Všechny komentáře k článku:Česko je v počítačové gramotnosti na 19. místě

avatar

Gramotnost

Brundibár 4. 5. 2009 21:39

Spousta lidí si vůbec neuvědomuje rozdíl mezi internetem a prohlížečem a to občas i ti, kteří jsou považováni za "gramotné". (Kdysi jsem se ptal kamaráda, proč nezkusí Firefox místo IE, a on na to, že prý jestli je ve Firefoxu taky Seznam.cz). Hooodně lidí nemá přehled o tom, co všechno s některými programy instalují a ani kam to vlastně instalují (do jakých adresářů). Často soubory v koši považují za smazané, nezabírající místo na disku. Instalace OS je pro většinu tabu, znalost nějakých jiných OS než Windows chybí.
Myslím, že spousta lidí nemá ponětí, co je uvnitř počítače, maximálně o tom někde slyšeli.
Drtivou většinu lidí bych nepovažoval za gramotné, maximálně, jak už se zde psalo, za cvičené opice. Lidé zmáčknou tlačítko, protože jsou naučení, že něco udělá, ale nemají ani šajn o tom, proč a jak to udělá. Potom se pro ně zboří svět, když jim ta tlačítka někdo vezme a dá jim nová.

11 reakcí
poslední 8. 5. 2009 8:06
Monishka MON
Monishka 4. 5. 2009 21:49

Nesmis zapomenout na ty, ktery si mysli, ze pocitac je to, na co koukaji :-).

avatar
Brundibár 5. 5. 2009 1:15

@Monishka: :D ano to je taky docela běžné, nejednou jsem se s tím setkal.

Stratoss STR
Stratoss 5. 5. 2009 2:54

@Monishka: Dobráci jsou ty, kteří si myslí že jejich počítač je Windows XP :-))

cacanovotny CAC
cacanovotny 5. 5. 2009 11:08

@Stratoss: Spíš tací, ktěří se dohadují kdo má lepší počítač, protože "Já nam lepší počítač, protože mam win XP, ty máš jen win 2000... a kamarád si koupil super počítač je to Vista..." s tímto přístupem jsem se bohužel setkával nejčastěji...

Trapp TRA
Trapp 5. 5. 2009 14:20

@Stratoss: to znam nemalo jsem se nasmal kdyz mi clovek po otazce na to co mas zapocitac odpovedel windows:oD

FRUHMI FRU
FRUHMI 6. 5. 2009 8:52

V tom, co píšeš samozřejmě je kus pravdy, ale rozhodně bych to všechno nestavil na úroveň gramotnosti.
Klidně se to dá přirovnat k řízení auta. Většina z nás tuší, co se stane s vozem, když šlápne na plyn, avšak konkrétní řešení "pod kapotou" nás nezajímá/neznáme; proč taky, stačí že vůz jede - auto je nástroj a pokazí-li se, jedem do servisu, kde to spraví.
S kompem je to to samé, na co umět instalovat OS? Nastane-li problém, jsou tu IT servisy a s gramotností to rozhodně nesouvisí.

efendijiri EFE
efendijiri 6. 5. 2009 9:49

@FRUHMI: Přesně tak, to že mám řidičák jakékoliv skupiny ze mne nedělá automaechanika a naopak - automechanik ze servisu se mi neposmívá za to, že z autoškoly nevím jaké zavěšení kol má zadní náprava mého auta a jak se vyměňují brzdové destičky :-)

avatar
Brundibár 6. 5. 2009 23:02

@FRUHMI: Srovnávat PC s autem je trochu nešťastně. Auto má jediný primární účel a tím je přeprava.
Instalace OS je naprosto jednoduchá. Zabere obvykle 45 minut, z čehož můžete 30 minut popíjet kávu. Není na to ani potřeba nějakých hlubších znalostí PC. Já se k instalaci OS dostal hned druhý týden poté, co jsem dostal svůj první PC a celou dobu jsem si říkal, kdy přijde ta složitá část. Stačí v podstatě jen číst, co tam je napsané. (Jeden z velkých problémů je, že lidé nečtou, jsou zvyklí prostě něco odkliknout)
Šlápnout v autě na pedál je něco zcela jiného, než dávat příkazy počítači. Udám příklad, co je myšleno: Lidé jsou naučení, že např. na ploše mají "ikonu" a když na ni kliknou, stane se "něco". Netuší však, že "ikona" je jen "zástupce" nějakého souboru, a když jim tu ikonu smažete z plochy a vymažete jim ji i v nabídce start, jsou bezradní.
Znát vnitřek svého počítače je taky docela důležité. Není potřeba vědět, jak co přesně funguje. Každý program má nějaké HW nároky a pokud člověk nezná vlastní konfiguraci, může si nepěkně naběhnout.
90% problémů si dokáže každý vyřešit sám a jedná se obvykle jen o pár kliknutí. Spousta z nás už má tu větu naučenou: "Stačí umět hledat." ;)
Možná je to jenom můj postoj k věci. Nikdy jsem nenavštěvoval žádný kurz a většinu věcí jsem se naučil tak, že jsem něco zmáčkl a díval se, co se stane. Za pár let už takovéto diskuse budou zbytečné.

? ?
Anonymní uživatel 7. 5. 2009 6:02

@Brundibár: Tak ona všechna srovnání dvou různých věcí zákonitě pokulhávají. Pokud jde o základní instalaci systému, tak je to zpravidla jednoduché, pokud je HW konfigurace standardní, ale problémy začnou zpravidla ve chvíli, kdy něco neběží tak jak má (pozůstatky nějakého jiného systému na disku mohou např. způsobit, že disk je pro PC neviditelný, starší desky s podporou SATA 150 nemusí správně detekovat SATA II disk, v BIOSu není nastaveno bootování z DVD mechaniky atd.).
I pokud instalace OS proběhne správně, tak pořád není hotovo, je potřeba nastavit internetové připojení tj. včetně antiviru a firewalu, naninstalovat správné ovladače GK a případně zvukové karty a stáhnout aktuální verze dalších ovladačů HW a patche OS. Spousta těchto kroků sice probíhá automaticky, ale je potřeba číst, rozumět a správně se rozhodnout.
Případné propojení PC s dalšími do sítě.
Pak ještě nějaký ten Office balík a nastavení poštovního klienta a tedy další stahování patchů a nastavování.
Hlavní SW se kterým se na PC pracuje, pro někoho včetně her nastavení přístupů k on-line serverům.
Remote Access pokud chceme pracovat z domova.
Pro herní PC je vhodné nastavit nějaký ten OC a důkladně otestovat.
atd.
V každém z těchto kroků se mohou objevit problémy, jejichž řešení je bez odborné pomoci, nebo alespoň důkladné konzultace se zdroji na webu poměrně obtížné.
Nějak nainstalovat systém by dokázala nejspíš víc než polovina běžných uživatelů PC, ale poradit si v případě, že něco neběží tak jak má dokáže určitě méně než 10 % a nainstalovat systém tak, aby obdorník nemusel všechno smazat a nainstalovat znovu dokáže jenom menšina.
Navíc odborník to zvládne za minuty až hodiny a laikovi to může trvat dny až týdny než je všechno tak jak by chtěl, takže tohle by měli dělat jenom ti, co je to baví a ostatní si ušetří čas a nervy, když si všechno nechají naninstalovat a nastavit u odborníků.
Jinak pokud jde o kurzy, tak to musím souhlasit, pár let jsem taky školil a proto dobře vím, že úroveň kurzů je vedle znalostí lektora určována hlavně úrovní nejslabších účastníků a tak se jenom těžko hledá kurz, kde by se někdo, kdo už něco v dané oblasti umí dozvěděl něco důležitého, co ještě neví. Takové kurzy se najít dají, ale je třeba pořádně hledat.

avatar
Brundibár 7. 5. 2009 11:14

@Anonymní uživatel: Způsob, jakým tyto záležitosti popisujete, je dělá velmi složitými, přitom složité vůbec nejsou. Jak jste říkal - jde jen o to umět číst. Pokud je člověk alespoň trochu inteligentní, dokáže se rozhodnout správně pokud dokázal přečíst a pochopit (samozřejmě pokud vyskočí chyba typu "01x44848: kiss my ass - Ok - Zrušit" poradit si dokáže málokdo :) ) Lidé k počítačům přistupují jako k vědě, což je chyba. Problém kurzů je jeden: Učí uživatele dělat převážně konkrétní úkony, místo aby je učil, jak věci fungují. Když člověk má představu, jak co funguje, nemá problém se rychle adaptovat a začít dělat stejné úkony, jako dělal dřív, přejde-li do jiného prostředí (změna OS, změna SW se kterým pracuje).

sil3nt1332 SIL
sil3nt1332 8. 5. 2009 8:06

@Brundibár: To máte stejné jako když Vám kamarád řekne že resetoval BIOS. Ohledně OS, lidé se naučí s tím, co jim strčíte pod čumák když se to učí. Pokud dáte 30 leté paní do PC linux, řeknete jí, jak se co ovládá a jak co funguje a to pouze v "základu", naučí se během roku s tímto systémem pracovat. Nejlepší je případ kdy Vám zavolá BFU a řiká "Mě to nefunguje"...když se jí zeptáte jestli to ma v el. síti, tak Vás seřve a řekne Vám ať okamžitě přijedete. Dojedete na místo, vyndáte z FDD mechaniky disketu a řeknete si o 250 korun za výjezd technika. Dotyčná osoba pak ještě 5 minut rozhazuje rukama a nadává jaktože ten krám před tím nefungoval. Instalace OS je většinou bezproblémová. Ono asi není tak těžké nanstalovat systém jakožto se do té instalace dostat. Málo které PC má ze začátku nastavený boot z CD a zde si myslím že je kámen úrazu. To že jiným příjde instalace OS jako banalita neznamená že je to banalita pro BFU. Jak říkáš, lidé nemají ponětí jak funguje taková PC síť či co je to OS. Když jim pak píše systém že síťový kabel byl odpojen a oni hledájí v ovladacích panelech jak ho zapojit, je celkem legrace se na ně koukat.

Nenašli jste, co jste hledali?

Be a gamer Be a gamer