Diskuze k článku:Ruský hacker využil grafické karty k prolomení Wi-Fi
To sem nevěděl
Tak to je síla nikdy bych nerek ze graficka karta může pomoc takovim věcem to je mazec!
A hned to vyzkoušet, co..?
tak to aby se všichni "maximální" uživatelé co mají wi-fi modem začali bát, že jim soused nahackuje modem a bude od nich sosat bez jejich vědomí internet. pěkné. sice hezký článek ale řekl bych že dal podnět pro hodně českých hackerů k ozkoušení..
Zadne WPA
Jestlize se chcete pripojit, staci si najit nezasifrovanou sit. I takovy tu sou a daj se pouzit a neni potreba zadnyho hacku.
Doba připojování
Takže na několika diskusích sem už viděl řešit, kolik operací za vteřinu jaký procesor nebo grafárna udělá a jak dlouho by to trvalo.Zásadní věc je ovšem to, jak dlouho trvá připojování k této wifi a ozkoušení jestli heslo fungue. Vemte si kolik vteřin čekáte než se připojíte k routeru. A může si jít hacker s miliardama výpočtů za nanosekundu klidně utřít zadnici.
Nebude to tak horke
Myslim ze to nebude tak horke, zatim to nebylo potvrzeno (i kdyz Tom's Hardware se da verit).Pri sifrovani se pouzivaji 64bitová nebo 128mi a více bitová čísla což znamená 18*10 na 18 (pro 64) a 3*10 na 38. V těchto obrovských číslech se vyberou dvě prvočísla a ty se násobí a vzniká právě ona šifra... Prolomení takovéto šifry není nic složitého, dá se říct že to pouze vyžaduje znalost jednoho z provočísel. A právě na toto asi byla použita grafická karta, k urychlení prolomení této šifry.Pomocí různých algorytmů, lze tento proces jistým způsobem urychlit, pořád ale zůstane třeba 10x12tou kombinací které se musejí prověřit, což znamená otestování velkého množství kombinací a výpočet jedné kombinace není příliš rychlý. Na základě této rychlosti a počtu kombinací nutných k prolomení šifry se dá i stanovit pravděpodobnost prolomení šifry do jedné minuty, hodiny, dne, týdne, měsíce.... Když to přeženu, tak nějaké mizivé procento šance že se vám do hodiny podaří prolomit šifru na procesoru 386ky do jedné hodiny. Samozřejmě na daleko lepším počítači bude ta šance daleko vyšší, pořád bude ale pro statistiku a pro bezpečnost zanedbatelná.
Čili ani tato nejlepší šifra negarantuje 100% bezpečí, pouze riziko jejího prolomení a šance na úspěch je přijatelně zanedbatelná a proto se považuje za bezpečnou. Tak to bylo v minulosti i s jinými šiframi například DES a podobně, dnes již je tato šifra považována ze nedostačující.
Možná měl ten rus jen štěstí, možná našel způsob jak celý provces výrazně urychlit a ještě to pustil na grafické kartě... ono grafické karty mají vysoký výkon, ale i kdyby měli 10 000x vyšší výkon jako je uvedeno v článku, tak by reálná doba prolomení některé ze 128 bitových šifer klesla třeba z 1000 let na měsíc.
Velice zajímavé
Zajímavé, nenapadlo by mě, že se dají grafické karty použít i k něčemu takovému. I když se svojí GeForce řady 4 toho moc neprolomím...
Nevědomky připsala veliký plus
To mi trochu připadá jako kdyby sama nvidia netušila co to vlastně vyrábí. Ale potvrzuje se že "počítačoví experti" si vždy najdou způsob jak se dostat přes cokoliv.
Proč ne?
Rychlost procesorů dnešních grafických karet dosahuje velice slušných mezí a pro matematické výpočty jsou jinak zcela nevyužity. Začít je tak využívat místo toho aby utráceli za víceprocesorové mašiny je dobrý počin.
Dnes hackuje kde kdo
Stačí, když je člověk trochu vynalézavý a ucenlivý, dokáze pak hacknout hodne veci. Hackují i lidé, do kterých byste to neřekli. Myslíte si, že nic neumí,ale jsou to praví EXperti... jenze kdyz jsou chyceni, maji smulu, stejne existuje plno lidi, kteri nikdy chyceni nebudou, protoze si neberou velika sousta a vystaci si s malem a pomalu se zlepsuji a zlepsuji, az se dostanou treba do pentagonu - diky tomu jsem nedavno mel moznost videt mnoho zajimavych dokumentu: napriklad o vysetrovani jedenacteho zari atd... a taky ho nikdo nechytnul :-)
Hry
Kdyby si radši zahrál nějakou pořádnou hru místo aby se pokoušel nabourat do cizích wifi a uštřit za poplateky... ;)
Bezpečnost
To je hrozný co se na tom světě děje, člověk si nikde nepřipadá v bezpečí a musí žít celý život v nejistotě a ve strachu, že mu někdo něco ukradne, nebo ho zabije....
To budou zase obrovské investice do nových zabezpečovacích systémů a šifer,které jak je zvykem vydrží nějakej pátek a pak bude zase všechno dokola. Je to škoda...
:-D
Rychlost procesorů dnešních grafických karet dosahuje velice slušných mezí a pro matematické výpočty jsou jinak zcela nevyužity. Začít je tak využívat místo toho aby utráceli za víceprocesorové mašiny je dobrý počin.
Příklad
Je to jen příklad toho, že všechno jde, taková ukázka chytrosti člověka. Ale pro normálního člověka, žijícího v maloměstě se (snad) nic nemění. Kdysi mi jeden programátor říkal, že by musel zůstat v autě s počítačem kolem 2 dní, aby nám prolomil WPA. A jak tady již bylo zmíněno, pokud člověk chce v ovzduší létá hodně nezabezpečených sítí.
Plky
V "článku" jsou totálni sra*ky. Ten kdo (údajně) implementoval útok na zranitelnost bezdrátových sítí nebyl žádny ruský hacker ale elcomsoft. Nejedná se o prolomení WEP ale WPA. WEP lze prolomit s běžným CPU za 5 minut - kdo bude investovat tisíce dolarů do vývoje jen proto aby to GPU "udělalo za 4 minuty???. Kevšemu (zatím) neexistuje nic na čem lze tvrzení o (uspěšné) implementaci útoku na platformě CUDA ověřit. Pokud tento text odstraníte zvedne se úroveň CzC o 20%.