Recenze: CZC PC Paladin GC100 – Intel Optane a hry

V dnešní recenzi se společně podíváme do raného středověku. Hlavním hrdinou tohoto testu totiž bude Paladin. Řeč není o význačném hodnostáři těšícím se panovníkově obzvláštní důvěře, nýbrž o herní sestavě CZC PC Paladin GC100.

Tentokrát se podíváme na zoubek herní sestavě přímo z naší stáje, hlavním hrdinou recenze totiž bude herní stroj CZC PC Paladin GC100. Jde o sestavu vyšší střední třídy, která by měla uspokojit i velmi náročné hráče. Kromě jednotlivých komponent si proklepneme také modul Intel Optane a ukážeme si, k čemu je jeho použití vhodné v herní sestavě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CZC PC Paladin GC100

 

Technické parametry

Testovaný model: CZC PC Paladin GC100

Procesor: Intel Core i7-8700; 6 fyzických jader (12 vláken); základní frekvence 3.2 GHz/turbo 4.6 GHz

Základní deska: Asus TUF B360-PRO GAMING s čipovou sadou Intel B360

Grafická karta: ASUS GeForce ROG-STRIX-GTX1070TI-A8G-GAMING

Operační paměť: HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 2666

Úložiště: SSD Kingston Now UV500; HDD Seagate BarraCuda - 1TB; modul Intel Optane Memory (M.2) - 16GB

Chladiče: Be quiet! Pure Rock Slim (CPU);SilentiumPC Sigma Pro 120

Napájecí zdroj: Be quiet! System Power 9 - 600W s certifikací 80Plus Bronze

Skříň: PHANTEKS Eclipse P350X, Tempered glass, RGB

Operační systém: Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM

Rozměry: 450 x 200 x 455 mm

 

Obsah balení

Herní sestava od CZC.cz je dodávána v až překvapivě velké kartónové krabici bílé barvy. Do ní by se bez problémů vešel i prostorný bigtower, což však není případ modelu Paladin. Proč je tedy balení tak rozměrné? Uvnitř se ukrývá další krabice, ve které je uložena v samostatné kartónové krabici. Ta je kolem dokola vystlána vzduchovými vaky, aby nedošlo během transportu k poškození.

Kromě samotné sestavy naleznete v balení ještě instalační média, návod k použití, záruční list, několik šroubků, kabel k napájecímu zdroji a v neposlední řadě také montážní list, na kterém jsou vypsány všechny použité součástky. Uživatel tedy nekupuje žádného zajíce v pytli, jak tomu bohužel někdy bývá u některých konkurenčních sestav, u kterých často nejsou uváděny informace o chlazení, zdroji apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Montážní list

 

Vzhled a kvalita zpracování

Vzhled samotné počítačové sestavy je víceméně dán použitou skříní PHANTEKS Eclipse P350X. Výrobce se totiž vyvaroval jakýchkoliv designových výstřelků a vsadil na klasické křivky, které mohou na první pohled vypadat velmi nenápadně. V řádcích níže si nicméně ukážeme, že to není tak úplně pravda, některé komponenty, bočnice a zároveň i čelní panel jsou totiž podsvícené.

Jak již zběhlejší čtenáři patrně tuší, testovaný stroj má jednu bočnici prosklenou, vyrobena je z tvrzeného skla. Dále tato počítačová almara nabízí uživatelům 7 rozšiřujících slotů, 5 míst pro disky, na předním panelu portů 2 konektory USB 3.0 a konektory sluchátek a mikrofonu. Grafické karty mohou mít dílku až 400 mm, uvnitř skříně je také prostor až pro 160mm chladič CPU a 240mm napájecí zdroj. Pro úplnost dodejme, že rozměry skříně jsou 200 x 450 x 455 mm a jenom samotná počítačová almara váží 6,4 kg, jde tedy o poctivý kus železa.

Celá skříň je samozřejmě opatřena speciálními šroubky, které je možné povolit pouze rukou – bez použití šroubováku. Bočnice nemají žádné pečetě, takže uživatelé mohou měnit komponenty a upravovat vzhled vnitřku skříně, jak je napadne. Na spodní straně samozřejmě nechybí masivní nožičky, které mají za cíl eliminovat množství přenášených vibrací. Kvalitě slícování jednotlivých částí ani použitým materiálům není co vytknout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava hned na první pohled zaujme prosklenou bočnicí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je mírně vypouklý, to kvůli otvorům chlazení na bočnicích

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo logo CZC.cz

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zde se kromě snadno přístupných konektorů nachází pochopitelně také pohotovostní tlačítko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice je prosklená

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá strana je dokonale hladká

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez chybičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu z masivních nožiček použité skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana počítače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výstupy grafické karty

 

V útrobách skříně…

Když jsme se detailně seznámili s exteriérem počítačové sestavy, je nejvyšší čas odklopit prosklenou bočnici a podívat se na součástky, které se ukrývají uvnitř. Srdcem celé sestavy je procesor Intel Core i7-8700. Jde o čip se šesti fyzickými jádry, který díky technologii hyperthreading nabízí možnost zpracování 12 vláken. Pracovní tempo je stanoveno na 3,2 GHz, v případě potřeby se ale tento procesor dovede přetaktovat až na 4,6 GHz. Procesor je dále vybaven 12MB vyrovnávací pamětí.

Jako podvozek posloužila plnokrevná herní deska ASUS TUF B360-PRO GAMING, která staví na čipsetu Intel B360. Deska nabízí 4 DIMM sloty pro paměti typu DDR4 (dual-channel) s kapacitou až 64 GB a podporou frekvencí až 2667 MHz. Z rozhraní deska nabízí až 6x USB 2.0 (4x na zadním panelu, 2x na desce), 3x USB 3.1 Gen 1 (1x na zadním panelu typ-C, 2x na desce), 2x USB 3.1 Gen 2 (2x na zadním panelu), 1x VGA, 1x HDMI, 1x PS/2, 1x GLAN, 3x audio jack a rozšiřující sloty 2x PCI-E 3.0 x16 (x16/x4) a 4x PCI-E 3.0 x1. Pro pevné disky se na desce nachází 6x SATA 6Gb/s a 2x M.2 konektory. Podporuje AMD CrossFireX.

Konektor Ethernet na desce je mimochodem chráněn technologií TUF LANGuard. Tato inovativní technologie integruje pokročilé slučování signálu a zároveň nabízí prémiové kondenzátory osazené na desce, které chrání desku před zásahem blesku a před statickou elektřinou. Sluší se podotknout, že základní desky řady TUF procházejí nejnáročnějšími testy v tomto průmyslovém odvětví, aby bylo zajištěno, že jsou připraveny na dlouhodobou službu v jakémkoli prostředí. Při testech jsou desky zahřívány, ochlazovány, ohýbány a jsou vystaveny nárazům a pádům.

Při výběru grafické karty padla volba na ASUS GeForce ROG-STRIX-GTX1070TI-A8G-GAMING. Grafický procesor využívá architekturu Pascal a nabízí frekvenci 1607 MHz (boost 1683 MHz), byla u něj použita paměť typu GDDR5 s kapacitou 8 GB a frekvencí 8 008 MHz (256-bit sběrnice). Karta nabízí 2x HDMI 2.0b, 2x DisplayPort 1.4 a 1x DVI-D. Maximální digitální rozlišení je 7680 x 4320. Z použitých a podporovaných technologií karta nabízí: OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, NVIDIA Ansel, NVIDIA G-SYNC a NVIDIA GPU Boost 3.0.

Operační paměť HyperX Fury Black nabízí kapacitu 2x 8 GB, tedy dohromady 16 GB. Jde o dva DDR4 2666 moduly. Operační systém Windows 10 Home je nainstalován na SSD jednotku Kingston Now UV500 s kapacitou 240 GB, která je dále doplněna o 1TB pevný disk Seagate BarraCuda a modul Intel Optane Memory (M.2) s kapacitou 16 GB, kterému se budeme ještě detailně věnovat v řádcích níže.

Pro úplnost dodejme, že stroj je poháněn napájecím Be quiet! System Power 9 s výkonem 600 W, který nabízí dvě 12V napájecí dráhy zajišťující absolutní stabilitu napětí především pro herní systémy. Energetická účinnost je 80 Plus BRONZE, najdete zde konektory 4pin CPU (2x), ATX 20+4pin, MOLEX (2x), PCI-Express 6+2pin (4x), SATA (6x).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Použita byla základní deska řady ASUS TUF Gaming

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměti HyperX Fury Black

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky se ukrývají v šachtě ve spodní části skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Modul Intel Optane

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta od společnosti ASUS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivé kabely byly vyvázány velmi pečlivě

 

Výkon v praxi

Troufneme si tvrdit, že výběr jednotlivých komponent do sestavy byl zvolen vcelku uvážlivě. Procesor svým tempem bude vyhovovat i velmi náročným uživatelům a grafická karta bohatě stačí na všechny moderní hry ve Full HD či 2K rozlišení, řadu titulů je možné bezproblémově hrát i ve 4K, jak koneckonců můžete sami vidět v testech níže. Grafika je mimochodem plně připravena i na chod moderních systémů pro virtuální realitu.

Testovaný kousek je v praxi neskutečně svižný. To je zásluha především použité SSD jednotky, která dramaticky zvyšuje odezvu celého systému. Při běžné práci tak nemáte prakticky nikdy pocit, že by vás sestava nějak zpomalovala. A to platí i v případě, kdy spustíte nějaké náročnější aplikace, například pro střih videa nebo editaci fotek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační systém Windows 10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Parametry testované sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace CZC.Startovač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužný software modulu Intel Optane

 

Svůj nezanedbatelný podíl na svižném pracovním tempu má také modul Intel Optane s kapacitou 16 GB. Jde v podstatě o speciální paměťový modul, který zvyšuje rychlost počítačového systému. Staví totiž na principu inteligentní systémové akcelerace. Intel Optane je nejčastěji považován za vhodný doplněk ke klasickým pevným diskům, neboť u SSD není nárůst výkonu tak výrazný.

V případě herních sestav to ale tak úplně neplatí. Kvůli menším kapacitám SSD jednotek a stále rostoucí kapacitní náročnosti jednotlivých titulů se hráči velmi často uchylují instalaci her na větší pevné disky, SSD jednotky pak používají především pro chod operačního systému a dalších používaných aplikací. A právě zde přichází na řadu modul Intel Optane, který sice zrychlí chod SSD jen nepatrně, ale zato v případě klasického pevného disku je nárůst již dramatický, což jde poznat například už při častém načítání her.

Pro lepší představu o tom, jak je vlastně celý systém svižný, jsme na některé testy modul Intel Optane ze sestavy vymontovali. Můžete tak porovnat různé činnosti a odezvu operačního systému Windows 10 se samotným pevným diskem, s SSD jednotkou a pak s oběma úložišti po zapojení paměti Intel Optane. Pokud vás modul Intel Optane zajímá více, doporučujeme také naší IT bastlírnu, kde jsme se mu důkladně věnovali.

Ještě před samotnými testy doplňme, že předinstalovaný operační systém je doplněn o aplikaci CZC.Startovač, která usnadní méně zkušeným uživatelům první použití počítače a instalaci těch nejdůležitějších programů.

 

>> Výkon procesoru <<

Testy procesoru

Výsledky

Cinebench R15 (single core)

201 bodů

Cinebench R15 (multi core)

1396 bodů

POVray 3.7 (single core)

475 bodů

POVray 3.7 (multi core)

2981 bodů

wPrime 2.1 (single core)

29,7 s

wPrime 2.1 (multi core)

3,7 s

 

>> Výkon grafické karty <<

Testovaná hra a nastavení

Výsledky

GTA V (1920 x 1080; Very High):

131 fps

GTA V (2560 x 1440; Very High):

98 fps

Battlefield 4 (1920 x 1080; Ultra):

121 fps

Battlefield 4 (2560 x 1440; Ultra):

75 fps

Project CARS (1920 x 1080; Ultra):

119 fps

Project CARS (2560 x 1440; Ultra):

91 fps

Rise of the Tomb Raider (1920 x 1080; Very High):

101 fps

Rise of the Tomb Raider (2560 x 1440; Very High):

65 fps

The Division (1920 x 1080; Very High):

84 fps

The Division (2560 x 1440; Very High):

51 fps

Overwatch (1920 x 1080; ultra):

136 fps

Overwatch (2560 x 1440; ultra):

112 fps

 

>> Testy technologie Intel Optane <<

Typ testu

Intel Optane, HDD a SSD

Pouze HDD

Pouze SSD

Start počítače

8,7 s

neměřeno

12,5 s

World of Warcraft (spouštění hry)

54,3 s

115,6 s

58,6 s

Call of Duty: Infinite Warfare (spouštění hry)

116,7 s

230,5 s

132,1 s

Crystal Disk Mark: Sekvenční čtení

726,3 MB/s

145,7 MB/s

510,0 MB/s

Crystal Disk Mark: Sekvenční zápis

515,4 MB/s

137,2 MB/s

432,7 MB/s

Adobe Photoshop - nízká zátěž

115,4 s

191,6 s

126,8 s

Adobe Photoshop - vysoká zátěž

354,1 s

523,7 s

382,4 s

 

Světla pod kontrolou

Herní počítač není jen o výkonu, ale také o stylu. To koneckonců dokazuje i námi testovaná sestava, pokud ji zapnete, rozzáří se všemi barvami – nabízí RGB podsvícení hned několika komponent. Konkrétně je osvětlená samotná skříň, grafická karta i základní deska.

Měnit jednotlivé barvy podsvícení i zvolené efekty je možné pomocí ovládacího softwaru Aura Sync, který je nedílnou součástí základní desky. Podsvícení skříně – efekty i barvu – je také možné měnit pomocí tlačítek na horním panelu, hned vedle USB a zvukových konektorů. Prostřednictvím nich je tedy možné například snadno skříň zhasnout.

Je nutné podotknout, že každá komponenta může zářit jinou barvou, nebo naopak všechny stejnou. K dispozici jsou i efekty dýchání či blikání. Podsvícení je dostatečně vidět, ale zároveň není tak intenzivní, aby hráče v noci oslňovalo. Níže naleznete fotografie jednotlivých rozsvícených komponent.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocí těchto tlačítek se může ovládat podsvícení skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podsvícená sestava

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na LED pásek lemující spodní část skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Svítí také grafická karta…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a zároveň i základní deska

 

Ticho na prvním místě

Herní sestavy jsou velmi často hlučné, což bývá jejich největší slabinou. Právě proto byl ale u modelu CZC PC Paladin GC100 kladen na tuto problematiku velký důraz. To kromě použité skříně, která dostatek prostoru pro instalaci hned několika ventilátorů a prakticky všechny otvory má opatřeny prachovými filtry, dokládá i chladič procesoru. Ten pochází od renomované společnosti Be quiet!, konkrétně jde o věžový chladič Pure Rock Slim. Další dva ventilátory o velikosti 120 mm pochází z dílen společnosti SilentiumPC, jde o modely Sigma Pro.

Díky použitým chladičům se v klidovém režimu pohybuje hlučnost sestavy okolo 28 dBA. Když se všechny ventilátory roztočí naplno, stoupne hladina hluku až k hranici 40 dBA, což je ale na herní sestavu stále velmi slušný výsledek.

V praxi se teploty pohybují díky tomuto systému chlazení okolo 30 °C. Grafická karta se v zátěži dostane až těsně nad hranici 75 °C, což však není u herních grafik nijak neobvyklá hodnota. Karta přitom příliš neovlivňuje teploty dalších komponent a koneckonců ani samotný hluk, neboť celá skříň má systém chlazení rozdělen do dvou samostatných zón. V té hlavní je základní deska, procesor a grafická karta, druhá zóna je pak určena pro zdroj a disky.

Poslední kategorií, které jsme se zatím nevěnovali, je spotřeba. Při běžné kancelářské práci, tedy při brouzdání po webu, si sestava z elektrické zásuvky vzala 95 W, v maximální zátěži pak 238 W. To víceméně také odpovídá výkonu celé sestavy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Síťky proti prachu a dalším nečistotám v přední části skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prachový filtr je také nahoře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladič procesoru pochází z dílen společnosti Be quiet!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Doplňkový chladič od společnosti SilentiumPC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky a zdroj se nachází v šachtě ve spodní části skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na napájecí zdroj

 

Klady a zápory

+ velmi slušný výkon, možnost hraní ve vysokém rozlišení

+ levnější než skládané sestavy

+ bytelná konstrukce skříně

+ značkové komponenty

+ modul Intel Optane

+ perfektní chlazení, nízký provozní hluk

+ nadstandardní 3letá záruka

 

- ve výbavě není čtečka paměťových karet ani optická mechanika

- na plnohodnotné hraní ve 4K je potřeba ještě výkonnější hardware

- klasický design skříně se nemusí líbit každému

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CZC PC Paladin GC100

 

Závěrečné hodnocení

Sestava CZC PC Paladin GC100 byla od prvního do posledního šroubku navržena pro hráče. Prakticky všechny hry je na ní možné hrát ve Full HD i 2K rozlišení, celá řada titulů navíc může běžet i ve 4K rozlišení. Vyzdvihnout si zaslouží také cenová výhodnost. Tento herní stroj vyjde levněji, než kdybyste každou komponentu kupovali zvlášť. Navíc k sestavě získáte nadstandardní tříletou záruku a v současnosti i hromadu dárků zadarmo.

To chci

Ohodnoť článek:
Týden slev Logitech Týden slev Logitech