Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
QNAP TS-AI642 – všestranné NAS stvořený pro život s AI

QNAP TS-AI642 – všestranné NAS stvořený pro život s AI

Recenze
QNAP TS-AI642-8G_1569726376
QNAP TS-AI642-8G
21 486 Kč 25 998 Kč
QNAP TS-133_963525978
QNAP TS-133
3 223 Kč 3 900 Kč
QNAP TS-262-4G_821982117
QNAP TS-262-4G
9 321 Kč 11 279 Kč
QNAP TS-264-8G_608634903
QNAP TS-264-8G
10 908 Kč 13 199 Kč
QNAP TS-253E-8G_1025560016
QNAP TS-253E-8G
12 231 Kč 14 799 Kč

Nový model síťových úložišť NAS TS-AI642 od QNAP přichází spolu s horkým rozmachem umělé inteligence. A není to náhoda.

Jak naznačuje přídomek AI v názvu, tento NAS server se specializuje na rozpoznávání obrazu pomocí umělé inteligence a na inteligentní dozorování. Není však pozadu ani v ostatních oblastech. Má celkem šest pozic na 3,5"/2,5" SATA SSD/HDD disky a disponuje slotem PCle 3.0 x2 pro široké možnosti upgradu. Klíčovou roli pro zvýšení výkonu AI aplikací pak hraje energeticky úsporný ARM procesor s integrovaným NPU (Neural network Processing Unit). Dva porty HDMI 2.0 se zase postarají o to, abyste mohli obraz v kvalitě 4K/60 fps přehrávat až na dvou monitorech nebo televizorech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zpět ale k tomu hlavnímu, co TS-AI642 přináší. Jde o výrazné zrychlení operací založených na AI. Což se rozhodně hodí, protože v současnosti si umělá inteligence razí cestu skrz všechna odvětví a nevyhýbá se ani aplikacím v NAS. Mezi ty nejzajímavější z široké nabídky patří například aplikace QuMagie, kde AI pomáhá rozpoznávat osoby a předměty na fotografiích. AI pohání také aplikace QVR Face a QVR Human, kde slouží pro rozpoznávání obličejů nebo počítání lidí na kamerových záběrech. To ocení především firmy. A nechybí ani ve fulltextovém vyhledávači Qsirch.

Dalších nástrojů a aplikací, kde hraje prim umělá inteligence přitom bude dál přibývat. TS-AI642 je představitelem NAS nové generace pro firmy i jednotlivce a skrývá v sobě velký potenciál.

Klíčové vlastnosti

- Akcelerace NPU pro rozpoznávání obrazu pomocí umělé inteligence a inteligentní dozorování

- 6 pozic pro HDD nebo SSD disky

- 2,5 GbE LAN připojení

- Dva porty HDMI 2.0 pro připojení 4K/60 fps displejů

Balení

QNAP TS-AI642 k nám dorazí v nenápadné krabici, kde se skrývá nejen samotný NAS, ale také standardní příslušenství ve formě napájecího kabelu, ethernetového kabelu, šroubků pro upevnění disků a průvodce instalací. Oceňuji poctivou ochranu v pěnových výplních, díky kterým se nemusíte bát o poškození jakýchkoliv komponentů při přepravě.

DSC_3651.jpg
DSC_3654.jpg
DSC_3655.jpg

Design

Než se mi tento NAS dostal do ruky, jeho vzhled na produktových fotografiích mě příliš neoslovil. Trochu připomínal mikrovlnku a měl jsem z nej rozporuplné pocity. Předsudky ovšem odstranila realita a tomuto minimalistickému designu jsem brzy přišel na chuť. Naživo totiž působí hodnotným a minimalistickým dojmem. Svým neutrálním vzezřením se hodí snad do každého prostředí a přirozeně tam zapadne. Je jedno, jestli jej budete mít v kanceláři či v domácnosti. Na fotografiích navíc TS-AI642 působí i opticky větším dojmem. Kompaktnost je přitom další výhodou, protože oproti konkurenčním zařízením se stejným počtem šachet je o něco menší.

Na přední straně sice nenalezneme displej, jako u větších podnikových QNAP NAS serverů, ale máme zde pod sebou seřazené indikační LED diody, které zobrazují aktivitu systému, stav sítě, aktivitu kopírování/zálohování a jednotlivé pozice pro disky. Vedle se nachází zapínací tlačítko a konfigurovatelné tlačítko USB One Touch Copy s portem USB, které slouží pro rychlý přenos dat mezi NAS a externími zařízeními. Nemusíte se přitom nikam přihlašovat a tuto rychlou možnost zálohy jsem několikrát využil. Skvěle se hodí třeba pro rutinní zálohování fotografií. Pod průhledným černým krytem přední strany se pak skrývají samotné šuplíky na disky.

DSC_3670-2.jpg
DSC_3676.jpg
DSC_3684.jpg

Instalace disků

Pro vložení disků stačí sejmout plastový kryt šachet a odhalí se nám plastové rámečky pro jejich uchycení. Velkým plusem je skutečnost, že se disky dají uchytit i bez šroubků. Stačí jen nacvaknout plastové bočnice rámečků. Toto řešení značně urychluje instalaci disků i další manipulaci s nimi. O tlumení vibrací se starají gumové podložky. Pokud však budete chtít do rámečků upevnit menší 2,5" disky, šroubky už bude potřebné použít. Celý tento proces je velmi jednoduchý a zabere jen několik minut. Výměna disků je možná i za provozu. 

Při pohledu do útrob vidíme datové konektory, a hlavně dva masivní větráky, které zajišťují chlazení. Ovládají se automaticky podle teploty a svou aktivitu zvyšují nebo snižují podle aktuální potřeby. V klidovém režimu i při plném zatížení je však tento NAS velmi tichý, téměř neslyšitelný. Pokud by vás přesto rušil, můžete jeho činnost nastavit i ručně. To však dlouhodobě pro zdraví všech komponentů nedoporučuji. Při velkém zatížení je ještě rozeznatelný typický zvuk aktivity HDD, ale i ten je v míře, která člověka nijak neomezuje. Hlučnost HDD však můžete ovlivnit i jejich výběrem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kapacita úložiště při použití plného počtu šesti 3,5" pevných disků s kapacitou 22 TB a úrovně RAID 5 se může dostat až na 110 TB. To už vystačí i pro náročné uživatele. Pokud tolik místa nepotřebujete, nemusíte samozřejmě hned zaplnit všechny pozice pro disky nebo můžete použít menší, avšak rychlejší SSD. K dispozici jsou standardy ochrany RAID Single, JBOD, RAID 0-striping, RAID 1-mirroring, RAID 5-striping, RAID 6-striping, RAID 10-mirroring a RAID 50-mirroring. Pokud byste ještě přeci jen chtěli navýšit kapacitu, při použití rozšiřující úložné jednotky můžete získat až 350 TB paměti.

První spuštění

Vše už od prvního spuštění se nese v duchu příjemné jednoduchosti. Nemusíte být žádní IT mágové nebo hodiny studovat návod, abyste proces spuštění a nastavení zvládli v několika málo minutách.

Stačí jen zapojit napájení, připojit NAS do sítě, zapnout a můžeme za několik málo sekund začít s nastavováním. Skvěle nás v tom navede aplikace Qfinder Pro. Ta automaticky v síti najde náš NAS, případně i jiné produkty od QNAP. Až se nám zobrazí položka s názvem modelu TS-AI642, spustíme v prohlížeči pod přidělenou IP adresou prostředí operačního systému QTS 5.1.0.

Operační systém

Výsadou prostředí operačního systému QTS 5.1.0. je opět jednoduchost. Zároveň byl po celou dobu testování stabilní a rychlý. Celkově je systém snadno pochopitelný, umožňuje přehledné monitorování provozu NASu, teploty, využití disků a dalších parametrů. Všechny aplikace, včetně těch, o kterých ještě bude řeč, si můžete jednoduše stáhnout v App Center. To funguje tak, jako například Google Play nebo App Store. Výběr aplikací je opravdu široký. Stačí si vybrat, zahájit instalaci a pak už jen spustit. Díky tomu si v několika málo minutách můžete NAS jednoduše přizpůsobit a nainstalovat aplikace pro váš druh využití. Ať už je to cloud a zálohování, správa fotografií, domácí multimediální centrum, mailový server nebo stanice pro kamerový dozor. V nabídce je ale ještě množství aplikací pro celou řadu dalších využití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkon

Tento NAS server není ani náhodou jen hloupým úložištěm. TS-AI642 využívá 64bitový 8jádrový procesor ARM Cortex složený z 4jádrového Cortex-A76 s frekvencí 2,2 GHz + 4jádrového Cortex-A55 s frekvencí 1,8 GHz. Asistuje mu 8 GB operační paměti. Není možné ji rozšířit, což je škoda, na druhou stranu jsem nikdy nepocítil její nedostatek. Ovšem například pro virtualizaci už by stačit nemuselo.

Integrovaný modul NPU (Neural Processing Unit) s výkonem 6 TOPS (biliony operací za sekundu) umožňuje rychlejší fungování umělé inteligence. Právě díky tomuto modulu je rozpoznávání obličejů v aplikaci QuMagie tak rychlé a vděčíme mu i za tak vysoký počet možných souběžných analýz pro kamerový dozor. V reálném čase můžete využívat až 10 kamer pro rozpoznávání obličejů a až 3 kamery pro počítání lidí. Svižnost rozpoznávání obrazu u TS-AI642 je nejvíce znát při zpracovávání více analýz v reálném čase u kamerového dozoru (až 7 kamer najednou) nebo zpracovávání velkého množství fotografií. Například celý obsah 64 GB paměťové karty z fotoaparátu byl zpracován během pár minut.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlost přenosu dat se pohybovala při využití pomalejšího HDD disku kolem 150 MB/s, přičemž strop použitého disku byl 180 MB/s. Pokud bychom použili SSD, byly by rychlosti podstatně vyšší – dle měření výrobce dosahuje NAS na datovou propustnost okolo 1,5 GB/s! Pokud jsem kopíroval soubory přímo z XQD paměťové karty skrze čtečku a port USB 3.0, pohybovala se rychlost lehce nad 88 MB/s. V praxi se tak 37,5 GB fotografií kopírovalo 7 minut, což je solidní čas.

Nabídka portů je více než dostačující – 2x HDMI 2.0, 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x LAN 2,5GbE a 2x LAN 1GbE. Slot PCle 3.0 x2 pak nabízí široké možnosti upgradu, čímž zvýšíte už tak pro většinu využití dostatečný výkon TS-AI642. Například pomocí rozšiřujících karet 2,5/5/10GbE, rozšiřujících karet pro bezdrátové připojení s Wi-Fi 6 nebo SSD karet M.2 pro navýšení mezipaměti a zrychlení systému.

AI řešení pro správu fotografií

Pro správu a organizování fotek zde máme poměrně novou aplikaci QuMagie. Můžete zde fotky zálohovat, třídit do alb a jednoduše sdílet. Od října letošního roku nahradila starší aplikaci Photo Station. QuMagie má modernější a svěží design, takže je jednoduchá na používání, přehledná a umožňuje intuitivnější interakci.

Oproti původní Photo Station je však díky AI také inteligentnější. Konkrétně byla do QuMagie integrována funkce rozpoznávání obrazu QNAP AI Core, které umožňuje rozpoznávání obličejů, předmětů a umí taky rozeznat snímky obrazovky nebo dokumenty. Fotografie podle obsahu následně aplikace sama utřídí do alb (např. album věcí, osob). Jednoduše snímky utřídí za nás. Výpočetní výkon v TS-AI642 se pak stará o to, že tyto AI funkce běží jako po másle a rychleji než u jiných modelů, které nejsou speciálně uzpůsobeny pro práci s umělou inteligencí.

QFile Pro (File station pro mobil).PNG
QFile Pro (File station pro mobil)2.PNG
QFile Pro (File station pro mobil)3.PNG

Novinky dorazily i do mobilních zařízení. Starší appku Qphoto nahradila aplikace se stejným názvem jako přímo v NAS – tedy QuMagie. Vítám sjednocení názvů u aplikací pro operační systém NAS i mobily. Zásadně to zvyšuje přehlednost a říkám si, že tato změna mohla přijít už dávno. Pokud si v mobilní aplikaci pro správu souborů Qfile Pro nastavíte automatické zálohování vyfocených snímků, nebudete muset už vůbec nic řešit.

Fotky i videa se okamžitě po pořízení nahrají do NAS. Jediný háček nastává pro majitele mobilů značky Apple, které nativně ukládají fotky a videa do formátů HEIF a HEVC. Tyto formáty však NAS neumí otevřít bez instalace CAYIN MediaSign Player, který existuje ve verzi Basic nebo Plus, avšak pro podporu zmiňovaných formátů musíte sáhnout po vyšší verzi Plus za necelých dvanáct dolarů. Naopak výhodou pro majitele iPhonů je podpora přehrávání iOS Live Photo.

Kamerový dozor

TS-AI642 v oblasti dozorování uspokojí i profíky. Nepotřebujete k tomu nic víc než samotný NAS, IP kameru a aplikaci QVR Pro nebo QVR Elite.

Kromě aplikace QVR Elite je v App Center dostupná ještě aplikace s podobným názvem QVR Pro, která je také určená pro kamerový dozor. I když na první pohled vypadají obě velmi podobně, rozdíly zde jsou. QVR Elite funguje na principu měsíčního předplatného od 1,99 USD měsíčně, QVR Pro pak na základě jednorázové (trvalé) licence. QVR Pro má tu výhodu, že v základu poskytuje hned 8 kamerových kanálů zdarma oproti dvěma u QVR Elite.

Snímek obrazovky QVR Elite 0.png
Snímek obrazovky QVR Elite 1.png
Snímek obrazovky QVR Elite 2.png

Pro sledování záběrů je potřeba si nainstalovat do počítače aplikaci QVR Pro Client. Ta je kompatibilní s aplikací QVR Pro i QVR Elite. To usnadňuje případný přechod. Můžete jednoduše přidávat a odebírat zdroje záznamu, dívat se na záběry živě nebo ze záznamu nebo například polohovat kameru. Jen mějte na mysli, že nemůžete mít zároveň na NAS server nainstalované aplikace QVR Pro i Elite, protože Vám vždy bude fungovat jen jedna z nich. Díky dvěma HDMI 2.0 portům můžete záznamy sledovat až na dvou 4K/60 fps monitorech bez potřeby připojení počítače. Pouze pak musíme nainstalovat aplikaci HD Station a QVR Smart Client pro prohlížení. Samotný NAS má výkonu na rozdávání a vše hravě utáhne.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotné propojení s kamerou je pak velmi jednoduché. Podpora kamer je široká a můžete připojit i jakoukoliv s podporou ONVIF. V našem případě testujeme s TP-link Tapo C200. Tato konkrétní kamera nelze připojit automaticky, ale ani při manuálním propojení se nijak nezapotíte.

QVR Face Insight

Jde o chytré řešení založené na AI, které dokáže rozpoznávat obličeje osob v reálném čase, ale také z uložených záznamů. Stačí přidat zdroj video přenosu, v případě live streamu z dozorovací aplikace QNAP nebo z protokolu RTSP. Můžete přidat více zdrojů i vytvořit více různě zaměřených analýz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na výběr máte nejrůznější pokročilá nastavení. Jako první si volíte prahovou hodnotu, tedy přesnost, kde je na výběr buď obecná nebo přísná (například pro využití ve správě docházky). Dále dokáže QVR Face určovat pohlaví, věk i emoce. A funguje to neskutečně! Můžete mít absolutní přehled o tom, kdo se na daném místě mihnul. Snažil jsem se v průběhu testování vytvořit pro aplikaci co nejsložitější podmínky. Se vším si však poradila a rychlost i úspěšnost analýzy mě příjemně překvapila. Aplikace neměla problém rozpoznat tváře z náročných úhlů, s brýlemi, s rouškou, při rychlém pohybu i v noci.

Obličej je po přečtení buď automaticky přiřazen k předem připravenému profilu osoby anebo vytvoříte nový profil až na základě nasnímané tváře neznámé osoby, ke které jen přidáte jméno a automaticky se přiřadí i všechny ostatní záběry dané osoby. Pro fungování vždy stačí jen jeden jediný snímek obličeje. Z profilů osob si pak můžete sestavovat také skupiny, je možné zapnout upozornění při rozpoznání konkrétní osoby a analýza funguje i na více obličejů v jednom záběru. Samozřejmostí jsou podrobné statistiky nasnímaných osob včetně četnosti zaznamenání, přehledů podle data a hodiny nebo graficky znázorněné časové osy.

Snímek obrazovky QVR Face 1.png
Snímek obrazovky QVR Face 2.png
Snímek obrazovky QVR Face 3.png

Všechny analýzy videí a registrované profily z QVR Face včetně jmen a fotografií identifikovaných osob se ukládají přímo do vašeho NAS serveru a nemusí se tak dostat ke třetím stranám. Bezpečnost a soukromé údaje jsou tím spolehlivě zajištěny. Když však data z analýz potřebujete sdílet, je to možné pomocí API, se kterým můžete jednoduše integrovat další aplikace. Využití u QVR Face Insight se nabízí zejména ve firmách. Můžete díky ní například evidovat docházku, řídit dveřní přístupové kontroly, uvítací systémy VIP nebo tvořit black listy nežádoucích osob.

QVR Human

Tato aplikace podobně jako předchozí QVR Face Insight analyzuje živé videostreamy z různých zdrojů (např. RTSP, QVR Pro nebo QVR Elite), což vytváří inteligentní a efektivní dozorovací systémy. Konkrétně zde máte dvě možnosti provozu. Buď počítání překročení čáry, kterou si v zaznamenávané oblasti definujete a tím analyzujete, kolik lidí do místnosti vstoupilo, kolik vystoupilo a jaké množství je aktuálně uvnitř. Druhou možností je rozpoznávání hustoty osob v oblasti. Když počet osob ve vnitřních prostorách dosáhne nastavené horní hranice, můžete obdržet upozornění na událost.

Snímek obrazovky QVR Human 1.png
Snímek obrazovky QVR Human 2.png
Snímek obrazovky QVR Human 3.png

I zde jsou k dispozici pokročilé přehledy, kde vidíte data v reálném čase i grafy zobrazující data hustoty osob v závislosti na čase. To vám umožní lépe řídit organizaci osob a jejich plynulejší pohyb. Využití v praxi může být například optimalizace personálního obsazení při provozu prodejny, využití prostoru restaurace nebo jiné provozovny.

Fulltextové vyhledávání

Další aplikací, kde se hlásí ke slovu umělá inteligence je fulltextový vyhledávač Qsirch. Ten po zadání klíčových slov vyhledá soubory a dokumenty na základě názvu, obsahu, data změny, titulu, metadat (autor, EXIF, IPTC, XMP), názvu a obsahu e-mailu, cesty k souboru a dalších údajů. Co zaujme možná nejvíce, je optické rozpoznávání znaků pomocí AI, kde znovu pomáhá přítomná akcelerace NPU. 

Díky tomu dokáže Qsirch přečíst text v obrázcích za účelem vyhledávání, ale také jej umí přímo detekovat, abyste si text mohli zkopírovat nebo rovnou stáhnout jako textový soubor. A je jedno, zda se jedná o screenshoty, text na fotografiích věcí, budov nebo dokonce ručně psané dokumenty. Bohužel na konec přichází jedna vada na kráse. Podporovaných jazyků je sice 11, ale zatím mezi ně nepatří čeština. Doufejme, že podpora naší mateřštiny přijde, protože se jedná o velmi zajímavý nástroj.

Konečné hodnocení

Sečteno a podtrženo, zmíněné vlastnosti dělají z tohoto zařízení jeden z nejlepších šestipozicových NAS serverů s podporou umělé inteligence na trhu. Jak po stránce hardwaru, tak rozšiřitelnosti. Zejména pokud plánujete TS-AI642 využívat pro práci s obrazovými materiály - ať už s videem nebo fotografiemi. V oblasti kamerového dozoru budou nejčastější cílovou skupinou nejspíše živnostníci, menší a střední firmy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Optimalizace pro práci s fotografiemi zase bude zajímavá pro profesionální a hobby fotografy, ale i všechny ostatní, kdo si chtějí bezpečně ukládat své vzpomínky ve fotkách. Velkou devizou TS-AI642 je i bohatá výbava portů a tichý chod. Také design se povedl a rozměry jsou menší než u konkurence. Mínusem může být nemožnost navýšení RAM, i když zde hodně záleží na způsobu využití zařízení.

Zde jsme se zaměřili hlavně na funkce a vlastnosti, kterými se TS-AI642 odlišuje od všech ostatních NAS serverů. Ale funkcionalit a využití je daleko víc, než se dá popsat v jedné recenzi  – například domácí cloudové řešení se sdílením a přístupem odkudkoli, bezpečné uchování velkého množství dat, rychlá záloha a obnovení dat, stanice pro kamerový dozor, domácí multimediální centrum, virtualizační stanice, hosting, multihosting a ještě o mnoho více… Jednoduše každý si najde to své.

Technické parametry

Testovaný model: QNAP TS AI-642

Dle využití: firemní, nároční uživatelé

Provedení: stolní

Velikost HDD: 2.5"- SATA, 3.5"- SATA, M.2 PCI-E

Počet slotů pro HDD: 6×

PCIe Slot: 1× PCIe Gen 3 x2

Úroveň RAID: JBOD, Single, RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50 (při využití všech šesti pozic)

Počet ethernet portů:  1× 2,5 GbE, 2× 1 GbE

HDMI 2.0: 2×

USB porty: 2× USB 3.2, 2× USB 2.0

Možnost virtualizace: Ano

Rozměry: 165 × 235 × 226,5 mm

Hmotnost: 4,4 kg

Klady

+ Kompaktní rozměry

+ Tichý chod

+ Skvělá součinnost s AI aplikacemi

+ Rychlé porty

+ Možnost rozšíření

Zápory

-  Nemožnost navýšení RAM

-  Vyšší cena

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru