pěnové kolečko (Anti-Vortex Foam) pro prevenci vzniku vírů v nádržce. A toto pěnové kolečko se prakticky téměř celé rozpustilo na drobné částečky. Ty pak s proudem kapaliny odtekly do chladicího bloku grafické karty. Tam se zasekly na prvním úzkém místě, což byly chladicí kanálky pro výměnu tepla z GPU.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Toto zjištění jsem následně konzultoval s technickou podporou EK Water Blocks. Tam mi bylo řečeno, že k tomuto jevu skutečně může občas dojít. Na vině je obvykle právě nedostatečná údržba okruhu. Dále mi bylo řečeno, že na tuto skutečnost bude více upozorněno v popisu produktů, kde se tato pěna vyskytuje. Osobně však nemohu její použití vůbec doporučit. Pokud to tedy jen trochu jde, využijte jiné způsoby prevence proti vzniku vírů v nádržce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Rozborka a čistění CPU bloku

Chladicí blok pro procesor již naštěstí neskrýval žádné nepříjemné překvapení. Barevné změny a eroze niklového povrchu kovové části se daly očekávat. Kovový plíšek, sloužící jako tryska, jsem v rámci lenosti a jednoduchosti vyměnil za nový. Těsnící kroužek byl v pořádku a dal se znovu použít. Jen mě trochu zarazilo zmléčnění původně čirých částí uvnitř bloku. Opět je na vině nedostatečná údržba a příliš dlouhý provoz bez výměny kapaliny a čistění okruhu. Nějaké zažloutnutí bylo vidět i na krytu CPU bloku, ale nejedná se o nic dramatického.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Na řadu tedy opět přišel starý zubní kartáček, voda s kapkou saponátu a hadřík z mikrovlákna. Kovové části bloku jsem pak ještě dočistil pomocí malého množství isopropanolu. Na ten si však dejte veliký pozor v blízkosti akrylátu. Proč? To názorně uvidíte dále v textu. Kovové části jsem tedy mohl znovu použít v dalším okruhu, ale plastové části jsem raději všechny vyměnil. Ne, že by snad ztráta jejich čirosti měla vliv na funkčnost, ale barva zkaženého mléka nepůsobí ani trochu atraktivně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Průhledné hadice a akrylátové plexisklo

Fotografie níže myslím hovoří za vše. Více než dva roky provozu nedělá hadicím EK-DuraClear vůbec dobře. Jak už jsem uvedl v jiném článku, tak hadice je doporučeno měnit stejně často jako kapalinu, tedy nejméně jednou ročně. Osobně také více doporučuji použít EK-Tube ZMT, které jsou daleko odolnější. ZMT znamená zero maintenance tube, tedy minimální nároky na údržbu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Na další fotografii si lze povšimnout detailu výtokové části chladicího bloku pro CPU. Opakované mechanické namáhání způsobilo mikropraskliny v akrylátu. Ty však naštěstí nevedly k netěsnosti a úniku kapaliny. V tomto ohledu je daleko spolehlivější řešení acetal, případně jiný syntetický polymer s podobnými vlastnostmi. Alphacool například používá nylon pro jeho vysokou pevnost v tahu, odolnost vůči teplu, absenci koroze a v neposlední řadě také pro jeho nízkou váhu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

No a jak se často říká, tak i mistr tesař se občas utne. Osobně se nepovažuji za žádného mistra vodního chlazení, ale tím spíše jsem se už několikrát pěkně utnul. A tak vám ukážu jeden epický fail na závěr tohoto článku. Již opakovaně jsem v textech uváděl, že akrylátové plexisklo se nesmí vystavit působení isopropanolu, etanolu nebo acetonu.

A přesně to se mi stalo při čištění bloku pro grafickou kartu. Kovové části bloku grafické karty jsem totiž dočišťoval pomocí isopropanolu. Ten se rychle odpařuje, a navíc jsem blok ihned osušil pomocí papírových utěrek. Po deseti minutách jsem tedy získal dojem, že je blok již dokonale suchý a je tedy bezpečné namontovat akrylátový kryt zpět na místo. Prostě jsem spěchal. Další den jsem se byl uvítán krásnou mozaikou prasklin a defektů v akrylátu vlivem zbytkového množství isopropanolu na povrchu bloku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Závěr a shrnutí

Tento článek rozhodně není míněn jako demotivační. Mým cílem bylo jen upozornit, jak je důležitá údržba chladicího okruhu. Určité dilema nastává ve výběru materiálu. Dnešním trendem je mít vše průhledné (a ideálně s RGB), avšak použití akrylátu má řadu nevýhod. Pokud vám jde především o spolehlivost, doporučuji použít spíše acetal, nylon nebo jiné odolné polymery.

S hadicemi a trubicemi platí to samé. Čiré hadice nebo trubice sice vypadají atraktivně, ale časem dochází k barevným změnám a je potřeba je pravidelně měnit. Držte se také doporučení jednotlivých výrobců, jak často je třeba měnit kapalinu, hadice a trubice. Zbytečně nepodceňujte údržbu vašeho okruhu, nevyplatí se to. Za následné starosti, čas a náklady navíc to skutečně nestojí. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!

Kam dál? 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (8)

Kapalina

Omlouvám se, jestli jsem přehlédl, co že bylo použito za kapalinu v okruhu? Před měsícem jsem rozebíral loop, který byl přes 1,5 roku bez povšimnutí a jel na Nanoxia Opaque White. A celý okruh prakticky bez poškození, akrylové topy bloků chytly lehce bělavou barvou, ale trochu péče a jak nové. Kovové části CPU bloku bych osobně již nepoužil :-/Zrovna nedávno jsem koukal na takové pěkné pěnové kolečko, takže díky za upozornění :D

Ověřený GEEK - level 3

@papa_georgio: Použitá kapalina byla EK CryoFuel Blood Red. Osobně však ve svém okruhu nepoužívám žádné barevné ani pastelové kapaliny, jedu na čiré bezbarvé premixy a za ty čtyři roky jsem zatím neměl nikdy problém.Všechna kolečka, co jsem měl v krabici, tak letěly okamžitě do koše, tohle už mi nesmí přes práh...

@Khalai: Chápu, také jsem přešel již na čirou kapalinu, jak prakticky poukazujete.. Je to jednodušší asi ze všech pohledů.
Ať se daří ;)

Praskliny plexi

vypraskalo to, protoze při vrtaní a zavitovani je to teplem namahane, muselo by se to dat do pece na 60 stupnu 3-4 hodiny zihat pak by to melo byt ok

Ověřený GEEK - level 3

@malak01: Které praskliny myslíte? Ty od fitinek? Nebo ty na bloku karty? Ty totiž vznikly chemicky expozicí isopropanolem. Nebyl to samozřejmě úmysl, spíše hloupý omyl, ale o to lépe to posloužilo pro ilustraci.

Hadice

Spíše než EK-Tube ZMT bych doporučil Tygon E3603. životnost je delší a díky transparentnosti jsou hned vidět usazeny.S pěnou proti vírům mám také negativní zkušenost. Kompletně jsem vyčistil okruh, několik dnů nechal okruhem proudit destilku. Všechno čisté, odchyceno pár zrníček smetí. Potom jsem vložil do expanzky pěnu a zalil červeným Cryofuelem. Do hodiny byl celý okruh plný šedého bordelu - jako kdyby kapalina a její barvivo začalo reagovat s pěnou. Celý okruh byl zapěněný, jako kdybych nalil do okruhu pěnu do koupele. Stálo mě to dva dny života.

Kapalina - namíchej si sám

čirá kapalina:
https://www.ekwb.com/shop/ek-cryofuel-clear-premix-1000ml
a barvičky dle vlastního gusta:
https://www.ekwb.com/shop/ek-cryofuel-dye-packmám to v okruhu cca půl roku a bez problému

Revize vodního chlazení

Zdravím @Khalai bylo by možné se s Vámi domluvit na revizi vodního chlazení v mém pc? Stává se mi, že při hraní se vypne monitor a již nenaběhne, musím restartovat. předem děkuji za odpověď.
Robert

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru