Herní podzim 2020 aneb Jak vypadá PC next gen

Next gen… Next gen kam se podíváš! Konzole PlayStation 5 i Xbox Series X berou útokem peněženky fanoušků gaučového hraní. V červeném týmu pro změnu se zatajeným dechem vyhlíží novou verzi mobilní konzole Nintendo Switch.

Zato majitelé herních počítačů mohli jen tiše závidět a vlastně se neměli letos pod stromečkem na co těšit. Tedy až do nedávna se neměli na co těšit! Oznámení nové generace herních grafických karet NVIDIA GeForce RTX 30 totiž změnilo úplně všechno… Jo a taky zabilo spoustu herních klávesnic, když si do nich hráči naslintali.

Proč, říkáte si? Neskutečný poměr cena/výkon u levnějších modelů a s ním spojený pokles cen u karet předchozí generace je sám o sobě fajn, jenže jenom výkonnější železo už dneska žádného pořádného Geeka ze židle nezvedne. Ne, vtip spočívá v načasování. Zatímco při prvním představení RTX technologie v čele s ray-tracingem využívalo její možnosti sotva pár titulů, po nástupu nových konzolí už si bez nich naplno nevychutnáte takřka žádnou významnější hru. Nová generace RTX karet navíc přišla i s NVIDIA DLSS AI akcelerací, která dokáže pořádně nakopnout počty vašich FPS! Nevěříte? Připravili jsme si pro vás hned 5 důvodů, proč si o novou generaci grafických karet NVIDIA GeForce RTX napsat Ježíškovi!

Battle royale v úplně novém světle

Epic Games na svém korunním klenotu, free to play Battle royale hře Fortnite, nijak nešetří. Když tedy dostali možnost nacpat do něj nejnovější grafické technologie, okamžitě po ní skočili a výsledky vážně stojí za to! Při bojích o první místa zdaleka nejvíc oceníte vyšší počet FPS, o který se vám postará v úvodu zmíněná NVIDIA DLSS AI akcelerace. Viditelně lepší grafika je ale samozřejmě taky moc fajn, o čemž se můžete přesvědčit zde.

Povinnost volá

A není to jediná střílečka, ve které budete moct letos na podzim těžit z výhod RTX karet. Call of Duty Black Ops: Cold War taktéž ve velkém sází na RTX technologie. Tahle už tak hollywoodská podívaná by se díky ray-tracingu měla proměnit na něco, nad čím uznale pokývá hlavou i sám Michael Bay! Vyšší počet snímků za vteřinu se pak šikne ať už budete bojovat za vlast v kampani, nahánět nejvyšší skóre v multiplayeru nebo zdrhat před zombíky v co-op režimu.

Čas na upgrade

Kde jinde prezentovat grafický next gen, než ve hře z budoucnosti plné nejrůznějších technologických vychytávek? Řeč je samozřejmě o novém RPG Cyberpunk 2077 od CD Project RED, autorů herního Zaklínače. To vypadá skvěle už samo o sobě, ray-tracing ovšem tomuhle světu plnému neonů a temných uliček dodává ještě o stupínek vyšší grády! A zrovna tady se vám bude hodit i vyšší grafický výkon a podpora DLSS, protože tohle nebude nic pro starší železo. Přece byste si nenechali ujít Keanu Reevese doslova v tom nejlepším světle, že ne? Jak moc vám RTX karta v Night City zpříjemní život, se dočtete zde.

Smithersi, vypusťte psy

Třetí díl série Watch Dogs s podtitulem Legion nás vezme na výlet do Londýna. A ten by zkrátka byla škoda neužít si v té nejlepší možné grafice! Ray-tracing ani podporu DLSS už sice u většiny moderních her pro jednoho hráče na maximální možné grafické detaily takovou parádu sám o sobě nadělat nedokáže. Pokud jste ale dlouho neprováděli upgrade vašeho čipeška, i tu nejméně výkonnou grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 30 pod jeho kapotou pořádně pocítíte!

Kostičkové království, jak ho neznáte

Vypadá to všechno moc dobře, že? I přes to, co jsme vám do teď ukázali byste ale jen těžko hledali přesvědčivější důkaz, že RTX technologie není jen další nafouknutá marketingová serepetička, než je právě Minecraft. Že kupovat si poslední výkvět na poli grafických technologií kvůli hře, která je postavená z obřích pixelů, je totální šílenství? Jeho verzi pro Windows 10 běžící právě na RTX grafárnách byste pravděpodobně na první pohled ani nepoznali. Realistické stínování, osvětlení, odrazy, atmosférické efekty a podpora DLSS z tohohle grafického otloukánka dělají místo, kam bychom klidně vyrazili na dovolenou! Kompletní sadu ukázek najdete zde.

NVIDIA GeForce RTX v kostce

  • vyšší počet snímků za vteřinu díky čistému vyššímu výkonu

  • ještě vyšší počet snímků za vteřinu díky NVIDIA DLSS AI akceleraci

  • ray-tracing se vám postará o dechberoucí vizuální podívanou

  • nižší modely mají velice rozumné cenovky

  • když na tom pustíte Minecraft, nebudete věřit vlastním očím

Týden slev Logitech Týden slev Logitech