Osobní počítače - průvodce

Osobní počítače se staly od doby svého boomu nepostradatelnou součástí domácností, kanceláří, laboratoří a setkáváme se s nimi doslova na každém kroku. Od doby prvního mechanického počítadla, které se používalo už v Babylonii, se posunulo toto odvětví velkým krokem kupředu. Díky tomu si dnes můžeme vychutnat digitální zábavu ve vašich domácnostech a efektivně využívat tyto stroje pro pracovní i osobní využití.

Základní rozřazení do kategorií

Prvním krokem pro výběr nového počítače by mělo být zamyšlení se nad tím, k jakým úkolům ho budete používat. Počítače jsou na našem webu děleny na nejčastěji hledané zaměření:

 • Firemní: Tyto počítačové sestavy jsou navrženy, aby zvládaly běžné kancelářské úkoly a bývají zpravidla vybaveny operačními systémy, které umožňují například firemnímu správci pokročilejší nastavení sítě.
 • Domácnosti: Sestavy pro domácí využití jsou zaměřeny na plynulý chod, podporu multimediální zábavy jako například filmů, méně náročných her a další kratochvilné zábavy.  Samozřejmě jsou také vhodné i pro studenty, kteří na nich budou zdokonalovat své dovednosti a testovat své znalosti.
 • All in One PC: Jedná se o speciální propojení počítačové sestavy a monitoru do jediného zařízení. Tento druh počítačů se skvěle hodí do místností s omezeným prostorem nebo na menší pracovní stoly. U AiO počítače, jak se zkráceně také označuje, budou konektory, ovládací prvky, vypínání a další funkce snadno dostupné. Některé modely jsou navíc vybaveny možností dotykového ovládání prostřednictvím obrazovky.
 • Mini PC: Počítače malých rozměrů zaznamenaly velký ohlas u našich zákazníků. Mají všestranné použití v domácnosti i v kanceláři, od pracovních úkolů, po multimediální zábavu až u těch nejvýkonnějších modelů pro hraní her. Počítače šetří místo, snadno se přenášejí a při připojení s LCD televizorem nebo monitorem mohou sloužit i jako domácí multimediální centrum. Některé modely je možné umístit na zeď nebo na LCD monitor prostřednictvím VESA držáku.
 • Herní: V této sekci se nacházejí výkonné stroje, které zvládnou vše, od pracovních úkolů, multimediální zábavu ve vysokém rozlišení až po hraní náročných herních titulů. Nenechávejte se omezovat nedostatečným výkonem vašeho počítače a získejte převahu nad herními konkurenty dostatečně nadupaným herním počítačem od prověřených výrobců.

Kromě hotových sestav nabízíme i možnost poskládat si počítač z vámi zvolených komponent. O sestavení a otestování funkčnosti počítačové sestavy se postarají naši proškolení montážníci. Pokud si nebudete výběrem jisti, nebo v případě jakéhokoliv dotazu se můžete obrátit na naši zákaznickou linku 313110000, případně využít některý z našich dotazových formulářů

Základní rozdíly jednotlivých komponent, jsme pro vás shrnuli do zjednodušené technické tabulky:

 1. Procesor (CPU)
 2. Operační paměť (RAM)
 3. Grafická karta (VGA)
 4. Pevný disk (HDD, SSD, SSHD)
 5. Operační systém (OS)
 6. Další programy
 7. Konektory
 8. Další výbava

obr

Procesor (CPU)

Neboli také přezdívaný mozek celé počítačové sestavy, který se stará o výpočty jednotlivých aplikací. Na výběr zde jsou procesory dvou výrobců Intel a AMD. Pro snazší rozpoznání výkonnostní třídy procesoru je výrobci zařadili do několika skupin. Použít pro výběr správné verze procesoru můžete například přehledného průvodce od společnosti Intel nebo námi určené rozdělení:

 • Intel Celeron a Pentium: Vhodné do domácností a kanceláří, kde nejsou používány náročnější programy například pro úpravu fotografií, videa atd. Sedmá verze s označením Kaby Lake je vhodná i pro použití v levných herních sestavách.
 • Intel Core i3: Nabídnou uživateli dostatek výkonu pro práci, surfování po internetu a pohodlné multimediální vyžití. Sedmá verze s označením Kaby Lake je vhodná i pro použití v levných herních sestavách.
 • Intel Core i5: Středně výkonná třída procesorů, která hravě zvládne běžné multimediální využití, ale je vhodná i pro práci s videem nebo fotografií. Tento model je také vhodný pro hraní středně náročných her.
 • Intel Core i7: Nejvýkonnější třída procesorů vhodná pro zpracování 4K videa, 3D modelování a hojně využívaná v extrémně výkonných herních sestavách.
 • AMD série A: Středně výkonná třída procesorů, která hravě zvládne běžné multimediální využití, ale je vhodná i pro práci s videem nebo fotografií.
 • AMD Ryzen: Nejvýkonnější třída procesorů vhodná pro zpracování 4K videa, 3D modelování a hojně využívaná ve výkonných herních sestavách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměť (RAM)

Používá se pro dočasné uložení zpracovávaných dat a spuštěných programů. Urychluje se tím přístup k nejčastěji používaným datům uloženým na daleko pomalejším pevném disku.  Čím vyšší je velikost paměti tím lépe. Označuje se typem DDR a pak číslovkou, kde platí, že čím vyšší číslo, tím se jedná o novější typ paměti, vyráběný novější technologií s lepším úkonem a většinou i nižší spotřebou.

 •     4GB: Vhodné pro nenáročnou kancelářskou práci
 •     8GB: Doporučené minimum pro multimediální využití
 •     16GB a více: Pro náročnější programy, například pro úpravu fotografií či videa a také pro hraní her.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta (VGA)

Stará se o grafické výpočty v počítači a vysoký výkon ocení především hráči počítačových her. Grafické karty se dělí na integrované v procesoru (případně na základní desce) a na dedikované grafické karty. U dedikovaných grafických karet je dobré zvolit si dostatečnou velikost grafické paměti, která slouží pro rychlejší načítání grafických operací. Označuje se typem GDDR a pak číslovkou, kde platí, že čím vyšší číslo, tím se jedná o novější typ paměti, vyráběný novější technologií s lepším úkonem.

 • Intel: Jedná se o integrované grafické karty v procesoru nebo na základní desce. Tyto grafiky využijí především nenároční uživatelé pro práci, multimediální zábavu, nebo hraní méně náročných her.
 • NVIDIA GeForce GT: Dedikované grafické karty se středním výkonem, vhodné podobně jako integrované grafické karty pro pracovní, multimediální využití. Případně hraní středně náročných her.
 • NVIDIA GeForce GTX: Grafické karty zaměřené na vysoký herní výkon. Pro snazší orientaci ve značení (např.: GTX 660; GTX 1080 Ti): první číslo nebo u nejnovějších modelů dvojice čísel označují generaci grafické karty; druhé číslo značí pořadí v řadě (čím vyšší tím lepší); třetí číslo se používá výjimečně pro případné odlišení v řadě. Důležitá je také zkratka Ti (Titanium) na konci označení, která představuje vysoce výkonné modely.
 • AMD Radeon R5: Dedikované grafické karty se středním výkonem, vhodné podobně jako integrované grafické karty pro pracovní, multimediální využití. Případně hraní středně náročných her.
 • AMD Radeon R7:Dedikované grafické karty s vyšším výkonem, vhodné pro pracovní, multimediální využití. Ale také hraní online herních titulů až ve skvělém FullHD rozlišení.
 • AMD Radeon R9 a Pro: Grafické karty zaměřené na vysoký herní výkon až ve 4K rozlišení a disponující nejnovějšími technologiemi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevný disk (HDD, SSD, SSHD)

Slouží pro ukládání dat v počítačové sestavě. Disky rozdělujeme na tři druhy, jako jsou klasické magnetické disky, které se vyznačují dobrou cenou a vysokou kapacitou, hodí se tak například jako levné uložiště pro velké množství dat. SSD disky, ty jsou tvořeny paměťovými čipy a tím pádem mají vyšší odolnost proti otřesům a daleko vyšší rychlost, tu poznáte hlavně u rychlejšího naběhnutí operačního systému a programů na nich uložených. SSD disky jsou vhodné pro uživatele, kteří mají rádi rychlý a svižný chod počítače. Posledním druhem jsou hybridní SSHD disky, které jsou vybaveny oběma technologiemi současně a díky tomu nabídnou vysokou rychlost SSD disku společně s dostatečně velkým úložným prostorem magnetického disku. Pokud už víte, jaký disk zvolit, pak bude pro další výběr vhodné určit, jakou kapacitu uložiště byste si představovali:

 • 128GB: Ideální pro kanceláře, kde se pracuje s malými datovými soubory.
 • 256GB: Vhodná i pro multimediální použití v domácnostech, pro ukládání menšího množství multimediálního obsahu (filmy, hudba, fotky atd..), her, a dalších nejrůznějších dat.
 • 500GB: Disky vhodné pro běžné použití, a schopné pojmout velké množství datových souborů (filmy, hudba, fotky atd..).
 • 1TB a více: Tyto disky se hodí pro uživatele, kteří pracují s velkým množstvím dat a potřebují uchovat velké multimediální nebo datové soubory (filmy, hudba, fotky atd..), či jsou pravidelnými hráči nejnovějších herních titulů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační systém (OS)

Operační systém je základní programové vybavení, které je uloženo v paměti zařízení. Při startu se operační systém spustí a je v činnosti až do jeho vypnutí. Umožňuje uživateli ovládat zařízení, spouštět programy a další. Výběr operačního systému je třeba uzpůsobit programům, které hodláte nejčastěji používat a ověřit si, jestli jejich poslední verze nabízí podporu tohoto systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 • Windows 7 Professional: Velmi oblíbený operační systém, který díky svým širokým možnostem nastavení, můžete použít jak v domácnostech, tak ale i ve velkých firmách.
 • Windows 10 Home: Nejnovější verze operačního systému určená, jak již název napovídá hlavně pro domácí využití. Tento program nabídne uživateli velkou řadu nejběžnějších funkcí a nastavení, ale jsou vynechány programy, které využijete hlavně v kancelářích. Výčet rozdílů a více informací je možné zjistit ZDE.
 • Windows 10 Pro: Nejnovější verze operačního systému určená, jak již název napovídá hlavně pro firemní využití. Obsahuje navíc například připojení k doméně, funkce vzdálené plochy, sdílenou konfiguraci počítače a mnoho dalších pokročilých nastavení. Výčet rozdílů a více informací je možné zjistit ZDE.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 • Apple Mac OS: Operační systém s intuitivním ovládáním, vysokou stabilitou jistě ocení nejenom fanoušci, kteří ho používají na mobilním přístroji.
 • Bez operačního systému: Pokud jste se rozhodli pro zvolení počítače bez operačního systému. Mějte na paměti, že doporučujeme před jeho zakoupením, abyste se informovali u naší technické podpory nebo obchodníka, jaké operační systémy na něj lze nainstalovat. Dnešní Windows sice nabízejí již v základu širokou paletu přeinstalovaných ovladačů, ale 100% kompatibilitu bývá možné zjistit pouze na stránkách výrobce. Nabídku operačních systémů naleznete pod tímto odkazem.

Další programy

Velmi častým dotazem také bývá, jestli je součástí přeinstalovaného Windows i kancelářský balíček Office nebo jiné programy pro běžné využití. To se dočtete v podrobném popisu vybrané sestavy, a pokud nebude office u sestavy uveden, je možné společně se sestavou nebo případně dodatečně některý z pokročilých programů dokoupit.

 • Zabezpečení:  Programy pro ochranu soukromí a uložených dat využijí, jak uživatelé kanceláří, tak i klasický uživatel v domácnosti. Na výběr je zde celá řada výrobců a také balíčků s rozdílnou délkou předplatného nebo výhodných balení, které lze například podle zvoleného typu využít na více domácích či firemních počítačích a někdy i mobilních přístrojích.

 • Vybavení do kanceláře: Buďte připraveni na nejrůznější situace, které mohou nastat, a vybavte se některým z našich kancelářských programů. Programy jsou vybírány jen od prověřených výrobců a nabízejí pokročilou správu nejrůznějších činností a jsou vhodné pro uživatele, kteří chtějí maximálně zefektivnit své pracovní postupy. Mezi nejoblíbenější kancelářské programy patří dlouhodobě balíček Office od společnosti Microsoft.

 • Nezbytná součást fotografa: Fotografovat v dnešní době nemusíte pouze digitálním fotoaparátem nebo zrcadlovkou. Pěkné fotky je možné pořídit i většinou mobilních telefonů nebo případně tabletem. Ne všechny snímky se vám vydaří, a pokud chcete prezentovat nafocené materiály kolegům, příbuzným nebo jen kamarádům jistě budete chtít, aby vaše fotografické úlovky byly co nejlepší. S tím vám mohou pomoci tyto grafické programy, které nabídnou uživateli celou řadu nastavení, filtrů a usnadní tak vaši práci s fotografiemi.

 • Střih a působivé video prezentace: Natočením videa příběh teprve začíná. Abyste mohli předvádět videa vašemu okolí nebo na internetu. Bude třeba z dlouhých pasáží udělat krátké shoty, které osvěží výsledné video. Přidat pak můžete podle dispozic programu a vaší představivosti například namluvené pasáže, různé grafické přechody mezi scénami, vysvětlující texty a mnoho dalších vylepšení, které z klasického videa vytvoří nevšední zážitek.

Konektory

Myslet při výběru PC byste měli i na konektorovou výbavu, kterou bude třeba, aby byla v počítači obsažena.

 • Video konektory: Pro propojení s monitorem, projektorem nebo televizorem je možné použít nejstarší analogové VGA (D-Sub), nebo novější digitální rozhraní s lepší kvalitou přenosu: DVI, HDMI, mini DisplayPort, nebo DisplayPort.
 • Klasické datové konektory: Mezi nejrozšířenější konektory patří USB konektory typu A, kam se zapojují flash disky, tiskárny, myši, klávesnice, gamepady, joysticky, volanty, externí disky a celá další řada periferií. Rozdělují se podle verze a liší se převážně maximální rychlostí přenosu. Verze USB 2.0 podporuje maximální rychlost přenosu až 480 Mb/s, verze USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1 (novější označení)) rychlost až 5Gb/s a nakonec verze USB 3.1 Gen 2 může mít rychlost až 10 Gb/s.  
 • Další datové konektory: Novinkou mezi USB konektory je USB konektor typu C, který se může pochlubit novým vzhledem. S tímto konektor má výhodu v tom, že ho zapojíte na první pokus, díky tomu, že má obě strany naprosto totožné, takže odpadá nutnost koncovku otáčet a hledat jakou stranou ji do konektoru připojit. Za zmínku jistě stojí i staré sériové rozhraní COM užívané ještě například na některých čtečkách kódů a rychlý Thunderbold konektor, používaný nejenom pro propojení externích disků a digitálních kamer.
 • Kabelové a bezdrátové připojení: Pro připojení k domácí nebo firemní síti slouží buď klasické kabelové rozhraní s konektorem RJ-45 a tam rozlišujeme rychlosti LAN (100Mb/s) nebo GLAN (1000Mb/s). Propojení do počítačové sítě lze i bezdrátově prostřednictvím WiFi rozhraní. Za zmínku jistě stojí i stále hojně rozšířené bezdrátové bluetooth rozhraní například pro propojení s domácí elektronikou jako jsou zesilovače, domácí kina, mobilní telefony, některé reproduktory či sluchátka.

Další výbava

Počítačové vybavení je velmi rozmanité a tak na závěr bych chtěl vytáhnout jen několik specialit, které by vás mohli zaujmout.

Hity z telky Hity z telky