Všechny komentáře k článku:Indilinx a Mosaid odhalují plány pro novou generaci SSD
Rychlost
Co jsme četl ohledně rychlost-Barefoot už využijí téměř celou přenosovou kapacitu, kterou nabízí rozhraní SATA 2, tedy 300 MB/s a nabídnou kapacitu až do 512 GB tak je to vážně bomba. Jsem zvědavej jak tohle bude pokračovat.
@rehhi: Mno ale všechno jsou zatím novinky, které budou na trhu až za dlouho, na samotný SATA3 si počkáme ještě dlouho, a hlavně doufám že budou dělat také levnější pomalejší disky čistě na data, tak kolem 0,5TB. Pak by měl každý data fakt bezpečně uložený ;-)
@kersoft: Mě osobně by stačila kapacita i kolem těch 48-64GB. Do noťasu akorát na ty potřebné věci, hlavně aby to bylo rychlý, a pokud možno mělo výdrž. Velká data klidně budu řešit externě (třeba WD MyBookem 1TB). Upřímě, kdo s sebou potřebuje tahat k padlému racku nebo na jednání 400GB filmů a mp3...
@martin.fischer: Co ho použít jako systémový disk? Já osobně ssebou vozím dost často NB a HDD 5400ot. 40GB mě dost brzdí, bohužel ho mám dost plnej filmů a MP3. 128GB SSD by bylo lepší, nechce se mi tahat další zařízení jen proto, že se mi pár věcí nevešlo na disk.
To by byla NB revoluce...
Do notebooku je to něco úžasnýho... představte si něco co žere míň baterku, je rychlejší a větší :D Jj já vim, jsem naivní laik kterej až moc věří těm úžasnejm fámám kterejma nás krměj, ale uznejte... ta představa je supr
@Lukášek9991: já myslim že to neni jenom představa, jednou to přijde. Všichni (i výrobci) chceme rychlejší a větší disky, co žerou míň :-)
@jirirada: ja chci spis mensi disk :) ale teda velikostne, vetsi kapacitou samozdrejme nepohrdnu , idealni by bylo neco o velikosti CF nebo jeste lip DS karty, kapacitou tak 1TB a rychlostma okolo 200MB/s , zivotnost me as tak nezajima, HDD stejne dyl jak 5-6 let nevydrzi z duvodu kapacity ( tedy ja aspon zadnej HDD starsi 5 let us nemam v provozu )
Otázka
Otázkou je, jak budou zvládat zápis. Především malých souborů - v nich jsou stávající SSD neskutečně pomalé :-(
@akou7281: To souvisí s tím, že je SSD technologie ještě docela mladá. Je to spíše softwarový než hardwarový problém. Potenciál SSD disků se zřejmě před lety trochu podcenil, a tak nemají často ani potřebnou cache jak je zvykem u HDD. Kolikrát mají jen buffer o velikosti pár kB. Také často chybí v řadičích disků pokročilá fronta pro řazení jednotlivých "příkazů". Navíc by se u SSD disků mohlo využít a plánovat paralelní ukládání dat. Až se využije celý potenciál SSD technologie, tak se budou muset dost podstatně revidovat SATA specifikace. Především to bude platit pro disky třetí generace.Do té doby můžeme ale hodnotit SSD disky právě podle rychlosti zápisu malých bloků. Alespoň máme něco, podle čeho lze hodnotit disky z pohledu spotřebitele :-). Výrobci se ale těmito údaji nebudou moc chlubit, protože zajímavější je uvést, že disk vydrží 400 let a zvládne miliardu přepisů než že ukládá malé bloky dat rychlostí 20-100 kB/s :-).
Životnost?
A co životnost?, s tou se raději nepochlubily? Jestliže se dnes někteří lidé bojí dávat disky do RAID 0, protože se bojí chyby jednoho disku, tak je to spíš o neopodstatněné. V případě těchto disků s omezenou životností je to však velice reálné.
@Matthewh: Proč by měly mít SSD oproti mechanickým pevným diskům omezenou životnost? Ano, flash snese jen určitý počet přepsání, ale na to tu máme wear-leveling - pokud je blok přepisovaný příliš často, disk ho prostě přemigruje někam jinam a můžete zapisovat do alelůjá. Záleží hodně na způsobu použití a technologii (SLC, MLC), ale určitě se nedá říct, že SSD je obecně náchylnější k chybám. Nakonec se konstruují různé "katastrofické scénáře" - tak například nejhorší způsob použití SSD je aplikace, která neustále plnou rychlostí na disk zapisuje. No a pro určitý konkrétní SSD vyšla za takových podmínek životnost cca 50 let, zatímco pro jiný půl roku. Ale přiznejme si - kdo bude půl roku zapisovat na disk plnou rychlostí 24 hodin denně...
Hlavně rychle dolů s cenou SSD
Moooc se těším až bude rozumná cena.
@Kenny_CZ: za tim jo..ale uz neni zas tak tezke si pockat na tu druhou radu :-)...btw na notasu uplne bohate staci 64GiB :-)..na tech par filmu...nejakou music..a dokumenty v office toho moc nezaberou :-)...a kdyby neco dokopim externi disk :-)
SSD
ona je cena prakticky rozumna uz ted...prece jen to spadlo na polovuni ceny :-)...ale jeste cena neni porad na urovni HDD...jinak s koncem roku ocekavam uvedeni na trh SSD od firmy Micron, ktere ma mit udajnde 250MiBps R/W :-)
SSD 3.generace za 3-5 let ???
Záasadně nesouhlasím, když to bude trh žádat (1 výdobce to nabídne), tak to tu můžeme mít do 1/2 roku. Technologie pro tvorbu dostatečně rychlých řadičů jsou už dávno dostupné a u těch pamětí stačí proces dostatečně paralelizovat a máte to.