Jak využít USB port na domácím routeru?

Společnost TP-Link připravila velký článek o využití USB portů, kterými je dnes vybaveno mnoho domácích bezdrátových směrovačů. Využívají se buď pro "připíchnutí" tiskárny a tím získání možnosti tisku z libovolného zařízení, nebo pro připojení USB disku a sdílení dat s celou domácností.

Jak sdílení dat a síťovou tiskárnu správně nastavit? To se dozvíte v následujících odstavcích. Periferie budeme připojovat k oblíbenému domácímu směrovači TP-LINK TL-WR1043ND, který na CZC.cz pořídíte za 1 366 Kč Kč včetně DPH.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Připojení a nastavení USB disku

Ačkoli se může na první pohled zdát připojení externího disku ke směrovači obtížné, opak je pravdou - sdílení dat zvládne i začátečník. Nejprve připojte USB disk, který chcete sdílet na síti, do USB portu svého směrovače. Nezáleží na tom, zda je to obyčejný flash disk či klasický externí disk - připojit můžete obojí.

Nyní se přihlaste do administrace svého směrovače – stačí zadat jeho adresu do internetového prohlížeče, například http://192.168.2.254/ (vaše adresa může být v závislosti na konfiguraci sítě jiná).

Nyní ale už k samotnému nastavení na směrovači TP-LINK TL-WR1043ND:

  1. Po přihlášení do administrace se přepněte vlevo na záložku „USB Settings“, kde byste měli vidět již připojený disk. 
  2. Pokud tomu tak není, klikněte na tlačítko „Rescan“ a případně disk odpojte a znovu připojte ke směrovači.
  3. Pokud se vám disk nedaří připojit, zkontrolujte, v jakém je formátu. Starší směrovače totiž nepodporují systém souborů NTFS, u těch novějších byste v této souvislosti již neměli mít problém. Podporované systémy souborů si ale vždy raději ověřte v manuálu ke svému zařízení.
  4. V záložce Storage Sharing můžete aktivovat sdílení dat z disku na síti pomocí speciálního protokolu Samba. V případě potřeby můžete přístup k souborům omezit pomocí uživatelských účtů a hesel či nastavit pro vybrané uživatele restrikce zápisu na disk.

Ke svým souborům máte možnost přistupovat i vzdáleně, a to pomocí FTP serveru, který snadno aktivujete v záložce FTP server. Pokud chcete ke svým souborům přistupovat ze zařízení, jako jsou například televize, herní konzole či chytré telefony, lze aktivovat také Media server - jak jinak než ve stejnojmenné záložce.

Jak přistupovat k obsahu?

Nejpohodlněji přístup k obsahu pomocí počítače či notebooku probíhá přes protokol Samba. Jednoduše zadáte do průzkumníka Windows adresu síťového zařízení se dvěma zpětnými lomítky (v našem případě je to \\192.168.2.254), a pokud vše pracuje správně, uvidíte sdílené složky. Když na složky kliknete pravým tlačítkem, můžete je také připojit jako síťový disk a přistupovat k nim stejně jednoduše jako na lokální disk.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K zapnutému FTP serveru přistoupíte v internetovém prohlížeči buď prostřednictvím adresy ftp://192.168.2.254/ nebo lépe s využitím FTP klienta. Na Media server se dostanete přímo z počítače (například přes Windows Media Player) či z chytré televize, konzole a dalších kompatibilních zařízení.

Nezapomínejte na bezpečnost

Pokud sdílíte na síti svá osobní data, jakými mohou být například fotografie nebo dokumenty, nezapomeňte na bezpečnost, a to zejména u bezdrátové sítě. Silné heslo spolu se zabezpečením WPA2 útočníkovy znemožní přístup k vašim souborům.

Pokud chcete pro vzdálený přístup používat FTP server, uvědomte si, že jméno a heslo je v případě protokolu FTP přenášeno bez šifrování a útočník na veřejné síti (například v kavárně) může vaše údaje snadno zachytit.

Sdílíme tiskárnu

Sdílení tiskárny na směrovači nabízí spoustu výhod. Můžete díky němu tisknout pohodlně na bezdrátové síti (třeba z notebooku), zatímco sedíte a sledujte televizi.

Na směrovači TL-WR1043ND stačí aktivovat funkci „Print server“, kterou najdete v záložce „USB Settings“, a máte téměř hotovo. Po připojení tiskárny do USB portu směrovače je tiskárna připravena ke sdílení. Musíte ji ale nakonfigurovat v počítači.

  • Ve Windows 7 to lze udělat přes volbu „Zařízení a tiskárny“, kterou naleznete v nabídce Start. 
  • Poté klikněte na možnost „Přidat tiskárnu“ a vyberte volbu „Přidat tiskárnu, bezdrátovou tiskárnu nebo tiskárnu s technologií Bluetooth.“ 
  • Operační systém Windows by měl tiskárnu připojenou ke směrovači automaticky najít a připravit vše pro tisk po bezdrátové síti.

Když směrovač, tak s USB portem

Síťový disk připojený pomocí USB portu ke směrovači udělá z obyčejné domácí sítě multimediální digitální síť. K fotografiím, filmům i hudebním nahrávkám můžete okamžitě přistoupit z počítače, notebooku, tabletu, chytrého telefonu, herní konzole, televize a dalších zařízení. Už nikdy nebudete muset kopírovat data na flash disk, pokud s nimi budete chtít pracovat i na jiných zařízeních v domácnosti. O vše se postará vaše multimediální síť.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Směrovače s USB portem přitom dnes již nejsou dražší než obyčejné domácí směrovače, a proto se doporučujeme řídit heslem „když domácí směrovač, tak s USB portem“. Router TP-LINK TL-WR1043ND, na němž jsme si možnosti využití USB portu demonstrovali, můžete zakoupit na CZC.cz za 1366 Kč včetně DPH, funkčně velmi podobný model TL-WR1042ND pak za 1218 Kč včetně DPH.

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (4)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

kaňůrek KAŇ

DOTAZ

kaňůrek 12. 1. 2020 14:09

Dá se přes ten USB port připojit kamera?

ARKILL ARK

Print server

ARKILL 1. 2. 2013 7:00

Dobrý den, ať hledám, jak hledám, tak v USB settings žádný print server nemám. Mám Firmware Version: 3.13.4 Build 110429 Rel.36959n Hardware Version: W…

jeffry-jordan JEF

USB a jeho možnosti

jeffry-jordan 30. 1. 2013 13:38

Je fajn, že TP-Link umí z externího disku či flashky udělat sdílený disk za pomocí Samba, případně tomu udělit zabezpečení. Takový D-Link to z nějakého d…

RKSoftware RKS

Sdílení tiskárny

RKSoftware 30. 1. 2013 13:35

Předem bych chtěl říct, že toto je pěkný článek, který zajisté hodně lidem pomůže při konfiguraci USB vlastností na tomto wifi routeru. Osobně mám tento …


Nakup a hraj o 3 Invia poukazy na dovču Nakup a hraj o 3 Invia poukazy na dovču