Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Apple Watch pomohou v boji proti koronaviru. Nákazu odhalí s předstihem

Apple Watch pomohou v boji proti koronaviru. Nákazu odhalí s předstihem

Události
Apple Watch Series 6, 44mm, Space Gray, Black Sport Band_953150397
Apple Watch Series 6, 44mm, Space Gray, Black Sport Band
Produkt není určen k prodeji.
Apple Watch SE, 40mm, Silver Aluminium, White Sport Band_1877153772
Apple Watch SE, 40mm, Silver Aluminium, White Sport Band
Produkt není určen k prodeji.

Chytré hodinky by se mohly stát jednou z hlavních zbraní v boji proti koronaviru. Pokročilé detekční schopnosti modelu nositelné elektroniky – konkrétně modelu Apple Watch – totiž dovedou odhalit nákazu až několik dní před vypuknutím příznaků.

Možnosti nasazení chytrých hodinek v boji s koronavirem v současnosti řeší odborníci z newyorské nemocnice Mount Sinai a Stanfordovy univerzity. Ti se shodují na tom, že včasná detekce je jedním z hlavních klíčů, jak proti šíření nákazy bojovat, uvedl server CBS News.

Jejich bádání souvisí s variabilitou srdeční frekvence (HRV), kterou dovede řešit celá řada chytrých hodinek. Vědci nicméně využili k prvním testům právě modely s logem nakousnutého jablka. První testy probíhaly na 300 zdravotnících, kteří dobrovolně nosili Apple Watch už od loňského dubna, až do září.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Watch Series 6

 

Měření ukázalo, že nízká variabilita naznačuje nežádoucí změny v organizmu člověka dokonce několik dní předtím, než propuknou první příznaky. Nízká hodnota HRV zpravidla znamená, že je člověk infikován virem. Variabilita srdeční frekvence je totiž v praxi v podstatě měřítkem toho, zda správně funguje imunitní systém.

Vzhledem k tomu, že medián inkubační doby u tohoto viru je 4-5 dní, v řadě případů tak lékaři byli schopní odhalit nákazu již krátce po nakažení. Pokud by se závěry prvních testů potvrdily, znamenalo by to přelom v boji s virem. Lidé by totiž už při nízkých hodnotách HRV mohli omezit kontakty natolik, aby zbytečně nešířili virus mezi další jedince ve společnosti.

Lze navíc předpokládat, že minimálně stejně dobré detekční schopnosti by byly schopné nabídnou i další chytré hodinky, tedy nejenom modely od Applu. Pomoci v boji proti koronaviru by tak mohli i majitelé jiných modelů.

Je však nutné zdůraznit, že celá studie je zatím ještě v plenkách. Lékaři nyní čekají na ukončení recenzního řízení, které je pro další rozšíření studie klíčové. Teprve poté by se realizovaly testy na širším vzorku obyvatel, načež by mohly vznikat aplikace sledující hodnotu HRV, které budou informovat uživatele o riziku nákazy. Jak dlouho to vědcům bude trvat, ale není vůbec jasné.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Watch SE

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (11)

Zdroj

Zdravim, muzete pls. uvest odkaz na zdroj (studii), na zaklade kterho tahle zprava vznikla? Diky

@pedro.cze: Dobrý den, čerpali jsme především z tohoto článku: https://www.cbsnews.com/news/covid-symptoms-smart-watch/
Celá studie je nicméně k dispozici zde: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0243693
Hezký den

@Saša Ševčík - CZC: Ta odkazovaná studie je z Austrálie a měří něco jiného něčím jiným.
Správná studie je teprve v preprintu zde: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.11.06.20226803v1.full.pdf

Ověřený GEEK - level 3

@pedro.cze: Nemusíte se bát, s přeností nebo jakkoliv užitečnou statistikou to v praxi nebude mít nic společného. Stejně jako "EKG" od Apple.

@BERNADIC: Pokud to bude fungovat stejně jako EKG a další měření na AW, tak je úspěch zaručený. Spíš bych se bála napodobenin z Číny, které má spousta lidí, Xiaomi, Huawei a další šmejdy.

@Sandra0: Xiaomi a Huawei nejsou šmejdy.

@.1135: Ale jsou protože, to není Apple a co není Apple tak je automaticky šmejd podle někoho.BTW: nejvíc mě rosekalo, když jsem porovnal vyhopovaná Airpods pro s Intezze CLIQ ( 6088 vs 1890 Kč ) a rozdíl v kvalitě zvuku byl opravdu těch 4198, ale směrem k CLIQ. Ale není to Apple takže to nemůže být pravda.

@Sandra0: Tak jestli to bude s přesností stejné jako u AW EKG tak bych se bál, že na to někdo bude spoléhat.
Pro případné pravdoláskaře AW 6 vlastním.

@Sandra0: Jasný :) Zase APPLE ovečka která mobilům nerozumí :)

@StevenCZ: Takže, kdo používá a vlastní Iphone tak automaticky nerozumí mobilům ?

:)

:):):):):):)

Máš něco na srdci?

nahoru