Velice známý zahraniční server Tom’s Hardware vystavil mobilní mikroprocesory AMD Athlon 64 2000+ a Intel Atom 230 širokému množství testů a došel k velmi zajímavému závěru o celkovém výkonu a spotřebě mobilního procesoru od společnosti AMD.
Celkem čtrnáct stránek má článek o testech, které byly na širokém spektru procesorů aplikovány. Mezi nimi nesměly chybět právě dva mobilní procesory AMD Athlon 64 2000+ a Intel Atom 230 – dva známí konkurenti. Ještě nespočetně mnohokrát uslyšíme o boji mezi společnostmi AMD a Intel, ale nyní se tedy podívejme, na co pánové z Tom’s hardware přišli. Procesory vytrpěly nejrůznější testy spotřeby a výkonu v matematických výpočtech. AMD byl testován ve spojení základní desky s čipsetem 780G a u Intelu využili základní desku s čipsetem 945G. Již první plus pro AMD je čipset 780G, který nabízí mnoho předností a také relativně výkonné integrované grafické jádro ATI Radeon HD 3200.
Výsledky testů v zahřívání procesoru
Mobilní procesor AMD Athlon 64 2000+, vyrobený 65nm výrobním procesem, pracuje na frekvenci 1000 MHz, je napájen 0,9 Volty a jeho papírová spotřeba činí 8 Wattů. Naproti tomu 45nm Intel Atom 230 pracuje na frekvenci 1600 MHz, je napájen 1,088 Volty a měl by spotřebovat pouze 4 Watty. Již první testy severního můstku 780G (AMD) a 945GC (Intel) ukázaly, že AMD má u tohoto čipsetu pouze 0,95Wattovou spotřebu, kdežto Intelův 945GC spotřebuje až 22,2 Wattů. Další velmi lákavou výhodou je zahřívání procesoru. AMD se svoji téměř třínásobnou velikostí procesorové jednotky, nežli Intel, dokáže hravě pracovat i s použitím pouze pasivního chladiče, s kterým se zahřívá pouze na 39 °C v klidu a 59 °C při pracovní činnosti. Intelův Atom je na tom bohužel hůře, bez aktivního chladiče a za použití pouze pasivní chladicí jednotky, dosahuje jeho teplota v klidu 45 °C a při pracovní činnosti dokonce 83 °C.
Výsledky testů spotřeby procesorů v klidovém stavu
Další test se zaměřuje na celkovou spotřebu, která je rozdělena do několika fází. Intel uvádí o polovinu menší spotřebu, nežli AMD Athlon 64 2000+, ale na testech to bohužel vidět není. První z testů zaměřených na spotřebu odhalily, že AMD Athlon 64 2000+ má o jeden až dva watty menší spotřebu, nežli konkurenční Intel Atom. Poslední test na toto téma pak ukazuje, že v klidu spotřebuje procesor od AMD pouze 4,3 Watty (viz obrázek výše).
Výsledky testů ve výkonu v různých aplikacích a operačních systémech
Pokud budeme postupovat dále, narazíme na testy výkonnosti, které jsou velmi zapeklité, protože někdy je Athlon 64 2000+ se svou 1GHz frekvencí výkonnější, jindy zase ne, ale v průměru, prohlídnete-li si všechny grafy, je výkon tohoto mobilního procesoru přinejmenším stejně výkonný, jako Intel Atom 230. Testy dalších benchmarků se prováděly se stejnou grafickou kartou od společnosti nVIDIA a v případě AMD byla použita základní deska MSI K9A2GM-FD/FIH AMD 780G a v případě Intelu Gigabyte GA-EP35C-DS3R Rev 2.1 Intel P35. Tyto testy neprokázaly přílišný náskok Athlonu 64 2000+, ale opět ukázaly, že se není za co stydět. Další testy zaměřené na matematické výpočty nedopadly pro AMD moc dobře, ale to lze z úvodních parametrů předpokládat.
Výsledky testů z benchmarku PC Mark 05
Jaký je tedy závěr zahraničního serveru Tom’s Hardware? „Athlon 64 je více ekonomický, rychlejší a tišší,“ takto přesně zní titulek závěru. Opravdu z prováděných testů vyplývá, že AMD Athlon 64 2000+ je výborným procesorem, který lze bez problémů chladit pouze pasivním chladičem, čímž odpadne často nepříjemný hluk větráčku. Dále je méně energeticky náročný, disponuje nižší spotřebou a mnohdy je výkon srovnatelný s procesorem Intel Atom. Tento souboj se zdá, že vyhrála, alespoň v očích váženého zahraničního serveru Tom’s Hardware, právě společnost AMD.
_________________________________________________________________
Zdroj: tomshardware.com
AMD
Diky za clanek je pekny. Ohromny rozdil je v spotrebe chipsetu 780G s 1W proti Intel s 22W je proste markatni prvek ktery hybe kartami. Navic je para…
Atom má NIŽŠÍ spotřebu než Athlon
Atom má poloviční spotřebu než uvedený Athlon, rozdíl dělá spotřeba chipsetu, kde to je znatelně ve prospěch AMD.
Když je to tak dobrý, tak...
proč výrobci ten AMD Athlon 64 2000+ a 780G nemontujou do svých netbooků?
Asus Eee chytrý marketingový tah
Opět nechci tvrdit že ntb typu Asus Eee nemají smysl, pro někoho určitě mají. Ale stejně se mi to jeví jako značně nafouklá a marketingem vytvořená kateg…
Mnoho povyku pro nic
1. Atom má menší spotřebu, vyšší tvoří jen zastaralý chipset 2. Atom je na mITX platformě která má krapet jiné rozměry než mATX AMD 3. AMD s "odpovědí"…