Všechny komentáře k článku:D-Link: Čím víc antén, tím víc Wi-Fi

Víc wifi sítí se ruší?

Dobrý den, slyšel jsem že když je víc wifi sítí poblíž sebe, navzájem se spomalují a celkově fungují hůř než kdyby byla v okolí jen jedna.
Chtěl bych vědět kolik je na tom pravdy?

Možnosti
13 reakcí
poslední 21. 4. 2021 23:07

hmm dobrej for ... kazda wifina jede na jine frekvenci takze pochybuju ...

 

@shepeeteq: Snad zrovna frekvenci maji všechny stejnou ne? 2,4 nebo 5GHz ???
Ja právě nevim a proto se ptám...

 

@FromCzech: V pásmu 2.4 je k dipozici celkem jedenáct kanálů (každý kanál má jinou nosnou frekvenci). Otázka rušení je závislá výhradně na konkrétní situaci ovšem obecně k interferencím samozřejmě dochází. (např dvě wifi vysílače na různých kanálech mohou vytvářet rušení na kanálu třetím - jiném)
Stavíte-li malou domácí síť, není čeho se obávat. Stavba dálkových spojů přesahuje z elektonického a radioamarétského hlediska fórum czc...

 

@shepeeteq: utfgSítě se pochopitelně ovlivňují a to i když jedou na různých kanálech. Pouze v případě kanálů 1,6,11 by to tak být nemělo.V panelákových wifi sítích, kde si každý byt pořídí svoje AP, je velmi těžké najít kanál s co nejmenším rušením.V případě 802.11n je to velmi hezké, jen do chvíle kdy to mají všichni okolo - bere to část okolních kanálů, takže zarušenost je MNOHEM horší než se staršími 802.11b/gdále pak odkazuji na Google...

 

...je to tak, víc třeba zde http://www.moonblinkwifi.com/2point4freq.cfm

 

Nejsem odborník, ale je to zhruba takhle: např. Wifi na 2,4 Ghz je rozdelena do 11 ti (pro Evropu) pásem. Kazda sít funguje ve svym pásmu. Pokud jedna sít funguje v pásmu např. 5 a druhá v pásmu 11, tak se absolutně neruší. Pokud by ale ta druhá jela v pásmu 6 a k otmu by tam byla tretí sít v pásmu 4, tak může nastat problém a budou se ty sítě rušit.

 

@Majkl/HNS/: Dík moc, taky sem tomu moc nevěřil... ale chtěl jsem si to ověřit

 

@Majkl/HNS/: no kus pravdy na tom co pises je ale pokud se podivas na specifikaci wi-fi tak zjistis ze kanalu je 13 a navzajem se neprekryvaji takze pokud budu mit 3 site na kanalech 5,6,7 tak k zadnemu ruseni ani ovlivnovani nedojde. jinou veci je pokud se ti sejdou na sidlisti dve wifi na stejnem kanalu...nebo pokud se ti do toho zacne motat bluetooth ci jina zarizeni ktery pracuje taky v okoli 2,4GHz...takoveto ruseni se ti maximalne projevi jako zpomaleni prenosu dat...

 

@MYLDA: Kanálů je sice 13, ale opravdu se sousedící mezi sebou překrývají.

 

@MYLDA: To platí, a ne zcela, pokud pojedeš jen v Béčku (11mbps), pokud to pustíš v Gčku, tak to sežere i okolní kanály a když Nko, tak skoro celý pásmo...Raději si o tom něco přečti, než budeš radit nesmysly. Třeba tady https://365tipu.cz/2018/06/19/jak-vybrat-kanal-pro-wifi/

 

@Majkl/HNS/: Oni se budou trochu rušit i tak... ale nebude to tak hrozný

 

u Géčka je to tak, narozdíl od Béčka totiž zhruba funguje na několika sousedních kanálech najednou, tudíž máme-li wifi na kanálu 11 a soused přes zeď na 12, zbytečně se ovlivňují (zpomalení, zhoršení signálu). Řešením je toho co byl na 11 posunout na 10, lépe kanál 9.

 

@TheMiko: Jak se da na wifi-routeru manualne nastavit, na jakym kanalu ma fungovat?