Všechny komentáře k článku:Česko je v počítačové gramotnosti na 19. místě

yemanm YEM

Word a Excel

yemanm 4. 5. 2009 16:47

Škoda, že se počítačová gramotnost odvyjí povětšinou právě od těchto dvou programů. Excel bych ještě uznal, ale Word? V tom skutečně pracovat a pokusit se něco korektně vysázet dle typografických pravidel(které stejně skoro nikdo nezná) je obrovský problém. Jak je napsáno v článku, lidé neumí vložit nedělitelnou mezeru, ale většinou proto, že je ani nenapadne, že osamocené písmenko na konci řádku je něco co tam být nemá..Ruku na srdce.. kolik procent lidí ví, jak právně napsat datum a čas? skoro nikdo! obzvlášť čas, každý ho píše, tak jak to vidí na digitálních hodinách a přitom je to špatně. Pokaždé žasnu nad tím, když vidím napsáno, že něco bude probíhat v 17.00 a klaním se člověku, že to napsal, že měl odvahu napsat to korektně, protože stejně si většina lidí myslí, že je to špatně.Myslím, že počítačová gramotnost by měla začít tím, že vyvede lidi ze zažitých omylů, kterých se dopouští většina uživatelů..

10 reakcí
poslední 25. 5. 2009 18:26
efendijiri EFE
efendijiri 4. 5. 2009 17:06

aleale...gramotnost se odvíjí, jedině šakal vyje :-)Takže typografii umíš, zkus ještě dohnat češtinu.Jinak téměř souhlasím, až na to že EDCL by neměla být založena na konkrétních programech (stejně se mění verze od verze), ale právě na principiálních znalostech tvorby dokumentů, základech typografie, práce se šablonami a vzory, správě dat atd. Konkrétní operace ve specifické aplikaci by si měl umět uživatel sám vyhledat v on-line nápovědě a nebo manuálu. Hlavně by už měl vědět co a jak hledat, aby nebyl odkázán na neustálou asistenci "odborníků".

efendijiri EFE
efendijiri 4. 5. 2009 17:12

@efendijiri: nojo, vím, mám tam překlep - samozřejmě mluvíme o ECDL - European Computer Driving Licence - takový jakoby řidičák na pecky :-)))

yemanm YEM
yemanm 4. 5. 2009 17:12

@efendijiri: Já vím, že by neměla být založena na konkrétních programech, ale pokaždé, když se o tom něco dozvídám, tak je to právě Word a Excel, což považuji za špatné. Proto jsem na to také upozorňoval. Nemyslím, že tyto programy jsou ideální na poměřování znalostí, ale bohužel k tomu dochází..P.S. S tou hrubkou mě to mrzí..(V češtině jsem nikdy nevynikal, ale dělám na tom)

apsprojekt APS
apsprojekt 4. 5. 2009 20:10

@yemanm: Umím-li word, umím tím pádem téměř jakýkoliv jiný textový editor. Řekl bych, že Word je jen jakýsi zástupné označení pro "textový editor". Jinak Excel, ten ve skutečnosti neumí skoro nikdo. A kdo říká že umí, ten si to jen myslí. ;)
Jinak souhlasím, Excelem by se opravdu počítačová gramotnost poměřovat neměla.

Phanosh PHA
Phanosh 25. 5. 2009 18:26

@apsprojekt: 1) Word není textový editor. Je to textový procesor a (s odřenýma ušima) také sázecí software. (TeXu sice nesahá ani po kotníky, ale přece.)
2) Word není zástupné označení pro textový editor. Textové editory jsou například kwrite, gedit, vim, emacs a jim podobné.Počítačová gramotnost by se neměla prověřovat žádným closed-source komerčním balastem od jedné firmy. Mělo by se jednat především o všeobecné znalosti aplikovatelné bez ohledu na platformu a na dodavatele softwarového vybavení.

apsprojekt APS
apsprojekt 4. 5. 2009 20:03

Co má co typologická správnost dělat s počítačovou gramotností? Kdyby ti lidé psali na stroji nebo v ruce, tak budou mít ty chyby úplně stejné. A to jestli se používá word, poznámkový blok, editor openoffice či stařičké t602 je jedno.
A to s časem. Proč je to špatně? protože to říkáte vy? no a co. Každý (až na vás a pár výjimek co "ví") píše 17:00 a KAŽDÉMU je jasné, co tím myslel. A pokud naprostá většina používá formát 17:00 a pár jednotlivců tvrdí, že je to špatně, tak mají holt smůlu, tomu se říká vývoj. Jen pro zajímavost, vy mail posíláte dál, forwardujete, přeposíláte nebo přesíláte (<- tento tvar JE správně)? Jestli přesíláte, tak se klaním, víte to, co zbytek národa ne. A víte jak to bude s přesíláním za pár let, vlastně jak je to už dnes? KAŽDÝ se na vás bude dívat jak na vola, protože KAŽDÝ zná jen to přeposlat. Holt je to ustálený výraz a je jedno, jeslti to byl od začátku tvaroslovný nesmysl. A na závěr. Má ten váš formát času nebo to moje přesílání co dělat s počítačovou gramotností? Asi ne, že. Je to o spisovné češtině. Není to ani o wordu ani o excelu. A můžete mi prosím popsat zažitý omyl, kterého se dopouští počítačově negramotný člověk? Omylu se snad logicky může dopouštět někdo, kdo s pc nějak nekorektně pracuje, takže už minimálně nějakou gramotnost má a nemůže tím tedy začít. Bez elementární znalosti se prostě nemůžu dopouštět omylu, natož mít onen omyl zažitý. Ach ta logika.

yemanm YEM
yemanm 4. 5. 2009 21:35

@apsprojekt: V článku bylo řečeno, že spousta lidí neumí napsat v textovém editoru nedělitelnou mezeru. (Počítám s tím, že ji editor umí, takže na editoru záleží, notepad ji neumí) A má připomínka s formátem času narážela na to, že lidé neznají typografická (nečni typologická) pravidla a tím pádem jim ani předložka na konci řádku nevadí, protože nevědí, že je to špatně. O to tu šlo.. Že na základě neznalosti nemají potřebu používat prostředků, které se považují za gramotnost. A to s tím vývojem.. Víte, já osobně jsem si ta pravidla nevymyslel, to že je Vy nerespektujete je věc jiná. Typografická pravidla jsou daná a vydaná knižně, stejně jako pravidla pravopisná. A stejně tak jsou v některých věcech benevolentní. Nebavil jsem se o češtině, ale o zažitých omylech a ten příklad s tím časem je jen tak na ukázku.. A pokud nedokážete respektovat, že se má psát 17.00 a stále píšete 17:00, tak jen zkrátka ignorujete pravidla. Teď už je znáte, tím pádem píšete nesprávně, dokonce vědomě. Když to přeženu, tak je to jako psát vyjmenovaná slova s i, přestože víte, jak se píší správně.Promiňte mi to, ale Vaše reakce byla naprosto nesprávná a nemístná.

apsprojekt APS
apsprojekt 5. 5. 2009 13:48

@yemanm: Nesprávná možná, nemístná určitě ne. (Kam jinam byste ji proboha umístil?)
Nemístné bylo tahání typografických pravidel do počítačové gramotnosti. Kde je souvislost? Proč o tom píšete tady?A teď k formátu času. Nemyslíte si tedy, že je načase pravidlo změnit? Co jiného by podle vašeho názoru měl být ten správný signál pro změnu, než když ho KAŽDÝ používá nesprávně?
Nepřijde vám občas hloupé psát si umíněně podle pravidel (z roku kolik prosím?) svých 17.00, když všude, kam se podíváte, vidíte napsáno 17:00?

avatar
Brundibár 5. 5. 2009 20:08

@apsprojekt: Jedna z nejčastějších chyb Českého internetu je psaní "jsem" ve větách jako "Dal by jsem si kávu." A není to zdaleka jen chyba objevující se na internetu. Píše to tak spousta lidí. Myslíte si, že je to důvod, aby se kvůli tomu měnila pravidla? Přemýšlí snad někdo o tom, že by se v Češtině zrušila diakritika. To, že každý píše špatně, rozhodně nepovažuji za důvod měnit pravidla. Je to úplně totéž jako s těmi vyjmenovanými slovy a vůbec mi to nepřipadá jako přehnané přirovnání.

yemanm YEM
yemanm 6. 5. 2009 12:52

@apsprojekt: Jde o to, že kdyby se pravidlo změnilo, tak nemáme možnost napsat jak dlouho bude určitá věc trvat. Když něco probíhá jednu hodinu píše se 1:00, kdežto když je něco v jednu hodinu napíše se 1.00
O to jde. A už to píši potřetí a skutečně mě to nebaví. Ta narížka na typografická pravidla byla protože viz článek "..nebo třeba vložit pevnou mezeru, aby se zbavil osamoceného písmene na konci řádku.“ " Šlo o to, že lidé si ani neuvědomují že typografická pravidla porušují, proto nemají potřebu vkládat pevnou (nedělitelnou) mezeru. Myslím, že kdyby lidé byli poučeni o tom, že to tak být nesmí, spousta z nich by začala nedělitelné mezery používat. To bylo celé. A proč jsem si vybral zrovna čas? Protože je to krásná ukázka toho, že lidé pravidla neznají..

Nenašli jste, co jste hledali?

Hity z telky Kupujte chytré telefony