Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Asus láká na notebooky s OLED displeji. Zdravotní benefity jsou nepopiratelné

Asus láká na notebooky s OLED displeji. Zdravotní benefity jsou nepopiratelné

Produktové tipy
ASUS ZenBook 13 OLED (UM325), šedá_1310574803
ASUS ZenBook 13 OLED (UM325), šedá
Produkt není určen k prodeji.
ASUS ZenBook 13 OLED (UM325), šedá_1957637246
ASUS ZenBook 13 OLED (UM325), šedá
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Asus se na letošním veletrhu CES pochlubila celou řadou nových notebooků, které se pyšní displeji s technologií OLED. Ty se nyní postupně zabydlují na tuzemském trhu. Na co se můžeme těšit?

Jedním z modelů, který nabízí OLED panel je aktualizovaný ZenBook Flip 13 (UX363), což je mimochodem nejtenčí konvertibilní 13” laptop na světě s plnou I/O portovou výbavou. Ten se zároveň chlubí 11. generací procesorů Intel, Iris Xe grafickou kartou a Intel Evo certifikací.

Pokud fandíte spíše platformě AMD, za pozornost stojí ZenBook 13 OLED (UX325), který má 13.9mm tenké celokovové šasi a váží pouze 1.14 kg. OLED displeje nicméně nabízejí například i modely Asus ZenBook Flip S OLED (UX371) či ZenBook Pro Duo OLED (UX582).

Notebooky ASUS s OLED displeji

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ZenBook Flip 13 (UX363)

 

Ochrana zraku

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv model, můžete si užívat všech výhod OLED panelů. Řeč je například o redukci modrého světla, to totiž způsobuje vizuální diskomfort a narušuje kvalitu spánku. Kalibrováním barevného spektra Asus OLED laptopy emitují o 70 % méně škodlivého modrého světla, které můžeme definovat ve spektru 415-450 nm. Posunutí spektra do 460 nm nezpůsobuje jakékoliv zkreslení barev oproti softwarovým filtrům.

Protože oči dětí nejsou plně vyvinuty, průhlednost jejich čočky a rohovky způsobuje větší náchylnost vůči průniku modrého světla. U dětí ve věku 5 let může proniknout okem až 80 % modrého světla. U 60 letého dospělého jedince je tato hodnota pouze 20 %. Jak je tedy z řádků výše patrné, u dětí bychom měli dávat na tuto problematiku obzvláště velký pozor.

„Je důležité, pokud možno, na všech displejích posouvat hranici ze 450nm na 460nm, abychom opustili tu energii, která by mohla mít při dlouhodobém užívání špatný vliv na naší sítnici, spánek a duševní zdraví. S Asus OLED laptopy jsme se dostali blíže k energii, která nám bude podporovat kognitivní výkon a zároveň opouštíme energii, která by nám mohla dlouhodobě poškozovat sítnici." prohlásil k OLED displejům český světelný expert a vynálezce prokognitivního svícení Hynek Medřický.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ZenBook 13 OLED (UX325)

 

Čistý obraz a opravdová černá

Když počítáme 3D prostor barev, přidáváme metriku osvětlení do tradičního 2D barevného gamutu. Asus OLED displeje mají o 60 % vyšší barevný objem, který nabízí lepší podání barev při jakékoliv úrovni jasu. Při srovnání barevného podání v odlišných úrovních jasu, vykreslení barev u OLED displejů zůstává stejné i při nižších úrovních jasu, zatímco barvy u LCD značně degradují.

OLED displeje mají miliony světelných emitujících diod (LED - light-emitting diode), namísto pouhých 50-60 používaných u LCD displejů využívajících technologie local dimming, nemluvě o klasickém podsvícení trubicemi zpravidla z dvou stran. Díky tomu mohou OLED displeje vypínat a zapínat každý pixel individuálně a dosáhnout tak opravdové černé a extrémním kontrastům 1000000:1. Díky tomu OLED displeje dosahují maximální svítivosti až 500 nitů v plně rozsvíceném pixelu a 0.0005nitů v zhasnutém pixelu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ZenBook Flip S OLED (UX371)

 

Rychlá odezva, dlouhá životnost

Asus OLED displeje disponují ultra rychlou odezvou pixelů - 0.2ms (gray-to-gray). To je přibližně 50x rychleji než u konvenčních LCD displejů. Rychlá odezva tak zajišťuje plynulý a rychlý chod při akčních scénách, nízkou latenci při hraní her, a vykreslení jemných detailů při čtení textu.

Při náročném používání mají jednotlivé pixely v displeji tendenci stárnout a dochází k tzv. vypalování, což degraduje kvalitu barev. Samsung panely použité v našich laptopech používají chytré algoritmy, které detekují potenciálně špatné pixely a zvyšují proud procházející těmito pixely. Tento mechanismus umožňuje možným postiženým pixelům zobrazovat jasnější barvy a výsledkem je zobrazení přesných barev bez jakéhokoliv zkreslení.

Asus OLED burn-in prevence:

  • Asus laptopy mají ve Windows nastavený defaultní tmavý režim
  • Automatické snížení jasu po 5 minutách nečinnosti
  • Samsung OLED burn-in refine technologie
  • Záruka OLED obrazovek: 7000h svícení (při @200nit)

 

Notebooky ASUS s OLED displeji

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ZenBook Pro Duo OLED (UX582)

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru