5G síť zatím není parametrem pro výběr telefonu, 55 % Čechů nevylučuje její negativní účinky

Praha, 7. 8. 2020 – CZC.cz v červenci realizovalo průzkum týkající se mobilních telefonů a 5G sítě, kterého se zúčastnilo více než 1 000 respondentů. Vyplynulo z něj, že Češi zatím v této oblasti spíše tápou a nevylučují ani možné negativní účinky 5G sítě.

“Přes 50 % respondentů uvedlo, že nejsou dostatečně informováni, případně o tématu zatím vůbec neslyšeli. S nedostatkem informací pak souvisí i vznikající obavy. Přes 7 % respondentů si myslí, že 5G může zavinit zdravotní potíže, například rakovinu, nebo zatěžovat životní prostředí. Téměř 6 % projevilo obavy o zabezpečení nové sítě a svoje data. Dokonce 55 % respondentů nevylučuje negativní vliv 5G sítě,” říká Milan Duda, marketingový ředitel CZC.cz

Co se týče výběru telefonu, drtivou většinu respondentů zajímá výdrž baterie (82 %), cena (80 %) či kvalita fotoaparátu (71 %). Pouze 13 % uvedlo, že se ohlíží i na to, zda telefon podporuje 5G. A zřejmě to nebudou řešit ani do budoucna – 57 % si myslí, že na podporu 5G nebudou brát ohled ani při nákupu nového telefonu. Výrobci ale s inovací počítají: “Obecně platí, že všechny zásadní novinky už nastupují vybavené podporou 5G. Aktuálně tvoří prodeje těchto telefonů 8 % a do konce roku očekáváme, že se toto číslo zdvojnásobí. Už nyní mají zákazníci možnost na CZC velmi jednoduše filtrovat 5G kompatibilní telefony,” komentuje to Tomáš Pilský, obchodní ředitel CZC.cz.

V kontrastu s předchozími odpověďmi si ale jen 1 % respondentů myslí, že 5G síť nebude mít žádný přínos. Většina, tedy 76 %, očekává rychlejší internet a 28 % nové možnosti pro rozvoj chytré domácnosti. 22 % si novou síť spojuje s bezpečnějším připojením na internet a 22 % očekává zlevnění dat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Akční nabídka Akční nabídka