MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO, 8GB GDDR6  + Rainbow Six Siege GOLD EDITION
MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO, 8GB GDDR6
18 733 Kč 22 667 Kč 17 983 Kč 21 759 Kč

Streamujte jako profík s GeForce RTX

Produktové tipy 23. 7. 2020
Streamování? To už dávno není vysněná práce pro pár vyvolených. Dneska streamuje každý a nejsou to jen geekové. Světoznámí herci, muzikanti i třeba sportovci se na Twitchi chlubí svým skillem, tak proč ne také vy? S námi to zvládnete!

Žijeme v době, kdy spousta z nás tráví více a více času hezky v pohodlí domova, což samozřejmě vede i k tomu, že máme chuť zkoušet nové věci. Třeba právě streamování! A v době, kdy platformy jako Twitch zažívají rekordní počty ve shlédnutí a nových uživatelích, je ten správný čas přidat se k zástupu lidí, kteří se sdílením svých herních zážitků s ostatními nejen baví, ale také i živí.

Pojďte se s námi podívat na základy tohoto moderního řemesla. Připravili jsme pro vás spoustu tipů a triků do začátků vaší streamerské kariéry, ať už půjde o volnochvilkovou záležitost, nebo do toho chcete skočit po hlavě a stát se novou hvězdou Twitche.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Co k tomu potřebuju?

To záleží... Ale co začít jednoduše a rychle, prostě s tím, co máte v počítači? Základem je samozřejmě nějaký streamovací software a pokud máte grafickou kartu od Nvidie, není lepší vstupenky do světa streamování než s aplikací GeForce Experience.

O té jsme psali nedávno a nejenže vám tenhle šikovný prográmek pohlídá aktuální ovladače grafické karty a sám optimalizuje vaše oblíbené hry, ale také vám umožní nahrávat videa a rovnou je sdílet s ostatními na internetu. Začněte jednoduše - nahrajte něco a nechte si od kamarádů poradit, co zlepšit a na čem ještě zapracovat.

Sami každopádně zjistíte, že streamování může mít docela zásadní dopad na výkon vašeho PC. To není náhoda. Vaše grafika i procesor musí nejen makat na tom, aby vám hra běžela, ale ještě musí na pozadí stihnout zpracovat samotný stream. Bývaly časy, kdy právě tohle spoustu z nás od streamování odradilo, protože jsme zkrátka neměli dostatečně silný hardware, který by zvládl oboje.

GeForce RTX a NVENC

Díky enkodéru NVENC od Nvidie je tenhle problém naštěstí minulostí. Pokud máte v počítači grafickou kartu GeForce, NVENC (Nvidia Encoder) váš stream obstará i bez toho, abyste museli snižovat detaily grafiky či dokonce rozlišení ve snaze zachovat plynulost obrazu. A nemusíte přitom vlastnit GeForce RTX 2080 Ti. Stačí vám klidně GeForce 1650 Super a nová generace NVENC, tedy stejná jako u vlajkové lodi GeForce RTX 2080 Ti, je vám k dispozici.

Genialita NVENC spočívá jednoduše v tom, že zatímco softwarové kódovače videa zahltí instrukcemi procesor (a tím brzdí grafickou kartu), řešení od Nvidie přenese tuto starost na dedikovanou část grafické karty oddělenou od ostatních výpočtů. Výsledkem je plynulý obraz s kvalitou srovnatelnou se softwarovým kódovačem X264, aniž byste museli mít navíc speciální počítač jen na streamování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GeForce Experience nebo OBS?

GeForce Experience je úplně nejsnazší pro začátečníky, protože vám k živému vysílání stačí párkrát kliknout a všechno jede, jak má. Aplikace přímo od Nvidie nabízí v jednom balení vychytávky, které dříve nebyly možné.

Díky technologii ShadowPlay můžete streamovat živě na platformy jako Facebook, YouTube či Twitch bez viditelné ztráty výkonu - jak už jsme řekli výše, o vše se stará NVENC na vaší grafické kartě GeForce.

Funkce Highlights je zase parádní v tom, že můžete zachytit jen ty nejlepší momenty z vaší hry a rychle z nich sestavit hvězdnou kompilaci. A to vše ve 4K při 60 FPS o libovolné délce, kterou váš disk snese.

Samozřejmě vždy můžete povýšit na některý z pokročilejších prográmků, většina z nich totiž NVENC přímo podporuje. Nejpopulárnější OBS Studio nabízí spoustu užitečných funkcí, včetně podpory pluginů, kterých využijí zkušenější streameři. Dalšími volbami může být Twitch Studio, XSplit Gamecaster či Discord, přičemž poslední zmíněná volba je obzvlášť vychytaný díky možnosti streamovat přímo v chatovacím okně populárního komunikačního prográmku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jaký hardware?

Teď když máme pořešený software, je potřeba se ještě přesvědčit, že máte na čem hrát respektive streamovat.

Co se procesoru týče, doporučit můžeme novější procesory od AMD i Intelu s alespoň čtyřmi jádry. Více je samozřejmě lépe a pokud se budete pouštět do nějakých větších akcí v editačních programech (stříhání a postproces), na procesoru nešetřete.

Kolik paměti RAM? Budeme znít jako kolovrátek, ale opět více je lépe, záleží ovšem také na vašich nárocích. Doporučit nicméně můžeme alespoň 8 GB RAM, pod tuto hodnotu bychom rozhodně nešli, a ideálně pak 16 GB. Co se rychlosti týče hraniční je 2400 MHz, ideální a nejlépe kompatibilní pak 3200 MHz.

Velikost a rychlost disku? Tak především zapomeňte na staré plotnové HDD. Rozhodně doporučujeme pořídit SSD. A velikost? Odpověď v tuto chvíli jistě sami znáte!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Teď ale přichází ta zásadní otázka. Jakou grafickou kartu? Zatímco u procesorů na volbě značky kdovíjak nesejde, je to spíše věc subjektivních preferencí, v případě GPU nelze než doporučit karty GeForce s čipem Turing. Důvodů je mnoho a výše už jsme několik zmínili.

Špičková podpora na softwarové úrovni počínaje vždy aktuálními ovladači a konče GeForce Experience, o které jsme psali nedávno. Nová generace hardwarového kódování videa NVENC v rámci čipů Turing je pro streamování naprosto zásadní. A nakonec samozřejmě i fantastický výkon už u nižších řad karet jako je třeba GeForce GTX 1650 Super.

Pojďme si to říct ještě hezky v číslech a přehledně. Níže jsme vypsali čtyři stupně streamovacích konfigurací podle použité grafické karty a základních parametrů jako FPS a rozlišení.

1080p 60 FPS - GTX 1650 Super / GTX 1660 Super

1080p 144 FPS - RTX 2060 Super / RTX 2070 Super

1440p 144 FPS - RTX 2080 Super

4k 60 FPS - RTX 2080 Ti

CHCI GEFORCE RTX

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

RTX Voice - AI ve vašich streamech

Úplnou novinkou v oblasti streamování je ovšem RTX Voice. Jedná se o šikovný plugin do celé řady streamovacích ale i komunikačních programů, který díky AI v grafických kartách GeForce RTX dokáže odstranit šum v pozadí a jiné zvukové nesrovnalosti ve vašem streamu či při konferenčních hovorech.

Už vás někdy iritoval kolega při Skype hovoru hlučným vrzáním židle? A co třeba klapání mechanických kláves při hraní? Projíždějící sanitka, která při streamování hororové adventury dost kazí atmosféru? Tohle všechno dokáže RTX Voice spolehlivě zachytit a odstínit aniž byste museli cokoli nastavovat nebo nedejbože upravovat v postprocesu editačních programů.

Jak na to? Jednoduše! Prostě si stáhněte RTX Voice aplikaci, nainstalujte ji a v nastavení zaškrtněte funkci odstínění zvuků na pozadí u svého mikrofonu. U výstupního zařízení (sluchátka, reproduktory) nechte výše zmíněnou funkci vypnutou.

Plnou podporu RTX Voice mají aktuálně následující aplikace:

  • OBS Studio
  • Streamlabs
  • XSplit Broadcaster
  • XSplit Gamecaster
  • Twitch Studio
  • Discord
  • Google Chrome
  • Battle.net Chat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jsem ready! Vysílání začíná za 3, 2, 1...

Gratulujeme! Snad jsme trochu pomohli. Máte pořešený software i hardware, teď přichází důležité otázky. Co budete streamovat? Na jaké platformě? Budete vystupovat sami za sebe, nebo si vytvoříte nějakou zajímavou osobnost? Jakým způsobem budete komunikovat se svým obecenstvem? Jak o sobě dáte vědět světu? Je toho spousta!

Začátečníkům můžeme doporučit jediné - buďte sami sebou a streamujte to, co vás baví nejvíce. Nemusí jít přitom jen o hry. Spousta lidí na Twitchi ukazuje své dovednosti v jiných oblastech - řemesla, kreslení, zpěv... Začněte jednoduše a postupně přidávejte na osobním projevu a charakteru, který se stane poznávacím znakem vašich streamů.

Hodně štěstí za celý GEEK magazín!

CHCI GEFORCE RTX

kód: 265747
MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO, 8GB GDDR6  + Rainbow Six Siege GOLD EDITION
CZC doporučuje
prodloužená záruka
-4%
18 733 Kč 22 667 Kč 17 983 Kč 21 759 Kč
Extrémně výkonná herní grafická karta v podání MSI, rozhraní PCIe 3.0 , architektura Turing, frekvence 1845 MHz (boost), 8 GB GDDR6 paměti, 256-bit sběrnice, 1x HDMI, 3x DisplayPort, 1x USB typ-C, OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, MSI Afterburner, NVIDIA: Ansel, NVLink, G-Sync a HDR.
Akční nabídka Týden slev Sony