Pomozte svým počítačem výzkumu a soupeřte s ostatními týmy! Nová soutěž!

Ostatní 86 % hodnotilo 75 uživatelů 13. 10. 2011 88 komentářů

Chcete se zapojit do výzkumu vážných nemocí, klimatických změn nebo vesmíru? A nebojíte se porovnat svůj "výzkumný výkon" s ostatními a ještě mít šanci pro svůj školní tým vyhrát některou ze zajímavých cen? Pak si přečtěte více o soutěži v distribuovaných výpočtech, kterou s naší podporou právě spustil Czech National Team.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.Občanské sdružení Czech National Team (CNT) vyhlásilo 1. října pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dlouhodobou soutěž v distribuovaných výpočtech mezi českými školami všech stupňů a kategorií.

Soutěž proběhne v osmi kolech od října 2011 do května 2011 a tři školy, které během soutěže zpracují největší objem dat, získají hodnotné ceny od partnera soutěže, e-shopu CZC.cz. V prvním kole školy zpracovávají data projektu Malaria Control pro výzkum malárie. Do soutěže se mohou zapojit nejen počítače z dané školy, ale i domácí počítače těch, kteří chtějí danou školu podpořit.

Aktuálně je již do projektu zapojeno přes 50 škol a celkový výkon za Českou republiku v projektu Malaria Control poskočil na druhé místo na celém světě!

„Soutěží mezi školami chceme názorně demonstrovat obrovské možnosti nevyužitého výpočetního výkonu počítačů. S distribuovanými výpočty může každý s prakticky nulovými náklady a omezeními přispět k vývoji léků proti smrtelným nemocem, výzkumu vesmíru či vytváření klimatických modelů. Soutěž také může zpestřit výuku výpočetní techniky a předvést, že výkon dnešních počítačů je možné využít i jinak než na hry,“ uvedl za organizátory soutěže, CNT, Dušan Vykouřil.

Pro účast v soutěži stačí jen nainstalovat speciální program BOINC Manager, připojit se k aktuálně vypsanému projektu a týmu CNT a přidat se ke svému školnímu týmu. O ostatní se již postará sám program, který přesně zaznamená objem zpracovaných dat. Není nutné se nijak omezovat, program pracuje jen tehdy, kdy svým během neomezuje chod ostatních aplikací.

Vítězné školy se mohou těšit na výkonný počítač, projektor a multifunkční laserovou tiskárnu, které do soutěže věnuje e-shop CZC.cz.

Více informací o soutěži včetně podrobného návodu, jak se zapojit, najdete na adrese http://soutez.czechnationalteam.cz/

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Co to jsou distribuované výpočty

Distribuované výpočty slouží ke zpracovávání velkých objemů dat neziskových a vědeckých organizací z celého světa - od univerzit po výzkumné instituce. Pro výpočty se využívá zbytkového výkonu mnoha milionů počítačů, které dohromady poskytují řádově vyšší výkon, než mají i ty nejvýkonnější světové superpočítače. Zjednodušeně to funguje tak, že obrovský balík nezpracovaných dat je rozdělen na tisíce malých balíčků, které se automaticky rozesílají zapojeným počítačům. Jakmile zapojený počítač přidělená data zpracuje, automaticky je odešle a tak to pokračuje stále dokola. Distribuované výpočty existují již více než 20 let a za tu dobu se podílely na výzkumu léků proti rakovině, AIDS, malárii, vývoji modelů klimatu i zkoumání vesmíru.

O pořadateli soutěže CNT

Czech National Team o.s (CNT o.s.) je neziskové občanské sdružení, které působí v oblasti základního vědeckého výzkumu prostřednictvím běžných počítačů a distribuovaných výpočtů. Tým má již více než 10 000 registrovaných členů a je jedním z největších na světě. Více najdete na webu sdružení.

Diskuze k článku (11)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Krejci Jan KRE

Přepočet pro vedoucího soutěžícího a ne jenom pro něj

Krejci Jan21. 10. 2011 14:48

Zdravím všechny nadšence, dnes mi díky RSS do poštovního klienta přišly odkazy na tento nový článek týkající se soutěže společnosti Czech National Tea…

avatar

Mě ty DV zaujaly dost. A dost si uvědomuji k čemu slouží, a co to stojí.

jura-p21. 10. 2011 4:11

Lidi to stojí právě tolik, kolik do toho chtějí dát. Školy to stojí přesně tolik, kolik se rozhodnou na to dát. Já osobně to celé beru jako trochu pros…

avatar

Uz se toho neucastnim....

moch20. 10. 2011 21:13

Pocital jsem pres CPU spoustu projektu (SETI at home, FOLDING, pres BOINC snad desitku rucnych projektu od vypoctu venovanych boji proto malarii, rakovin…

avatar

BOINC

lord.faramir19. 10. 2011 21:19

Kdysi jsem byl v tomto projektu zapojený, ale už před několika lety jsem BOINC vypnul, odinstaloval a do PC mi nesmí. 1. nebudu platit za něco, z čeho ni…

pavel8 PAV

Spotřeba v mém případě

pavel819. 10. 2011 10:32

Už se to tu propíralo, nečetl jsem všechno, ale dole bylo kalkulováno s extrémně nízkou cenou 3,50 Kč/kW. Pokusím se o výpočet v mém konkrétním případě. …


Rozdejme milion na dobré účely Rozdejme milion na dobré účely