Všechny komentáře k článku:Extrémně velký chladič? Zaručené ticho
Uchladí neuchladí
Ano souhlasím s tím že uchladí většinu procesorů "nepřetaktovaných" samozřejmě.tedy vyplatí se pro lidi co maj větší skříň, a chtěj chladit pasivně a nechtějí taktovat, tedy myslím že můj přeročený c2d by to asi neuchladilo a proto radši stále sazím na thermala a aktiv od noctuy, zase se musí nechat že od doby kdy jsem chladič kupoval já a Thermalright Ultra-120 eXtreme mě stál něco málo přes 1100kč, se dost změnilo a opravdu se to nezdá ale tento Cooler vyjde levněji.avšak i za méně peněz se dá sehnat dobrý chladič...
@Onizuka: No nevim zdali by se vešel do normalnich miditoweru ... Mám jeden z levnějších, a uz takhle se mi nevejde aktivní chladič zalman na cpu kdyz mam jeste bocni pridavne vetrani :(
@mugsat:
no myslim ze nevesel ak se nepletu (127.28 x 127.28 x 160 mm) tak 16cm na vysku, v bigtoweru mam na druhem pc tento chladic
Scythe SCNJ-CU1000 Ninja Copper Limited Edition
a ten ma vysku neco pres 15,5 a opravdu misto na strany je hafo ale ta vyska jen tak tak, do midu se urcite nevejde
@mugsat: DD , dal jsem ho klukovi do jeho skrine , obyc 450x420x180 a vejde se celkem bez problemu , ja ho mam take v bigtoweru na cpu Intel Core 2 Quad 9550 a pokud nedelam video uchladi mi ho i pri hre. Da se k nemu pripojit aktivni bocni chlazeni (neni zde popsano) a melo by byt soucasti chladice a potom se da taktovat bez problemu , ja zvedam na frekvenci 3.16 GHz .
@einstejn: Teploty mam velmi nizke , ale jak jsem vyse uvedl , v baleni byl pridavny ventilator 12 cm . Tiche reseni , vysoka ucinnost , negativa jsou ve vetsi velikosti .
@mugsat: pokud máš něco jako oem bvedny od eurocasu tak se nedivím, ty maj šířku cca 18cm... kámoš byl rád že tam nacpal accelero S1 na grafiku a tojen díky tomu že sundal plast kterej na tom byl, jinak by skříň nezavřel.... ale jinak, já mám taky middle tower (aspoň to tak cooler master označuje) a ten už je širokej 22cm takže jak kerej výrobce....
@mike.cz.com: jj to mas pravdu jak kterej vyrobce nekdo dela na vysku a nekdo zas na sirku, ale rozhodne vzdy v vysce chladice se musi pricist, neco malo na deske (tloustka desky plus procik) a ulky mezi deskou a case, takze ja to typuju cca 2cm, pokud mate nekdo blizsi cislo tak me opravte...myslim ze skrine sirky 20+ jsou uplne v pohode pro tyto typy chaldicu.
@Onizuka: A co je na nem tak extremne velkeho? Ma stranu velkou jako 120vetrak, to ma vetsina věží. Urcite je vhodnejsi skrine 200mm a sirsi(jeste pocitat s vytlumenim!!!! (uz jsem taky upravoval bocnici pro Scythe SCNJ-1100P Ninja Plus Cooler Rev.B , ale to byla skrin 180 siroka) http://www.czechcomputer.cz/uploadimg/USR.650675/K0901020105012103988006074968380/K0901042203034974611769128547768.jpg
@fidelmc: hh nice uprava XD, nejde o velikost do sirky ale vysku, nejaky p.Novak si ho koupi prijde domu da si tam chladic a ty jo ono to nejde zavrit. No ne proste extremni priklad, ale vetsina lidi je na tom tak ze koupi nanda a nechce uz nic upravovat
@Onizuka: já mam middletower COOLERMASTER ELITE 330 a Athlon 5200+. Koupil sem Scythe Ninju 2 a vejde se mi v poho, jako je docela dost u bočnice, ale ani náhodou se jí nedotýká. Je tam rezerva přes 1cm. A ten jedině doporučuju SCYTHE NINJA 2, je fakt luxusní a teď mam v klidu maximálně 33°. A po takový hodině hraní CoD2 se vejdu do 40°. Nikdy sem se nedostal nad 46° od tý doby co ho mam. Když sem na CPU měl ten přibalenej ,s*áč, tak sem se dostával na 70°
@tomkobr: Bez několika větráčků v case a dobře vymyšlenému průchodu vzduchu, vám žádný pasivní chladič nebude fungovat. Stačí používat mozek..Pasivní chladiče jsou dobré, pokud je osadíte pomaloběžným ventilátorem (cca 600-800 RPM neni slyšet, když si koupíte nějaký slušný). Ale závisí to na hustotě žeber, čim méně tim lépe fungujou s pomalými větráčky. Naopak třeba ThermalRight eXtreme-120 potřebuje vysokorychlostí, kvůli hodně vysoké hustotě žeber.. (ideální je push-pull konfigurace, kdy jeden větrák do chladiče fouká a druhý vysává vzduch na druhé straně..).
Zbytečný
Sice je absolutně tichý protože nemá žádny ventilátor ale zase je enormě težký.
Osobně si myslím že je lepší využít menší chladič na který se namontuje nějaky tichý ventilátor.
@psindel: To souhlasím, ale jestli někdo klade důraz na extrémně tichý chod PC, určitě do něj půjde.
@psindel: No tak s tím nesouhlasím, protože je to o tom co s PC delas . . . Pokud PC casto prenasis tak asi jo (pak si ale radeji porid notebok) pokud chces ucine chladid vykonej procesor tak v podstatě malej a učinej chladič neexistuje- vždy se jedna o kompromis mezi učinnosti a hlučnosti. tento chladič po osazeni pomalým ale velmi tichým ventilatortem je pro lidy se stacionárním a výkonným PC za danou cenu dle mě dobra volba. Už pro to že oproti obdobně těžkemu Scythe Orochi je rozměrově menší (nezakrývá RAM paměti, je obdobně učinný a oproti chladičům Noctua poměrně levnější (mínusem je ale absence ventilátoru)
@otruba: Právě díky tomu že Noctua ke svým dává i větráčky mi příjde výhodnější zrovna Noctua... přece jen ty jejich větráky se prodávaj za 300 až 400 a víc.... a protože už jsem noctuu v ruce měl tak za ty prachy je to dost kvalitní, krásná jednoduchá instalace atp... oproti scythe lahůdka a oproti jednomu coolermasteru co jsem měl docela taky... ale myslím si stejně že za menší peníz se dá sehnat lepší železo s nižší hmostností protože kilo už je tak na urvání kusu desky i s procesorem nebo nejlépe tak do desktop casu aby chladič ležel na desce a ne visel... jinak nevím, tohle píše CZC jako novinku? tohle je na stránkách výrobce už nějakej ten měsíc se mi zdá....
@mike.cz.com: souhlas s Noctuou, to jsou jedny z nej chladicu, a ikdys mam Ninju rad a je to skvelej chladic, tak mu schazi prave backplateale s tim ze 1kg je na urvani z desky se souhlasit neda, tenhle chladic ma zrejme backplate, a takovej chladic neurves, testovali sme to kdysi na stare desce kde nefungoval jeden slot pro ramky a byla tak naodpis, s chladicem CM G2S ktery ma prave taky backplate, a as s hodne velkou silou kdy na desku vpodstate pusobyla vaha celeho me :) (nohy zaprene o kejsu a vsi silou sem se snazil chladic urvat smerem k mechanikam) se podarilo desku jen lehounce zohnout a nastipnout v mistech kde je pripevnena ke skrini nahore v zadnim roku za CPU, oblast procesoru zustala diky backplate neporusena a dokonce znova pak najela, takze pokud je chladic vybavenej i backplate, tak deska bezproblemu udrzi i treba 10kg a jedine misto v ohrozeni bude uchyceni ke skrini
@Shap: hmm je to dobře že tohle někdo taky testuje :D v tom případě dělat s blackplate i těžší chladiče a chladit pouze pasivně
@KuceraKarel: pouze pasivně leda nízkožroucí procák pro htpc nebo pc s důrazem na bezhlučnost. ale pokud využíváš pc náročněji než jen na sledování videa na plazmovce nebo brouzdání po netu tak si myslím že pasiv není zrovna vhodný..... nebo aspoň osobně bych do pouze pasivu nešel. to už radši voda v pc :-D
@psindel: no kilo váhy je dost - deska má asi co dělat, mě se velké pasivní chladiče líbí, mimoto že jsou tiché v casu s průhlednou bočnicí vypadají suprově
@Whistler: nevím jestli si někdo všiml, ale desky jsou lamináty, takže nějaké to vylomení moc nehrozí, já osobně jsem s plošnými spoji dělal dost často a musím říct, že se lámou jen velmi neochotně
@alsy: já neměl na mysli vylamování, jen že kilo váhy je docela dost, takže deska se může prohýbat, chladič je poměrně vysoký, takže je tam docela dlouhá páka. Taky s DPS pracuji ve škole, nejsem žádný odborník ale tohle je můj postřeh
@Whistler:
Ale tak samozřejmě,kilo váhy je dost,ale to stále nic není,rekordem je tento Thermalright,je to celoměděná verze,takže se není čemu divit:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61057
Téměř 2 kila váhy!Skutečně nutný pořádný backplate,nebo ho používat jen v horizontální poloze.
Cena
si myslím že za 1200 se dá sehnat lepší chladič
@KuceraKarel: ta cena je vysoka, protoze je to novinka. cena snad pujde dolu. je sice absolutne tichy ale musite mit dobre vetranou skrin. jinak vypada zajimave jenom by to chtelo nejaky testy aby se to porovnalo s konkurenci.
@KuceraKarel: Myslím, že ta cena je docela přiměřená, z počátku bývá většinou trošku nadsazená.. Chválím hlavně, že chladič podporuje jak procesory intel( socket 775 i 1366) i AMD. Design je pěkný.. Měděné jádro, 6 headpipes, paráda..
Hmm
nevypada veru zle ale cena bude docal draha jsi myslim no ! jsou aji lepsi no chladice nez je tenhle
Zásoby....
... no pak nám nemají docházet zásoby mědi (a hliníku) když se dělají takováhle monstra :) Na druhou stranu na tomhle chladiči není žádný plast tak se apoň ušetřilo něco málo ropy...
@Vojtěch Veleba: A abych dokončil svoji "enviromentalistickou úvahu" :) tak musím dodat, že se to lépe recykluje když je to de facto jen z dvou materiálů.
Speciální látka
Tou "speciální" látkou většinou bývá voda nebo líh :-)
@mstanke: spise to vypada na neco co velice dobre prenasi teplo. voda to neni a lih taky ne. tipoval bych neco s kousky nejakyho kovu.
@jirka766:
jenomže voda vře při 100°C, jedině že by v té trubičce udelali podtlak to by vyvřela při nižsí teplotě takže tam nemůže být.
Líh taky vypadé ze hry protože se začíná odpařovat při zhruba 70-80°C.
@psindel: Tak to někdo zkuste, ne? Vezměte pilku a rozřízněte si heatpipe na chladiči. Taky by mě zajímalo, jakýže tajemství se tam ukrývá :)
@Majkl/HNS/: nehci, a ani nemuzu. ale pravdepodbny scenar bude nasati vzduchu pri prvnim prejezdu pikou po trubicce (respektive syknutí), mozna pak vykapne nejaka kapalina a po prozkoumani bude trubice bud uvnitr jakoby hruba nebo strukturovana nebo uplne hladka. ale dotaz je to velice zajimavy, treba pristi rok. :-D
@jirka766: nejenže má bod varu až 100° ale v heatpipe je účelem aby ta kapacita byla pokud možno co nejmenší (pochopil jsem tě s tím množstvím té kapaliny, ale v porovnání s jinejma kapalinama je i tohle malé množství vody více než destruktivní). kdyby to bylo obráceně tak by to vypadalo asi tak - ty bys zapl počítač, zapl by si hru a hrál by si treba 2 minuty, chladic by v tu dobu měl třeba už 80 stupnu, ale grafika by se treba pekla uz minutu pres 120 uplne v pohode. coz je samozrejme nerealne a ja se na tebe nezlobim protoze si totiz v zivote nikdy neslysel, necetl a nevidel princip fungovani tepelnych trubic ani princip předávaní tepelné energie do okolí aby se za timto ucelem uchladila polovodicova soucastka.Promin, po sichte jsem obcas silne sarkastickej. ja taky nejsem dokonalej. já zas nepoužívám diakritiku a interpunkcni znaminka + sem tam nějaka hrubka.
@mstanke:
A proč by byla voda zcela naprd ? Je fakt že je spíš pro vyšší teploty.http://cs.wikipedia.org/wiki/Heatpipe: "Jedná se o hermeticky uzavřenou trubici, ve které je pracovní látka (voda, alkohol, propanbutan, freon a pod.)"
@mstanke: Hlavně voda - mrkni na http://www.svethardware.cz/art_doc-65D63DE45D7F238AC125726C0070D361.html
@jirka766:
nehci se s váma přít, ale to dané médium musí být naprosto dokonale tekuté (olej odpada ze hry) -> aby byl zajištěno lepší předání tepla po celé délce trubice, nesmí být agresivní (mám takový dojem že líh po nějaké době působí na měd), měla by mít co nejmenší tepelnou apacitu a odpor a hlavně musí fungovat už od 35 stupňů dejme tomu (přesný bod varu může být jiný). Voda má bod varu 100°, při nižším tlaku má tak kolem 85-90° (by se dřív zlikvidovala součástka než by se začlo efektivně chladit, a neuhlídáte její složení (soli atd -> koroze)), líh to samé, olej nemyslitelný. Kapalný plyn je tak nejlepším kandidátem, ale freony a lehké freony jsou už dávno zakázány (a navíc si nejsem zcela jistý jestli by v heatpipe fungovaly, prece byly jenom vhodnejsi do chladicich okruhu s kompresorem), takže možná nějaký lepší plyn.
nechci nikoho poučovat, ale občas je lepší si něco o tom přečíst i z jiných zdrojů než je wikipedie.
@darkkey: Je to tekutej kov s nízkým bodem varu a vypařování (cca okolo 35°C). Víceméně je to výrobní tajemství.
@YMIR: stejně by mě zajímalo jestli funguje tak jak má, protože základem heatpipe je také vzduchová bublina (víc bych na tyhle poměry opravdu netipl) (aby se měl ten kov kam odpařovat, a taky byla zajištěna rezerva pro rozpínání toho kovu). a co se ohřívá a lépe vede teplo? ten kov preci. a kdyz tam není, tak se zvysuje teplota. takze nechladi na 100% ale na nějakých 85% (brána v úvahu zvyšující se účinnost). teoreticky samozřejmě.
@YMIR: OMG kdy uz pochopite ze teplota varu dane kapaliny nehraje roli. Teplota varu se odviji od tlaku. (BTW k te vode ... muze se varit i pri pokojove teplote)