Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Velký průvodce: Malý nebo velký? Jak vybrat ten pravý notebook

Velký průvodce: Malý nebo velký? Jak vybrat ten pravý notebook

Články

Vybírat nový notebook je skoro jako vybírat auto. Nabídka je doslova nepřeberná a každý do roztrhání hájí svou oblíbenou značku. Ukážeme vám, jak vybírat a neztratit se v nekonečných diskusích. 

Stejně jako tomu bývá i u ostatních kategorií spotřební elektroniky, při výběru notebooku se v první řadě musíte rozhodovat podle stavu vaší peněženky. Pokud máte napjatý rodinný rozpočet, asi těžko budete kupovat notebook za více než 40 000 Kč. I u nejlevnějších strojů s cenovkou pod 10 000 Kč ale můžete narazit na markantní rozdíly, důležité je tedy dobře vybírat.

To platí i v případě, kdy máte s ohledem na rozpočet volnější ruce. Největší oblíbenosti se statisticky těší notebooky s 15,6“ obrazovkou a cenou mezi 10-15 tisíci Kč, které zvládají od všeho trochu. Co když ale potřebujete něco jiného, než je běžný standard? Třeba výkon na hry nebo pohodlí při práci ve vlaku?

Když už máte v ceně jasno, musíte se zkrátka zamyslet nad tím, k čemu budete notebook používat. Je totiž velký rozdíl, jestli chcete notebook do domácnosti jako náhradu klasického stolního počítačemobilní stroj na cesty nebo herní mašinu, kterou s sebou budete moci vzít kamkoliv.

Stačí si tedy na úvod říct, k čemu plánujete notebook využívat, a podle toho vybrat jednu z následujících skupin rad a doporučení. Ty jsme rozčlenili následovně:

  • Levné notebooky do 10 000 Kč
  • Náhrada stolního PC? Univerzální domácí a studentský notebook
  • Notebooky na práci – jak v kanceláři, tak i na cestách
  • Plnohodnotné herní notebooky
  • Ultrabooky a zařízení 2v1

 

Levné notebooky do 10 000 Kč

Utratit co nejméně, pořídit jednoduchý notebook dětem nebo jen koupit zařízení pro ty nejjednodušší úkony typu posílání e-mailů nebo úpravy dokumentů. Přesně takové bývají nejčastější motivy zákazníků k pořízení notebooku nejnižší cenové kategorie. I když se na první pohled může zdát, že levné stroje se podobají jako vejce vejci, rozdíly často nalezneme i mezi nimi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ty nejzásadnější rozdíly se týkají obrazovky a rozměrů. Úhlopříčka monitoru totiž přímo předurčuje i velikost samotného notebooku – některým uživatelům pro vyřízení e-mailů stačí kompaktní notebook s 10“ nebo 11,6“ displejem, pro prarodiče nebo děti je zase vhodnější klasická 15,6“ obrazovka, protože zobrazované obrázky a text jsou jednoduše větší. Rozlišení bývá zpravidla u levných strojů na malých i velkých displejích totožné.

Posoudit kvalitu zpracování je na dálku nemožné. Počítejte ale s tím, že se v této třídě šetří snad na všem – od komponent až právě po použité materiály a kvalitu montáže. Čekejte levné plasty, sem tam zavrzání, díly se mohou prohýbat – zkrátka, není to nic na časté přenášení. Pokud bude ale takový notebook většinu času ležet na stole, bez problémů vám poslouží řadu let. I mezi levnými stroji se ale najdou výjimky, dobře poradit mohou recenze na internetu.

Výkon v této třídě neřešte – na tak jednoduché použití by vám dnes bez nadsázky stačil lepší smartphone nebo počítačový tablet. Pokud hodně šetříte, s přivřením oka vám postačí i 2 GB RAM. Disky jsou tak levné, že dostačující 500GB úložiště najdete i v těch nejlevnějších noteboocích.

Není výjimkou, že ty nejlevnější notebooky standardně zakoupíte bez operačního systému (respektive jen se základním DOS), nebo s operačním systémem Linux. To samozřejmě není špatně, ale pokud kupujete notebook například babičce, mohl by s používáním nastat problém. Navíc zařízení s operačním systémem Windows bývají dražší jen o pár stokorun, což je méně, než kolik byste zaplatili za samostatnou licenci.

 

Náhrada stolního PC? Univerzální domácí a studentský notebook

Tady je těsno. Většinu nejprodávanějších modelů na trhu najdete právě v kategorii s cenou okolo 15 000 Kč. Zde najdete notebooky s pravděpodobně nejlepším poměrem cena/výkon. Výkonem i výbavou jsou tyto notebooky často velmi podobné, proto více záleží na drobnějších detailech podle toho, nač chcete notebook primárně využívat. Někdo preferuje větší disk na ukládání fotek, jiný zase výkonnější grafickou kartu.

Displej je zde nejčastěji o rozměru 15,6“, ale pro domácí využití se určitě podívejte i na modely s 17,3“ obrazovkou – zvláště, když nemáte externí monitor. Ve spojení s vyšším rozlišením (s Full HD v této cenové hladině ale příliš nepočítejte) si už filmy opravdu vychutnáte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Hardwarové parametry volte podle plánovaného využití, ale obecně jsou nyní v této třídě z hlediska poměru cena/výkon skvělé modely s procesorem Intel Core i5 či AMD A8 a A10. Operační paměť berte minimálně 4 GB. Samostatná grafická karta může vypadat lákavě, ale pokud neplánujete hrát hry, na multimédia bohatě stačí drtivá většina integrovaných grafických jader.

Většina zákazníků v této třídě požaduje co největší pevný disk, my bychom doporučili spíše kombinaci rychlého SSD a velkého HDD, což vám zajistí jak dostatek místa, tak bleskový start systému. Jde o tzv. hybridní disky. Výhodu v tomto ohledu mohou mít 17,3“ laptopy, často totiž nabízejí dostatek místa pro dva disky. Není tedy problém zapojit jak klasický pevný disk, tak rychlou SSD jednotku.

Plusem je v této třídě také velmi často pevnější šasi, které snese častější manipulaci. Některé modely v této cenové třídě mají tělo v kombinaci plast/hliník; praktické jsou také matné povrchy, na kterých nejsou vidět otisky.

U konektorové výbavy přijde vhod rychlé USB 3.0, na multimediální nasazení by zase neměl chybět často používaný HDMI port. Jinak opět záleží na plánovaném využití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

 

Notebook (hlavně) na práci

Solidní pracovní notebook by měl mít potřebný výkon, který vás nebude brzdit, kvalitní klávesnici i displej, slušnou výdrž baterie a pokud možno nízkou hmotnost a malé rozměry. Měl by to být tedy notebook, na kterém nebude práce utrpením, a který v případě potřeby snadno připojíte k monitoru a dalším periferiím. Vhod může přijít také kvalitnější servis či prodloužená záruka.

Mezi pracovními notebooky více než kde jinde záleží na ceně – jednoduché kancelářské modely koupíte už za cenu kolem 11 tisíc, špičkové manažerské notebooky se snadno dostanou i na čtyřnásobek. Na co se tedy při výběru zaměřit?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Zákazníci stále častěji volí jako pracovní notebook modely s displejem menším než klasických 15,6“, které jsou přece jen na denní cestování trochu neohrabané. Vhodnější (zvláště pokud k nim máte externí monitor) jsou 13,3“ nebo 14“ modely. Výhodou je také vyšší rozlišení než klasických 1366 x 768 pixelů. Výhodou může být na cestách také matný displej, který není tolik náchylný na odlesky světla.

Dbejte na kvalitní, pohodlnou klávesnici i touchpad, u dražších modelů jistě oceníte i její podsvícení.

Použité komponenty pro vás tak důležité pravděpodobně nebudou – tedy do doby, než vás začnou omezovat při práci. Není problém sehnat výkonnou pracovní stanici s procesorem Intel Core i7, ale počítejte, že úměrně s výkonem roste také cena. Pokud ale můžete, vyberte si notebook s SSD diskem, který zkrátí čekání na start systému i aplikací na minimum a zároveň prodlouží výdrž baterie.

Pokud plánujete často pracovat na cestách, dbejte na účinné chlazení. Zvláště menší notebooky mohou při vyšším vytížení dost hřát, což není například při práci s notebookem na klíně zvlášť příjemné.

Důležitá pro vás bude jistě i výdrž baterie. Opět záleží na tom, zda bude notebook využívat spíše na stole v pracovně či kanceláři nebo na cestách – výdrž u jednotlivých pracovních modelů může kolísat od tří, čtyř hodin až třeba po trojnásobek. Některé modely tak bez problémů dovedou fungovat na baterii celý pracovní den.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nezapomeňte také na dostatečný počet portů – předpokládejme, že k notebooku budete připojovat tiskárnu, monitor, projektor, klávesnici, myš, flash disk, externí disk a další zařízení – neměl by proto chybět dostatek USB, nejlépe rychlejších USB 3.0 portů. Výhodou je pak pružný eSata, dále DisplayPort, DVI, HDMI – opět záleží na využití. Na druhou stranu pokud notebook nemá dostatek portů, můžete je snadno nahradit dokovací stanicí. Ty se dnes dělají už i pro univerzální USB rozhraní.

Zvláště ve firemní sféře rozhoduje o nákupu notebooku kvalita servisu. Většina značek nabízí pro notebooky příplatkovou péči typu servisu u zákazníka nebo nadstandardního pojištění v případě odcizení či poškození. Takovéto pojištění, případně nadstandardní záruku je u většiny business strojů možné dokoupit zvlášť.

 

Notebooky na hry

Notebooky a hry už dnes patří k sobě. Jistě, za stejnou cenu si postavíte výkonnější stolní počítač – s těmi ale herní notebooky nesoupeří. Ukázalo se, že existuje silná skupina hráčů, pro které je mobilita přednější než maximální výkon. Ostatně, pokud jste někdy přenášeli své domácí PC na LAN party, jistě tušíte, co máme na mysli.

U herních strojů je důležitý displej, nejčastěji se setkáte s 15,6“ nebo 17,3“. Full HD rozlišení přitom není výjimkou – pokud máte možnost, berte jej. Počítejte s tím, že 17,3“ herní notebooky jsou už pořádná monstra s hmotností kolem 4 kilogramů. Na denní transport v MHD to rozhodně není ideální.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

 

Ruku v ruce s displejem jde grafická karta, pravý základ herního notebooku. Zapomeňte na 2GB načančané grafiky z multimediálních modelů. Sem patří plnohodnotné adaptéry, které vám dovolí i hraní ve Full HD při vysokých detailech. Problém dnes není sehnat ani notebooky, které disponují hned dvojicí grafických karet s technologiemi NVIDIA SLI a AMD Crossfire.

Stejně jako u ostatních notebooků, i u herního se hodí kombinace SSD a HDD, pokud ale budete mít jeden 7200otáčkový pevný disk, nic se neděje.

Velmi důležitá je konstrukce – u herních notebooků se jí většinou bát nemusíte, výrobci zde dodržují vysoký standard, účinné bývá i chlazení. Z dalších prvků se může hodit podsvícená klávesnice nebo kvalitnější reproduktory.

Naopak jen málo důležitá bývá výdrž baterie. Tady má prostě přednost výkon. I když u herních notebooků najdete i mohutné devítičlánkové baterie, použité komponenty stáhnou výdrž na 2-3 hodiny. Stejně tak se musíte smířit s vyšším hlukem. Zapomeňte na tiché šumění, jakmile rozjedete Zaklínače 3 ve vysokém rozlišení, uslyšíte pořádné hučení. Výjimky jsou opravdu vzácností.

 

Zařízení 2v1

A co když potřebujete větší mobilitu? Počítačové tablety jsou bezesporu fenoménem dnešní doby. Snadno se přenášejí, nabízí zpravidla dlouhou výdrž baterie a velice pohodlné ovládání. Na zábavu a multimédia jsou zkrátka perfektní. Jenže u většiny lidí, kteří si na nich vyzkoušeli skutečně pracovat, velmi brzy nadšení opadlo. Bez klávesnice to jde zkrátka těžko, často navíc uživatelé narazí na výkonnostní limity tabletů, které jsou u drtivé většiny nabízených modelů mnohokrát výrazně nižší než u klasických notebooků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jako řešení se může jevit pořízení dvou přístrojů – tabletu, který bude sloužit pro zábavu a na cestách, a klasického notebooku, jenž je zkrátka při skutečné práci nedocenitelným společníkem. Jenže investice do takového řešení není vůbec nízká, za dvě zařízení jednoduše zaplatíte výrazně vyšší cenu než v případě jednoho.

A právě v tuto chvíli přichází na řadu zařízení 2v1, která dokážou fungovat jako tablet i notebook. Úspora při jejich pořízení je patrná na první pohled – ceny startují už pod hranicí sedmi tisíc korun. Tedy na stejné sumě, za kterou můžete koupit ty nejlevnější notebooky. Přidaná hodnota těchto hybridů je přitom nesporná. Jak vybírat zařízení 2v1 se dozvíte v jednom z našich dalších průvodců (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Notebook do 11 000 kc.

Zdravim, hledam notebook do 11 000 Kc. Jsem standartni uzivatel - internet, filmy, office, uprava fotek. Hry nehraji. Preferuji FullHD. Hledam pomer cena/vykon. Dekuji za rady Kristyna

@tobolová1: Dobrý den.Protože přímo nespecifikujete velikost obrazovky a zda s či bez OS, tak Vás prosím abyste se se svým požadavkem obrátila na naše technické oddělení technicke@czc.cz, kde Vám s Vašim požadavkem rádi pomohou dle požadavků.Děkuji za váš dotaz.

Notebook do 12"

Stále marně hledám o trochu výkonnější náhradu (ale stále fungující) v přibližně stejné velikosti za můj mininotebook Asus Eee PC 900A
https://www.czc.cz/asus-eee-pc-900a-eeepc900a-blk016l-cerny/60814/produkt
pracující denně (doma, v práci i v terénu) už skoro 8 let. A nic podobného nemůžu nikde najít.
Hlavní požadavky ze kterých neslevím abych si novým notebookem nepohoršil:
- matný displej do 12"
- HDMI
- OS Linux nebo bez OS
- rychlé SSD min 15GB
- grafická karta Intel
- výdrž na akumulátor minimálně 3 hodiny
- cena do 12000Kč v případě pasivního chlazení do 15000Kč.Nevíte někdo prosím o nějakém takovém notebooku?

@medek13: Dobrý den, bohužel momentálně není v nabídce žádný takový mininotebook, aby splňoval vámi určené parametry. Jedině zkuste https://www.czc.cz/chromebook-google/produkty.

Ultrabook

Dobrý den , hledám nějaký levný ultrabook .Jsem student, a proto je pro mě nevýhodné nosit těžký a velký notebook .Chtěla bych co nejlevnější ale také aby se na něm dala dělat kancelářská práce a úprava fotek. Hry nehraji. Který ultrabook by byl nejlepší volbou ?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru