Všechny komentáře k článku:IBM podepsala s ČR smlouvu v hodnotě 2 miliard korun

Zase EU

Podle mě jsou to zbytečně vyhozené státní peníze a nebýt nátlaku ze strany EU, tak bychom nic takového ani nepotřebovali...

Možnosti
26 reakcí
poslední 7. 1. 2009 11:42

jo jo pravda..ale prej tohle udělá pořádek ve financích, a aspoň si v době finanční krize IBM vydělá pořádný peníze :-)

 

@Anonymní uživatel: tanto system vyresi hodne problemu.
Mezi asi nejzasadnejsi patri to ze napriklad ministerstvo dopravy potrebuje urcitou financni castku ale nema na ni penize tak si vezme uver od banky a musi z toho platit uroky.
Ale jak bude novy system tak misto aby si pujcovali od bank tak system zahlase ze treba ministerstvo zemedelstvi ma na uctu prebytek tak se penize vezmou od nich

 

@psindel: docela by me zajimalo z ceho tak usuzujes
zajimalo by me co by ti na tvuj nazor rekl nejaky zemedelec ktery ma problem ze statu vytahnout nejake dotace
nejsem nijak zbehly v politickem deni ale jestli se nepletu tak celkove se zadluzenost statu zvysuje a neni to jen uroky ale hlavne proto ze si stat pujcuje to znamena ze zadne rezervy nema
to jestli je nejaky system dobry nebo ne ukaze az cas ale jak znam ceske hlavicky tak zase nekdo objevi skulinku kterou pak penize potecou tak rikajic spravnym smerem tedy nekomu do kapsicky
zadny system neni dokonaly hlavne zalezi na lidech jak k jeho pouzivani budou pristupovat viz pro lidi znale problemu treba SAP

 

@oertliryba: To co sem napsal rikal myslim Kalousek nebo nekdo takovy kdo o tom projetku vi.
Samozdrejme mas pravdu ze statni ropocet je celkove v minusu takze nikde by teoreticky penize byt nemely ale kdo vi jak to vlstne s tou nasi statni pokladnou je.Stat ma pry strasne moc nejruznejsich bankovnich uctu a nikdo poradne nevi co kde je tak se to timhle snad da do poradku

 

@oertliryba: Jen tak mezi náma, to že je rozpočet v mínusu neznamená, že nikde nejsou přebytečné peníze ;-)

 

@Anonymní uživatel: jsem rad ze to beres optimisticky protoze i ty jsi jim prispel tedy pokud jsi pracujici cca 400 kotunami ze svých daní

 

@oertliryba: Jsem student ale taky přispívám :) O víkendech (většinou jedna osmička za víkend) makám na brigádě. Jako student mám odvádim sice minimální daň z výplaty, ale když pracuji tak mám víc peněz - když mám víc peněz - víc utrácím - víc jde státu na DPH do kapsy...

 

@Anonymní uživatel: doufam, ze to pomuze i proti tem nekalym vecem co se deje.snad statu nebudou zbytecne unikat penize a udela se v tom poradek.blby bude to az nekdo prijde na to jak to obejit a penize budou zbytecne vyhozeny. tak snad to bude ucinny

 

@einstejn: Opravdu jsi toto myslíš o našem státu? Myslíš jsi, že naše peníze které se ivestují jako daň jdou na dobrou věc, ve zkutečnosti to tak nebude myslím že ty naše podstivě vydřené peníze jdou do kapes výše postaveným lidem... Ale také bych si přál aby se tyto peníze investovali na lépe určené věci.

 

IISSP je jistě fajn, ale myslí, že nikdo nevěří tomu, že to spřehlední tok financí. Problém není v nedostaku nečeho (lidech, strojů, HW a SW) ale v lidech samotných. Myslím, že ty prachy by se mohli využít i účelněji :-(. Dle mého opět biznys pro někoho! Ale i IBM zaměstnává lidi v ČR, takže alespoň něco.

 

@drajnam: Myslím si,že vláda chce takovýto projekt uskutečnit,aby bylo lépe vidět ty příšerné schodky státního rozpočtu. :D Teď vážně,je fakt,že během té finanční krize je to,dle mého názoru,vyhazování peněz,které by se dali,jak zde již říkal kolega,využít mnohem lépe.

 

@drajnam: Ahoj lidi, nechci Vás tu nijak popichovat, ale IBM do Prahy stěhuje svoji centrálu z Londýna, čímž tu vytvoří opravdu VELKÝ POČET PRACOVNÍCH MÍST. Investice předčí ony 2 MLD. Mimochodem, je to velice strategicky důležité i pro partnery IBM. Mimochodem, nevidím do toho moc ale společnosti taky investují nemalé peníze na zefektivnění svých IS/IT každý rok. Z čehož usuzuji, že i státní pokladna potřebuje jednou za čas nějakou investici. Otázkou je kolik a kde....

 

@gnukleus: No nevim, velký počet pracovních míst... To sice jo, ale většinou budou stát asi o programátory (vývojáře) a těch je prý strašně pomálu a těžko se shánějí. Třeba já studuji informatiku na výšce a o tom že by se ze mě bych být později povoláním programátor dosti pochubuji.

 

@Vojtěch Veleba: Máš pravdu sice v tom, že chtějí spoustu programátorů ale současně potřebují i podpůrný personál a lidi co ty programy nainstalují a administrují. Je rozhodně velká škoda že nechceš ( nebo nemůžeš ?) být programátor. Myslím si, že je to náročná ale velmi žádaná a velmi dobrře placená práce.

 

Plus vidím v tom, že jdeme s dobou, potřeba informačních systému je jasná. Pokud se ale nebude věnovat dostatečné pozornost kvalitní implementaci, tak bude celý projekt na nic a vyhodí se zbytečně spousta peněz, což by nebylo u nás nic neobvyklého. Ano lidi budou zase remcat, protože nemají rádi změny a budou se muset zase něco učit. Pokud to povede ke zlepšení, tak proč ne. Ne jako poplatky ve zdravotnictví, ano ušetřilo se spoustu peněz na výběru, ale zaregistroval pacient nějakou změnu k lepšímu? ...samozřejmě že ne...

 

@anguilla: ja zmenu zaregistroval, sice sem u praktickeho lekare us nebyl prez rok, ale kdys jdu kazdeho pul roku k zubarce na preventivni prohlidku, tak jdu kolem cekarny me prakticke lekarky a us tam spodivem neposedava tolik duchodcu a simulantu jako drive :)

 

@Shap: naprosto souhlas, např. ty poplatky ve zdravotnictví k něčemu byly, ale když ted ty deb.. čssd zrušili poplatky v krajských nemocnicích jak k tomu mám přijít já občan čr z vesnice?! to je přece blbost a to povede jenom k tomu že relativně bohatší lidé z krajských měst budou mít zdravotní péči zadarmo a my vesničani, kde se práce schání špatně budeme muset platit, ano je to o tom že ti oranžový idio.. dělají politické tahy a chtějí upoutat lidi ve městech a zbytek je nezajímá....

 

@Shap: V tomhle ohledu určitě ano, k doktorům chodí možná méně důchodců atd, ale myslel jsem spíše z hlediska kvality péče, pokud byl lékař slušný před poplatkama, tak je pořád, pokud ne, tak opět si dělá co chce, chodím k praktikovi jednou za rok a vždy přijde 15-30 minut pozdě, nikam nespěchá, ani omluvit se nedokáže, místo odpovědi na pozdrav se ozve od sestřičky: 30Kč, kdo může takhle chodit pravidelně pozdě do práce? a každý má ale jiné zkušenosti, každý lékař je jiný, ale ten přístup je pořád stejný, ten by se měl změnit.

 

no a k cemu je to dobry

 

K tomu bych měl s dovolením pár poznámek :-).
Tento informační systém ROZHODNĚ ANO !!! Samozřejmě je předpoklad, že bude fungovat tak jak má, pak by mi ani ZBLA nevadilo, i kdyby stál 10 miliard. Někteří lidi možná pozapoměli, o co hlavně kráčí. To slůvko jest – TRANSPARENTNOST.. Jinými slovy. Pakliže si někde na jakémkoli ministerstvu či celkově ve státní správě někdo bude „hrát“ s penízky, tak na rozdíl od současného stavu, kdy tyto „hry“ byly prakticky a vlastně i fakticky nedohledatelné, tak (opět předpoklad kvalitního, správně fungujícího systému) s touto elektronickou pokladnou už si z účetního hlediska nebude nikdo moct tak snadno hrát. Když pak přijde nová vláda, prvním krokem co se zápalem sobě vlastním udělají bude, že se masívně pustí do superdůkladného prozkoumávání každé sebemenší transakce a jestli zjistí sebemenší minimální odchylečku, okamžitě s tím povalí do novin aby na svého volebního „soka“ naházeli co možná nejvíce špíny a získali tak co největší volební preference. Jinými slovy s tímto systémem bude fungovat podvědomý sebekontrolní aspekt. /Nebudu už samozřejmě řešit možnosti obcházení systému, nebo zatloukání „vyvolených“ s požehnáním opozice, když ta si také bude chtít namastit kapsu alá ministr dopravy Řebíček a jeho spřátelená stavební firma, která se z pár miliónové, záhadně, po jeho nástupu do funkce stala miliardovou/.
V podstatě se tedy v průměru dá říci, že tento systém bude vést k o něco větší transparentnosti, a pakliže bude opravdu fungovat, tak za „blbé“ 2mld dokáže zabránit úniku desítek, hmmm.. stovek miliard korun.
Ohledně resortních fondů, tedy disponibilních finančních prostředků jednotlivých ministerstev bych si tak jistý s „přeléváním“ někam jinam určitě nebyl. Vždy mají všichni málo. No, sestavuje se tzv. státní závěrečný účet, při kterém se teprve zjišťuje jak to či ono ministerstvo s přidělenými finančními prostředky hospodařilo a poté se teprve řeší, co s těmito volnými prostředky bude. Zpravidla se ale dočteme, že se použijí na „cokoli“ v rámci daného resortu, co bylo označeno za vedlejší a na čem se tedy šetřilo – viz předminulý rok, kdy se zjistil na ministerstvu dopravy přebytek pár miliard, tak se okamžitě zahájily mraky stavebních operací po celé zemi…
Nevím, proč tady kdo tahá poplatky u lékaře ale když už tedy. Poplatky u doktora ROZHODNĚ ANO !!!.. Na to existuje stupidně jednoduchá věta – „VŠECHNO CO JE ZDARMA, PRŮMĚRNÝ ČLOVĚK OKAMŽITĚ ZNEUŽÍVÁ“. Člověk ze své podstaty je prostě, s prominutím, strašné ***** Děti do 15 let neplatit, jinak všichni a důchodci zvlášť, těm bych to napařil ještě dvojnásob, protože právě oni, kteří řvou jak nemají peníze, přitom jsou pravidelně obírání o stovky tisíc podomními podvodníky a dost z nich kouří, pije (na alkohol a cigarety se penízky vždycky najdou) , jsou těmi, kteří zdravotnictví zdarma nejvíce zneužívají a chodí s každou s prominutím „blbostí“. Samozřejmě to neplatí pro všechny ale v průměru – znám velmi dobře ze svého okolí.
Závěrem k poplatkům jednu krásnou větu, kterou jsem kdesi zaslechl: „I kdyby byl poplatek u lékaře 50 kč. Je 50 kč moc peněz za to, že mi bude líp ?“.

 

@Vik: „VŠECHNO CO JE ZDARMA, PRŮMĚRNÝ ČLOVĚK OKAMŽITĚ ZNEUŽÍVÁ“. Tak takhle věta mě rozesmála. Od kdy je zdravotnictví zdarma? Kdo asi platí daně a k čemu se používají? osobně pro poplatky jsem, ale musí být vidět posun k lepšímu...

 

@anguilla: K tomudle bych jen rád řekl že máš pravdu, zdravotnictví není zdarma, ale platíš ho povinně a nemáš jinou možnost, prakticky ty peníze nikdy fyzicky nevidíš - to znamená že jako "důchodce simulant" nemáš důvod tam nejít-posedíš v teple, pokecáš s ostatnína, zhodnotíš tu dnešní mládež.... Kdešžto když musíš ty peníze dát z vlastn ruky, už je to horší. A to bych viděl jako první přínos. A další přínos je že do zdravotnictví natečou další peníze a tím pádem bude na lepší vybavení...

 

@anguilla: Zdravotnictví je zdarma v té době, kdy se neplatí regulační poplatky. Snad ani nemůžete myslet vážně, že berte v potaz pro tuto problematiku zdravotní pojistku a daně ! => Budu psát něco podobného v reakci na jiný příspěvek ale napíšu to i teď - kdo zaplatí operaci člověka, který třeba způsobil dopravní nehodu a jeho operace a následná rekonvalescence může stát třeba i desítky milionů korun ???? (Každý člověk (vlastně i ten, co pojistku neplatí) má jistotu, že v podobných případech o něj bude postaráno) -> k tomu je určena zdravotní pojistka, a já věřím, že to nebude třeba vysvětlovat znova a polopatičtěji.Rozhodně souhlasím s druhou částí tvrzení. Věřím ale, že akutálně nastavený systém tak, aby peníze zůstávaly doktorům je celkem vhodný. On ten doktor sám nejlépe ví, co je třeba. Sestra studuje na medicíně a vím, jak to chodí mezi VĚTŠINOU doktorů, kteří opravdu ctí hippokratovu přísahu a proto jim celkem věřím, že peníze použijí tak jak mají, narozdíl od našich politků.

 

@Vik: Zdravim,
s prvni casti ohledne systemu souhlasim i kdyz to jsou nepredstavitelne penize..dejme tomu 2 roky vyvoje, a to urcite nebudou stavet na zelene louce, to mame minimalne 80 milionu na mesic. Kdyz si vezmu, ze z tohohle by se dokazalo postavit kazdy mesic minimalne 10 podniku tak nevim. Alespon ze je IBM solidni firma a osobne ji mam rad pro jeji produkty..
Ale s druhou casti souhlasit nemuzu. Asi mate ve svem okoli spatne priklady. Za sebe muzu rict i to, ze bych klidne dal i vetsi poplatek kdyby lecba zabrala, jenze to nikdo dopredu rict nemuze. Proc musim platit znova dalsi penize kdyz mi lekar predepise prasky ktere mi nesednou a ja tam musim jit znovu? Proc si lekare predplacim ve zdravotnim pojisteni i kdyz je potrebuji jednou dvakrat do roka? Musim se v duchu smat kdyz si vzpomenu na ty zastupy doktoru jak skandovaly s transparenty jak chteji poplatky..hlavne ze je to porad stejne..zalezi to na povaze, nektere veci proste penize nezmeni(adekvatni mnozstvi).

 

@georgehs: K té první části - jak už jsem sáhodlouze vysvětloval výše, pakliže to povede k oné proklamované transparentnosti, pak je to rozhodně dobře, a místo utracených 2 miliard korun budeme sledovat desítky, stovky miliard uštřených na podvodech, které už nebudou díky systému tak snadno proveditelné a hlavně budou s trochou snahy dohledatelné, řešitelné.K té druhé části, i když stále nechápu, proč jsme sem natáhli poplatky. V zásadě by se mělo jednat i o zkvalitnění péče o pacienty. Jak vám asi tak má doktor předepsat ten správný medikament, když v čekárně má přecpáno mimo jiné i mnoha "simulanty" (to snad nemusím rozepisovat o koho jde a že se jedná o fakt) a tím pádem prostě nemá čas se věnovat každému a pak tedy ani těm, kteří mají opravdové problémy. Takhle si doktoři mohou dovybavit své ordinace a když opadnou výše zmínění "simulanti" bude čas na opravdové problémy a pakliže přijdu dvakrát do roka za doktorem se skutečným problémem, mám V PRŮMĚRU LEPŠÍ ŠANCI na to, že budu správně a dobře vyšetřen. Jak jsem psal v jednom z minulých příspěvků, v tomhle doktorům obecně věřím, bohužel jsou výjimky špatných doktorů, s tím ale nikdo nic nenadělá (alespoň to není jak v politice, kde nejenže je hodně špatných a málo dobrých, ale krom šviháckého Schwarzenbergera který mě překvapil v poslení době mimo jiné dobrou znalostí angličtiny tam není snad jediný dobrý člověk).
Závěrem k poplatům ještě asi poslední věc, co bych ráz zmínil. Líbí se mi systém, kdy zaplatím za ten blbý recept 30 kč, souhlasím, že platit za položku na receptu už je uvalené. Souhlasím, aby levné léky v řádech desítek korun si lidi platili sami. A PROČ ?!!!!! PROTOŽE !! Až třeba budu mít opravdový a vážný problém, až budu mít třeba těžkou nemoc, jako třeba roztroušenou sklerózu, která je na léčbu NESMÍRNĚ DRAHÁ => to jsou částky v milionech na jednoho pacienta za rok, budu vědět, že nebudu muset platit ani korunu a stát se o mě postará....

 

Jak nepotřebovali? Uředníci musí jít s dobou. Hospodaření se státními penezi je třeba hlídat. Na to se shodneme všichni. POkud se hlídání zjednoduší uštří se tim docela dost peněz. Zároveň pokud bude složitější peníze ulejt do kapsy snad to i odradí některý lidi aby to vůbec zkusili. A to že je to drahá zakázka chápu. Pokud by se na systém přecházelo postupně, vyšlo by to asi dráž. Byl v tom bordel během přechodu. Velká zakázka kdy se vše udělá "najednou" je nejrozumnější. Samozřejmě, ještě uvidíme jak to konkrétně dopadne. Zatim doufám že to bude jen k dobru věci.