Všechny komentáře k seznamu:Herní kompl s vodním chlazením

Vodní chlazení

Tak si tak říkám, že by nemuselo být marné pod tímto seznamem vytvořit diskusi ohledně vodního chlazení. Například zkušenosti jednotlivých uživatelů, nebo i dotazy lidí, kteří teprve o vodním chlazení uvažují. Sám teď například řeším jestli mám zůstat u hadic od Tigonu 16/11, nebo mám přejít na Primochill 16/13.
Údajně jsou Tigony pružnější, ale zase se zanášejí, čímž Promochill netrpí. Má někdo zkušenosti s oběma výrobci?

Možnosti
19 reakcí
poslední 21. 6. 2011 7:52

No já jsem pro zavedení diskuze. Už jsem se lek, že do mé Middletower voďáro půjde s těží....chci jen na CPU. Což, pokud dobře počítám, by mě vyšlo na 6792... pojďte se o tom tady bavit.Voďára jsou na CZC značně zakřiknutý.

@KadoAutodoprava: Tak se můžeš rozepsat, co tě konkrétně zajímá, či se zeptat na nějaké ty zkušenosti. Myslím, že ti určitě pár lidí odpoví :)

zvětšování vnitřního průměru hadice nad 11 mm nemá vůbec smysl a výkon to stejně nezvýší, je to dokázáno mnoha testy, proto bych určitě hadice 16/11 nechal i z toho důvodu, že mají silnější tloušťku stěny a vydrží i ohyb ve větším rádiusu...co se týče povlaku na hadicích Tygon...vůbec bych to neřešil jelikož je to přirozená reakce materiálu hadic na destilovanou vodu, ničemu nevadí a bloky nezanáší...podle mě zbytečnost měnit...

@jiricek_k: Konečně mi běží nejen vodník, ale i PC.
Souhlasím s poznámkou ohledně Tygonů. Jsou to laboratorní hadice, tedy by měly vydržet skoro všechno. Největší problémy mi u vlastního vodníka dělaly právě ohyby hadic a bojím se, že s hadicemi s větším průměrem, nebo tenčími stěnami bych se bál, že se mi při spojení na krátké vzdálenosti zaškrtí.

@Anonymní uživatel: Gratuluji :)

@KadoAutodoprava: Byl bych rád ze nějaký fotky, jak to vypadá zapojený :)

@Brezik: Ahoj, asi jsi nepochopil úplně smysl sestavy. Má to přesvědčit, že vodní chlazení si může dovolit každý, aniž by z toho musel mít strach a přitom jsem vytvořil návrh, co by asi takový počítač s vodníkem, mohl v sobě ukrývat :) Pokud tě zajímají fotky mého počítače s vodním chlazením, můžeš se na něj podívat zde: http://www.czechcomputer.cz/view_user_list.jsp?id=K1004081659350622286727738610387

@Anonymní uživatel: Na kratší ohyby je lepší silikon,tygon se mi už lámal,takže např spojení CPU na čipset pod ním s tygonem prostě nešlo realizovat,se silikonem v pohodě-viz moje fotky u seznamu.

@djrix: Já jsem použil fitinky se 45° úhlem a i tak jsem měl na krátké vzdálenosti problém. Chce si to pořádně promyslet a vzít i nějaké fitinky s 90° úhlem, pak se hadice nebude muset prakticky skoro ohýbat. Pro propojení bloku na CPU a MB se dá sehnat i pevná kovová propojka, ale viděl jsem ji vždycky prodávat pouze v kompletu MB+CPU blok.

No já jsem o vodníkovi vždy tak trošku pochyboval. Mě by vadila "složitost" např pokud bych vyměňoval CPU, tak kolik by s tím bylo práce - rozpojit odvodnit, co já vím dalšího... Potom lidé uváději nízkou hlučnost, jenže ta pumpa přece taky vrčí a radiátor se také musí ofukovat. Za další neustálý strach, že jednou příjdu domů a můj PC bude vyplaven...Vodník se hodí spíš pro velké OC... Já mám na všem pasivy a jeden ventilátor na výfuk co se sotva točí. Při hrách zapínám ostatní fany...A ta cena vodníka taky není nějak příjemná.

@marfy2: Tak máš částečně pravdu, ale pokud jde o hlučnost, tak o pumpě ani nevím, a na chlazení radiátoru se ventilátory nemusí nijak extrémně točit, takže PC jenom tiše šumí a to i ve chvíli, kdy jedou GK a CPU naplno.
Pokud by ti voda vytekla, tak se nejspíš nic nestane, je to destilka a PC stačí vysušit. Můj vodník je poměrně velký a přesto na zavodnění bohatě stačí 1 l destilky.
Jinak máš ovšem pravdu s tím odchytáváním chyb, zlobila mi základní deska a okruh jsem vypouštěl a napouštěl sna 6×. Pokud se člověk při stavbě trochu zamyslí, lze to udělat tak, že vodu vypustíš prakticky beze ztrát.
Daleko větší škodu udělá prasklá hadice v pračce a přesto s tím žijí prakticky všichni a nikdo na to moc nemyslí.

@marfy2: 0No například CPU je zrovna věc, která se mění velice snadno. Asi stejně jako u vzduchového chlazení. Horší je to pouze v případě fullcoveru na desce nebo grafické kartě.
Vodník je absolutně neslyšný! Pokud máte dobrou skříň a dobře odvzdušněný okruh tak není slyšet prakticky vůbec nic. Pumpy se dají regulovat stejně jako fany na radiátoru. Na 50% absolutně neslyšná záležitost. Vibrací se zbavíte jednoduše pomocí molitanu.
Pokud se bojíte, že by se Vám PC vytopilo, tak si kupte hadice určené přímo na vodní chlazení a trochu kvalitní fitinky například od EK. Navíc většina desek má ochranu a pokud by se Vám vodník protrhl, tak se v kritické teplotě PC vypne. Pokud to Vaše deska neumí, tak si můžete pořídít T Balancera, který to dokáže také.
A i kdyby komponenty byly polité, tak se zas tam moc nestane, protože do vodního chlazení lijete destilovanou vodu, která je nevodivá.
Na závěr bych řekl jen to, že pokud máte rádi krásně vypadající PC, absolutní ticho, ohromný taktovací potenciál a máte dost peněz, tak se vodníka rozhodně nebojte.

@marfy2: Odpovím ti stručně na tvé zbytečné pochybnosti:
Při výměně CPU stačí blok odmontovat jako chladič, vypouštění není nutné.
Pumpu stačí podložit molitanem, poté je naprosto neslyšitelná.
Tento strach nemusí s komponentami určené pro vodníka vůbec být.
Vodník je určen především pro velmi nízké teploty a naprosté ticho, OC bych uváděl spíše jako bonus.
Samozřejmě, že vodník není určen pro lidi, kteří stavějí pc do 10ti tisíc Kč a hledí na každou stovku.Nejdříve bych vám doporučil přečíst si úvod sestavy, a vyvážit všechna plus a mínus, které vodník přináší, a ne se do takovýchto věcí hned navážet se všemi negativy, které jsou z většiny jen mylné domněnky :)

@marfy2: Člověk musí překonat předsudky a vyzkoušet vodníka, pak získá úplně jiný pohled na tento způsob chlazení. Před cca 14měsíci jsem sestavil svého prvního plnohodnotného vodníka. Taky jsem měl nějaké obavy, ale ty se po měsíci používání rozplynuly a dnes už bych ani jiný způsob chlazení do výkonného a tichého PC nechtěl.Zrovna výměna CPU je v případě vodníka podle mě na manipulaci daleko jednodušší než v případě, kdy je nasazen velký vzduchový chladič(pokud není odmontována celá základní deska, tam už je to sporný a záleží na aktuální konfiguraci). Kvalitní pumpu stačí dát na nějaký molitan a vyprodukovaný hluk zanikne ve hluku ať už od zdroje, cívek na VGA, pevného disku nebo ventilátorů. U vodníku stačí, když jsou ventilátory pouze na radiátoru, ideálně mimo skříň, čímž dojde k zamezení přísunu prachu do skříně. Ventilátorů na radiátoru je zpravidla potřeba méně než v případě odpovídajícího vzduchového chlazení. Dále většinou stačí, aby ventilátory jely na minimální otáčky cca 550-650ot/min, čímž se dostávají na hranici slyšitelnosti.Pokud člověk koupí kvalitní součástky a není vyložený nemehlo při skládání, tak šance na vytopení je prakticky stejná jako, že do PC udeří blesk nebo že mu vzduchový chladič na CPU o váze cca 800g vyláme patici na základní desce(tohle se mi stalo na s939). Zajímalo by mě, jak je to s tou destilkou. Sice je nevodivá, ale několikrát jsem narazil v diskuzi na příspěvek, kde někdo popisoval, že jakmile se dostane na tištěný spoj, že se z něho do destilky začnou uvolňovat různé příměsi, čímž začne u ní narůstat vodivost a průšvih je na světě. Začínám uvažovat o experimentu na starý sestavě, co mi tu leží:-).Největší výhodou vodníka je vysoký chladící výkon, který se nevyužije jen při vysokém OC, ale hlavně ve výkonných sestavách, kde je kladen důraz na absolutní ticho. Dokonalým příkladem jsou sestavy s grafickými kartami v Crossfire nebo SLI, kde mezi kartami jsou zpravidla 2 volné pozice na chlazení. Nasadit na karty s tímto omezeným prostorem výkonné a tiché vzduchové chlazení je prakticky nadlidský výkon.Cena vodníka nemusí být vyloženě nepříjemná. Například u vodníku kvalitní vodní blok na CPU vyjde na 1100Kč. Odpovídající vzduchový chladič vychází na 1700Kč. U grafické karty mě vyšel vodní blok na 2300Kč, odpovídající vzduchové chlazení alespoň po stránce hlučnosti by mě vyšlo před těmi 14 měsíci na 2100Kč. Ostatně právě toto byl pro mě poslední impulz, abych šel do vodníka. Prakticky cena vodníka je vyšponována akorát nákupem pumpy a radiátoru.

@svab: Nemusíte kvůli experimentu s destilovanou vodou a topit své starší PC :) Já jsem vytopil svůj PC díky špatně dotáhlému bloku od CPU. Vše schytala moje týden stará GTX580. Minimálně 0,5 litru a pak jsem pro jistotu ještě propláchl zdroj!
Ihned jsem sestavu vypnul, vše rozdělal, vyfoukal fénem a vše jede naprosto v bez problémů jako by se nic nestalo, takže nemějte žádné obavy :)
To by v PC musela být pořádná vrstva prachu, aby ta destilka udělala problém ;)

@jirinovak007: Hmm,to jsi měl vážně štěstí. Destilka je nevodivá asi tak do deseti minut po napuštění do systému,pak její vodivost stoupá.
Mě praskl top na bloku na mosfety,malá kapka prosákla na jeden mosfet,ten se prorazil a vybuchl.Málem to vypálilo díru do desky. Takže je to vážně o štěstí.

@djrix: Ano, také jsem slyšel o tom, že destilka je po nalití do okruhu vodivá, protože se na ní navážou částice mědi.
Mě už několikrát tekla voda na grafiku a to docela dost (díky mé blbosti). Spravilo to 10 minut foukání fénem, pak zas fungovala na 100%.
Co mě se týče, tak s vodníkem mám prakticky pořád nějaký problém, proto jsem mezi vodníkáři známý jako velký smolař :) Pumpa, blok na CPU, radiátor, grafika, ramky, zdroj, regulátor, mechanika - s tímto vším jsem musel řešit nějaký velký problém, u něčeho ne jednou. Rozhodně nepřeju nikomu tolik starostí s vodníkem, jako jsem měl já :)

@Diskopoprask: Jmenoval jsem zde i komponenty, které nemají s vodníkem co zadostiučinění, ale stojí podle mě za zmínku.

@Diskopoprask: Když už je tu taková diskuze o vodním chlazení a o tom kdo jakou mněl smůlu a kdo jaké štěstí tak si říkám že o své smůle ( spíše hlouposti ) také napíšu. Bude tomu skoro 2 roky co je většina komponent z mého starého pc v křemíkovém nebi a to právě kůly vodníkovi naštěstí mě to tolik nevadilo protože jsem mněl v plánu stejně pořídit nový jenom to trochu urychlilo moje plány.

Jak jsem se k vodníkovy vlastně dostal.
Zhruba po 3 letech používání se mi začal vpínat při hraní her počítač z důvodů přehřívání procesoru. Tak jsem si řek že to budu řešit vodníkem. Hodně jsem si tenkrát usnadnil práci a koupil hotový komplet a o nic jsem se nezajímal takže jsem věděl prd. Hádejte co se stalo necelí rok na to když byl radiátor z hliníku a blok z mědi :( Teď mám noví počítač necelí rok a půl ale sejně my to nedalo protože v počítačích chlazených vodníkem nevidím jenom výhody jako je hluk a teplota ale i víc se mi líbí. Sám si říkám kéž bych někdy dobách dizajnové úpravy interiéru jako machři z million dollar pc www.million-dollar-pc.com/ ale klasickou chladící kapalinu nebo destilku už nikdy. Už tomu bude nějaký pátek co mám pořízený jednoduchý vodní okruh a když mám čas tak jsem dělal testy dlouho bez výsledku ale před 2 měsíci jsem skákal 2 metry vysoko. O co se vlastně jedná.
Můj test se týká BOXsáč vs. Noctua NH-D14 (používám pro normální provoz) vs. vodník s destilko vs. vodník s olejem někdo si může říct že je to kravina kůly vysoké viskozitě atd. ale já narazil na jeden co moje podmínky splnil nad očekávání. Oil č. 3 -> http://www.lubstar.info/cz/technicke-listy/Mobil%20Velocite%20Oil%20ciselna%20rada%20new.pdf Výsledky
BOXový chladič 45°C IDE 87°C OCCT
Noctua NH-D14 37°C IDE 58°C OCCT
vodník s destilko 33°C IDE 48°C OCCT
vodník s olejem 36°C IDE 52°C OCCTVýhoda oleje ať máte v PC Kg prachu nebo žádný když vyteče nic se nestane.
Nevýhoda když vyteče musíte se smířit s tím že už komponenty asi nikdy neočistíte. No a ty 3 °C ale to není nic hrozného.

Nenašli jste, co hledáte?

To je gól! To je gól!